Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde jonny_it » 17 Ian 2023, 15:51

cristi_vidican scrie:
BUNKA scrie:Renunță la picurare, mai studiază despre picurare. Face rău albinei!

Nu știu de ce, dar n-am avut încredere să fac AO prin picurare niciodată.
din ace am văzut, sunt albine care mor. Și dacă unele au murit, altele n-au murit, dar au fost afectate într-o anumită măsură.
Și se știe că albina de iernare are o lungime a vieții care ar trebui să fie cât mai mult.
Și mă gândesc că dacă unele nu au murit, dar au fost afectate de picurare, acest lucru va afecta stupul în primăvară, cel puțin.

sunt interesat de studii care să arate dacă picurarea e dăunătoare


Folosesc AO prin picurare din 2013. Mortalitate apare doar cand tratamentul este facut la temperaturi prea scazute sau cand scade temperatura imediat dupa tratament.
Cu cat tratamentul se face mai repede si fara zgomote cu atat mortalitatea este mai redusa sau zero. De obicei dupa tratament gasesc 0-20 albine moarte. Daca pierd 20 de albine din 15 mii dar stiu sigur ca am scapat de multi varroa eu as zice ca este ok.

La fel si cu acidul formic. Decat sa pun de 2-3 ori pe an benzi sau sa fac tot felul de fumigatii mai bine fac un formic imediat dupa salcam. Posibil sa pierd 1-2 regine din 200, dar alea care se pierd la formic sigur dispar pana in toamna. De obicei se pierd la formic reginele epuizate, in special pentru ca sunt hranite mai putin si formicul le termina. In lipsa de puiet si teoretic nu ar trebui sa facem nici un tratament, in lipsa de puiet necapacit daca vrem regine care sa faca treaba. Doar ca in lipsa de puiet prindem varroa in pijamale ... este lunga discutia :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde BUNKA » 17 Ian 2023, 23:37

Se produc leziuni pe exoschelet la AO prin picurare și prefer sa sar peste metoda asta.
Formic o sa fac fix când voi ajunge și eu ca Jonny sa nu-mi pese de 2-3 din 200
Mai am de băgat puțin până la nivelul ăla!
Deocamdată trag de fiecare muscă.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde mausica » 19 Ian 2023, 09:39

Legat de AO si eu folosesc de cativa ani(picurare)si nu am avut probleme.Au fost ani cand m-am incapatanat sa nu dau si s-a vazut diferenta,in sensu rau !!!Eu nu indemn sa faceti picurare,fiecare sa isi aleaga metoda care i se potriveste.Eu de ex am renuntat la AO fumigatie,pt mine nu era ok,prea multe riscuri,prea trebuia sa ti cont de multe aspecte,prea infololit pt protectie si prea mari riscurile pt cei din jur daca inhalau din greseala fum !!!!
Nimeni nu cred ca doreste sa piarda matci in momente cheie,sau stupi.Fiecare cu truda a ajuns acolo.Insa daca chiar patesc sa mai pice cate 1-2 matci aia e.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde yuonyuon » 19 Ian 2023, 20:12

BUNKA scrie:Salut!
O problemă e ca momentul maxim de dezvoltare al coloniilor nu se suprapune peste momentul maxim de dezvoltare al varoa și aici apar alte doua probleme:
1-daca nu faci totul pentru a curați albină în primăvara devreme automat în vară vor fi mult mai infestate
2-daca nu se face un tratament în iulie în august-septembrie e deja târziu.
Veți spune da, dar culesurile.. tratament în cules?
Da.. se poate da oxalic sublimat cu repetiție la 4-5 zile, faci 2-3tratamente după 10-15 iulie și chestia asta te poate salva.
O alta treabă e asa cum au zis colegii corpul gras dacă nu e... gata!
Încă o problemă e ca se oprește ponta devreme se intra la iernat cu albină de vara uzată nu cu cum ar trebui cu albină tânără nemuncită și "îngrășata"
Poate mai sunt și altele la mijloc dar atât mi-a dat prin cap la ora asta.
Nu vă stresați cu siropul, eu am dat și în noiembrie și în februarie și n-au mai fost probleme.
Am aproape 100 acum și sezonul ăsta încerc sa mai urc puțin.
Un an bun!
dupa ce se termina culesul de floarea soarelui se scoate toata miere si se baga sirop...se raceste cuibul...apoi se mai creste 2 generatii (din plin) de paduchi si dupa asta se demareaza operatiunea"war on varooa mites" ....!!
..mai departe se stie... :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Radu16b » 19 Ian 2023, 20:40

A pierit si la mine unul. Mai rau este, ca nu stiu de ce. A mai ramas o mana de albina, fara matca. Banuiesc miere de mana intr-o rama cam inchisa la culoare, fata de celelalte, voi ce parere aveti?
Fişiere ataşate
B779D2E9-F34A-49E0-9352-2FA7B2D17A5B.jpeg
0B458613-493B-4E1F-B044-79EB6EDF938C.jpeg
Radu16b
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2021, 10:24
Localitate: Timisoara

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 19 Ian 2023, 21:45

Chiar daca rezervele erau in totalitate miere de mana, in aceasta "iarna" albinele nu au nici un motiv sa moara din aceasta cauza. Au avut nenumarate zboruri de curatare. Faptul ca acea rama are capaceala inchisa la culoare nu inseamna ca acolo e miere de mana. Rama respectiva e capacita umed, iar celelalte sunt capacite uscat. Atunci cand sunt probleme din cauza mierii de mana ramele sun pline de diaree. Au murit din cu totul alte cauze. Albinele moarte erau in stup sau au disparut?
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Radu16b » 19 Ian 2023, 21:48

Erau in stup cazute toate. Este prima iarna pt mine, cu albine. Pareau ok, fara deformari, miros urat sau pete de diaree. Poate a murit regina si s-au epuizat. Nu am umblat la ei de la 1 decembrie
Radu16b
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2021, 10:24
Localitate: Timisoara

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde yuonyuon » 19 Ian 2023, 22:58

daca erau sanatoase nu mureau ....se vede ca e mancare .
deci erau bolnave
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde BUNKA » 20 Ian 2023, 00:56

Radu16b scrie:Erau in stup cazute toate. Este prima iarna pt mine, cu albine. Pareau ok, fara deformari, miros urat sau pete de diaree. Poate a murit regina si s-au epuizat. Nu am umblat la ei de la 1 decembrie


Varoa
Așa cad pe fund când sunt infestate cu varoa!
Caz clasic!

Du albine la analiză să vezi de nu am dreptate!
Dacă ai avut unul cu problema asta, vezi sa nu cumva sa mai fie și alții în situația lui.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Radu16b » 20 Ian 2023, 17:40

Am 3 de toti…2 sunt bine, nu au albine cazute, nici populatia nu a scazut. Acum intrebare: ce fac cu cele 5 rame cu miere, le mai bag in alti stupi, cand este nevoie, sau le arunc?
Radu16b
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2021, 10:24
Localitate: Timisoara

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde BUNKA » 21 Ian 2023, 11:47

Ramele sunt ok, îndepărtează capacele le alea unde e puțin pătat de fecale și le poți folosi la nevoie.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde kiloz » 22 Ian 2023, 08:48

Cumpără Septol. E un dezinfectant .Dacă e concentrat faci o solutie de 5%. Cu un pulverizator stropesti bine, sa fie spalate. Se pune la vânturat si uscat. In primăvară faci roi pe el.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 79 vizitatori