Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan Club ME

Mesajde Shrek » 20 Ian 2020, 21:45

cornelioandanciu scrie:Băieți,izolati-i pe exterior,și o să vă doară la bască, doar mâncare să aibă ! :idea:

Adică ce vrei sa zaci? Albinele sunt ca ...găinile?! Le dai sa mance polistiren si incep sa ouă in miezul iernii?! Apă caldă nu trebe sa punem? Uite si pa Jonny nost'! Reginele lui or inceput sa ouă deja! De la plapuma ( de polistiren)?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Fan Club ME

Mesajde Shrek » 20 Ian 2020, 21:56

Si cum faci izolatia, bati polistirenul in cuie pe stup ? Il prinzi cu dribluri? Lipsești cu adeziv? Glumesc desigur!
Nu contest ca un plus de căldură face bine la familia de albine, dar noi nu avem frigurile din Canada. Cum de altfel nu avem
/ folosim nici " tehnologia lor. O cheltuiala inutilă zic eu!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Fan Club ME

Mesajde jonny_it » 20 Ian 2020, 22:50

cornelioandanciu scrie:Vorbesc serios. Am avut de-a lungul timpului familii puternice care s-au blocat pe puiet în corpul 1,stupi neizolați.
Am avut stupi slabi, pe care i-am scos din iarna în condiții de iarnă grea, în stupi izolați.
Ce cred eu: aceastaa izolatie le asigura un microclimat mai bun,astfel încât că ghemul sa poata ajunge la hrană. Nu știu dacă ați observat, dar singurul lucru în care am fost și sînt încă reticent în videourile lui DM,a fost acea producție mare. Dar când am văzut că ei reușesc să scoată în primăvara albinele în ierni imposibile, am copiat si eu ce am putut de acolo.


Stupii "moderni" pierd caldura de multe ori mai repede decat "stupii" in care au trait albinele timp de mii de ani, ma refer la scorbura de copac. Sigur nu avea doar 2 cm grosime. Problemele cu varroa si nosema tot de acolo pleaca, fundul "anti-varroa", stupi subtiri, urdinise de jumatate de metru, etc, albinele consuma mai mult pentru a pastra caldura. Vorbesc de perioadele cand au puiet, ca in rest nu prea conteaza atat de mult.

V-am mai povestit, cand aveam orizontali pe 20 de rame facuti din scandura de 4 sau 5 cm tratam impotriva varroa doar cand aveam cu ce, si de multe ori nu prea aveam, ca din primii bani facuti din miere mi-am luat bicicleta. :lol:
Povestea este lunga... dar pentru rezultate mai bune trebuie regandit modul in care facem apicultura, s-a mers mult intr-o directie care cel mai probabil este gresita.

.. parerea mea.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan Club ME

Mesajde jonny_it » 20 Ian 2020, 22:51

Shrek scrie:Uite si pa Jonny nost'! Reginele lui or inceput sa ouă deja! De la plapuma ( de polistiren)?!


Nop, ale mele dupa 1 martie ca de obicei.
Care a scapat oul isi pierde capul la vara Sunt prea strict?! :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan Club ME

Mesajde yuonyuon » 21 Ian 2020, 00:30

dan pescarul scrie:
Shrek scrie:Si cum faci izolatia, bati polistirenul in cuie pe stup ? Il prinzi cu dribluri? Lipsești cu adeziv? Glumesc desigur!
Nu contest ca un plus de căldură face bine la familia de albine, dar noi nu avem frigurile din Canada. Cum de altfel nu avem
/ folosim nici " tehnologia lor. O cheltuiala inutilă zic eu!

Cind stupul este izolat bine ai urmatoarele avantaje:
izolare fonică-albinele nu se agită,nu consumă inutil miere,nu se supraîncarcă intestinul,dezvoltare nosema,defecare pe rame,etc
Izolare termică-scaderea sau cresterea temperaturilor exterioare influențeaźă mai puțin mărirea sau micsorarea ghemului de iernare,încalzirea mai eficientă la inceperea ouatului,accesul albinelor la mierea din apropierea ghemului.Ca rezultat direct crește și longevitatea albinelor,care vor îngriji mai multe generații de puiet,schimbarea albinelor de iarnă se face mai tîrziu. Dar amănuntele astea sint nesemnificative.

asta in cazul stupilor slabi....pentru ca cei puternici au grija singuri de toate ....

stupii incepand de la 5 rame in jos ...au nevoie de multe .... tratamente mancare paturi izolatie....
iar cei puternici se apara singurii.....deaia nu se "intelege" lumea pe forum ...pentru ca fiecare vorbeste in reper cu ce are in curte.....(si fiecare are dreptate in felul lui)
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan Club ME

Mesajde peterneamt » 21 Ian 2020, 09:57

Izolarea stupilor cu peste 6 intervale de albine, ( stupi de producție ) este benefică doar la temperaturi extreme ( prea cald sau prea frig )..... la ierni blânde sunt dezavantaje !
Izolarea familiilor slabe sau a roiurilor după strângerea lor drastică, este obligatorie ( ele oricum nu cresc puiet iarna ....) !
Stupul care roiește e nemuncit ! :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Fan Club ME

Mesajde yuonyuon » 21 Ian 2020, 12:51

dan pescarul scrie:Inclusiv la cei puternici ai un avantaj dacă mănîncă mai putină miere pt incalzirea cuibului,rezultînd celelelalte beneficii.Iar familiile mijlocii de multe ori nu dau prea multă miere la rapiță,dar fac treabă f buna la salcîm,pe cînd cele puternice pot roi inainte de salcîm,culesul cel mai profitabil,si te țin mereu ocupat cu măsurile necesare pentru stoparea roitului.
de ce nu luati masuri pentru prevenirea roitului? ...si valorificati salcamul la maxim...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan Club ME

Mesajde jonny_it » 21 Ian 2020, 14:19

yuonyuon scrie:
dan pescarul scrie:si te țin mereu ocupat cu măsurile necesare pentru stoparea roitului.
de ce nu luati masuri pentru prevenirea roitului? ...si valorificati salcamul la maxim...


Ma scuzati, ma duc sa imi iau floricele si sa citesc discutiile despre roit si metodele de compabere si stopare a roitului. :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan Club ME

Mesajde stefanbad » 21 Ian 2020, 15:00

Sa inteleg ca la voi au trecut deja in C2.
Poate am gresit cand le-am aranjat in C2 doar miere capacita (am gandit eu pentru siguranta, sa aiba mancare).
Cand mai prind 10 grade cu soare am sa ma uit mai atent.
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Fan Club ME

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 21 Ian 2020, 15:15

Se poate ierna pe doua corpuri completate cu rame numai daca familiile sunt suficient de puternice si albina sa acopere foarte bine macar ramele dintr-un corp. Ideal ar fi ca atunci cand se formeaza ghemul partea de sus a lui sa atinga ramele din corpul2. Daca nu este suficienta albina se poate ierna pe doua corpuri cu mai putine rame, ex cate 8 sau sase rame in fiecare corp.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Fan Club ME

Mesajde yuonyuon » 21 Ian 2020, 19:40

unde putem vedea filmu?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan Club ME

Mesajde Balian » 21 Ian 2020, 19:43

yuonyuon scrie:.....stupii incepand de la 5 rame in jos ...au nevoie de multe .... tratamente mancare paturi izolatie....
iar cei puternici se apara singurii.....deaia nu se "intelege" lumea pe forum ...pentru ca fiecare vorbeste in reper cu ce are in curte.....(si fiecare are dreptate in felul lui)

Vă dau dreptate!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan Club ME

Mesajde stefanbad » 31 Ian 2020, 10:11

Urmeaza in zona mea 4 zile cu 16-17 grade.
Maine ma voi duce sa descapacesc cateva randuri de celule cu miere de pe ramele din C2, acolo unde inca nu a trecut ghemul in C2.
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: Fan Club ME

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 01 Feb 2020, 11:33

dan pescarul scrie:................eventual le dăm afară un fagure cu miere,să le atragă la zbor.

Acum trebuie stimulata ponta. Prin darea fagurilor cu miere afara stimulam declansarea furtisagului.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Fan Club ME

Mesajde yuonyuon » 01 Feb 2020, 12:47

Eu cred ca am o problema....nu inteleg "procesul" de a stimula o familie de albine....ce se stimuleaza mai exact ca nu inteleg??
matca uita sa mai oua?? daca nu stimulam?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan Club ME

Mesajde Shrek » 01 Feb 2020, 13:04

Noi, incepatorii ( deci si eu), cand vedem o vreme ase frumoasa, ne mânca in.....capatul colonului, sa umblam in stupi! Si daca vedem albinele adunate la protest față de încălzirea globală, sus pe rame, normal ca le " închidem gura" cu ceva mâncare, ca doar d-aia umblam la ei . Asta daca avem acolo, cateva ragalii, dar la peste 100, nu are rost! Te prinde primavara până ridici toate capacele! Dar cred ca am sa storc primele rame cu miere de ghiocei! Nu vreau sa contaminez mierea de ....toporasi!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 104 vizitatori