Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde lucky5strike » 01 Oct 2012, 22:43

La ora asta e bine sa nu mai ai puiet deloc.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde laur1 » 02 Oct 2012, 01:03

si daca ai?
Daca voi nu ma vreti,eu va vreu!
Avatar utilizator
laur1
 
Mesaje: 115
Membru din: 19 Noi 2011, 20:39
Localitate: BUCURESTI

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde laur1 » 02 Oct 2012, 01:09

eu vreau sa spun ca aveam mancare destula cand incepuse scaderea de temperatura.acum mai am....dar puiet si oua pe 4 rame.cuib strans pe 6.iar mancare deloc.
Daca voi nu ma vreti,eu va vreu!
Avatar utilizator
laur1
 
Mesaje: 115
Membru din: 19 Noi 2011, 20:39
Localitate: BUCURESTI

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde mary77 » 02 Oct 2012, 06:36

Parerea mea pentru cei cu botci la ora actuala nu le mai rupeti , pot trai in bune conditi cea batrana cu cea tanara chiar daca nu se inperecheaza ,eu cu putin risc stopez ponta la cei cu fund antivaroua lasandul in unele seri mai deschis ,poate asa mai inteleg si ele cum e noaptea ca ziua cara polen ca primavara .Si cu botcile, undeva spuneti ca stiu ele ce fac ,dar botcile de ce le rupeti sunt de schimbare linistita(foto).
mary77
 

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde cipry74 » 02 Oct 2012, 11:13

mary77 scrie:Parerea mea pentru cei cu botci la ora actuala nu le mai rupeti , pot trai in bune conditi cea batrana cu cea tanara chiar daca nu se inperecheaza ,eu cu putin risc stopez ponta la cei cu fund antivaroua lasandul in unele seri mai deschis ,poate asa mai inteleg si ele cum e noaptea ca ziua cara polen ca primavara .Si cu botcile, undeva spuneti ca stiu ele ce fac ,dar botcile de ce le rupeti sunt de schimbare linistita(foto).




Prietene , regina aia daca nu se imperecheaza acum......nu ai decat s-o pui la insectar cu tot cu familie......e sortita pieirii..
Avatar utilizator
cipry74
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 14:31
Localitate: Com.Valea Doftanei;Prahova

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde ioanpuiu » 02 Oct 2012, 12:08

Pentru că în zona mea e cald şi noaptea (fund sită neobturat) nu am ce să le fac dar ramele care au mult puiet nu vor "prinde" cuibul.
Cu strîngere de inimă am "omorît" botca deoarece o împerechere în octombrie e puţin probabilă sau dacă mai găsea vreun trîntor, s-ar fi ales numai cu plăcerea :)
Dacă are năravu' de schimbare liniştită, nu-l va pierde peste iarnă.
DSC06456 - Copy.JPG
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2246
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde ves.lucian.zabrani » 02 Oct 2012, 12:25

am avut si eu unul la fel anul trecut !!!
i-am luat botca si am pus-o intr-un nucleu de imperchere !!! pana la urma a fost un esec !!! a murit si matca si albinele !!! au fost putine , a fost rece , le-au atacat viespii etc. !!!
matca batrana a ramas in stup !!!
primavara devreme repede au facut o botca de schimb linistit !!! pe batrana nu am mai vazut-o , dar nici pe cea tanara !!! poate nu a avut cu cine sa se imperecheze , poate a papat-o vreo pasare , nu stiu !!!
familia a ramas fara matca !!! i-am dat o trama cu puiet si treaba lor !!!
cand am vandut albinele , l-am vandut si pe asta cu problema !!!
dar omului i-am spus adevarul , si i-am zis ca lada-i la fel ca celelalte , dar pe familia respectiva sa-mi dea cat crede el de cuviinta !!!
asa mi s-a parut corect si cinstit !!! :P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde teinegru64 » 02 Oct 2012, 12:49

De ce as distruge o botca de schimbare ...chiar si la ora asta..cine sunt eu sa ii spun cuiva cum e mai bine pentru el?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde Dragos2006 » 02 Oct 2012, 13:30

Saptama trecuta cam terminasem cu puietul din stupi dar dupa ultima ploaie a urmat caldura si roua puternica dimineata . Asta a dus la un cules bun de polen si pe cale de consecinta azi am gasit in stupi oua si larve pe una-doua rame .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde Dila Daniel » 02 Oct 2012, 13:34

teinegru64 scrie:De ce as distruge o botca de schimbare ...chiar si la ora asta..cine sunt eu sa ii spun cuiva cum e mai bine pentru el?

sa inteleg ca tu nu ai copii,sau daca ai,ii lasi sa faca ce vor,ca de'...cine esti tu sa spui cuiva ce este mai bine pentru el?!
eu zic sa lasam filozofia in pacea ei...
Tu lasi stupul sa roiasca?
Tu lasi un roi in natura?
Tu schimbi rame vechi?
Tu tratezi stupii?
Tu divizezi familia de albine sa faci roi sau eventual sa iei cate o rama cu puiet?
Tu...?alte zeci de exemple pot sa-ti dau...
Daca faci toate astea...te intreb si eu...CINE ESTI TU? sa ii zici altuia ce este mai bine pt el? ;)
raspuns: esti acela ce vrea binele lui(celui caruia ii spui) !
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde ioanpuiu » 02 Oct 2012, 18:20

Dilă Daniel şi Teinegru64, vă mulţumesc pentru comentarii însă vă spun că nici acum nu sunt (mai) lămurit decît atunci cînd am rupt botcile.

Am povestit o păţanie fără pretenţia de a învăţa ceva pe cineva deoarece o bocă închisă la data aia m-a pus în mare încurcătură.
Conştient că decizia coloniei de a construi botci se bazează pe o cunoaştere a situaţiei din stup la care eu nu voi ajunge niciodată, am luat totuşi decizia gîndindu-mă că o eventuală împerechere în octombrie ar putea fi problematică, deficitară, fiind mult în afara perioadei recomandate.
Nu mă pot măsura nici pe departe cu voi într-ale apiculturii dar am ţinut cont de opiniile - exprimate aici pe forum - ale unor colegi de calibru.
Nu-mi amintesc pe unde le-am citit dar am un la-ndemînă una,

Personal consider ca cele mai bune matci se pot obtine in mai iunie (abundenta hrana, abundenta trantori tineri si potenti), cele mai proaste sunt cele imperecheate in august cu mosii supravietuitori. d-l PAB

M-am gîndit că dacă s-ar fi împerecheat totuşi, era posibil să convieţuiască cu bătrîna (2011) pînă în primăvară cînd probabil ar fi rămas singură, dar totuşi valoarea ei ar fi fost incertă.
Nici acum nu ştiu dacă am făcut bine sau rău.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2246
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde janese » 02 Oct 2012, 20:06

ai facut bine ca le-ai rupt!!!!
problema este alta...cum s-a ajuns de familia,, a luat hotararea"" sa schimbe matca?
1. ai albina tanara multa-asta inseamna ca in ultima vreme ai avut puiet ca lumea!
2.ai strans cam tare albina pe rame si belsug de hrana(cantitativ) miere din camara si polen din natura.
3.ai stimulat cu hrana de calitate(miere)pana in ultima clipa
4.matca este cu argint la tample si nu a raspuns dorintelor coloniei de a mai creste puiet cat ar fi dorit colonia sa creasca-...ai spatiu liber pentru ouat sau ramele sunt full cu hrana???.
rezultatul?-colonia a hotarat ,,lovitura de palat""
inainte de a strica botca de sch linistita,daca ai fi bagat o rama goala langa rama cu botca(gen spargere de cuib ca primavara),atunci familia ar fi ros botca fara sa mai iti iei tu pacatul asupra ta.

si colac peste pupaza..intreb si eu...MATCA BATRANA ESTE ????? :lol:
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde Dila Daniel » 02 Oct 2012, 20:49

Si eu ca si janese...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde mary77 » 02 Oct 2012, 21:01

viewtopic.php?f=5&t=1302 Si eu la inceputul luni septembrie mai bine aveam o familie bezmetica sau unificata in schimbul acestei combinati pana in primavara cand as vedea o eventuala problema , mai bine cu 2 matci sau chiar si cu una neanperechiata decat cu familie fara matca.
mary77
 

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde balasbebe » 02 Oct 2012, 21:40

Aveam si eu un obicei prost sa rup botcile. Trebuia lasata, si era mult mai simplu. Daca ai o matca de rezerva mai bine faci o schimbare. Prea mult o sa-ti de lucru. Nu ca nu ai avea timp, dar se pierde primavara startul cu o matca mai batrana.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde ioanpuiu » 02 Oct 2012, 22:06

janese scrie: si colac peste pupaza..intreb si eu...MATCA BATRANA ESTE ????? :lol:

Mulţumesc Janese :!:

Matca 2011 prezentă / în bună stare / fără stimulare că nu-i am acasă / zonă bună - puiet bine (am scris pe prima pagină + poze)
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2246
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Neo şi 31 vizitatori