Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan Club ME

Mesajde stefanbad » 04 Mar 2020, 12:25

La 10 zile de la pus turte proteice (temperaturi medii 15 grade) am observat ca au consumat intre 0%-50%. La cele fara consum am verificat si aveau si puiet, si polen adus din natura. Nu am inteles modul de consum al turtelor, pentru ca la familiii de aproximativ aceeasi putere unele consumasera jumatate, altele deloc.
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Fan Club ME

Mesajde yuonyuon » 04 Mar 2020, 12:54

nu le consuma ...le muta ....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan Club ME

Mesajde stefanbad » 04 Mar 2020, 13:56

Intrebare pentru cei cu ME (chiar si cu MER): voi descapaciti rame? Incerc sa reduc timpul de lucru inutil in stupina si ma intreb daca este chiar nevoie de operatiunea asta. Albinele nu pot descapaci ramele cu miere astfel in cat sa isi mareasca singure cuibul?
Alta operatiune pe care nu am facut-o primavara aceasta este restransul cuibului.
Lucrarile astea doua mi se par impotriva firii la sistemele ME si MER.
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Fan Club ME

Mesajde Balian » 04 Mar 2020, 14:20

stefanbad scrie:Intrebare pentru cei cu ME (chiar si cu MER): voi descapaciti rame? Incerc sa reduc timpul de lucru inutil in stupina si ma intreb daca este chiar nevoie de operatiunea asta. Albinele nu pot descapaci ramele cu miere astfel in cat sa isi mareasca singure cuibul?
Alta operatiune pe care nu am facut-o primavara aceasta este restransul cuibului.
Lucrarile astea doua mi se par impotriva firii la sistemele ME si MER.


Observație corectă.
Dacă mierea este multă ca în acest an, poate crea problemă dacă matca nu are
loc pentru pontă. În aceste situații sau se descăpăcește sau se dă faguri cu miere
puțină lângă puiet. (Încă nu. Mai încolo puțin. Altfel vor apărea problemă cu roitul.)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan Club ME

Mesajde stefanbad » 04 Mar 2020, 15:00

Majoritatea sunt in C2, C1 fiind gol. Daca nu vor descapaci in C2, matca nu va cobora in C1?
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Fan Club ME

Mesajde Balian » 04 Mar 2020, 15:21

stefanbad scrie:Majoritatea sunt in C2, C1 fiind gol. Daca nu vor descapaci in C2, matca nu va cobora in C1?

Dacă sunt albine și în C1 va ponta matca și acolo. Dacă nu sunt albine în C1, să coboare depinde de multe.
De putere, de vreme, de grosimea lețului superior din C1, de ramele din C2--- sunt construite jos până la leț...
Trebuie urmărit în martie ce se întâmplă, prin simplă basculare/ridicare a C2.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan Club ME

Mesajde yuonyuon » 04 Mar 2020, 16:02

daca ghiemu e format pe miere nu va debloca nimic.unde sa duca mierea?..imagineazati ca faci un roi(vara) pe 3 raame pline cu miere ...ce dezvoltare va avea acel roi dca nu are spatiu de puiet.....??

daca are spatiu de ouat ai sa zici ...ce matca buna a ouat compact!!!
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan Club ME

Mesajde ignatov andrei » 04 Mar 2020, 21:52

stefanbad scrie:Majoritatea sunt in C2, C1 fiind gol. Daca nu vor descapaci in C2, matca nu va cobora in C1?


Va cobara, ca doar matca coboara de capul ei si face cum vrea, mai ales ca sunt rame goale... :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Fan Club ME

Mesajde kiloz » 05 Mar 2020, 00:04

stefanbad scrie:Majoritatea sunt in C2, C1 fiind gol. Daca nu vor descapaci in C2, matca nu va cobora in C1?


Daca nu ai albine acoperitoare cum so coboare.
Ai familii puternice ai de toate, de nu, te apuci de jonglat caturi, rame si pierdut de vreme.
Pentru o familie în conditiile tarii, doua corpuri sunt multe iar unul insuficient. Poate sa iernezi pe doua, dar primavara ce nu corespunde reduci la unu, si ai scaoat de grija coboririi.
Inversarea este o metoda cât de usoara cu atât de paguboasa.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Fan Club ME

Mesajde yuonyuon » 05 Mar 2020, 00:29

turta, tratament , bisturiu ...perfuzie.....tre sal faci pana la salcam(floarea soare) :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan Club ME

Mesajde jonny_it » 05 Mar 2020, 00:33

kiloz scrie:Pentru o familie în conditiile tarii, doua corpuri sunt multe iar unul insuficient. Poate sa iernezi pe doua, dar primavara ce nu corespunde reduci la unu, si ai scaoat de grija coboririi.
Inversarea este o metoda cât de usoara cu atât de paguboasa.


In conditiile de la noi cea mai eficienta iernare si dezvoltare de primavara este cand se pastreaza ambele corpuri. Am folosit destul de multi ani ME si nu am gasit niciodata regine sa alerge aiurea prin corpul de jos. Coborau jos doar in aprilie cand sus deja era plin de puiet sau mai devreme dar doar la familiile foarte puternice.

Inversarea este paguboasa pentru cine nu stie sa o faca la momentul potrivit si face parte din modul de intretinere a ME-ului. Cine a lucrat cu ME asa cum se lucreaza stie despre ce vorbesc.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan Club ME

Mesajde tiih » 05 Mar 2020, 10:56

kiloz scrie:
stefanbad scrie:Majoritatea sunt in C2, C1 fiind gol. Daca nu vor descapaci in C2, matca nu va cobora in C1?


Daca nu ai albine acoperitoare cum so coboare.
Ai familii puternice ai de toate, de nu, te apuci de jonglat caturi, rame si pierdut de vreme.
Pentru o familie în conditiile tarii, doua corpuri sunt multe iar unul insuficient. Poate sa iernezi pe doua, dar primavara ce nu corespunde reduci la unu, si ai scaoat de grija coboririi.
Inversarea este o metoda cât de usoara cu atât de paguboasa.



Ca sa coboare in C1 e nevoie de mai multe mii de albine in plus ptr. a asigra caldura necesara cresterii puietului....(sa zicem 10.000 in plus ca sa fie mai relevant!!!)
Citeste insemnarile dl Ignatov si ale mele facute pe acest topic in toamna ,daca nu gresesc....Cine vrea sa lucreze pe ME trebuie sa aiba familii foarte puternice tot timpul anului si mai ales la intrarea in iarna-inceput de primavara.Oricat de meserias ai fi ..trebuie sa stii ca cel putin jumatate din baza melifera de pe teritoriu tarii noastre nu permite acest lucru fara eventuale unificari....Pentru mine ME este apogeul apiculturii in domeniu lazilor....Dar facand o paralela cu sofatul...e distanta de la cer la pamant de la condusul unui Tico,Matiz(a se citi orizontal)..pana la TIR,trailer.(ME)..etc :idea:
PS.Lucratul cu rama la ME..e un nonsens..e impotriva firii....si decat sa iernam pe doua corpuri..5...7 rame sus...5...7 rame jos,diafragma..pernuta..etc...mai bine lipsa...
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Fan Club ME

Mesajde yuonyuon » 05 Mar 2020, 12:53

mai exact mai trebuie un corp ME de albina :lol: ....mai babeste....ca sa inteleaga toata lumea..
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan Club ME

Mesajde stefanbad » 16 Mar 2020, 11:18

Am verificat vineri, cand au fost cam 22 de grade afara, cativa stupi. Arata foarte bine, prima iarna in ME.
Se pare ca am scapat de restrans si de bagat rame, de descapacit si alte manevre care te impiedica sa ai prea multi stupi.
Ce vreau sa spun: am observat ca isi administreaza foarte bine cuibul si singure, am gasit portiuni de rame care au avut miere capacita in iarna si care acum aratau ca si cum le-as fi descapacit eu cu cateva zile in urma.
Cred, totusi, ca un cuib de 16 rame 3/4 ar fi suficient pentru clima si modul in care se desfasoara sezonul apicol la noi.
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Fan Club ME

Mesajde yuonyuon » 16 Mar 2020, 23:08

stefanbad scrie:Am verificat vineri, cand au fost cam 22 de grade afara, cativa stupi. Arata foarte bine, prima iarna in ME.
Se pare ca am scapat de restrans si de bagat rame, de descapacit si alte manevre care te impiedica sa ai prea multi stupi.
Ce vreau sa spun: am observat ca isi administreaza foarte bine cuibul si singure, am gasit portiuni de rame care au avut miere capacita in iarna si care acum aratau ca si cum le-as fi descapacit eu cu cateva zile in urma.
Cred, totusi, ca un cuib de 16 rame 3/4 ar fi suficient pentru clima si modul in care se desfasoara sezonul apicol la noi.
numa daca ai albina mai mult decat duce matca..
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan Club ME

Mesajde feederman » 24 Mar 2020, 08:44

Acum, in timpul acestei pandemii, iese in evidenta unul din marile avantaje ale ME. O colonie care ocupa in corpul 2, de la 6 rame in sus , nu mai necesita interventii pana la 1 mai, decat eventual pentru probleme de sanatate.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 60 vizitatori