Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 12 Mai 2015, 10:25

Si daca facem ceea ce americanii numesc "checkerboarding" - venim cu C4 cu rame goale sau foita si ramele cu miere din C3 le distribuim in ambele, si in C3 si in C4 - una cu miere, una goala, una cu miere, una goala samd pe unde mai e coronita? :) Si astia fac intr-o veselie treaba asta. Fac primavara si cu cuibul la fel cand ii apuca si e vreme buna :)
Fişiere ataşate
IMG_2220a (Copy).JPG
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fan Club ME

Mesajde hateganul » 12 Mai 2015, 10:37

Toate bune si frumoase in terorie, dar, in practica o sa ai rame cladite aiurea...asta daca mai intereseaza acest aspect... in cat.
Avatar utilizator
hateganul
 
Mesaje: 25
Membru din: 20 Aug 2013, 21:37
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 12 Mai 2015, 10:43

Si asta e adevarat ca americanii nu prea au practica cu ME, doar acum patrunde pe la ei, pentru ca Langstroth era roman si a patentat stupul acesta in Romania acum vreo 160 de ani ;)
Eu, de felul meu, nu prea tin sa redescopar logica tipului de stup cu care lucrez, prefer sa o pricep de la altii care il freaca de mult timp. Nu pentru ca ma consider mai prost, dar un sistem se pune la punct dupa ani de experimente, sute, mii, unele bune, altele nereusite, facute de sute, mii de apicultori si apoi puse cap la cap. Pe langa asta eu, unul singur, sau impreuna cu 2-3-10 pot sa fac ceva comparabil? :)
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 12 Mai 2015, 10:47

si in practica chiar am facut figura in C3 prima data, am pus numai foita, cand au cladit si bagat nectar in vreo 4-5 l-em amestecat cu cele necladite, iar acum am pus si C4 si am facut la fel. Le-au crescut frumos, normal, nu stiu la ce te referi cu rame cladite aiurea.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fan Club ME

Mesajde hateganul » 12 Mai 2015, 11:17

tuturicius scrie:si in practica chiar am facut figura in C3 prima data, am pus numai foita, cand au cladit si bagat nectar in vreo 4-5 l-em amestecat cu cele necladite, iar acum am pus si C4 si am facut la fel. Le-au crescut frumos, normal, nu stiu la ce te referi cu rame cladite aiurea.


Eu asa am patit. Au preferat sa largeasca ramele cu miere aiurea iar foitele au crescut si ele pe langa care cum au avut loc. Poate momentul a fost nepotrivit. Poate faptul ca folosesc 9 rame in cat, nu 10, samd.
Vorbim de practica nu de ce vedem pe youtube ca acolo doar arata cum face nu si cum iese pe final.

Ai pus intrebarea de ce nu facem ca americanii, nu ai zis ca la tine a functionat perfect.
Nu e nevoie sa fii ironic si sa o dam pe mistocareala, nu ma dau rotund ca le stiu pe toate iar faptul ca pun intrebari si incerc sa inteleg ma priveste, eu nu functionez daca nu pricep. Simplu.
Avatar utilizator
hateganul
 
Mesaje: 25
Membru din: 20 Aug 2013, 21:37
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 12 Mai 2015, 11:58

Gata o las balta cu mistocareala. M-am mai sensibilizat pe aici ieri sau alaltaieri :) Imi pare rau.
Nici eu nu fac nimic ce nu pricep. Am zis doar ca incerc sa pricep logici puse la punct, verificate si ma bucur daca ajung sa le pricep pe alea.
Checkerboarding purist la ei este intr-adevar cu rame crescute goale. Dar practica si cu foita, pentru ca daca nu ai de unde rame crescute ...
MIe pina acum mi le-au crescut ok, dar tot timpul pun 10 rame si in corpurile de stransura, tocmai de asta, sa nu le creasca aiurea. Acuma am priceput la ce te referi cu "aiurea". Oricum mi-au mai umflat cate una aiurea si anul trecut la floarea soarelui si erau puse compact. Anul trecut nu m-a deranjat pentru ca le-am lasat exact cum erau - mancarea pentru iarna. Dar anul asta m-ar deranja pentru ca am roi si poate o sa vreau sa le mai dau cate o rama cu miere.
Oricum, metoda asta ei o aplica ca prevenire a roitului si pe mine acum asta ma intereseaza in primul rand. Tot de aia am stup in care am deja doua rame claditoare - poate e mult pt. ca o sa am puiet mai putin. La alti la care inca nu am bagat a doua claditoare o sa o bag claditoare doar pe jumate si o sa-i tin tot cu doua - una intreaga una pe jumate. Vad la final care cum merg.
Cel mai tare ma intereseaza, repet, sa reusesc sa tin in frau roitul, si daca la o adica pierd ceva productie sau, eventual, ma trezesc cu rame crescute mai aiurea.
Am matci doar de anul trecut si la doi, care erau cei mai tari le-am si luat deja cate o rama de puiet si una scuturata. Roiul rezultat l-am tinut inca o zi acolo pe vatra ca sa plece culegatoarea inapoi.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 12 Mai 2015, 12:00

In ce priveste metoda asta cu checkerboardingul la ei este o metoda consacrata, folosita pe scara larga. De aia mi-a si suras.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fan Club ME

Mesajde hateganul » 12 Mai 2015, 17:40

Ma bucur ca la tine functioneaza... o sa incerc si eu pe unu ca ma scoate din sarite cu zeci de botci si matca de anu trecut care canta disperata.
Avatar utilizator
hateganul
 
Mesaje: 25
Membru din: 20 Aug 2013, 21:37
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 12 Mai 2015, 18:34

Alta experienta decat cea de anul asta nu am nici eu, dar zic ca merita incercata daca tot e asa raspandita pe alte meleaguri.
Acuma, cum sa zic, nu ca singurul lucru pe care il vad din stuparit e checkerboarding, de ii dau in sus si in jos cu el. Dar am prezentat metoda pentru ca era la subiect.
Bafta!
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fan Club ME

Mesajde teinegru64 » 12 Mai 2015, 21:27

hateganul scrie:Ma bucur ca la tine functioneaza... o sa incerc si eu pe unu ca ma scoate din sarite cu zeci de botci si matca de anu trecut care canta disperata.

Esti sigur ca matca de anu trecut canta?Eu cred ca urla.A paguba.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Fan Club ME

Mesajde hateganul » 13 Mai 2015, 00:04

teinegru64 scrie:
hateganul scrie:Ma bucur ca la tine functioneaza... o sa incerc si eu pe unu ca ma scoate din sarite cu zeci de botci si matca de anu trecut care canta disperata.

Esti sigur ca matca de anu trecut canta?Eu cred ca urla.A paguba.


Da, sunt singur, eram cu rama in mana. E marcata verde si canta miscand intr-un anume fel din aripi. Interesant de observat, trist de concluzionat. Banuiesc ca urla de foame... :(
Avatar utilizator
hateganul
 
Mesaje: 25
Membru din: 20 Aug 2013, 21:37
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 13 Mai 2015, 01:04

Pai cum sa clădească albinele când matca tipa la ele?
Eu zic ca striga adunarea, vorbește valeriana cu celelalte mâtci din botca, capacita pe care ai rata-o pentru ca nu ai botcarit ca la carte scuturând rama...
Maine de veghe in lanul de salcâm cu scara-n spinare, pe la 12 / 13, ora rezonabila, timp favorabil.
Strici statistica cu MEurile ce nu roiesc ;), eu nu am vazut ME sa roiască...sigur nu e DB?
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde CristianBee » 13 Mai 2015, 01:54

hateganul scrie:
cornelioandanciu scrie:Sa luam un ME cu zece rame per corp. Sa zicem ca are trei corpuri...
Stim faptul ca acea coronita se formeaza deasupra pe rama, se formeaza de sus in jos ,deci din aceasta cauza daca bagam corp de stransura, este indicat sa-l bagam sub corpul trei ...

Va salut,
Intr-adevar, coronita se formeaza de sus in jos dar, daca ar fi sa mergem dupa acest principiu, nu ar mai exista miere in caturile de sus .Coronita nu e decat miere capacita, aproape de puiet. Eu nu as lua coronita ca o referinta cu atat mai mult pe ME unde e cam rara. Cu alte cuvinte, daca albina da peste miere(coronita), nu ar mai trece de ea si deci nu ar mai urca in cat. Totusi, urca si pune miere acolo.
Coronita se formeaza daca este puiet pe rama. Altfel, vorbim de "depozitare/camara" si eu cred ca alta e abordarea in acest caz. Sa nu uitam ca vorbim, totusi, de C3 si C4, deci stup capabil si cu mancare.
Parerea mea este ca nu coronita de miere si nici prezenta mierii opreste albina sa urce ci faptul ca da cu capul in podisor sau ce e acolo sus si deci nu mai are unde. Daca se asigura spatiu sus si albina este destula, eu cred ca albina urca, cladeste, depune miere si capaceste. De aici, gandesc, poate prea simplu si prea inocent(am doar 2 ani de albinarit), ca C4 peste C3 este mai simplu pentru apicultor si normal pentru albina.

Ati facut comparatii intre "C4 deasupra C3" si "C4 sub C3" ? Ce observatii ati notat?


Ma bag si eu ca musca in lapte :D
Chestii care opresc stupii sa puna mierea in cat : ( din ce am observat )

- predispozitia la roit ( pragul de la care incepe si retrange suprafata puietului )
- culesuri de mica intensitate ( 1 kg/zi ) dar constant . Nu intotdeauna ( este corelata cu primul punct ) .
- coronita care rezulta din restrangerea suprafetei puietului de catre albina ( familia de baza se pregateste sa tina un puiet mai putin pentru ca o parte din albina va pleca cu acel roi , coronita " rezerva pt zile negre " se ingroasa pt ca sunt mai putine albine ce vor ramane in familia de baza ) .
- daca puietul nu este in apropiere de corpul pt nectar si este separat de catre o coronita consistenta iar culesul nu este extraordinar , coronita va avea prioritate in fata catului .
- ca sa ai puietul la leatul de sus trebuie ca acesta sa fie compact ( toata rama , deci fara coronita R 3/4 sau 1/1 ) .
- ca sa fie puietul compact acesta trebuie tinut strans si nu lăbărțat in toata cutia ( Mellis a asteptat sa umple corpul de 1/1 cu rame si a uitat sa puna catul , el vrea cuibul plin cu albina si nu catul plin cu miere ) .

Revenind la ME :

- cand ai cubul intins pe 20R atunci cand vine in principal polen de afara cuibul o sa fie blocat ( asta in cazul in care nu le furam polenul ) sau cel putin ceva rame cu celule goale din corpul superior .
- cand incepe si vine si nectar in cantitati decente + polenul care este deja in rame face ca albina sa caute pentru matca celule in care aceasta sa poata oua ( corpul de jos ) => cuib imprastiat = posibil mai putine celule decat atunci cand este compact .
- ca sa verticalizeze rapid puietul trebuie sa compact ( Margarit , cu ramele cu puiet intr-o parte iar cele cu miere in cealalta parte a cutiei , cea din exterior ) .
- dat spatiu din timp ( primul cules - la fructiferi )
- dat de lucru din timp ( primavara devreme )

La ME al doilea corp este pentru rezervele pt iarna . 1C ( cel de jos ) unei matci ii este de ajuns ( poate putin cam mult in primavara devreme ) .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Fan Club ME

Mesajde CristianBee » 13 Mai 2015, 02:02

tuturicius scrie:Gata o las balta cu mistocareala. M-am mai sensibilizat pe aici ieri sau alaltaieri :) Imi pare rau.
Nici eu nu fac nimic ce nu pricep. Am zis doar ca incerc sa pricep logici puse la punct, verificate si ma bucur daca ajung sa le pricep pe alea.
Checkerboarding purist la ei este intr-adevar cu rame crescute goale. Dar practica si cu foita, pentru ca daca nu ai de unde rame crescute ...
MIe pina acum mi le-au crescut ok, dar tot timpul pun 10 rame si in corpurile de stransura, tocmai de asta, sa nu le creasca aiurea. Acuma am priceput la ce te referi cu "aiurea". Oricum mi-au mai umflat cate una aiurea si anul trecut la floarea soarelui si erau puse compact. Anul trecut nu m-a deranjat pentru ca le-am lasat exact cum erau - mancarea pentru iarna. Dar anul asta m-ar deranja pentru ca am roi si poate o sa vreau sa le mai dau cate o rama cu miere.
Oricum, metoda asta ei o aplica ca prevenire a roitului si pe mine acum asta ma intereseaza in primul rand. Tot de aia am stup in care am deja doua rame claditoare - poate e mult pt. ca o sa am puiet mai putin. La alti la care inca nu am bagat a doua claditoare o sa o bag claditoare doar pe jumate si o sa-i tin tot cu doua - una intreaga una pe jumate. Vad la final care cum merg.
Cel mai tare ma intereseaza, repet, sa reusesc sa tin in frau roitul, si daca la o adica pierd ceva productie sau, eventual, ma trezesc cu rame crescute mai aiurea.
Am matci doar de anul trecut si la doi, care erau cei mai tari le-am si luat deja cate o rama de puiet si una scuturata. Roiul rezultat l-am tinut inca o zi acolo pe vatra ca sa plece culegatoarea inapoi.


Chestia aia cu rame cladite intercalate cu rame cu miere "castiga timp" pana cand perioada roirii naturale a trecut . Ca sa pacalesti albina sa creada ca ea inca trebuie sa mareasca numar de indivizi ai coloniei trebuie sa o faci sa creada ca este un spatiu undeva disponibil pentru matca .

Ex : daca tii stupii pe 1C pe timplul sezonului iar iarna pe 2C .

-peste o gratie in cat pune cateva rame cladite/cu miere ( 2-4 R ) iar restul cu foita . Cand albina in primavara este in acea frenezie a dezvoltarii ea va crede ca acele rame de deasupra gratiei sunt numai bune pentru matca , albina le va pregati pentru aceasta dar matca nu poate ajunge acolo . In schimb albina va pastra acele celule goale pt matca pana dupa ce perioada roirii naturale a trecut iar dupa aceea umple acele celule cu miere .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 13 Mai 2015, 08:49

Aici te contrazic.
Cuibul il am pe 2 corpuri, asa e un ME tipic. La cele cu cuibul pe un corp nu ma bag, nu ma pricep.
Mierea din corpul de stransura este pentru ele coronita de deasupra ramelor cu puiet, care nu au coronita decat in colturile de sus, fiind ouate pana la leatul superior. Se intercaleaza cu rame goale/foita ca sa nu mai aibe coronita compacta. Ca sa roiasca ele stiu ca trebuie lasata coronita compacta peste puiet. Asta este logica checkerboardingului.
Le-am dat C3 cu foita, au cladit in mijloc si au inceput sa umple cu miere ramele din mijloc. Cand au ajuns pe la 4-5 cu nectar in ele, mai mult sau mai putin, am facut intercalarea. Ele au cladit mai departe si foitele care inca nu erau luate in lucru si au continuat sa umple cu nectar. Cand au ajuns sa puna nectar pe 6-7, au luat in lucru si restul foitelor, am dat C4 si am mutat in el din ramele cu nectar din C3. Asta la un stup pana acum din 6. Restul urmeaza.
Mi-am luat si gratii pentru ca la cel mai tare a ouat cateva celule si in C3.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fan Club ME

Mesajde DoarEu » 13 Mai 2015, 09:49

CristianBee scrie:Chestia aia cu rame cladite intercalate cu rame cu miere "castiga timp" pana cand perioada roirii naturale a trecut . Ca sa pacalesti albina sa creada ca ea inca trebuie sa mareasca numar de indivizi ai coloniei trebuie sa o faci sa creada ca este un spatiu undeva disponibil pentru matca .

Ex : daca tii stupii pe 1C pe timplul sezonului iar iarna pe 2C .

-peste o gratie in cat pune cateva rame cladite/cu miere ( 2-4 R ) iar restul cu foita . Cand albina in primavara este in acea frenezie a dezvoltarii ea va crede ca acele rame de deasupra gratiei sunt numai bune pentru matca , albina le va pregati pentru aceasta dar matca nu poate ajunge acolo . In schimb albina va pastra acele celule goale pt matca pana dupa ce perioada roirii naturale a trecut iar dupa aceea umple acele celule cu miere .


Cum sa faca albina aia asa ceva? :shock: Cum sa pastreze celulele goale pentru matca cand unul dintre neajunsurile puietului compact este acela ca matca nu ajunge la timp la celule sa le ponteze,celulele neouate fiind umplute cu miere\polen?
Matca aia ce ar trebui sa faca?Sa iasa la urdinis sa te strige : Da-mi ma spatiu!?
Fii sigur ca nu.Si o sa iti blocheze cuibul ....
Teorie stim,practica ne omoara..... :lol:
Sanatate!
Le:Sper ca nu esti alergic la "intepaturi"...
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori