Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan Club ME

Mesajde jonny_it » 02 Mai 2019, 12:24

stefanbad scrie:Am ei eu o intrebare: e posibil sa am probleme la iernare, daca intre corpuri va fi acest spatiu: 20mm inaltime rama de jos, 7mm spatiu, 10 mm partea de jos a ramei din C2?


Este bine, eu aveam 1 cm si nu erau probleme. 8 - 10 mm este cel mai ok!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan Club ME

Mesajde Balian » 02 Mai 2019, 18:12

stefanbad scrie:Am și eu o intrebare: e posibil sa am probleme la iernare, daca intre corpuri va fi acest spatiu: 20mm inaltime rama de jos, 7mm spatiu, 10 mm partea de jos a ramei din C2?

Cred că întrebarea era pusă de lățimea de 20mm a spetezei superioare. Dacă jos lețul este permis să fie de 10 mm nu știu argumentul de ce lețul de sus e necesar să fie mult mai gros.(dublu 20mm) Mă refer la ME nu la Dadant unde greutatea ramei este considerabilă.
Altfel dacă va răspândi foița de plastic, chiar nu va mai fi justificat lețuri mai groase de 10-12mm. Nici la Dadant.
Referitor la întrebare, din experiența mea nu am observat influență mare la diferența de lățime. Dacă familia este puternică!!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan Club ME

Mesajde stefanbad » 06 Mai 2019, 09:31

Multumesc pentru raspunsuri. Grija mea era, intr-adevar, pentru intreaga distanta dintre bucata de fagure de jos si cea de sus (adica lemn plus spatiu plus iar lemn).
Cum ar arata o familie puternica, cate rame de puiet sa aiba la inceputul lui august?
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Fan Club ME

Mesajde jonny_it » 06 Mai 2019, 14:59

stefanbad scrie:Multumesc pentru raspunsuri. Grija mea era, intr-adevar, pentru intreaga distanta dintre bucata de fagure de jos si cea de sus (adica lemn plus spatiu plus iar lemn).
Cum ar arata o familie puternica, cate rame de puiet sa aiba la inceputul lui august?


Cu putina atentie poti ierna pe 2 corpuri si 3 intervale de albine. Ierneaza mai bine fata de cele iernate pe un corp.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan Club ME

Mesajde Balian » 06 Mai 2019, 20:22

stefanbad scrie:Multumesc pentru raspunsuri. Grija mea era, intr-adevar, pentru intreaga distanta dintre bucata de fagure de jos si cea de sus (adica lemn plus spatiu plus iar lemn).
Cum ar arata o familie puternica, cate rame de puiet sa aiba la inceputul lui august?


Cine iernează numai pe ramă de 1/1, greu poate accepta o discontinuitate în
mijlocul ghemului. Este adevărat - acestă săritură chiar avantajos nu este, mai ales
dacă partea inferioară a foiței de sus este și roasă cca. 10mm. Însă și această
problemă poate fi rezolvată cu folosirea foiței de plastic.
(Un avantaj totuși are. Posibilitatea circulației albinelor în interiorul ghemului.
Asemănător celor care fac găuri în mijlocul fagurilor de 1/1.)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan Club ME

Mesajde jonny_it » 06 Mai 2019, 20:37

Balian scrie:Cine iernează numai pe ramă de 1/1, greu poate accepta o discontinuitate în
mijlocul ghemului. Este adevărat - acestă săritură chiar avantajos nu este, mai ales
dacă partea inferioară a foiței de sus este și roasă cca. 10mm. Însă și această
problemă poate fi rezolvată cu folosirea foiței de plastic.
(Un avantaj totuși are. Posibilitatea circulației albinelor în interiorul ghemului.
Asemănător celor care fac găuri în mijlocul fagurilor de 1/1.)


Corect!
Eu oricum m-as suci nu pot sa am familii pe dadant 12 rame+cat la fel de puternice ca pe ME. Consum putin mai mic iarna, toamna spatiu pentru puiet cat vor.
Singurul dezavantaj ar fi ca sunt putin mai greu de mutat. La dadant am fundul prins, il iau de manere si plec. ME-ul trebuie sa-l prind cu chinga mai intai.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan Club ME

Mesajde Balian » 06 Mai 2019, 21:51

jonny_it scrie:Eu oricum m-as suci nu pot sa am familii pe dadant 12 rame+cat la fel de puternice ca pe ME. Consum putin mai mic iarna, toamna spatiu pentru puiet cat vor.
Singurul dezavantaj ar fi ca sunt putin mai greu de mutat. La dadant am fundul prins, il iau de manere si plec. ME-ul trebuie sa-l prind cu chinga mai intai.


La orice tip de multietajat, chinga este absolut obligatoriu la mutat.
Gestionarea spațiului, și mai ales flexibilitatea gestionării este un avantaj pe care nici un sistem
nu poate asigura. Nu mai vorbesc de posibilitatea eliminării mierii de mană toamna. În special
la MER. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan Club ME

Mesajde stefanbad » 08 Iul 2019, 08:31

Am vazut prin filmuletele americanilor, canadienilor, australienilor ca au un urdinis superior (fie ca este prin buza capacului sau chiar o gaura pe fata corpului 2)
Voi folositi asa ceva?
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Fan Club ME

Mesajde jr1 » 29 Iul 2019, 15:19

urdinisul in partea superioara a stupului vertical/me se intalneste in toata america de nord-nu stiu despre australia, pentru simplu fapt ca temperaturile negative dureaza cel putin 6 luni si iernarea se face "in cojoc", astupandu-se urdinisul normal,cel de jos. evacuarea vaporilor de apa si a aerului viciat facandu-se prin acel urdinis superior. pentru mai multe lamuriri/amanunte despre stupul me, vedeti si Dan Margarit-Apicultura la distanta
jr1
 
Mesaje: 28
Membru din: 26 Noi 2018, 22:28

Re: Fan Club ME

Mesajde ignatov andrei » 29 Iul 2019, 15:28

jr1 scrie:urdinisul in partea superioara a stupului vertical/me se intalneste in toata america de nord-nu stiu despre australia, pentru simplu fapt ca temperaturile negative dureaza cel putin 6 luni si iernarea se face "in cojoc", astupandu-se urdinisul normal,cel de jos. evacuarea vaporilor de apa si a aerului viciat facandu-se prin acel urdinis superior. pentru mai multe lamuriri/amanunte despre stupul me, vedeti si Dan Margarit-Apicultura la distanta


Primii care au folosit urdinisul superior, pentru perioada de iarna, au fost rusii!
Asa este cum spui: este folosit in zonele cu ierni lungi si grele.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Fan Club ME

Mesajde DoarEu » 29 Iul 2019, 23:54

Si daca s-ar folosi ambele urdinise,pe timpul iernii,am avea probleme cu curentii de aer sau cu condensul?
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Fan Club ME

Mesajde stefanbad » 09 Aug 2019, 12:48

jr1 scrie:... astupandu-se urdinisul normal,cel de jos. evacuarea vaporilor de apa si a aerului viciat facandu-se prin acel urdinis superior ...

Din cate imi aduc aminte, chiar si dupa ce punea "cojocul", urdinisul de jos nu se bloca, fundul stupului cu tot cu distantierul pentru corp fiind iesit in afara. Se blocheaza probabil cu zapada care cade din abundenta. Blocare mi s-a intamplat si mie, dar cu ploaie inghetata (plus urdinis mic, plus gratie antisoareci). Pentru situatii de genul asta ma gandeam, si pentru a preveni umezeala. Am vazut undeva ca fiind pe aceeasi parte a stupului, cele doua urdinisuri nu produc curenti de aer.
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Fan Club ME

Mesajde stefanbad » 23 Oct 2019, 15:31

Ca proaspat trecut pe ME, ma oftic ca topicul asta e asa de 'su'btire' si deja ma bate gandul sa trec pe MER! :)
Anul asta, fiind si primul de iernare pe ME, mi-a fost frica sa ii las pe 10 rame pe corp si i-am restrans cu diafragme. Voi, cei cu experienta, ii mai restrangeti?
Daca tot s-au redus lucrarile prin stupina, stau si ma gandesc :)) : la rapita, anul viitor, cand le voi pune corpul 3, vor apuca sa il umple/capaceasca? Deocamdata am optat pentru un sistem 'hibrid' de ME, adica cuib pe 2 CATuri 3/4 10R, iar pentru cules CATuri de 1/2
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Fan Club ME

Mesajde Balian » 23 Oct 2019, 16:07

stefanbad scrie:Ca proaspat trecut pe ME, ma oftic ca topicul asta e asa de 'su'btire' si deja ma bate gandul sa trec pe MER! :)
Anul asta, fiind si primul de iernare pe ME, mi-a fost frica sa ii las pe 10 rame pe corp si i-am restrans cu diafragme. Voi, cei cu experienta, ii mai restrangeti?
Daca tot s-au redus lucrarile prin stupina, stau si ma gandesc :)) : la rapita, anul viitor, cand le voi pune corpul 3, vor apuca sa il umple/capaceasca? Deocamdata am optat pentru un sistem 'hibrid' de ME, adica cuib pe 2 CATuri 3/4 10R, iar pentru cules CATuri de 1/2


După primul an de experiență în această configurație veți avea concluzii. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan Club ME

Mesajde jonny_it » 23 Oct 2019, 17:29

stefanbad scrie:Ca proaspat trecut pe ME, ma oftic ca topicul asta e asa de 'su'btire' si deja ma bate gandul sa trec pe MER! :)
Anul asta, fiind si primul de iernare pe ME, mi-a fost frica sa ii las pe 10 rame pe corp si i-am restrans cu diafragme. Voi, cei cu experienta, ii mai restrangeti?
Daca tot s-au redus lucrarile prin stupina, stau si ma gandesc :)) : la rapita, anul viitor, cand le voi pune corpul 3, vor apuca sa il umple/capaceasca? Deocamdata am optat pentru un sistem 'hibrid' de ME, adica cuib pe 2 CATuri 3/4 10R, iar pentru cules CATuri de 1/2


Cuib pe 3/4 si caturi de 1/2 are Cristian Ionita. Eu am folosit doar 3/4 aproximativ 15 ani si de cativa ani din motive ce nu tin de apicultura am folosit dadant 12 sau 10 rame + cat de 1/2 sau 3/4. Din primavara incep sa convertesc o parte din lazile pe 10 rame in ME. Dupa ce folosesti 15 ani un model de stup si deodata folosesti altul vezi multe avantaje si dezavantaje la ambele tipuri de stup.

Eu eu restrangeam roii dar doar pentru o iernare mai eficienta, acum nu as mai face asta. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan Club ME

Mesajde Cristian IONITA » 23 Oct 2019, 17:45

stefanbad scrie:Ca proaspat trecut pe ME, ma oftic ca topicul asta e asa de 'su'btire' si deja ma bate gandul sa trec pe MER! :)
Anul asta, fiind si primul de iernare pe ME, mi-a fost frica sa ii las pe 10 rame pe corp si i-am restrans cu diafragme. Voi, cei cu experienta, ii mai restrangeti?
Daca tot s-au redus lucrarile prin stupina, stau si ma gandesc :)) : la rapita, anul viitor, cand le voi pune corpul 3, vor apuca sa il umple/capaceasca? Deocamdata am optat pentru un sistem 'hibrid' de ME, adica cuib pe 2 CATuri 3/4 10R, iar pentru cules CATuri de 1/2


nu am pretentia de "experienta" dar de ani buni indiferent de tipul de stup nu am mai restrans, dar nici nu au bagat la iernat familii slabe, luna septembrie este destinata unificarilor / desfiintarilor familiilor slabe.

extinderea cu spatiu de recolta trebuie facuta treptat, eu folosesc caturi de recolta de 1/2, in plus iernarea o fac cu un cat de 1/2 sub cuibul de 2XME, deci socul de volum practic nu exista.
In general nu ajung sa fie necesar al doilea cat pe stup pana prin iunie (la tei), culesul de rapita si salcam le fac cu un singur cat de 1/2 - unde ramele sunt umplute si capacite rapid ... si in care cresc anual 4-5 rame 1/2 (pe langa minim 8 ME in corpurile de cuib).
am caturi de schimb si la momentul ridicarii catului cu recolta pun cat cu rame crescute.

daca mai ai intrebari punctuale te rog sa le scrii

multa bafta
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori