Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan Club ME

Mesajde CristianBee » 11 Mai 2015, 10:15

Nu mi-a trecut prin cap pana acum , mersi .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 11 Mai 2015, 15:19

Acum am reusit sa vad liniutele de la pagina trecuta ;).
Multumesc de raspunsuri - am sa verific si C1, a scapat primavara asta de control.
Nu mai merge asa...daca nici anul acesta MEel nu are botci, pe cand DBurile sunt infrigurate, ii trec toti pe ME ;).
Sanatate...
CristianBee scrie:
mellis scrie:In C2 blocat cuibul si matca banuiesc ca este in C1.
- cel mai probabil acolo este
Cum verificati daca aveti botci? Sau aveti incredere in ME...
- nu am incredere in nici un stup ci doar in ce este in lada . Daca fac barbi la urdinis , zborneregulat fata de alti stupi , daca incep sa micsoreze suprafata puietului este posibil sa aibe deja botci . Verifica C1 sa nu ai prea multe rame cu polen .
..Multumesc.
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde CristianBee » 11 Mai 2015, 15:55

Stii de ce se intampla sa intre repede un DB in friguri decat un ME sau un stup tinut pe 1C de 3/4 ? . Eu pana acum am banuit si am incercat anul asta .

Eu banuiesc ca intr-un DB fiind doar o rama ( 1/1 ) care are puietul + coronita , atunci cand vine polenul si nectarul de afara daca matca este intinsa pe mai multe rame si nu este tinuta in frau sa oua compact automat daca nu este un cules cat de cat puternic sa bage in caturi o sa il puna in preajma puietului=> micsoreaza suprafata acestuia => matca o sa caute de nebuna celule goale => mai putin puiet => albina spune ca arerezerve destule si ...roiu' .

In schimb la ME ai 2C si daca vine de afara nectar care sa nu fie destul de mare sa fie pus in cat il pune in jurul puietului dar matca are unde fugi si anume ...jos unde chiar daca are polen bagat mai are loc , plus ca o rama de 3/4 o matca o oua foarte usor din leat in leat si nu mai este loc de nectar ca surplus . Problema si aici este ca daca o dai cu stangu'in dreptu si uiti sa pui caturile baga in cuib de blocheaza si C1 . Mai este o problema cand cuibul este blocat cu polen primavara in rest daca esti putin atent ..no problem .

Cand tii doar pe 1C de 3/4 ( cum fac eu acum ) trebuie ca primavara devreme sa ii restrangi asa incat matca sa oua toata rama ( fara coronita daca se poate ) pe catpoate duce matca iar ramele cu mie dupa diafragma pentru ele sa aibe . Daca stai si faci pe savantu' ( cum fac eu acum :D ) ii lasi matcii 6-7 R pt ea cu puietul din leat in leat si inca 3-4 rame cu hrana dupa diafragma . Puietul intr-o parte si hrana in cealalta plus catul cu foita pus la fructiferi si ..miere multa . Atentie mare la rezerve ca mananca mult .

Cam astea is diferentele vazute de mine .

Ca sa ii treci pe DB ( cum a facut cineva din zona ) iei stupul de pe DB si ii scuturi albina + matca intr-un corp de 3/4 care sa contina doar foita si hranesti . Ramele de puiet care st de 1/1 le iei si le pui peste o gratie deasupra corpului de 3/4 care are matca . Imediat ce iese albina din cele de 1/1 acolo o sa puna mie ( daca au ce culege ) iar jos o sa cladeasca fagurii pentru matca . Ai sa intri cu un stup care e pe faguri noi daca ii hranesti bine . Asta o poti face dupa salcam .

Te salut . Pacat ca ii distanta mare .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 11 Mai 2015, 15:57

[quote="hateganul"]
Cum adica "gen Margarit" ? Cum adica avea C3 plin? In ce perioada zici ca facea manevra si de ce?
Nu cred ca baga el cat intre C1 si C2 dar, te las sa imi arati filmarea.
Despre introducerea ramei cu "foita", apicultura a distanta 8, minutul 5:



Mai caut filmarea cu pozitita, C4 era pus intre C2 si C3 din cate tin minte, C1 si C2 sunt cuib.


Intrebari de baraj:
avem asa, fund-C1-C2-C3-capac. Unde pui C4 ? De ce acolo ? Cand il pui ?
As avea nevoie de C4 (l-am folosit anul trecut intre C2 si C3), cand C3 are cateva rame cu miere si albina suficienta. C4 chiar daca nu va fi plin - este bun ca si spatiu pentru vanturat mierea, in cazul unul cules puternic. Anul acesta am sa pun C4 cu foita tot intre C2 si C3.

Alte intrebari existentiale:Albina care vine cu nectar pe urdinis, unde il depune? In C1, C2 sau C3?
De ce il pune acolo?In care rama?In ce zona a ramei?Ce se intampla cu picatura aia de nectar dupa ce este adusa de culegatoare?
Albina care vine cu nectar il da imediat la alte 3 / 4 albine primitoare - pentru a accelera procesul de invertire. Daca salcamul produce nectar stim ca albinele au nevoie de spatiu pt imprastierea nectarului. De obicei il pun unde apuca - susul ramei, daca au spatiu - lasa loc in mijlocul ramei pentru ponta, daca nu il pun in locul puietului proaspat eclozionat (ramele din C2 sunt ochi cu miere langa puiet, matca coborata in C1), pe urma il urca in cat (C3), de obcei este pus in partea de sus a ramei sau in locurile unde a iesit proaspat puietul (astfel si curata/spala celula..)
Ultima oară modificat de mellis pe 11 Mai 2015, 16:05, modificat 1 dată în total.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde CristianBee » 11 Mai 2015, 16:04

Asta cu feromonul ii buna ! cum adica daca este destul pentru 4C ? este el destul si pentru 10 daramite pentru 4 .
Problema este cand pui rame cu puiet in al 4-5-6 corp , atunci da e posibil sa nu fie de ajuns asta si daca intre corpul unde pui puietulsi cuib nu este albina care sa umple spatiul ca acel feromon sa fie distribuit mai usor .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 11 Mai 2015, 16:11

CristianBee scrie:Stii de ce se intampla sa intre repede un DB in friguri decat un ME sau un stup tinut pe 1C de 3/4 ? . Eu pana acum am banuit si am incercat anul asta .
..
Te salut . Pacat ca ii distanta mare .

DBurile le-am tinut stranse cam mult, nu am largit cuibul la timp cand/cum a trebuit, stimulat cu sirop (de fapt si la cel nestimulat), matca a ajuns sa depuna pe ultima rama+mult polen. nectar adus de afara.
Mai sunt motive - matca la ME este selectata pe cand DBul nu.
Intrebarea cu feromonul am sters-o ;), nu m-am gandit ca va fi vazuta asa repede..mi-am dat seama ca este naiva;).
Multumesc de sfaturi. Poate micsoram distanta intr-o zi ;)
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde CristianBee » 11 Mai 2015, 16:26

De ce nu ai pus caturile la cei la care nu ai lărgit ? . Puneai catul plin cu 3-4 rame clădite pe post de scară pt ele si completai cu foite . Unei matci nu îi trebe prea mult spațiu în primăvară , de pe la sf lui mai da . Miere scoți de la DB ? .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 11 Mai 2015, 17:00

Am intarziat cu largitul, catul iarasi intarziat, a fost frig si nu m-am sicronizat cu noptile calde si dezvoltarea exploziva, din teorie, catul nu l-am pus pana cuibul nu e full de rame (mergea varianta cu rame partial cladite, nu m-am gandit)..matca a ajuns in ultima rama compact cu puietul, catul l-am pus tarziu - 1/1 si mutat rame din cuib sus (rama unica ;)) + rupt botci + intercalat in cuib rama puiet / rama foita.
Au mai dat inapoi, au inceput sa cladeasca faguri timid, acum doua zile mai am rupt botci, cules am vazut si astazi in cat pe ramele puse acum doua zile.
Storc si ceva miere de la ei -sunt cateva rame marginase full de miere si mai cateva la vanturat - salcamul este la botul lor, dar se schimba vremea -> va trebui sa mut matca dar il mai las cateva zile. Am luat si cateva rame cu puiet si am facut un roi.
Doi DB sunt cu cat 1/1, unul cu cat 3/4 si restul (2) cu cat 1/2 (foite).
MEul fruntas este pe 3 corpuri - poate pun corp 4 daca au mutat ceva in C3, si mai doi ME mai slabuti (pregatiti pentru tei). Colegul de albinarit are 3 ME bunicei..
Vorbesc de DB la Fan ME pentru a-l lauda pe ME (scuzati off topic)..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde CristianBee » 11 Mai 2015, 17:25

Pe câte rame îi ai acum , DB în cuib ? . Degeaba ai asteptat să cuibul plin cu rame. În loc să fie albină blocată la 'extins cuibul' mai bine in dai catul devreme să aibă ce clădi din timp iar când vine vremea culesului la rapită ai să ai albina deja în caturi .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Fan Club ME

Mesajde hateganul » 11 Mai 2015, 22:09

mellis scrie:
hateganul scrie:Cum adica "gen Margarit" ? Cum adica avea C3 plin? In ce perioada zici ca facea manevra si de ce?
Nu cred ca baga el cat intre C1 si C2 dar, te las sa imi arati filmarea.

Mai caut filmarea cu pozitita, C4 era pus intre C2 si C3 din cate tin minte, C1 si C2 sunt cuib.

Poti sa cauti cat vrei ca nu o sa gasesti cum baga el corp intre C1 si C2.

Gratie ai pus ?

mellis scrie:
hateganul scrie:avem asa, fund-C1-C2-C3-capac. Unde pui C4 ? De ce acolo ? Cand il pui ?

Anul acesta am sa pun C4 cu foita tot intre C2 si C3.

De ce vrei sa pui C4 intre C2 si C3 si nu deasupra C3 ?

Poate intervin si altii care au experienta pe ME !
Multumesc.
Avatar utilizator
hateganul
 
Mesaje: 25
Membru din: 20 Aug 2013, 21:37
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde teinegru64 » 11 Mai 2015, 23:02

cornelioandanciu scrie: daca vrem sa marim spatiul de ouat si timpul este rece, il bagam sub corpul de jos.

Sunt controverse cu aceasta metoda.Ai reusit sa cladesti corpul ? In ce perioada?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Fan Club ME

Mesajde tuturicius » 12 Mai 2015, 00:05

Molluc scrie:Salutare. Pune o poza cu targa demontabila sa vedem cum ai constrito poate ne facem si noi. Mersi fain.

Poze cu targa cu care car stupii
Fişiere ataşate
IMG_20150511_232102 (Copy).jpg
IMG_20150511_232135 (Copy).jpg
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fan Club ME

Mesajde Marin D » 12 Mai 2015, 08:44

jonny_it scrie:ATENTIE: Cine vrea sa posteze aici trebuie sa repete in gand de 100 de ori urmatorul text: "Multietajatul este cel mai bun tip de stup!" :lol:

PS: Aceasta discutie se vrea a fi o gluma, nu neaparat o discutie despre ME, care oricum este cel mai bun tip de stup existent acum :lol:

Sunt deacord cu tine, dar n-am repetat decat de 20 de ori ....
Avatar utilizator
Marin D
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Mar 2015, 17:55
Localitate: Bucuresti

Re: Fan Club ME

Mesajde mellis » 12 Mai 2015, 09:46

hateganul scrie:Poti sa cauti cat vrei ca nu o sa gasesti cum baga el corp intre C1 si C2.
Gratie ai pus ?

Uite din ce am scris mai sus (pagina trecuta):
"teoretic ar trebui sa pun cat gol intre C2 (cuib) si C3 - miere.", nu am zis sa pun corp gol intre C1 si C2, daca am zis asa - am gresit, cuibul pe 2 corpuri nu l-as sparge decat daca as dori sa fac roi.
Ia vezi aicea Toma Hateganul ;) , minutul 3:30 :


Nu am pus gratie si nici nu mai pun, am vorbit cu matca sa stea in C1 si C2 ;), le ascult si ma asculta ;)
Sanatate...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde hateganul » 12 Mai 2015, 10:04

cornelioandanciu scrie:Sa luam un ME cu zece rame per corp. Sa zicem ca are trei corpuri...
Stim faptul ca acea coronita se formeaza deasupra pe rama, se formeaza de sus in jos ,deci din aceasta cauza daca bagam corp de stransura, este indicat sa-l bagam sub corpul trei ...

Va salut,
Intr-adevar, coronita se formeaza de sus in jos dar, daca ar fi sa mergem dupa acest principiu, nu ar mai exista miere in caturile de sus. Coronita nu e decat miere capacita, aproape de puiet. Eu nu as lua coronita ca o referinta cu atat mai mult pe ME unde e cam rara. Cu alte cuvinte, daca albina da peste miere(coronita), nu ar mai trece de ea si deci nu ar mai urca in cat. Totusi, urca si pune miere acolo.
Coronita se formeaza daca este puiet pe rama. Altfel, vorbim de "depozitare/camara" si eu cred ca alta e abordarea in acest caz. Sa nu uitam ca vorbim, totusi, de C3 si C4, deci stup capabil si cu mancare.
Parerea mea este ca nu coronita de miere si nici prezenta mierii opreste albina sa urce ci faptul ca da cu capul in podisor sau ce e acolo sus si deci nu mai are unde. Daca se asigura spatiu sus si albina este destula, eu cred ca albina urca, cladeste, depune miere si capaceste. De aici, gandesc, poate prea simplu si prea inocent(am doar 2 ani de albinarit), ca C4 peste C3 este mai simplu pentru apicultor si normal pentru albina.

Ati facut comparatii intre "C4 deasupra C3" si "C4 sub C3" ? Ce observatii ati notat?
Ultima oară modificat de hateganul pe 12 Mai 2015, 10:19, modificat de 4 ori în total.
Avatar utilizator
hateganul
 
Mesaje: 25
Membru din: 20 Aug 2013, 21:37
Localitate: Timisoara

Re: Fan Club ME

Mesajde hateganul » 12 Mai 2015, 10:05

mellis scrie:Mai degraba as pune un corp intre C1 si C2 - gen Margarit (doar ca el mai avea si C3 plin - la mine nu e inca plin - trebuie verificat zilele acestea)..
VA trebui sa ma bag in el - desi sunt convins ca este bine, tot ma streseaza gandurile sa nu pierd o asa minunatie de matca.

Daca nu ziceai ce ai zis, nu ziceam nici eu nimic :)
Avatar utilizator
hateganul
 
Mesaje: 25
Membru din: 20 Aug 2013, 21:37
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 50 vizitatori