Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 10 Iun 2017, 22:51

Un MEA la data de 8.06.2017 orele 19.30 după o ploaie torențială rece şi ceva vânt ... deci nu poate fi suspectat că suferă de căldură. Se poate vedea jos pământul ud.

PS. verificat cu o zi înainte de botci şi extras un cât de polifloră.
Fişiere ataşate
2017-06-10 20.34.13.jpg
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde vulpea » 11 Iun 2017, 10:44

vrei sa-mi spui si mie care e diferenta dintre MEA si ME8 ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 18 Iun 2017, 20:36

vulpea scrie:vrei sa-mi spui si mie care e diferenta dintre MEA si ME8 ?

D-nule Vulpe dacă studiați cu atenție cele două topicul aferente celor două tipuri de stupi, MEA versus ME8, veți găsi nenumărate diferențe ... obiective sau subiective ... concrete sau speculative, etc.
Acum la repezeală vă pot enumăr repede 3 diferențe, obiective şi concrete, asupra cărora să puteți medida:
1. - VOLUMUL cutiei : MEA 2 caturi (cuibul)=10 rame 1/1 Dadant ... iar ME8 2 caturi (cuibul) = 12 rame 1/1 Dadant.
2. - FORMA cutiei : MEA formă pătrată ... ME8 formă dreptunghiulare.
3. - STASUL RAMEI : MEA nu are STAS, nu se găsește decât la comandă ... ME8 are ramă STAS care se găseşte pe toate drumurile.

Iar de aici puteți specula multe ... însă numai cine are ambele tipuri de stupi şi are şi o experiență îndelungată şi fructuoasă cu aceste tipuri de stupi şi nu numai, va putea să aibă o abordare în antiteză, cu carecteristici pro şi contra, a celor două tipuri de stupi.
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde teinegru64 » 18 Iun 2017, 22:04

Diferenta e de la cer la pamant,Acum se fac roiuri.Cum se dezvolta un roi in MEA ? Dar unul in corp de MER8 ??
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde vulpea » 18 Iun 2017, 22:52

multam activ,m-ai mai luminat un pic .multam si ca mi-ai raspuns.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde nissan » 25 Iun 2017, 23:14

Se pare ca acest tip de stup este productiv.
nissan
 
Mesaje: 20
Membru din: 03 Feb 2012, 18:54

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde amadeusmbi » 26 Iun 2017, 05:51

activ scrie:
amadeusmbi scrie:Consumul redus l-am observat inca de la prima iernare..

Ce alte caracteristici (avantaje, dezavantaje) ți s-au mai conturat în timp despre acest model de stup (MEA) ? ... de când îl foloseşti ? ... la ce număr ai ajuns ? ... şi care au fost premisele pentru care ai ales să păstoreşti acest model de stup ?

Salut,
Sa incep cu sfarsitul. Motivele principale au fost timpul si greutatea:
- adica am vrut un stup la care sa nu intervin prea des (ajung cam la 2-3 saptamani).
- sa ierneze usor (si s-a dovedit a fi foarte bun pentru iernat; cat cu miere, o pernuta si la revedere pana in primavara); am iernat si 2-3 rame de albina(echivalentul a 1-1,5 rame dadant) restranse pe 3-4 rame pe 2 corpuri (am iernat numai pe 2 corpuri, sus mierea jos familia/roiul).
- sa fie usor (relativ, un cat cu miere se duce in 20kg).

Am plecat de la 2 familii in 2014 si am ajuns la 6 in 2016. N-am pierdut nici o familie peste iarna.

Dezavantaje:
- format atipic, tamplarul iti creste pretul sau stramba din nas (nu ma deranjeaza, imi fac singur lazile);
- nr de rame;
- inaltimea (iarasi, nu-i un impediment pentru mine, nu fac pastoral); eu am ajuns la 5 corpuri si nu mi s-a parut foarte inalt (e drept ca am 1,84 inaltime )

Avantaje:
- iernare usoara;
- lucru cu corpul;
- greutatea;
- usor de facut roiuri (iei corpul cu totul);
- explodeaza in primavara, faci roi inainte de salcam sau imediat dupa;
- mie mi se pare ca aduce miere si in conditii vitrege de cules (eu am extras dupa fiecare cules important, an de an);
- pentru cine face pastoral - incap mai multi la transport;

Media la mine a fost de 10kg in conditiile in care am facut roiuri in fiecare an, nu am experienta si ii iernez pe miere (sirop doar pt completare unde mi se pare ca ar mai trebui).
Una peste alta eu sunt foarte multumit. Raportul investitie/profit mi se pare f bun (2-3 ore la 2-3 sapt cu exceptia tratamentelor cand vin saptamanal).
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde mellis » 26 Iun 2017, 09:28

amadeusmbi scrie:- mie mi se pare ca aduce miere si in conditii vitrege de cules (eu am extras dupa fiecare cules important, an de an);


Sunt de acord ca este un stup bun - am ME - si seamana oarecum...
Dar cum schimba lada albina? Asta nu stiu - poate cantitatea de albina are ceva de spus ...
Sanatace ..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde nissan » 19 Oct 2017, 21:55

Buna seara ,cum stati cu iernarea pe stupul C.Antonescu ?
nissan
 
Mesaje: 20
Membru din: 03 Feb 2012, 18:54

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 22 Oct 2017, 09:57

nissan scrie:Buna seara ,cum stati cu iernarea pe stupul C.Antonescu ?

Până acum nici nu m-am atins de MEA-uri, de la extras vorbind ... sunt cei mai vitregiți din punctul ăsta de vedere. Nici nu ştiu dacă au mâncare suficientă ... şi nici nu disper, fiindcă sunt "descurcăreți", oricât de puțină mâncare ar avea, aceasta este pusă mult mai compact deasupra cuibului. ;)
În schimb la Dadant muncesc întruna din martie şi parcă tot nu mai termin. :(
Fişiere ataşate
2017-10-22 09.54.54.jpg
2017-10-22 09.50.38.jpg
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde amadeusmbi » 05 Noi 2017, 22:20

Din septembrie (tratament) n-am mai fost la stupi. In principiu, cu exceptia unor rame cu miere pe care le-am mutat la sfarsit de august, nu am umblat in ei de cand am inceput tratamentele/completarile (inceput de august, anul asta am lasat mai multa miere, am bagat in medie 2-4l sirop/stup).
Azi m-am bucurat de vizita unui mare om si apicultor. Am verificat impreuna stupii si cu o singura exceptie (unul slabut) nu am avut ce umbla/restrange/muta in ei. Perna in cap si sanatate!
Aline, tot respectul pentru modelul de stup!

Iernare usoara tuturor!
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde valigorj » 01 Dec 2017, 08:07

LA MULTI ANI TUTUROR ROMANILOR
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde giovanni » 12 Dec 2017, 22:14

Suna bine se vede bine spor la treaba si felicitados
Fişiere ataşate
received_1521919631216494.jpeg
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde teinegru64 » 13 Dec 2017, 03:54

De ce cand vin italienii dam fuga la MEA?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde nissan » 28 Feb 2018, 15:17

Cum stam cu iernarea ?
nissan
 
Mesaje: 20
Membru din: 03 Feb 2012, 18:54

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde amadeusmbi » 24 Mar 2018, 09:26

nissan scrie:Cum stam cu iernarea ?

Salut,
In afara ce cel slabut (foarte slabut de fapt) care a cazut, restul sunt la datorie. Puiet putin (11.03.2018 - prima verificare din noiembrie incoace, fara turte fara nimic, doar catul 2 plin cu miere), aduceau ceva polen (de unde?)... om vedea dupa valul asta de frig cum stam cu puietul.

Spor!
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori