Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2018, 14:33

ignatov andrei scrie:Din 121 iernate, majoritatea pe 7 rame full, prezenta 100%!

La 82 am intalnit oaresce necazuri: RODEAU pernele de papura, de foame, cred... :lol: (dupa minus 22 - minus 24 grade in luna martie)!!!

Asa ca, le-am mai pus o rama si le-am "facut" pe 8 rame, ca papura e scumpa... :lol:

https://www.facebook.com/andrei.ignatov ... &ref=notif


Dar ce familii slabe aveti! :o

PS: glumeam, nu reusesc sa vad pozele :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cristi_vidican » 13 Mar 2018, 14:47

ignatov andrei scrie:Din 121 iernate, majoritatea pe 7 rame full, prezenta 100%!

Bravo! I-ați ajuns pe ucenicii mei. Nici ei n-au pierdut nicio familii anul acesta. :lol:
:lol:
Vrem poze. Vrem filme. Vrem informație.
Nu trebuie să ne arătați chiar tot.
Vrem să ne clătim ochii.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ignatov andrei » 13 Mar 2018, 14:55

cristi_vidican scrie:
ignatov andrei scrie:Din 121 iernate, majoritatea pe 7 rame full, prezenta 100%!

Bravo! I-ați ajuns pe ucenicii mei. Nici ei n-au pierdut nicio familii anul acesta. :lol:
:lol:
Vrem poze. Vrem filme. Vrem informație.
Nu trebuie să ne arătați chiar tot.
Vrem să ne clătim ochii.


Nu mai merge soft-ul TRUCAJE! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ignatov andrei » 13 Mar 2018, 14:56

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Din 121 iernate, majoritatea pe 7 rame full, prezenta 100%!

La 82 am intalnit oaresce necazuri: RODEAU pernele de papura, de foame, cred... :lol: (dupa minus 22 - minus 24 grade in luna martie)!!!

Asa ca, le-am mai pus o rama si le-am "facut" pe 8 rame, ca papura e scumpa... :lol:

https://www.facebook.com/andrei.ignatov ... &ref=notif


Dar ce familii slabe aveti! :o

PS: glumeam, nu reusesc sa vad pozele :lol:


Daca esti, inca, somnoros... :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cristi_vidican » 13 Mar 2018, 15:59

ignatov andrei scrie:Nu mai merge soft-ul TRUCAJE! :lol:


Oricum le simplificăm noi :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde irina » 13 Mar 2018, 16:32

cristi_vidican scrie:Mda, văd că nu prea avem cu ce ne lăuda după iarna asta. :lol:


Ca tot cauti laudarosi , eu am numarat mai putine familii, nu si stupi :D .Am pierdut de fapt doar regina, ca albina a migrat la vecinul. E vorba de 2 stupi iernati in aceeasi lada, la diafragma comuna. Se pare ca a existat un spatiu neizolat corespunzator.Curios e ca au stat asa din primavara, de cand am facut roii.Reginele erau amandoua de anul trecut.Nu stiu care a ramas! ;)
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde balu » 14 Mar 2018, 13:40

Au trecut toti, si cei mai slabi(majoritatea), sunt sanse sa fie sanatosi? .Anu trecut n-au prea miscat, conditii de stationar-deal.Au batut pasul pe loc 3-5 rame de puiet.
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde marius_sl » 14 Mar 2018, 23:06

Am gasit o familie cu mancarea pe terminate, fara oua sau larve si cu 2 botci pline cu laptisor. Sa o trec la.pierderi?
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 172
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde tiih » 15 Mar 2018, 10:30

Da..indiferent daca matca s-a pierdut din cauza bolilor sau tratamentelor facute in toamna contra paduchelui(eventual a devenit stearpa)....tot greseala stuparului e....si ar fi si o mai mare greseala de "ordin genetic" sa pastrezi asa matca fecundata la inceput de aprilie....chiar daca botcile ar proveni din "oua viabile"
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ignatov andrei » 15 Mar 2018, 11:52

tiih scrie: sa pastrezi asa matca fecundata la inceput de aprilie....


Numai daca se imperecheaza cu stuparul... :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cucubau » 15 Mar 2018, 12:04

Din fericire pentru foarte mulți apicultori, această iarnă nu este una în care să existe diferențe de palmares între apicultorii experimentați și cei norocoși.
Selecția făcută de către ienarea din 2016-2017 la care s-a adăugat refuzul producătorilor de semințe de a trata semințele cu neonicotinoide precum si iarna destul de blândă a făcut ca toți marii perdanți din iernile trecute să fie victorioși în confruntarea din această iarnă.
Să dea Domnul ca și iernările viitoare să fie tot așa, și nu se supără nimeni!
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ignatov andrei » 15 Mar 2018, 12:48

cucubau scrie:Din fericire pentru foarte mulți apicultori, această iarnă nu este una în care să existe diferențe de palmares între apicultorii experimentați și cei norocoși.
Selecția făcută de către ienarea din 2016-2017 la care s-a adăugat refuzul producătorilor de semințe de a trata semințele cu neonicotinoide precum si iarna destul de blândă a făcut ca toți marii perdanți din iernile trecute să fie victorioși în confruntarea din această iarnă.
Să dea Domnul ca și iernările viitoare să fie tot așa, și nu se supără nimeni!


Ai rabdare, iarna n-a murit...
Familii... inca mai e timp!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde kovacslg » 15 Mar 2018, 21:19

Trecem de 15 martie si inca nu avem polen adevarat in stupi.
Acum trebuie stimulat stupul.
Cu ce, cum, cand, va face diferenta peste o luna.
Diferente vor fi si inca majore, mai vine un val de frig cu -6 gr noaptea, care e al doilea test pt albine si apicultori.

Cel mai rau e sa ai dupa aceste doua episoade plus lipsa de polen, albine de iernare epuizate si puiet putin.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde tiih » 16 Mar 2018, 10:47

ignatov andrei scrie:
tiih scrie: sa pastrezi asa matca fecundata la inceput de aprilie....


Numai daca se imperecheaza cu stuparul... :lol: :lol:



Nu a avut nimeni familii de albine care din varii motive isi pastreaza trantori peste iarna :?:
Ei bine acesti trantori pot fecunda matci ,la inceput de aprilie ;) desi calitatea matcilor e foarte slaba
Cu ani in urma cand trageam ca fiecare mortaciune sa fie la numar,in loc sa o gazez sau sa o unific....am incercat o astfel de "salvare" a familiei de albine....si am reusit...bazandu-ma tocmai pe trantorii de anul anterior....(am introdus o rama cu puiet larvar, la un stup ramas fara matca dupa iernare..si am obtinut o matca fecundata pana pe 15 aprilie)
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde jonny_it » 16 Mar 2018, 16:03

tiih scrie:Nu a avut nimeni familii de albine care din varii motive isi pastreaza trantori peste iarna :?:
Ei bine acesti trantori pot fecunda matci ,la inceput de aprilie ;) desi calitatea matcilor e foarte slaba
Cu ani in urma cand trageam ca fiecare mortaciune sa fie la numar,in loc sa o gazez sau sa o unific....am incercat o astfel de "salvare" a familiei de albine....si am reusit...bazandu-ma tocmai pe trantorii de anul anterior....(am introdus o rama cu puiet larvar, la un stup ramas fara matca dupa iernare..si am obtinut o matca fecundata pana pe 15 aprilie)


Trantorii nu ierneaza dar pot fi crescuti pe timp de iarna in familiile bezmeticite sau in familii normale. Asta nu inseamna ca au corp gras si ca au intrat la iernare din toamna. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde gica.mosu » 16 Mar 2018, 20:50

Circula o VORBA:orsice "CAL" induce... :shock: ...,daaar "UN MANZ =PRODUCE"...P,S- ca,nu e de calitate(fecundarea incompleta)....,e la "APEL"... :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori