Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan Club ME

Mesajde Bambucha » 27 Ian 2015, 20:00

Acest lucru ar fi trebuit facut in toamna la sfarsit de septembrie, cand matcile reduc ponta semnificativ si chiar o opresc definitiv.
Acum e tardiv, de facut asemenea manevre... in principiu daca este cald (peste limita inghetului) matcile incep ponta in perioada asta de sfarsit de ianuarie. Daca nu scade temperatura prea mult timp, atunci va supravietui pana in primavara deoarece ghemul este un pic mai afanat, ceea ce ati vazut si dvs... daca insa vin 2 saptamani de -20 acolo va incremeni incalzind palmuta aia de puiet, deoarece va pierde contactul cu hrana din c2.
De salvat, se poate salva cu o turta intre corpuri acum. Este mai rezonabil decat de a desface ghemul si a face permutari de rame in stanga si-n dreapta.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Fan Club ME

Mesajde MIHALACHE » 27 Ian 2015, 20:13

Eu am procedat an felul urmator am luat o rama ME plina cu miere capacita am taiat umerasele am scos toate ramele din corpul al2 lea si peste ghem am pus doua bucati de lemn de 1/1 cm pe post de distantier am asezat rama pe acele distantiere culcata cu fata an jos deasupra am asezat deasemeni 2 bucati de lemn peste rama o bucata de carton de anbalaj peste carton doua bucati dintro patura uzata cartonul sa fie putin mai mic decat dimensiunile lazi si anainte de a pune rama am dat 2 gauri an ea pentru a trece mai usor albinele si pe partea de sus ,acest lucru l-am facut an urma cu o luna si nu au mancat nici jumatate din miere peste o saptamana am sa le mai controlez si daca este cazul am sa anlocuiesc rama sau am sa pun o turta sper sa te ajute an decizia pe care ai sa o iei.
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: Fan Club ME

Mesajde CATALIN » 27 Ian 2015, 20:18

MIHALACHE scrie:Eu am procedat an felul urmator am luat o rama ME plina cu miere capacita am taiat umerasele am scos toate ramele din corpul al2 lea si peste ghem am pus doua bucati de lemn de 1/1 cm pe post de distantier am asezat rama pe acele distantiere culcata cu fata an jos deasupra am asezat deasemeni 2 bucati de lemn peste rama o bucata de carton de anbalaj peste carton doua bucati dintro patura uzata cartonul sa fie putin mai mic decat dimensiunile lazi si anainte de a pune rama am dat 2 gauri an ea pentru a trece mai usor albinele si pe partea de sus ,acest lucru l-am facut an urma cu o luna si nu au mancat nici jumatate din miere peste o saptamana am sa le mai controlez si daca este cazul am sa anlocuiesc rama sau am sa pun o turta sper sa te ajute an decizia pe care ai sa o iei.


ba da-mi place mult metoda asta...de aceea vreau (mini caturi) de 6-7cm sa intre totul stas
le am in lucru asa vreau sa stimulez in primavara
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Fan Club ME

Mesajde vulpea » 27 Ian 2015, 20:46

pt.mellis :cate familii ai in situatia asta ? daca ai o singura familie,eu as merge pe "masuri exceptionale"(la situatii exceptionale,nu ?).as duce stupul in casa la semicaldura si as lucra lejer tot ce si cum trebuie.as ridica c2 si as pune un c gol acoperit cu un podisor rama cu plasa pentru eventualele zboruri si as face complectari cu miere cand e cazul.daca nu ai podisor cu plasa poti sa improvizezi cu tifon pe toata suprafata in loc de podisor.evident nu mai pui capac.il ti asa pana in primavara.lucrezi la albine numai seara dupa ce albinele se retrag pe rame.daca nu m-am facut inteles in totalitate,intreaba-ma si-ti raspund cu placere.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Fan Club ME

Mesajde Bambucha » 27 Ian 2015, 20:58

CATALIN scrie:ba da-mi place mult metoda asta...de aceea vreau (mini caturi) de 6-7cm sa intre totul stas
le am in lucru asa vreau sa stimulez in primavara



viewtopic.php?f=21&t=3753&start=368#p182914
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 28 Ian 2015, 00:07

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, va rog sa imi spuneti pe nume – fara d-voastra.
Citesc de multi ani forumul (si cel vechi) dar nu mi-am facut cont decat acum – v-am citit des postarile, pag personale si am urmat sfaturile in diverse situatii critice cu care ma loveam..va multumesc pentru activitate si ajutor.
Am 3 ME – unul cuib serios + cat miere – nu imi fac griju pentru el – are cat plin de miere deasupra si a trecut incet spre C2 (este in oras), cel in discutie pe 5R blocat in C1 este in camp, si unul mai mic iernat pe 1 corp cu miere imprumutata de la altii si turta in cap (M-am trezit cu el in lada goala lasat in gradina - matca de rezerva daca scapa sau unificare cu vreunul cu probleme).
Cel de-al doilea cu probleme - e facut de mine din DB – am tot largit cuibul cu rama ¾ - apoi in toamana am mutat in corp ME+schimb cu rame de la altii. Nu am organizat bine cuibul pentru iarna – o data din nestiinta si pentru ca a trebuit sa plec din tara pentru o perioada – apoi m–a prins frigul. Am facut hranirile de complectare in iarna la toti la fel.
As putea pune cat ¾ deasupra (intors) si rama pentru hrana gaurita (multumesc d-nului MIHALACHE si Bambucha).
Pt vulpea: doar un ME 2 este in situatia asta (mai am ceva DB dar aceia au rezerve sin cate am vazut - sper sa treaca iarna cu bine).
Din pacate i-am adus langa TM, in camp sa fie mai aproape de mine si nu am cabana apicola – am in plan sa pun un container 6x2 m acolo cu o eventuala soba in el dar nu am apucat sa il transport.
Este posibil pe sfarsitul saptamanii sa fie in jur de 10 gr si teoretic as putea sa il deschid. Am podisor cu sita dar nu am unde sa il duc – stau la bloc in TM, am bagat anul trecut unul in casa la sat (fara foc) si l-am mazilit …
Cam cat le ajunge rama cu miere pusa deasupra (3/4 capacita)– la ce perioada ar trebui sa o schimb ?
Va multumesc tuturor pentru ajutor.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde Florin Dobre » 28 Ian 2015, 00:34

mellis scrie:...Cam cat le ajunge rama cu miere pusa deasupra (3/4 capacita)– la ce perioada ar trebui sa o schimb ?...

Consumul in ianuarie atinge 1kg. In februarie poate trece de 1,5 kg. Cantareste rama, scade lemnul si ceara si fa un calcul. :idea:
Practic, mai ridici podisorul la 2-3 saptamani si evaluezi situatia.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 28 Ian 2015, 00:59

M-am decis in a pune rame cu miere stanga dreapta ghemului - eventual scos vreo rama laterala daca nu are albina suficienta + rama gaurita deasupra cu leat dedesubt si deasupra in cat 1/2 + corpul scos dedesubt (fund AV deschis 1/3) ca si beci.
Multumesc mult pentru indicatiile pretioase...fiind primul ME trecut din DB as fi foarte suparat sa-l pierd (din vina mea) La anul ce vine am sa acord atentie mai mare in iarna.

Celalalt ME l-am cumparat si nu am avut probleme cu el tot anul - nici o botca - am cam pus mana pe rama ca nu a vrut sa treaca de diafragma in C3 - probabil familia nu era suficient de puternica (desi mie imi parea ca este)..asa ca am tot urcat ramele laterale pline de miere capacita sus in C3+largire cuib. Dupa ce am stors C3 am vazut ca a cam blocat cuibul - matca ajunsa in C1 cu spatiu putin si am mai urcat rame din C1 in C2 + rezerve, pana s-a umplut al doilea cat ce le-a ramas lor..
Cred ca a ramas si la acesta cam multa miere in C1 ca abia acum incep sa urce in C2.
Anul ce vine sper ca vor urca singure in C3 fara sa mai trag la rame..
Spor in toate ...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 06 Feb 2015, 01:35

Sambata am mers pregatit sa fac operatiunea cu rama deasupra, dupa ce vineri a fost un vant crunt..
Albinele din MEul in cauza erau trecute de leatul C1 spre C2 si multe in C2 - am decis sa nu le mai deranjez mai ales ca vantul inca mai adia binisor.
Sper ca decizia luata va fi buna - la prima zi calda - am sa verific din nou.
Va multumesc pentru sfaturi..

O intrebare va rog:
Foloseste cineva rotatia corpului 180 grade prezentata de marele Gica?
"...Lucrez cu M.E.Cei care nu au 7 intervale in octombrie se desfinteaza.Hrana 8-9 rame aproape pline cu miere(10-15 kg.).In octombrie inceput de noiembrie execut un tratament cu acid oxalic.Ma asigur ca ghemul este majoritar in corpul de sus.Dupa formarea ghemului execut o rotatie de 180 de grade cu corpul superior.Ghemul format in partea din fata si jos va veni acum in partea din spate.Pe masura ce cunsuma din rezerve ghemul urca in susul ramei,ajunge sus la sfarsirul lunii ianuarie si o ia in lungul ramei.La inceputul lunii martie mai are cca. 10 cm. de miere in lungul ramei,suficienta pentru inca 20-25 de zile.Asta referitor la rezerve."
sursa:
http://stuparitul.3xforum.ro/viewtopic.php?pid=135865#135865

Alta interesanta:
"E o mica soparla aici.Stupii au partea care vine spre soare vopsita cu alb sau galben.Asa stau din mai pana in octombrie.In octombrie la ultimul control rotesc corpul si partea vopsita cu alb vine in spate.Spre soare iarna vine acum culoarea inchisa.Initial ghemul a fost in fata.
Ei,ce zici ?"
Sursa:
http://stuparitul.3xforum.ro/viewtopic.php?pid=141966#141966
Va multumesc...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde MUSTA » 11 Feb 2015, 22:51

buna seara!
cum trebuie sa se prezinte o familie de albine organizata intrun ME, primavara, in timpul pomilor fructiferi, pentru a putea cladi un cat intreg?
ma refer la rame puiet, miere, polen, stimulare , asezarea catului deasupra sau sub cuib s.a.m.d. chiar interventii cu familii ajutatoare; nu conteaza ce implica asta, vreau sa experimentez cu trei familii chestia asta chiar de ar trebui sa unesc 12...ms
MUSTA
 
Mesaje: 116
Membru din: 17 Ian 2013, 16:20

Re: Fan Club ME

Mesajde RazvanTi » 12 Feb 2015, 12:35

o familie pe ME cladeste un cat intr-un sezon si tu vrei sa il cladeasca doar la pomii fructiferi?!?!?!? :shock:
inseamna ca ai vointa :lol:
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: Fan Club ME

Mesajde jonny_it » 12 Feb 2015, 14:42

RazvanTi scrie:o familie pe ME cladeste un cat intr-un sezon si tu vrei sa il cladeasca doar la pomii fructiferi?!?!?!? :shock:
inseamna ca ai vointa :lol:


O familie buna cladeste intr-un an normal(repet, un an normal) si mai mult de 1 cat.
1 cat ME = 7,5 rame dadant

La pomii fructiferi cred ca media a fost sub o rama pe familie, nu am vrut sa le strezez si le-am lasat sa se dezvolte.
Dar la salcam in 2014 am avut familii care au cladit in 4 zile un cat ME(cuibul era de dadant) si l-au umplut si cu miere. .. apoi au venit ploile iar :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan Club ME

Mesajde RazvanTi » 13 Feb 2015, 12:29

de acord cu tine johny dar o familie ASEZATA si puternica.
o familie de incepator mutata in acelasi an in ME, NU va construi mai mult de 1 cat pe sezon
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: Fan Club ME

Mesajde Stefan_D » 14 Feb 2015, 00:36

mellis scrie:Sambata am mers pregatit sa fac operatiunea cu rama deasupra, dupa ce vineri a fost un vant crunt..
Albinele din MEul in cauza erau trecute de leatul C1 spre C2 si multe in C2 - am decis sa nu le mai deranjez mai ales ca vantul inca mai adia binisor.
Sper ca decizia luata va fi buna - la prima zi calda - am sa verific din nou.
Va multumesc pentru sfaturi..

O intrebare va rog:
Foloseste cineva rotatia corpului 180 grade prezentata de marele Gica?
"...Lucrez cu M.E.Cei care nu au 7 intervale in octombrie se desfinteaza.Hrana 8-9 rame aproape pline cu miere(10-15 kg.).In octombrie inceput de noiembrie execut un tratament cu acid oxalic.Ma asigur ca ghemul este majoritar in corpul de sus.Dupa formarea ghemului execut o rotatie de 180 de grade cu corpul superior.Ghemul format in partea din fata si jos va veni acum in partea din spate.Pe masura ce cunsuma din rezerve ghemul urca in susul ramei,ajunge sus la sfarsirul lunii ianuarie si o ia in lungul ramei.La inceputul lunii martie mai are cca. 10 cm. de miere in lungul ramei,suficienta pentru inca 20-25 de zile.Asta referitor la rezerve."
sursa:
http://stuparitul.3xforum.ro/viewtopic.php?pid=135865#135865

Alta interesanta:
"E o mica soparla aici.Stupii au partea care vine spre soare vopsita cu alb sau galben.Asa stau din mai pana in octombrie.In octombrie la ultimul control rotesc corpul si partea vopsita cu alb vine in spate.Spre soare iarna vine acum culoarea inchisa.Initial ghemul a fost in fata.
Ei,ce zici ?"
Sursa:
http://stuparitul.3xforum.ro/viewtopic.php?pid=141966#141966
Va multumesc...


Nea Gica rotea corpurile pt ca lasa putina miere, 15 kg pt ME nu e mult, e chiar putin, e putin si pt dadant. Daca stupul are catul de sus plin si 7-8 intervale albina, bine ocupate, matca tanara, la salcam urca in catul 3, poate si al patrulea.
Stefan_D
 
Mesaje: 53
Membru din: 30 Mai 2011, 22:37

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 14 Feb 2015, 10:51

Va multumesc pentru raspuns,
Familia de anul trecut, nu a vrut nicicum sa urce in C3, probabil nu era suficient de puternica.
Am crezut ca este de la Hanemann peste C2, si i-am mutat periodic rame din cuib, sa aibe loc, in C3 pana s-a umplut.
Am pus chiar si C4 cu foite ;) intre C3 si C2 dar nu s-a atins de el..
A cladit ce am pus in cuib, dar nu am lucrat cu el in sitem ME, mai degraba DB
Anul acesta va fi mai puternica si sper sa reusesc tehnici de ME..
Spor in toate...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde RazvanTi » 14 Feb 2015, 14:42

pai... daca ai mutat rame de jos in 3 deja AI GRESIT...
in ME nu se lucreaza cu rama
in ME nu tii "matze lesinate"
la ME nu adaugi caturi dupa ureche "las sa fie sa aiba". daca ai facut asta iarasi AI GRESIT
daca nu a urcat in catul cu rame crescute ce te-a facut sa crezi ca vor urca pe foite?!?!?!
adaugarea caturilor "cand trebuie" este o arta pe care o dobandesti prin experienta.
la ME sunt cateva chichite pe care, daca nu le stapanesti, treci pe alt tip de stupi ca "nu merge".
de-aia de fapt FOARTE multi fug de modelul asta de stup.
un mic sfat:
fa-ti 2 stupi pe ME. in unul "mesteca" cum vrei tu, iar pe al 2-lea ignora-l. doar studiaza-l din cand in cand fara sa-l "ajuti" tu cu ceva...
sa ne spui dupa aia ce concluzii ai tras ;)
SPOR LA TEHNICI!!!
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori