Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Ruben » 04 Noi 2012, 22:01

activ scrie:@ BUNKA si Ruben ... horeti ma, mai odihnitiva si voi, ca acum mi-e greu sa va ajung din urma. :x
Profitarati ca ma intalnii si eu cu OLTENII mei ;) ... si inundarati topicul cu postari.
Hooo ... ca avem toata iarna la dispozitie, nu va consumati bateriile deacum, ca mai e destul pana in martie 2013 ! :idea:

Revin dupa cina. :arrow:


Io ma deconectez de urjenta!
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 04 Noi 2012, 22:05

Ete-aici, tata, daca faci asa nu o sa pierzi albine in lazi ME http://www.frenchbeefarm.com/splitting-method/
Este acelasi gen de iernare ca la Dan Margarit, si ca la Steppler...pur simplu asta-i metodologia la ei, si e buna, nu da gres!
Am facut cate ceva si eu de genul asta fiind influientat chiar de ce am vazut acum ceva vreme pe situl celor de la frenchbeefarm..si merge, acum iernez pe un corp cate 2 nuclee pe 5 rame ME...la noi ar fi familii, la ei is nuclee :lol:
O sa pun niste poze...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Ruben » 04 Noi 2012, 22:06

Bunka, pana cineaza activ, zi-mi, ca asta daca vine satul, se face hiperactiv si nu te mai aud.

La un stup ME ingust(gen Antonescu, activ...), cat de major ti se pare dezavantajul raspandirii reduse a modelului?
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Ruben » 04 Noi 2012, 22:08

BUNKA scrie:la noi ar fi familii, la ei is nuclee :lol:

Au si alta rasa, si alta zona...parerea mea. Am vazut si eu italiana la treaba...
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 04 Noi 2012, 22:17

Ruben scrie:Bunka, daca ii asa cum zici tu, atunci:

1.Stuparii romani or mers de a proasta zeci de ani pe Dadant in timp ce toate cartile promovau ME-ul.

2.Cei care facem MER facem o prostie.

Ramane de verificat ceea ce zici. 8-)


La punctul 1 sunt absolut sigur 100% de asta, e mult mai bun ME, nu exista termen de comparatie, nea` Gica Dumnezeu sa-i odihneasca sufletul, stia el ce stia legat de treaba asta, dar s-a dus....
La punctul 2...n-as fi foarte transant pe tema asta, nu e o prostie, dar e mai bine ME dupa parerea mea, binenteles ca aici pot fi subiectiv, chiar imi place ladita asta.
Mai mult decat ME mi-ar place un ME patrat cu latura de maxim maxim 35cm la interior.
La ultima intrebare...mi-am pus-o si eu, si sicer daca lada este superioara , mai putin ma intereseaza daca restul lumii are sau nu asa ceva, eu fac stupi pt mine, si daca vreau sa vand sau sa cumpar se poate transvaza albina fara probleme.
Daca vrei sa faci familii p vanzare pe rame stas poti sa faci asta.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 04 Noi 2012, 22:18

Mai acuma, nici familiile mele nu sunt tocmai familii batrane, abia au plecat din faza de roi anul asta asa ca...sunt la inceput sa zic asa :lol:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Ruben » 04 Noi 2012, 22:27

BUNKA scrie:sunt la inceput sa zic asa :lol:

;) Apai si omenirea ii la inceput inca. Tarisoara noastra si mai la inceput. Nu mai zic de mine :lol:
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Ruben » 04 Noi 2012, 22:30

Tu zici ca nu te intere tipul de lada al lumii...dar sa te vad eu cand vrei sa iti cumperi utilaje, lazi din polistiren, rame din plastic...pe viitor, de unde le scoti tip Antonescu...
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 04 Noi 2012, 22:32

Hai c-am revenit !
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 04 Noi 2012, 22:38

Ruben scrie:Tu zici ca nu te intere tipul de lada al lumii...dar sa te vad eu cand vrei sa iti cumperi utilaje, lazi din polistiren, rame din plastic...pe viitor, de unde le scoti tip Antonescu...

Fii cuminte, nu ma dau pe polistiren, eu zic ca albina tre sa stea in lemn, si in lemn o sa o tin, nu imi plac ramele din plastic, mi-am luat scule de tamplarie si-mi face placere sa lucrez in lemn, ramele mi le fac eu, foite nu o sa mai pun niciodata, nu am nevoie de nimic din ce se ofera, sunt mai degraba un manufacturier decat un impatimit de shoping...imi place lucrul iesit din mana mea. Stii cum e..exceptand ladita Antonescu sau Delon, oricum e aiurea acum pt un incepator sa isi aleaga o lada din multitudinea de combinatii, oricum daca mergi in 10 vetre o sa vezi numai stupi diferiti...ce daca mai intra o configuratie in schema asta care e oricum incarcata?!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 04 Noi 2012, 22:53

Ruben scrie:Tu zici ca nu te intere tipul de lada al lumii...dar sa te vad eu cand vrei sa iti cumperi utilaje, lazi din polistiren, rame din plastic...pe viitor, de unde le scoti tip Antonescu...


In 5-8 ani , o sa-ti fie greu sa scapi de stupii Dadant, ... daca o sa mai ai aşa ceva , până atunci, pe bătătură.
E ca si cum aş mai avea eu peste 5-8 ani tv cu tub in loc sa fiu in trend cu tv LCD,... nu că vezi doamne o sa vreau eu sa fiu in trend, dar când o să vreau să merg la magazin sa-mi cumpar altul, n-o să mai gasesc tv cu tub, fiindca cererea clientilor a fost alta. Decât poate la anticariat , de unde, în prezent, cumpăram acum de exemplu: patefon si cartea lui Antonescu. Patefonul e istorie, Antonescu e viitorul. :idea:
VIITORUL ESTE IN MÂINILE NOASTRE ! ;)
Ultima oară modificat de activ pe 04 Noi 2012, 23:19, modificat 1 dată în total.
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Ruben » 04 Noi 2012, 23:16

BUNKA scrie:ce daca mai intra o configuratie in schema asta care e oricum incarcata?!

Nu-i chiar asa de incarcata schema. :) 3 tipuri de rame: Dadant, Langstroth, si 1/2 Dadant.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Ruben » 04 Noi 2012, 23:17

activ scrie:
Ruben scrie:Tu zici ca nu te intere tipul de lada al lumii...dar sa te vad eu cand vrei sa iti cumperi utilaje, lazi din polistiren, rame din plastic...pe viitor, de unde le scoti tip Antonescu...


In 5-8 ani , o sa-ti fie greu sa scapi de stupii Dadant , daca o sa mai ai aşa ceva , până atunci, pe bătătură.
E ca si cum aş mai avea eu peste 5-8 ani tv cu tub in loc sa fiu in trend cu tv LCD,... nu că vezi doamne o sa vreau eu sa fiu in trend, dar când o să vreau să merg la magazin sa-mi iau altul n-o să mai gasesc tv cu tub. Decât la anticaria , de unde, în prezent, cumpăram acum patefon si cartea lui Antonescu.
VIITORUL ESTE IN MÂINILE NOASTRE !


Dadant iese, dar vine MER si ME ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 04 Noi 2012, 23:46

Ma refer la faptul ca sunt destul de multe combinatii, de la stupi pe 8-910-11-12 rame, apoi rama dadant in cuib cu cat 3/4, apoi cu doua caturi de 1/2, apoi cu cat 1/1, apoi MER tot asa pe cate rame vrei, sau ME, sau ME pe doua corpuri cu caturi de 1/2...si toate astea pot fi diferite ca si numar de rame, deci sunt multe combinatii, un atelier de tamplarie poate sa-ti confirme, cati vin, toti vor altceva!
...asa ca un model in plus nu e nimic deosebit...
Eu zic sa-i facem loc in schema asta ca stupul Antonescu sau Delon sau cum vreti sa-i ziceti...BUNKA :lol: ....chiar merita!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 04 Noi 2012, 23:47

Ruben scrie:
activ scrie:
Ruben scrie:Tu zici ca nu te intere tipul de lada al lumii...dar sa te vad eu cand vrei sa iti cumperi utilaje, lazi din polistiren, rame din plastic...pe viitor, de unde le scoti tip Antonescu...


In 5-8 ani , o sa-ti fie greu sa scapi de stupii Dadant , daca o sa mai ai aşa ceva , până atunci, pe bătătură.
E ca si cum aş mai avea eu peste 5-8 ani tv cu tub in loc sa fiu in trend cu tv LCD,... nu că vezi doamne o sa vreau eu sa fiu in trend, dar când o să vreau să merg la magazin sa-mi iau altul n-o să mai gasesc tv cu tub. Decât la anticaria , de unde, în prezent, cumpăram acum patefon si cartea lui Antonescu.
VIITORUL ESTE IN MÂINILE NOASTRE !


Dadant iese, dar vine MER si ME ;)


Da iese incet, incet, ... dar incet, incet va iesi si ME-ul pe 10 rame, deoarece populatia devine din ce in ce mai sedentara ... si din ce in ce mai putin dispusa si suficient de puternica sa ridice sute de caturi de ME pe 10 rame pline cu miere. Iar ME-ul pe 10 rame este recunoscut ca un stup pentru familii puternice, ... familii care in ultimii ani, datorita "turbulentelor" climatice si melifere, greu le poti mentine cu populatii ridicate. :idea:

PS. Parca-l vad acum pe Maximus cum zambeste in coltul gurii. :lol:
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 04 Noi 2012, 23:53

BUNKA scrie:Eu zic sa-i facem loc in schema asta ca stupul Antonescu sau Delon sau cum vreti sa-i ziceti...BUNKA :lol: ....chiar merita!


Ca sa nu se supere nici Delon, nici Antonescu si nici tie sa-ti arate lumea obrazul, ... putem sa-i zicem, pe scurt, ACTIV. :lol: :lol: :lol:
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori


cron