Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan Club Dadant 10-12 rame

Mesajde Closcutz » 01 Dec 2014, 20:09

Eu tot in liga Dadant 10 joc. La capitolul transport e mediu(am picioare rabatabile, ce se fac manere la transport), intra 4 stupi lejer pe latimea camionetei, nu pun probleme deosebite la asigurarea partilor componente(ma gandesc la Me, Mer), verticalizeaza ok mierea, dar cateodata au chef de duca!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Fan Club Dadant 10-12 rame

Mesajde proapis13 » 01 Dec 2014, 20:20

Parerea mea...???...vertical este cel clasic cu 10 rame,ce trece peste este un pui de orizontal :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde alexx » 02 Dec 2014, 02:15

10 rame cu cat daca sunt mai multe merg si fara cat
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde B.K » 02 Dec 2014, 11:24

Mai multe inseamna orizontal Alex
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde Bambucha » 02 Dec 2014, 13:31

proapis13 scrie:
andrei_calinescu scrie:Ma refer la inaltimea stupului, Dadant 1/1 cu cat 1/2 e cam aceeasi inaltime ca un MER cu 3 corpuri.
Pe fondul unei ierni evocate de Daniel, s-ar putea ca albina sa nu iasa la curatire.
In conditiile in care ghemul e cuibarit exclusiv in catul de 1/2.

Te grabesti si gresesti.ce cauta catul ala de 1/2 plin cu miere acolo ??...care e rostul lui ??...doar sa maresti spatiul ??..albina il va ocupa... ;)
Daca ii mai faci si o gaura in catul de 1/2 in loc de urdinis,curentul iscat o sa le scoata la curatire mult mai devreme ;)
vezi ca amesteci mere cu pere si iasa...magiun... de MER-e ... :lol:
scuze de off-topic...


Salut Marian, aduc aici subiectul daca nu e cu suparare.
Cat peste cuib nu este deloc gresit in conditiile in care rezervele in cuib sunt (cam ciuciu) si cand ai ghem de 8 intervale la temperaturi negative. Este o iernare asemanatoare cu un MER pe 3corpuri.
Urdinis sus nu ma fascineaza atat timp cat am AV.
Problema e ca daca nu ai ceva selectat la un astfel de cuib, nu te prinde rapita pe cai mari cu el.... si iar ne rotim ca soricelul in cilindru... si ajungem la matci :lol:
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde andrei_calinescu » 02 Dec 2014, 13:52

Ce bine ca l-ai adus aici(subiectul).
Bambucha scrie:Problema e ca daca nu ai ceva selectat la un astfel de cuib, nu te prinde rapita pe cai mari cu el.... si iar ne rotim ca soricelul in cilindru... si ajungem la matci :lol:



Despre prima parte a frazei, e adevarata da si nu.
Daca avem logistica, peste catul care din miere se transforma in primavara in puiet, punem un altul de MER si tot ciupim ceva miere decat sa asteptam sa coboare matca in cuibul mare de 10R.
Din motivul asta am ajuns sa folosesc roinite de 6 rame ca fam de productie, pentru culesuri precoci cu fam semi-dezvoltate.
Iernarea in cat de 1/2 mi-a revelat insa unica modalitate descoperita pana acum de a lucra cat mai aproape de lucrul "cu catul" la Dadanti.
Cu conditia sa avem urdinis superior.

Matci bune-f bune urca in cat si oua, adaugam caturi de stransura, iar toamna dupa ce eliminam caturile de stransura, primul cat de sus ramane full cu miere capacita ideala ptr iernat, iar cuibul de 10 rame are coroane minuscule pe care le descapacesc la ultimul control.
In felul asta oblig ghemul sa se cuibareasca in catul cu miere.

Aveti alte metode de a lucra "cu corpul" sau aproape "cu corpul" in Dadanti?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde Bambucha » 02 Dec 2014, 16:01

andrei_calinescu scrie:
Bambucha scrie:Problema e ca daca nu ai ceva selectat la un astfel de cuib, nu te prinde rapita pe cai mari cu el.... si iar ne rotim ca soricelul in cilindru... si ajungem la matci :lol:



Despre prima parte a frazei, e adevarata da si nu.
Daca avem logistica, peste catul care din miere se transforma in primavara in puiet, punem un altul de MER si tot ciupim ceva miere decat sa asteptam sa coboare matca in cuibul mare de 10R.

Matci bune-f bune urca in cat si oua, adaugam caturi de stransura, iar toamna dupa ce eliminam caturile de stransura, primul cat de sus ramane full cu miere capacita ideala ptr iernat, iar cuibul de 10 rame are coroane minuscule pe care le descapacesc la ultimul control.
In felul asta oblig ghemul sa se cuibareasca in catul cu miere.

Aveti alte metode de a lucra "cu corpul" sau aproape "cu corpul" in Dadanti?




Andrei, o familie la 8 intervale nu are cum sa se cuibareasca doar intr-un cat de ½ primavara in plina “explozie demografica”, este pur si simplu prea mic, pentru nevoia ei, din pacate nu ai cum sa o obligi sa ramana sus cand incepe ponta serioasa! Zic asta, din ce am vazut la mine incercand sa fac conversia Dad -> MER prin intermediul iernarii combinate. O familie mica de 4-5 intervale nu are nevoie de asemnea volum, nu are capacitatea de a acoperi totul si esueaza in a se dezvolta armonios, nu atat iarna ci cat primavara cand se tureaza motoarele la maxim pe un deficit de albina tanara, si cand caldura in zona cuibului este de o importanta maxima.
Mi-a fost mult mai usor sa trec ME->MER

Printr-o analogie cu un cuib 3c pe MER, metoda lucrului “cu corpul” la Dadant impune familii foarte puternice. Si revin la ce m-ai citat tu, astfel de familii se pierd foarte usor de sub control daca nu e ceva selectat. Cred ca Bunka a ajuns la aceeasi concluzie cand a bagat unificati la iernat
Fişiere ataşate
IMAG07411.JPG
Dad+cat inainte de rapita
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde proapis13 » 02 Dec 2014, 16:55

Nu mai contrazic si nu mai citez pe nimeni dar scriu ceva ce mi s-a intamplat
Dar intai trebuie precizat ca mai sus s-a scris ceva despre o familie pe 8 rame sau 8 intervale,am si eu numai ca ;
Si anul asta si anul trecut au refuzat sa care mierea in cuib din catul de 1/2 si/sau sa urce in cat
cu toate ca le-am asigurat conditiile necesare,adica folia peste cuib si un lat de palma ramele libere in spate
Anul trecut am incercat si iernarea cu cat de 1/2 cu rame pe jumatate cu miere sub cuib ; nu au coborat pe miere,au saltat-o in cuib
Intre cele doua metode o aleg pe a doua insa am un incovenient,am lanteti pe margini la caturi si nu-i mai dau jos..
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde andrei_calinescu » 02 Dec 2014, 17:32

"Intre cele doua metode o aleg pe a doua"

Marian, adica iernezi cu cat 1/2 gol sub cuib?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde proapis13 » 02 Dec 2014, 17:38

andrei_calinescu scrie:"Intre cele doua metode o aleg pe a doua"

Marian, adica iernezi cu cat 1/2 gol sub cuib?

Uite cum iernez eu caturile ; https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hph ... e=54D4914C
Am incercat metoda deoarece am avut rame cu MIERE necapacita...Lucica din Zbrani ierneaza asa...
Parca Valer 70 ierna cu catul gol sub cuib in ideea de a forta zborul de curatire ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde andrei_calinescu » 02 Dec 2014, 17:40

proapis13 scrie:
andrei_calinescu scrie:"Intre cele doua metode o aleg pe a doua"

Marian, adica iernezi cu cat 1/2 gol sub cuib?

Uite cum iernez eu caturile ; https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hph ... e=54D4914C
Am incercat metoda deoarece am avut rame cu MIERE necapacita...Lucica din Zbrani ierneaza asa...
Parca Valer 70 ierna cu catul gol sub cuib in ideea de a forta zborul de curatire ;)


Cam asa le iernez si eu, numai la matcile f bune am cat cu miere sus si ghemul exclusiv in cat.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde ves.lucian.zabrani » 02 Dec 2014, 18:09

Uite cum iernez eu caturile ; https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hph ... e=54D4914C
Am incercat metoda deoarece am avut rame cu MIERE necapacita...Lucica din Zbrani ierneaza asa...
Parca Valer 70 ierna cu catul gol sub cuib in ideea de a forta zborul de curatire ;)[/quote]

De cand am numai MER-uri iernez pe 3 corpuri !!! Acuma doar 4 ierneaza pe doua corpuri fiind roiuri care nu sunt exagerat de populate !!!
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde apimat » 02 Dec 2014, 18:32

andrei_calinescu scrie:
danielM scrie:Atentie la iernarea pe 3 corpuri in zonele cu ierni cu temperaturi mai scazute fata de vest si sud ! Cand apar ferestre de zbor de curatire, la limita, din cuiburile cu trei caturi nu ies albinele la zbor, si in multe ierni la mine in zona nu am parte decat de 1-2 ferestre de felul acesta. Am iernat pe 3 corpuri si m-am trezit in primavara cu catul tampon ( cel de pe fund) ca albinele l-au transformat in WC, rame dezastru bune pentru reformat, si start de dezvolatre al coloniei intarziat.



Hm, ma gandesc ca asta s-ar putea intampla si in cazul in care se ierneaza cu un cat 1/2 plin cu miere peste nu corp 1/1 cu rame goale, in ierni nasoale.
Dar daca ai un urdinis superior situatia se rezolva.
Un urdinis simplu, facut cu o freza de 15.

Salut,
Cred ca la asa ceva te-ai referit, mai putin urdinisul superior. Cred ca pe forumul vechi scria domnul Dila motivul unei astfel de iernari.
Imagine
Petre Țuțea: "Statul acesta îi apără pe străini de noi. Ca-n colonii."
Avatar utilizator
apimat
 
Mesaje: 98
Membru din: 13 Dec 2012, 14:18

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde un OM » 02 Dec 2014, 19:19

A-ti avut ceva probleme in zilele cu temperaturi optime pentru zborul de curatire, in lipsa unui urdinis superior?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde apimat » 02 Dec 2014, 20:31

Daca intrebarea e pt mine, poza nu e din stupina mea ci de pe pagina personala a d-lui Dila Daniel.
Petre Țuțea: "Statul acesta îi apără pe străini de noi. Ca-n colonii."
Avatar utilizator
apimat
 
Mesaje: 98
Membru din: 13 Dec 2012, 14:18

Re: Stupul Dadant-Blatt vertical cu 10-12 rame

Mesajde andrei_calinescu » 02 Dec 2014, 21:36

un OM scrie:A-ti avut ceva probleme in zilele cu temperaturi optime pentru zborul de curatire, in lipsa unui urdinis superior?



Avantajul urdinisului superior e ca il poti obtura cand e timp rece si deschide cand e zbor(cu conditia sa fii langa stupina).
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 59 vizitatori