Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde GEKKY007 » 30 Sep 2012, 09:21

Am dschis acest topic pentru ca sunt in primul an de stuparit si nu vreau sa gresec .Am albine in 9 cutii Dad.1/1 de 10 rame si as vrea sa va intreb cam cate rame de puiet ar trebui sa am in stup la aceasta ora tinand cont ca toti 9 stupi au fost roiuri luate in iunie pe 5 r(majoritatea roi naturali) Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Avatar utilizator
GEKKY007
 
Mesaje: 57
Membru din: 30 Ian 2012, 22:56
Localitate: LAS FIERBINTI IALOMITA

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde marian67stroe » 30 Sep 2012, 09:33

Dupa parerea mea la aceasta data(30/septembrie/ 2012) matca si-a intrerupt ponta, deci daca inca mai ai pe una( maxim pe doua rame) puiet capacit in roiurile tale trebuie sa te declari foarte multumit.
Cand nu esti sigur de caracterul unui om, priveste-i prietenii.
Avatar utilizator
marian67stroe
 
Mesaje: 127
Membru din: 24 Noi 2011, 11:40
Localitate: Targoviste

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde GEKKY007 » 30 Sep 2012, 10:43

Multumesc marian ,la verificarea facuta saptamana trecuta am gasit la majoritatea 3 rame cu puiet capacit(pe o portiune mai mica din rama si pe mijlocul ei) deci ar trebui sa fie de bine?!!!!
Avatar utilizator
GEKKY007
 
Mesaje: 57
Membru din: 30 Ian 2012, 22:56
Localitate: LAS FIERBINTI IALOMITA

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde Cristian IONITA » 30 Sep 2012, 10:45

e bine, mai depinde si de la zona la zona .... oricum puietul la aceasta data mai mult strica decat ajuta
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde ioanpuiu » 30 Sep 2012, 11:42

La data asta nu mai poţi face nimic legat de cantitatea de puiet, te împaci cu cît este sau nu este.
În urmă cu cîteva zile am găsit suprafeţe mari ouate la cîtiva din stupii pe care nu îi am acasă şi nu au primit stimulare deoarece îmi este incomod să ajung la ei odată la două zile.
DSC06444 - Copy.JPG

Zona proaspăt eclozată din centrul ramei era ouată toată iar faţa opusă a ramei arată cam la fel cu diferenţa că acolo începuseră să bage miere în loc de ouă.
Am avut şi anul trecut mult puiet tîrziu la unul dintre stupi şi mi-am făcut griji în privinţa asta dar vremea a fost dulce, au găsit polen pînă tîrziu şi a ieşit în primăvară foarte bine populat.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde stupar » 30 Sep 2012, 17:19

Am vazut un video cu un stupar brailean care la data de 14 sept.2012 dadea cate 1 litru de sirop/zi si la data de 23 sept. arata ca are 5 rame cu puiet si o rama construita incomplect avea si ponta.Foarte putina miere.Se lauda si era foarte multumit.Cu puiet capacit e ok,dar fara miere sant curiuos cum va scoate din iarna.
La seceta asta degeaba stimulai,ca albina stie ce se intampla afara,ca abea gaseste cate o floare,din aceasta cauza in mod normal abea gasest 2 rame cu puiet,am gasit si fara puiet,chiar la matci de anul in curs. :roll:
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde csaa » 30 Sep 2012, 20:14

Cristian IONITA scrie:e bine, mai depinde si de la zona la zona .... oricum puietul la aceasta data mai mult strica decat ajuta

Pai ce as putea sa ii fac la matca daca inca mai depune oua? (ieri am verificat si in fiecare familie era cate o rama prospat ouata, ca sa nu mai vorbesc de larve si puiet capacit)
De adus miere aduc (Dumnezeu stie de unde), polen aduc, trantori are, ....matca ce sa faca? Poate de saptamana viitoare, daca se mai raceste, sa nu mai oua.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde dorindafi » 30 Sep 2012, 20:48

trebuia luate masuri mai din timp dar nevoia il invatza pe om
1-=bagai hrana shi in momentul eclozarii puietului albinele vor bloca celulele
2-cand mai faci cateo verificare shi vezi ca a ieshit puietul trage rama de margine ,ori dupa diafragma ca matca sa reduca ouatul
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde adrian.vintila » 30 Sep 2012, 21:01

Eu cred ca la aceasta data adica 30 sept 2012 (pt ca difera o toamna de alta) este bine daca mai sunt 1-2 rame de puiet capacit. Nu este nici o problema nici daca nu mai e puiet. La mine mai sunt cam 2 rame dar nu pt mult timp.
Avatar utilizator
adrian.vintila
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2011, 20:21
Localitate: Buzau

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde ioanpuiu » 30 Sep 2012, 21:07

Stupare,
am făcut precizarea aia tocmai pentru a se înţeleage că este o situaţie naturală şi nu efectul unei stimulări sistematice.
Ce ai văzut în poza aia nu are nici o legătură cu ce ai văzut în video, cu stimularea/completarea (?) de 1litru de-acolo şi nici cu lauda, deoarece am vorbit despre o ramă şi o situaţie în cîţiva stupi. (mai precis în 4 din 9, cîţi am acolo)
stupar scrie:... albina stie ce se intampla afara,

Am găsit şi rame cu puiet de toate vîrstele + ouă pe suprafeţe mari pentru perioada asta dar nu la toţi stupii, nu e o situaţie generalizată, şi aşa a fost şi la precedenta vizită despre care am scris aici viewtopic.php?f=10&t=2694&start=16
Cum spui tu, "albina ştie ce se întîmplă afară" dar ale mele nu ştiu toate.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde Cristian IONITA » 30 Sep 2012, 21:08

csaa scrie:
Cristian IONITA scrie:e bine, mai depinde si de la zona la zona .... oricum puietul la aceasta data mai mult strica decat ajuta

Pai ce as putea sa ii fac la matca daca inca mai depune oua? (ieri am verificat si in fiecare familie era cate o rama prospat ouata, ca sa nu mai vorbesc de larve si puiet capacit)
De adus miere aduc (Dumnezeu stie de unde), polen aduc, trantori are, ....matca ce sa faca? Poate de saptamana viitoare, daca se mai raceste, sa nu mai oua.


nu-ti face probleme ca nu e nimic grav, eu am avut ani cand era puiet si-n noiembrie .... depinde de la an la an si locatie la locatie.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde ioanpuiu » 30 Sep 2012, 21:21

Dacă tot eşti pasionat de situaţii inedite, uite una
DSC06446 - Copy.JPG

Matca 2011 cu marcaj alb, pe care o am de la cineva de pe forum era prezentă, nu avea defecte vizibile , comportament normal, puiet, larve şi ouă şi cu toate astea am găsit două botci necăpăcite cu lăptişor şi larve dar şi o botcă închisă pe care o poţi vedea în partea dreaptă a ramei.
E limpede că albinele ştiu mai multe decît mine dar cu toate astea, le-am rupt pe toate.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde ioanpuiu » 30 Sep 2012, 21:25

Botca
Fişiere ataşate
DSC06448 - Copy.JPG
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde Arhivistu » 01 Oct 2012, 19:55

Ce am observat eu..unde este puiet mai mult mierea este mai putina,este o arma cu doua taisuri puietul mult la ora asta :roll:
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde csaa » 01 Oct 2012, 21:10

Am avut si eu o botca acum doua saptamani si am rupt-o. Mi-a fost frica ca am pierdut matca dar am gasit-o la o alta verificare. mi-a fost teama sa nu fi interpretat gresit botca si de aia nu am spus nimic.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: CATE RAME DE PUIET E BINE SA AM IN LADA LA 30 SEPTEMBRIE

Mesajde stuparul2011 » 01 Oct 2012, 22:39

buna,
mai e posibil sa existe botche la aceasta ora?
se datoreaza unor probleme pe care noi nu le sesizam,doar albinele?
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori