Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde lucky5strike » 17 Apr 2017, 23:28

Deci, daca ai o zmeoaica... o "torni" peste alta... si se "rezolva"! :D
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cristi_vidican » 18 Apr 2017, 15:28

cristian bh scrie: EL,...Vidican din hidisel,Vidican?


Hai că a fost tare. Eu și pălinca (Mona). :lol:
Voicule, Voicule!

Eu propun să închidem topicul, că suntem la mijlocul primăverii :lol: . Sau încă mai avem mortalități
Ce avem aici?
Imagine
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde mellis » 18 Apr 2017, 16:04

Sa fiti sanatosi.
Chiar daca nu am avut mortalitate - nici macar la roi, era sa raman fara albine din cauza unui vecin ce a dat foc la iarba.
Legat de mortalitati - am amici ce au avut destule cutii goale.
Am fost la Sag la manastire unde de obicei de florii zburau albinele in voie la cativa pasi de credinciosi.
Anul acesta - erau doar cateva cutii cu albine - restul goale..trist
Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde mausica » 18 Apr 2017, 17:53

cristi_vidican scrie:
cristian bh scrie: EL,...Vidican din hidisel,Vidican?


Hai că a fost tare. Eu și pălinca (Mona). :lol:
Voicule, Voicule!

Tot cu folie..tot cu folie ?
Poate avem noroc si prindem sapt viitoare varf de deschide la rapita si......atunci sa vezi zbor
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde gica.mosu » 19 Apr 2017, 09:24

lucky5strike scrie:Deci, daca ai o zmeoaica... o "torni" peste alta... si se "rezolva"! :D


Nuuuu,.....mai sunt si "ajutatoriiii"....si mai iei de la "bogati" le dai la "saraci"(daca ai...) si rez problema cu .....efectivul(dalta de INOX conteazaaa ;) )....Cr Vidican scrie:ce avem aici?...Paiii,niste sicrie mici(made Voicu-un adevarat OM-uneori aparentele te inseala)...pe cele mari"SICRIELEEE" nu le-am vazut...important ce ai in ele si unde le plimbi,ca bidoane goale sunt destule...P.S- la mine in sat a inceput rapita sa "infloare" dar....VREMEA bat-o vina..azi merg si pun la "saraci" o apifonda ....Sa "mananca" si gura lor scavai dulceee+ 1 r de cat dupa DF.....P.S2-aud peste tot de pierderi masive.....din "pecate" pt ei...eu am dat=vandut deja 30 mari si mici+ ca am cerere masiva de matci si roiuri 4-6 rame :P ...O zi buna la ta'ti-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde tiih » 19 Apr 2017, 10:05

gica.mosu scrie:
..P.S- la mine in sat a inceput rapita sa "infloare" dar....VREMEA bat-o vina..azi merg si pun la "saraci" o apifonda ....Sa "mananca" si gura lor scavai dulceee+ 1 r de cat dupa


Dl Gica prea cu usurinta spui din secretele apicole fara a fi apreciat.....
Rubrica cu pierderile apicole poate sa mai fie de actualitate si dupa valul asta de 4...6 zile de frig(stupii fara prea mult puiet larvar si hrana ,pic precum mustele :roll: )
In plus acest lucru mi-ar intari teoria MEA cum ca procentul cel mai mare al pierderilor peste iarna(incluzand obligatoriu si "matele lesinate" nu se datoreaza paduchelui,sau nosemei,sau locilor,sau gerului ,ci SCHIMBARILOR CLIMATICE(mai ales cele de sfarsit de vara si toamna....!!!!
Tineretul cu care te contrazici si care nu te apreciaza,nu sesizeaza pericolul,nu are termene de comparatie(inte apicultura de acum 40 ani si cea de azi,intre VREMEA de acum 40 de ani si cea de azi)si nici nu va avea acest lucru chiar daca or sa o practice..100 de ani de azi inainte....ei orbecaiesc, se fandosec....lasa-i sa orbecaiasca!!!!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde teinegru64 » 19 Apr 2017, 13:04

tiih scrie:


Dl Gica prea cu usurinta spui din secretele apicole fara a fi apreciat.....
Rubrica cu pierderile apicole poate sa mai fie de actualitate si dupa valul asta de 4...6 zile de frig(stupii fara prea mult puiet larvar si hrana ,pic precum mustele :roll: )

In aceasta perioada va cadea crema stupinei ...elitele.Si nu din cauza de schimbari climatice.Vor muri de foame.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cristi_vidican » 19 Apr 2017, 13:10

teinegru64 scrie:In aceasta perioada va cadea crema stupinei ...elitele.Si nu din cauza de schimbari climatice.Vor muri de foame.

N-am zis toți că nu se poate trăi din apicultură?
Eu zic că nu vor muri de foame.
Sunt puțini ca IG care a băgat totul în albine.
Mulți au băgat doar coada.
În cază că îngheață apa, rămân bine mersi mai departe fără coadă. Se poate trăi și așa.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde teinegru64 » 19 Apr 2017, 13:22

De acord. Am batut seaua sa priceapa iapa.Pe unde am fost, mortaciunile au mancare pentru doi ani.Aia doi ...trei beton ,sunt uscati.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde apivasmob » 19 Apr 2017, 13:35

teinegru64 scrie:
tiih scrie:


Dl Gica prea cu usurinta spui din secretele apicole fara a fi apreciat.....
Rubrica cu pierderile apicole poate sa mai fie de actualitate si dupa valul asta de 4...6 zile de frig(stupii fara prea mult puiet larvar si hrana ,pic precum mustele :roll: )

In aceasta perioada va cadea crema stupinei ...elitele.Si nu din cauza de schimbari climatice.Vor muri de foame.[/quote]
Depinde de ce ai lasat din 2016 la rezerva.
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde vicpo » 19 Apr 2017, 14:45

Nuuuu,.....mai sunt si "ajutatoriiii"....si mai iei de la "bogati" le dai la "saraci" mosule in apicultura se merge principiul.."celor ce au li se va da ca sa aiba din belsug ,de la cei ce n_au se va lua si ce_a ce au"
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde gica.mosu » 19 Apr 2017, 18:49

...Radem,glumiti...dar "tata'npod......."au fost ani cand stupii "coco" cu 7-8 rama cu puiet au "crapat pe 16 mai :mrgreen: .. mai e timp si de acum ..."sita" cerne inca,au schimbat albina de iarna...acum cei mai slabi si"ajutatorii vor prinde bineeee ;) ...O sa fie afectati salca'mul si pomii in zona mea la greu :idea: P.S-D-l Tiih,aveti dreptate in ce ziceti...dar,dar,daaar,e lumeee si ei...nimeni nu-i a tooot stiutor=acumulam unii de la altii indiferent de varsta :shock:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Avram » 19 Apr 2017, 21:14

Parerea mea ... in ceea ce priveste zona de vest nu cred ca va muri nici un stup de foame in aceasta perioada - in special stupii buni .
Ce cantitate de miere poate sa consume o colonie buna intr-o saptamana !
6-7 zile de frig (zic eu ) doar va incetini dezvoltarea stupilor .
Desigur albinele vor consuma din micile coronite facute la pomii fructiferi dar nu este o tragedie.
In alta ordine - se stia de la meteo ca va veni valul acesta de frig .... sau ne-a luat prin surprindere ?
Problema mea este alta - pierdem zile bune de cules la rapita .

Numai bine.
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde daffid mihailov » 19 Apr 2017, 21:50

Problema e alta, familii in dezvoltare inceteaza ponta. O saptamana fara puiet larvar se cunoaste la salcam cand e nevoie mare. Deja au inceput sa scoata din trantori afara. Cica, ninge si maine. Pe de ala parte ma bucur ca am scapat de stropirile de la pruni. Incepuse sa mi se duca din culegatoare. :lol: Am livezi cu vecini tare constiinciosi. Sa vedem cum trecem de mar ca inca nu a inflorit.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cristi_vidican » 19 Apr 2017, 22:28

daffid mihailov scrie:O saptamana fara puiet larvar se cunoaste la salcam cand e nevoie mare.

Oul depus acum culege abia pe final de mai. Cam după ce se trece S2
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde daffid mihailov » 19 Apr 2017, 22:37

Ok. atunci e super. Nu mai avem nevoie de puietul depus in saptaman asta. ;) Si daca nu da salcamul prea multe guri de hranit. :lol:
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori