Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: pledoarie pentru rama claditoare

Mesajde ves.lucian.zabrani » 22 Iul 2011, 11:58

gand la gand cu bucurie !!! 7 claditoare deja le-am scos si urmeaza si celelalte .
treaba este ca trebuie sa topesc si ceara adunata , pentru ca am avut nevoie de bidonul de plastic de 30 litri in care am avut ceara sa pun mierea de floare .
mi-am adus aminte de urarea "sa nu-ti ajunga butoaiele "!!!!
ceara am pus-o in 4 saci de nailon unul in altul ( din cei pentru gunoi ) de frica gaselnitei !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: pledoarie pentru rama claditoare

Mesajde gabimihai » 27 Iul 2011, 22:39

Eu am toate ramele claditoare cladite si pline cu miere de floarea soarelui. Luni cand incep extrasul le scot mierea si fagurii merg la topit. In locul lor am pus alte rame claditoare care sunt cladite si ele. Cuiburile sunt aproape blocate,le-am mai bagat cate 2 rame acum 1 sapatamana pentru a le da de lucru, caturile 1/1 full de miere, stau cam pe ghimpi, dar nu am cum sa extrag pana luni.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: pledoarie pentru rama claditoare

Mesajde ves.lucian.zabrani » 21 Aug 2011, 16:10

poza este facuta recent !!! vedeti data pe poza !!!
Fişiere ataşate
rsz_1dscn1662.jpg
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: pledoarie pentru rama claditoare

Mesajde liviu1965 » 22 Aug 2011, 09:02

Alea sunt celule de trantori?
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: pledoarie pentru rama claditoare

Mesajde ves.lucian.zabrani » 22 Aug 2011, 14:33

da . NUMAI celule de trantor !!! celule de trantor capacit , larve si oua !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: pledoarie pentru rama claditoare

Mesajde liviu1965 » 22 Aug 2011, 14:40

Ciudat , sau faci misto de mine?
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: pledoarie pentru rama claditoare

Mesajde ves.lucian.zabrani » 22 Aug 2011, 20:10

ar trebui sa-ti dai seama din poza ca nu fac misto !!! in general nu imi place sa fac misto !!!
eu am scos ramele claditoare din aproape toti stupii din moment ce nu mai cladeau nimic in RC !!! la 2 am vazut ca cladesc inca si le-am lasat in stupi !!! unul nu mai stiu care este , dar pe cel din care am scos RC pe care o vezi in poza il voi identifica dupa culoarea ramelor !!! e o treaba de notat pentru ca mi s-a parut deosebit sa cladeasca in perioada asta si mai ales sa cladeasca numai faguri de trantor in care sa fie puiet capacit , larve si oua !!!
de aia i-am si facut poza ramei pentru ca mi s-a parut ceva deosebit !!!
daca nu ma crezi pe cuvant te priveste direct si personal !!!
SANATATE MAXIMA !!!

apropo - te-ai chefuit putin astazi avand in vedere aniversarea ta !!!???
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: pledoarie pentru rama claditoare

Mesajde liviu1965 » 22 Aug 2011, 21:07

Luciane, am fost foarte intrigat de ramele cu trantorii intrucat nu aveau ce cauta in perioada asta.
Din cate am tot citit , acum numai puiet ptr. albina ptr.iernat...... si apari tu cu pozele cu trantorii.... Pune-te in locul meu
Nu ma pricep la albinarit dar imi dau si eu cu parerea: mi-a inflorit iasomia . Anul trecut in septembrie mi-au inflorit merii si a fost o toamna lunga , cam pana in prima parte a lui decembrie.
Poate si albina simte o toamna lunga si ......creste trantori....... cine stie...
Poate ma lamuresc seniorii..... please.

Despre partea chefuielii , insa doamne sa ma ierti..... sambata la 10 dimineata au venit cumetrii de la Bacau....la 14 , o parte din prieteni. Duminica dimineata , la o cafea ..... s-a incheiat seara. Azi, de fapt e ziua...... si m-au faultat altii.
Abia acum am scapat. Si azi trebuia sa trec pe la servici... noroc ca m-a scos nevasta. Asta e, bine ca s-a terminat
In principiu a fost bine. Da multa oboseala...
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: gxg şi 40 vizitatori