Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan Club ME

Mesajde Molluc » 22 Feb 2015, 22:07

paul scrie:
jenica67 scrie:Paul omul nu vrea sa renunte la dadanti care ii are, vrea numai roi sa ii faca pe ME, nu cred ca s-a inteles, ca s-a experimat el mai filozofic. :lol:
Punele magaziile de ME si faci apoi roii din ele. Totul sa iti faci ME cu fund detasabil.

Jenica, cred ca eu m-am exprimat mai ... filosofic! :lol: Eu i-am spus cum am preocedat eu fara sa fiu nevoit sa tai ramele de dadant , sa poata sa-si faca roii pe ME cu rame intregi de Dadant.

ii clar ca o sa tai cateva rame, si o sa pun magaziile de ME pe fam dadant sper sa fie cea mai optima.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Fan Club ME

Mesajde jenica67 » 23 Feb 2015, 00:08

Pui magaziile inainte de cules, in timpul culesului construiesc o mare parte din rame, in functie de cum este culesul si dupa ce se termina culesul faci roii.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 23 Feb 2015, 00:25

Iti spun cum am procedat eu anul trecut..
Am bagat rame cu foita 3/4 la marirea cuibului in DB cand s-a cerut.
Mai tarziu, cand am avut puiet capacit - am facut schimb de rame.
DB au primit rame 1/1 de la viitor ME, iar ME 3/4 de la DB.
In acest fel am unii transformati in ME si unii DB.
Din cate am inteles nu aveti rame 3/4 cladite, doar 1/1.
Daca vreti sa treceti toti pe ME, se pierde timp si eficienta la constructia ramelor noi de 3/4.
Eu as taia ramele - daca nu mai vreti sa aveti DB - la ME trebuie familii puternice si front de lucru..
Spor la treaba..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde Molluc » 23 Feb 2015, 08:05

mellis scrie:Iti spun cum am procedat eu anul trecut..
Am bagat rame cu foita 3/4 la marirea cuibului in DB cand s-a cerut.
Mai tarziu, cand am avut puiet capacit - am facut schimb de rame.
DB au primit rame 1/1 de la viitor ME, iar ME 3/4 de la DB.
In acest fel am unii transformati in ME si unii DB.
Din cate am inteles nu aveti rame 3/4 cladite, doar 1/1.
Daca vreti sa treceti toti pe ME, se pierde timp si eficienta la constructia ramelor noi de 3/4.
Eu as taia ramele - daca nu mai vreti sa aveti DB - la ME trebuie familii puternice si front de lucru..
Spor la treaba..

Multumesc mult asa o sa fac sigur o sa merga sper sa fie un an bun daca nu trebuie hranit la greu.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 07 Mai 2015, 17:33

Nu mai posteaza nimeni aici? Ati trecut toti pe MER ;)?
Am o nelamurire, MEul campion arata bine, e pus pe treaba, cladeste, cara polen,
In C2 blocat cuibul si matca banuiesc ca este in C1.
Nu pot ridica C2 si nu mi-am pus inca mintea cu el inca, sunt curios daca am botci in C1.
C2 nu are botci...
Am pus C3 si rame in C3 la construit si le cladesc frumos. Salcamul miroase frumos in apropiere..
Avand in vedere ca vine polen si construiesc rame - exista pericolul de botci in C1?
Cum verificati daca aveti botci? Sau aveti incredere in ME...
Anul trecut nu m-a dezamagit dar matca este in anul 2 si sunt putin stresat sa nu o pierd.
Care sunt semnele de roit la care trebuie sa fiu atent?
Din cate stiu la roit nu le mai arde de cladit rame, printre altele...
Multumesc.
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde paul » 07 Mai 2015, 18:06

mellis scrie:Cum verificati daca aveti botci? Sau aveti incredere in ME...
Anul trecut nu m-a dezamagit dar matca este in anul 2 si sunt putin stresat sa nu o pierd.
Care sunt semnele de roit la care trebuie sa fiu atent?
Din cate stiu la roit nu le mai arde de cladit rame, printre altele...
Multumesc.
Sanatate.

Daca ai fund mobil ridici catul 1 de pe el si te uiti pe leaturile inferioare ale ramelor. Daca nu, ridici cateva rame (2-3) de pe mijloc. Cu acest prilej vezi si daca regina este in corpul 1 (oua proaspete sau larve). Cel mai indicat ar fi sa faci o inversare (corpul 2 devine corpul 1 si corpul 1 devine corpul 2) daca stupii se prezinta asa cum ai spus.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Fan Club ME

Mesajde mausica » 07 Mai 2015, 18:47

mellis scrie:Din cate stiu la roit nu le mai arde de cladit rame, printre altele...
Multumesc.
Sanatate.


Mai stau si cu barbi la urdinis, iti dai sema repede daca ai ochiu format ca ceva e in neregula ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Fan Club ME

Mesajde un OM » 07 Mai 2015, 22:21

La stupii cu fundul antivaroa fara tabla nu este neaparat nevoie sa existe barba la familiile ce doresc ...craca.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Fan Club ME

Mesajde CristianBee » 08 Mai 2015, 07:58

mellis scrie:Nu mai posteaza nimeni aici? Ati trecut toti pe MER ;)?
Am o nelamurire, MEul campion arata bine, e pus pe treaba, cladeste, cara polen,
In C2 blocat cuibul si matca banuiesc ca este in C1.
- cel mai probabil acolo este
Nu pot ridica C2 si nu mi-am pus inca mintea cu el inca, sunt curios daca am botci in C1.
C2 nu are botci...
Am pus C3 si rame in C3 la construit si le cladesc frumos. Salcamul miroase frumos in apropiere..
Avand in vedere ca vine polen si construiesc rame - exista pericolul de botci in C1?
Cum verificati daca aveti botci? Sau aveti incredere in ME...
- nu am incredere in nici un stup ci doar in ce este in lada . Daca fac barbi la urdinis , zborneregulat fata de alti stupi , daca incep sa micsoreze suprafata puietului este posibil sa aibe deja botci . Verifica C1 sa nu ai prea multe rame cu polen .
Anul trecut nu m-a dezamagit dar matca este in anul 2 si sunt putin stresat sa nu o pierd.
Care sunt semnele de roit la care trebuie sa fiu atent?
Din cate stiu la roit nu le mai arde de cladit rame, printre altele...
Multumesc.
Sanatate.
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 08 Mai 2015, 10:14

paul scrie:Daca ai fund mobil ridici catul 1 de pe el si te uiti pe leaturile inferioare ale ramelor. Daca nu, ridici cateva rame (2-3) de pe mijloc. Cu acest prilej vezi si daca regina este in corpul 1 (oua proaspete sau larve). Cel mai indicat ar fi sa faci o inversare (corpul 2 devine corpul 1 si corpul 1 devine corpul 2) daca stupii se prezinta asa cum ai spus.


Problema asta este, am un singur ME in cazul acesta pozitionat strategic cu 3 corpuri, nu pot ridica C1 fara sa iau C2 jos, C1 banuiesc ca are matca, C2 l-am verificat, cuib blocat cu miere nu e gram de loc pentru puiet nou, am mici punti intre corpuri unde sunt trantori pe care i-am curatat, anul trecut mutam ramele in alta cutie de rezerva sa verific C1, anul acesta nu am mai apucat, C2 este desul de greu sa imi pun mintea cu el si nu am pozitie buna sa il ridic dintr-o data, prefer mutataul a catorva rame si apoi sa-l ridic.
Am fund AV deschis cam 25 cm, am sa-l deschid de tot. matca este de selectie si anul trecut nu a tras la craca - chiar daca a fost mai inghesuit o perioada, doar ca este in anul 3, teoretic trebuia schimbata, doar in iunie vine o tura noua de matci si poate atunci fac schimbul.
Cu inversarea nu prea mi se pare mare afacere, desi cartile spun ca trebuie facuta, sunt si sceptici (regretatul Gica) si apoi sa pun un cat plin de miere si puiet ca C1?
Mai degraba as pune un corp intre C1 si C2 - gen Margarit (doar ca el mai avea si C3 plin - la mine nu e inca plin - trebuie verificat zilele acestea)..
VA trebui sa ma bag in el - desi sunt convins ca este bine, tot ma streseaza gandurile sa nu pierd o asa minunatie de matca.
Multumesc..
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 08 Mai 2015, 10:21

mausica scrie:Mai stau si cu barbi la urdinis, iti dai sema repede daca ai ochiu format ca ceva e in neregula ;)

[quote de un OM » Ieri, , 20:21
La stupii cu fundul antivaroa fara tabla nu este neaparat nevoie sa existe barba la familiile ce doresc ...craca.[quote]

Am un DB cu fund gol (obturat partial de o scandura suport :oops: ) care acum doua zile era plin de botci si avea barba, dar e si vina prostului (eu) ca am lasat urdinisul cam mic.
MEul in cauza pare bine, cara polen, cladeste rame, doar eu sunt mai stresat pana sa-l verific..pe de o parte nu l-as stresa, este cel mai putin verificat/stresat, dar pe de alta, matca fiind anul 3 am emotii..
Anul trecut la DBuri rupeam botci si faceam roiuri de zor iar acesta nu a avut nici o botca si ganduri de plecat..
Anul acesta mai trec o tura pe ME..;) + matci de selectie..
Multumesc,
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 08 Mai 2015, 10:37

Eu am 6 familii pe ME, 5 au fost familii si anul trecut si una e roi facut anul trecut. Matcile sunt toate de anul trecut.
Cuibul e pe doua corpuri, nu am inversat, nu o sa inversez, dupa ce a ouat C2 matca a trecut imediat si la C1, a inceput cu o rama plina ouata si cate o jumatate in stanga si in drapta, rapid, in doua zile. Avea dreptate nea Gica. Ba mai mult, din ce am cictit, si americanii o cam lasa balta cu inversatul.
Un stup s-a apucat sa roiasca pentru ca am intarziat cu adaugarea lui C3 si s-a blocat. DE fapt am mers sa pun C3 si atunci am gasit botcile :mrgreen:
I-am pus C3 cu foita intre C1 si C2 si s-a oprit. I-am si luat 2 rame cu puiet pentru roi.
Am mai luat cate o rama cu puiet de la alti doi care erau mai tari.
Folosesc rama claditoare in C2 in pozitia 4, adica sparg cuibul cu ea. Cei mai tari au deja 2 rame claditoare, cate una o schimb saptamanal. La cei care inca nu au a doua rama claditoare vreau sa sa o bag pe a doua jumate claditoare jumate cu foita.
Pana acum nu a mai roit niciunul. Sunt la rapita, in afara de cel care a fost anul trecut roi si unul care a luat-o mai greu din loc, la ceilalti 4 am cam 7 kg de miere in C3. Azi o sa merg sa vad daca nu extrag. Toti au cladit cate un corp de foita, Azi probabil ca o sa gasesc si ultimele rame cladite.
Ne mai auzim! ;)
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fan Club ME

Mesajde jonny_it » 08 Mai 2015, 10:42

mellis scrie:Nu mai posteaza nimeni aici? Ati trecut toti pe MER ;)?


Hehe, astia cu ME acum extrag miere :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 08 Mai 2015, 11:02

Ataaaat!!! :lol:
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 08 Mai 2015, 12:13

tuturicius scrie:Un stup s-a apucat sa roiasca pentru ca am intarziat cu adaugarea lui C3 si s-a blocat. DE fapt am mers sa pun C3 si atunci am gasit botcile :mrgreen:
...;)

Multumesc de raspuns.
Unde erau botcile - in C1 sau intre C1 si C2?
Multumesc.
Si eu ma gandesc sa storc ;)
Nu e rau anul acesta si promite..
Traiasca MEul ;)
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 08 Mai 2015, 12:55

Pe partea de jos a ramelor, si in C1 si in C2. Avea familia atunci vreao 17 rame de puiet asa ca a facut si multe botci. Tin minte ca in C1 avea ouata si rama marginasa intr-o parte.
Traiasca! da' mai ales noi!
Eu ii si plimb, asa grei cum sunt. Deocamdata mi-am facut o targa demontabila, dau jos fata, o bag sub stup din spate catre in fata si pun la loc partea din fata si o asigur cudoua stifturi. Apilift nu am apucat inca sa imi fac, n-am, timp deocamdata pt. ca imi fac stupi :P
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori