Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Layens + cat

Mesajde BUNKA » 08 Feb 2013, 20:12

Salut!
La stupul Layens e mai greu cu centrifugatul, e mai greu daca se blocheaza cuibul, de regula urca mai greu mierea in cat pt ca au loc pe rama aia sa bage coroane consistente de miere, poti avea 20 kg miere in lada fara sa ai de unde sa poti extrage (daca ai pe rame puiet)..lucru benefic pt albina, mai greoi insa pt apicultor...sunt doar cateva inconveniente ..nu multe dar per total este un stup si o rama care convin foarte mult albinei si in circumstantele anilor asa cum se prezinta ei in ultima vreme este mult mai bun decat pe ce lucreaza lumea in general.
Ierneaza incomparabil mai bine fatza de oricare alt sistem si se dezvolta primavara la fel...incomparabil mai bine!
Eu am ales Delonul asta modificat care pastreaza rama scurta la speteaza insa inalta cat rama dadant, obtin din doua corpuri un spatiu de iernare perfect, sau aproape perfect daca e sa ma refer la faptul ca doua rame suprapuse au inaltimea de 60cm in timp ce latimea ramei este de 28,6cm.
Corpul fiind cubic practic ar trebui sa aiba acel efect de care vorbeste Roger Delon..de stup stabil climatic, aspect care conteaza enorm mai ales in sezonul rece..eu sunt tot asa la capitolul teorie urmand ca sezonul care vine sa infirme sau sa confirme teoriile!
Un corp cu 20 kg de rezerve ar trebui sa asigure o iernare 100% sigura in conditiile in care aceste rezerve sunt aglomerate pe un spatiu de 30/30/30cm. (in conditiile iernarii albinelor aici in nordul tarii)

Inca o chestie despre Layens..e cam greu cu mierea pe sortimente..un moft daca stam sa ne gandim ca acum e mai importanta supravietuirea albinelor si crearea unor conditii care sa ajute albinele nu care sa le puna piedici.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Layens + cat

Mesajde Ruben » 08 Feb 2013, 22:02

BUNKA scrie:Salut!
La stupul Layens e mai greu cu centrifugatul, e mai greu daca se blocheaza cuibul, de regula urca mai greu mierea in cat pt ca au loc pe rama aia sa bage coroane consistente de miere, poti avea 20 kg miere in lada fara sa ai de unde sa poti extrage


La Dadant intors nu mai exista problema asta cu urcatul mierii in cat. Vreau sa spun ca nu exista mai mult decat la Dadant. Dimpotriva, datorita puterii mai mari a familiei de albine, vor umple mai bine cuibul cu puiet. :)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Layens + cat

Mesajde cantemir » 08 Feb 2013, 22:14

dogvet scrie:Cantemir,ai dreptate,warre,e ideal,dar din pacate dpdv al industrializarii nu e ok...


Nuuu! N-am sustinut niciodata ( nici n-am cu ce) ca Warre ar fi stupul ideal!
Ca il iubesc eu, e o chestie subiectiva.
Poate fi stupul ideal pentru hobby ,pentru uz didactic (cu ceva geamuri de observatie), ca martor de observatie al potentialului melifer al unei zone.... si in mod sigur ideal pentru albine si viata lor.

Altfel, pentru productie si mai nou , pentru impozit...nu-i deloc ideal!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Layens + cat

Mesajde valigorj » 08 Feb 2013, 22:16

pt dogvet.daca ai in cuib 2 rame suprapuse[2 corpuri],poti face inversarea si astfel mierea din coroana ramei de deasupra ajunge dedesupt.albinele o cara in corpul de sus in lateral,daca mai aul oc sau in cat.in acest fel se descongestioneaza cuibul si se face in ace lasi timp si stimulare.0743644047
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Layens + cat

Mesajde BUNKA » 08 Feb 2013, 22:20

dogvet scrie:Bunka ,nu crezi ca totusi,600 mm inaltimea a doua rame suprapuse vor determina existenta unei coroane de miere groase,fenomen similar cu cel de la Layens ?


Pai lucrand cu corpuri identice ca la ME se simplifica multe chestii, si pe un corp ar intra cam 20 kg cam cat se strange la un cules bun...am calculat si cuibul ar insemna cam maxim 10 rame adica un corp si ceva ceva prin corpul 2, corpul 3 fiind exclusiv pt miere si cam 60-70 % din corpul 2...cred ca mierea s-ar matura mult mai usor pe astfel de rame si ar putea fi extrasa mai repede, ar fi capacita mai repede...un corp aproape ca face fatza la o ponta normala si necesita numai 2 pana la 4 rame din corpul 2 cu puiet pt a face fata unei ponte de maxim 3000de oua zilnic ceea ce se atinge doar in varful dezvoltarii si nu tine mult...in stupii astia orice familie normala se descurca bine, nu e nevoie de familii de ajutor si recordistele posibil sa trebuiasca putin tinute in frau sau folosit corpul 4...trebuie ceva selectie impotriva roirii..cred ca are aceeasi tendintza de roire ca pe Layens insa este ceva mai versatil decat Layens pt ca pot face roi pe un corp ceea ce echivaleaza cu 6 rame Dadant 1/1...sunt plusuri si minusuri, marele plus fiind cel al iernarii si dezvoltarii de primavara atat la Delonul asta modificat cat si la Layens!
Asta din capitolul teorie..practic o sa vedem in sezon acusica !


Ca sa raspund mai exact la intrebare..coroana aia groasa s-ar afla in corpul 2 si puietul jos in C1, corpul 2 putand fi pus oricand in locul lui C3, in felul asta dand drumul la ponta si corpul completandu-se cu miere si fiind capacit ar fi perfect de extras...adica poti jongla cu C2 si C3 inversandu-le si extragand cate unul pe rand...in felul asta se tine si spatiu de ouat liber si avem si mierea maturata.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Layens + cat

Mesajde BUNKA » 09 Feb 2013, 11:10

Daca faci caturi pt Layens e ok, cu rame ceva mai mici nu se vor rupe/deforma..ma gandeam ca vrei sa extragi lateralele cu miere sau extremitatea cuibului unde baga mierea in cazul in care lucri fara cat.
Doua jumatati de Layens...hmm...nu are cotele Delonului??...parca te vad facand roi prin caturi si utilizand mai multe caturi asa de experiment :P
Despre blocare...pai gandeste-te, daca ai 12 rame DB practic intoarse ai aceeasi cantitate de puiet si de miere in coroane numai ca forma este diferita in care sunt aranjate...cand ai un cules abundent din cauza coroanelor consistente cu miere albinutzele mai greu trec de acel "capac" din miere ca sa depoziteze nectarulprin caturi...prima data vor bloca cuibul, problema e ca nu prea poti sa-l descongestionezi decat extragand o rama marginala si introducand-o in cuib..dar manopera e jale cu ea..da caturile jos, scoate rama, pune caturile la loc, centrifugheaza-o si apoi da din nou caturile jos pune rama unde trebuie si pune iar caturile sus.
La un stup gen ME sau Delon sau Antonescu sau MER sau orice ..ceva care are acelasi tip de rama si de corp e mai simplu...dai un corp gol in zona de puiet.
Nici eu nu stiu cum se vor comporta Delonii astia modificati in cules de salcam de exemplu..avand pe 3 corpuri echivalentul a 17,5 rame Dadant 1/1 este un stup cu care multi fac pastoral pe pavilion si se blocheaza de foarte multe ori in cules..e problematic, normal mi-ar mai trebui un corp sa ajung la un volum de 112 Litri si un spatiu pe faguri de 260,2 dm superior stupului Dadant pe 20 rame 1/1.
Problema e inaltimea..ai sesizat bine si baza mica a stupului...la 130cm inaltime si cu o baza de 35/35 cm nu poti sa-l folosesti decat in doua moduri..paletizat cate 4 pe palet, paletul avand cam 80/80cm, si legati intre ei in felul asta rezolvi problema rasturnarii, insa apare problema necesitatii unei macarale, sau incarcator frontal...da cu virgula ca-s scumpe....sau...container, dar iar apare o problema pt ca pe doua randuri suprapuse nu pot sa pun stupi pe 4 corpuri cu fund si capac..ar insemna ca tre sa fac pavilionul inalt de 2,60-2,70m...cam inalt nu?..iar daca il fac sa intre numai doua randuri de stupi la 3 corpuri ma incadrez in maxim 2,2m inaltime insa nu pot rezolva blocajul in cules..inceteaza ponta etc..exista si un efect favorabil in treaba asta..albinele mai rod botcile cand apare fenomenul asta :P
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Layens + cat

Mesajde BUNKA » 09 Feb 2013, 12:19

Mai exista o posibilitate de rezolvare a dilemei insa cu unele concesii...in loc sa folosesc un corp de 30/30cm si de 31 cm inaltime .dimensiuni interioare, pot sa folosesc un corp de 30/37,5cm si tot de 31 cm inaltime, intra acolo 11 rame cu distanta intre centrele fagurilor de 33mm, inseamna 33 de rame pe 3 corpuri * 7,23 dm patrati pe fagure rezulta 238,59dm patrati de fagure (FOARTE BINE)..numai ca nu stiu daca mai am efectul CLIMAT STABILE..nu cred pt ca deja nu mai e patrat, si trebuie restrans la iernare la fel ca ceilalti stupi pe care-i avem azi in exploatare..ar trebui extrase cate 2 rame din fiecare corp si spatiul umplut cu ceva, sau lasati asa (alt compromis)...un corp are 34,8 Litri...la 3 corpuri volumul este echivalent cu volumul a doua corpuri pe 10 rame Dadant 1/1..nu-i rau! Inaltimea e de 1m aproximativ cu fund si capac !
Vedem! Voi incerca sa vad cum merge Delon pe 3 corpuri si daca e necesar corpul 4 atunci trebuie gasite solutii!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Layens + cat

Mesajde BUNKA » 09 Feb 2013, 17:04

Da, asa e!
Ma gandeam la o chestie ..as putea sa modific niste corpuri de dadant in felul urmator..nu le modific latimea..o sa ramana tot 42,5 cm la exterior respectiv 37,5cm interior, peretii sunt de 2,5cm grosime..asa am ales eu acum 8 ani sa fac lazile..pe lungime insa il reduc la 35cm exterior respectiv 30cm interior..in felul asta o sa rezulte o ladita de 35/42,5cm pe 31cm inaltime cu falturile pt sprijinirea ramelor pe laturile de 42,5cm...in felul asta pot sprijini laditza de ME pe cea in care voi creste rame reduse din astea patrate..o sa intre 11 rame cu lateralele de 3,3cm latime, odata umplut un corp de asta cu rame cladite pot muta ramele pe 2 corpuri Delon modificat la 35/35cm exterior cu inaltimea de 31cm..si cu cele 11 rame crescute umplu un corp pe 9 rame si mai am doua construite in corpul inferior !
Asta as face-o doar ca varianta constructiva in asa fel incat corpul superior stas ME sa se sprijine pe laditza mica fara sa fie nevoie de placa aceea intermediara care ar adauga un spatiu nenatural de mare intre ramele de ME de sus si cele de jos..distantza intre ele fiind de 7-8mm urmand ca central in corpul ME sa introduc rame de jos la crescut..odata crescuta rama urmand a fi mutata jos si data alta la crescut..cu ceva stimulare se poate !!
Eh..astea-s detalii tehnice ca sa pot creste ramele astea atipice !
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Layens + cat

Mesajde teinegru64 » 09 Feb 2013, 17:08

La multi ani Serban Cristi.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Layens + cat

Mesajde teinegru64 » 09 Feb 2013, 18:41

Un apicultor ...Juverdeanu Vasile...a plecat dintre noi....promit ca ii voi duce visu mai departe .
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Layens + cat

Mesajde BUNKA » 09 Feb 2013, 23:05

Dumnezeu sa-l ierte !
Dogvet..povesteste ceva succint despre incarcatorul ala frontal cu motor termic..m-ai facut curios!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Layens + cat

Mesajde alin m » 09 Feb 2013, 23:38

Citesc de ceva vreme forumul dar de cand am vazut filmuletele cu Dan Margarit nu pot intelege de ce albina lui urca mierea pana la cer fara ca el sa amestece caturile si a noastra se impiedica de prima celula plina cu miere. Si asta indiferent daca e Layens sau 10r
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Layens + cat

Mesajde valigorj » 10 Feb 2013, 14:16

simplu[si f eficient].urdinisul superior e cheia.culegatoarea intra pe sus,nemaitrecind prin cuib,mierea fiind depusa de jos in sus.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Layens + cat

Mesajde alt stupar » 10 Feb 2013, 14:28

mai curge multa apa pe Jiu pana reusim noi domesticim albinele in asa fel incat culegatoarea sa depuna nectarul din gusa direct in ramele din magazii iar albina de stup sa stea s-aplaude ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Layens + cat

Mesajde BUNKA » 11 Feb 2013, 17:23

Pana nu folosesti un stup cu urdinis superior, sau cu mai multe urdinise pe verticala pe inaltimea stupului nu ai de unde sa stii cum decurg lucrurile...daca este spatiu suficient pentru depozitare nectar peste cuib si daca ai urdinis superior va spun eu un efect...nu se mai blocheaza cuibul cu nectar! ;)
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Layens + cat

Mesajde cantemir » 11 Feb 2013, 17:53

BUNKA scrie:Pana nu folosesti un stup cu urdinis superior...


Va salut!...
si vreau sa va-ntreb: de ce la urdinisurile superioare nu se foloseste scandurica de zbor?
Sau alta varianta: se poate folosi scandurica de zbor la urdinisurile superioare?
Ma refer la familiile puternice si doar in timpul culesurilor abundente, cand furtisagul e aproape absent! Scuze daca intrebarea-i puerila!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori