Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan Club ME

Mesajde Chirca » 04 Iun 2020, 18:41

ignatov andrei scrie:
Chirca scrie:Regina nu urcă în c3,am mereu bariera de miere peste care nu-i place să treacă. Nu folosesc gratie, deși am avut,și a fost degeaba.Inversarea cred că o duce în c3,cuibul se duce în jos,nu umblu în c1,c2 adicacuib.Cum spunea nea Gică, familia se ,,formatează,, după o 2 ani.Un vis,să lucrezi,după ce sa setat familia pe corpuri..Asta-i valabil pe zona mea,cu dezvoltare f.buna primăvară,și rapiță la greu,adică rapiță 1,și rapiță 2


Sa dezvolti familia in functie de zona, asta inseamna un management eficient.
Sa dezvolti familia in functie de posibilitatile ME, e alta sfaraiala!
Daca familia a ajuns sa ocupe bine volumul a doua corpuri pentru zona de puiet, atunci inversarile se fac la adaugarea corpurilor 3, 4, 5, 6...
Se adauga corpul 3, apoi 4 sub 3, apoi 5 sub 3, apoi 3 peste puiet, 4, 6 sub 5... etc.
Mai e si metoda "trasului de urechi", metoda pe care o agreez.
Forme de dezvoltare la ME sunt multe: poti avea C1 plin cu miere si pastura, C2 cu puiet, C3 inceput de "caciula" cu C4, C5 si C6 cu miere....
In concluzie: nu exista forma de stup care sa asigure o asemenea dezvoltare, asa cum asigura stupul ME!

Dumneavoastră aveți un bagaj de cunoștințe și experiența care vă permite să ,,trageți de urechi,, stupul și familia de albine.Dupa ce învăț bine să merg în picioare,o să mă urc și pe bicicletă.
Chirca
 
Mesaje: 3
Membru din: 02 Iun 2020, 15:31

Re: Fan Club ME

Mesajde ignatov andrei » 04 Iun 2020, 19:13

Chirca scrie:
ignatov andrei scrie:
Chirca scrie:Regina nu urcă în c3,am mereu bariera de miere peste care nu-i place să treacă. Nu folosesc gratie, deși am avut,și a fost degeaba.Inversarea cred că o duce în c3,cuibul se duce în jos,nu umblu în c1,c2 adicacuib.Cum spunea nea Gică, familia se ,,formatează,, după o 2 ani.Un vis,să lucrezi,după ce sa setat familia pe corpuri..Asta-i valabil pe zona mea,cu dezvoltare f.buna primăvară,și rapiță la greu,adică rapiță 1,și rapiță 2


Sa dezvolti familia in functie de zona, asta inseamna un management eficient.
Sa dezvolti familia in functie de posibilitatile ME, e alta sfaraiala!
Daca familia a ajuns sa ocupe bine volumul a doua corpuri pentru zona de puiet, atunci inversarile se fac la adaugarea corpurilor 3, 4, 5, 6...
Se adauga corpul 3, apoi 4 sub 3, apoi 5 sub 3, apoi 3 peste puiet, 4, 6 sub 5... etc.
Mai e si metoda "trasului de urechi", metoda pe care o agreez.
Forme de dezvoltare la ME sunt multe: poti avea C1 plin cu miere si pastura, C2 cu puiet, C3 inceput de "caciula" cu C4, C5 si C6 cu miere....
In concluzie: nu exista forma de stup care sa asigure o asemenea dezvoltare, asa cum asigura stupul ME!

Dumneavoastră aveți un bagaj de cunoștințe și experiența care vă permite să ,,trageți de urechi,, stupul și familia de albine.Dupa ce învăț bine să merg în picioare,o să mă urc și pe bicicletă.


:lol: :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Fan Club ME

Mesajde ignatov andrei » 04 Iun 2020, 19:16

Balian scrie:Pentru noi e MER nu MER-ișor.
Scriem cu litere mari și vă mulțumim că și d-voastră la fel scrieți. :D


Am scris MER-isor, ca si joc de cuvinte (ca sa dea la rima)... :lol: :lol:
In rest, ai dreptate.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Fan Club ME

Mesajde Radu16b » 05 Mar 2022, 00:20

Imi recomandati va rog, carti de citit, pentru incepatori, despre stupul multietaja ?
Radu16b
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2021, 10:24
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde BMihai » 07 Mar 2022, 09:41

Aurel Malaiu - Intretinerea Albinelor in Stupi Multietajati

Daca te descurci in engleza, cam orice carte de apicultura tiparita in america de nord, e pe tehnologie Langstroth, +/- multietajatul nostru.
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia

Re: Fan Club ME

Mesajde unincepator » 16 Mar 2022, 19:52

BMihai scrie:Aurel Malaiu - Intretinerea Albinelor in Stupi Multietajati

Daca te descurci in engleza, cam orice carte de apicultura tiparita in america de nord, e pe tehnologie Langstroth, +/- multietajatul nostru.

bunaziua;stie cineva daca la blaj se tine anul acesta targul mierii?.Multumesc.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Fan Club ME

Mesajde Radu16b » 05 Mai 2022, 11:03

De unde va cumparati stupi 3/4 , sa fie de calitate? Am cumparat 3 din Tomesti si nu sunt foarte multumit.
Radu16b
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2021, 10:24
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 57 vizitatori