Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde jonny_it » 22 Ian 2016, 11:39

BUNKA scrie:
geangu scrie:Se vinde pt. ca foarte multi cauta solutii minune crezand ca o sa faca productii imense daca folosesc capac de stup Dan Margarit, dalta Dorian, afumator Lega , cutii profu. On line sau matci Bk.


Ai pus sare pe rana...mare adevar...respect !!!!


Inseamna ca eu am cativa ani de cand caut solutii minune :lol:

Ah, si inca ceva. Probabil cea mai mare stupina din tara(cea mai mare din Vaslui) foloseste buckfast, ah, cauta si ei solutii minune.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde jonny_it » 22 Ian 2016, 11:44

Nu mai continui discutiile ca deja ne plictisim.

Eu m-am decis, pe rasa asta o sa merg de acum incolo:

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Gicuta » 22 Ian 2016, 12:30

jonny_it scrie:Nu mai continui discutiile ca deja ne plictisim.

Eu m-am decis, pe rasa asta o sa merg de acum incolo:


Bag seama ca vrei sa-ti faci fabrica de hartie :))
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde asd » 22 Ian 2016, 13:28

Plictiseala mare intradevar.
Dupa 2-3 ani de discutii te mai si saturi. Eu m-am apucat de oi si de sobe insa ma feresc de forumuri :lol: ca de foc
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Bambucha » 22 Ian 2016, 14:28

La 20 ianuarie d-abia a inceput iarna. Cine a avut mortalitati pana acum sa nu-i para rau (coloniile zombi nu merita mai mult). Bilantul se face in martie (in mod normal) Pana atunci spor la tamplarie, ski, bungee-jumping, vanat de caprioare ;)
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde akmm » 22 Ian 2016, 15:23

geangu scrie:Se vinde pt. ca foarte multi cauta solutii minune crezand ca o sa faca productii imense daca folosesc capac de stup Dan Margarit, dalta Dorian, afumator Lega , cutii profu. On line sau matci Bk.

Cand colo tot secretul sta in sirop....Da' nici asta nu merge ca ti-l da inapoi procesatorul.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Ioan Guist » 22 Ian 2016, 16:31

Vad pe acest subiect multe pareri avizate.Ma gandesc ca nu sunt luate de ci de colo ci sunt din experienta.Probabil sunt cantarite dupa eforturi considerabile in comparatie si astfel au iesit aceste concluzii, ce pot fi inramate.Rama nu de lemn sau de fer ci de haur curat. :lol:


Mai colegi, va rog eu, o spun doar din respect pentru fiecare (mai putin doua persoane :lol: ) concluzia trebuie sa fie precedata si de altceva decat zvonuri !!
Adaug doar ca BK este in Ro de 25 de ani.Ca sunt trecute prin toate furcile caudine.Din sud est si V pana in Maramures.De la ierni blande si pana la ierni si locatii aprige.
Ca si idee sunt zone in tara unde gerul din ianuarie tine 2 saptamani nonstop sub -15 zi-noapte.Si sunt locuri si mai aprige.
Nu a fost albina mai chinuita (carnica si Bukfast) in Romania.A fost supusa la toate caznele posibile.Netratate, nemancate, neprotejate.Adica un fel de "la Canal" un fel de Aiud.
Dupa asta putem sa tragem o concluzie minima.
Restul e Cancan si umplem forumul.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde jonny_it » 22 Ian 2016, 17:19

Ioan Guist scrie:Vad pe acest subiect multe pareri avizate.Ma gandesc ca nu sunt luate de ci de colo ci sunt din experienta.Probabil sunt cantarite dupa eforturi considerabile in comparatie si astfel au iesit aceste concluzii, ce pot fi inramate.Rama nu de lemn sau de fer ci de haur curat. :lol:


Mai colegi, va rog eu, o spun doar din respect pentru fiecare (mai putin doua persoane :lol: ) concluzia trebuie sa fie precedata si de altceva decat zvonuri !!
Adaug doar ca BK este in Ro de 25 de ani.Ca sunt trecute prin toate furcile caudine.Din sud est si V pana in Maramures.De la ierni blande si pana la ierni si locatii aprige.
Ca si idee sunt zone in tara unde gerul din ianuarie tine 2 saptamani nonstop sub -15 zi-noapte.Si sunt locuri si mai aprige.
Nu a fost albina mai chinuita (carnica si Bukfast) in Romania.A fost supusa la toate caznele posibile.Netratate, nemancate, neprotejate.Adica un fel de "la Canal" un fel de Aiud.
Dupa asta putem sa tragem o concluzie minima.
Restul e Cancan si umplem forumul.


O persoana din cele 2 te saluta, totusi nu ne-ai spus parerea personala, din experienta. Stiu ca ati folosit buckfast si carnica, deci? :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde peterneamt » 22 Ian 2016, 18:35

Of ! Tot secretul apiculturii stă în calitatea albinei ( mai puţin contează rasa, casa, .... ) .Ca albinele să trăiască mult şi să muncească bine trebuie să fie sănătoase şi bine hrănite . Proteina din alimentaţie este secretul unei albine harnice şi prolifice ( https://ro.wikipedia.org/wiki/Protein%C4%83 sau http://www.sfatulmedicului.ro/Alimentat ... itate_1495 ) . Dacă am avea măcar 3 luni pe an polenul din timpul înflorii pomilor fructiferi, am avea cei mai productivi stupi din lume şi asta indiferent de ce rasă de albină meliferă creştem...... Cu puţină implicare a Statului Român şi a autorităţilor locale se pot cultiva fâşii de protecţie .....benefice atât climei , agriculturii, biodiversităţii, ....etc. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Ioan Guist » 23 Ian 2016, 07:16

jonny_it scrie:
Ioan Guist scrie:Vad pe acest subiect multe pareri avizate.Ma gandesc ca nu sunt luate de ci de colo ci sunt din experienta.Probabil sunt cantarite dupa eforturi considerabile in comparatie si astfel au iesit aceste concluzii, ce pot fi inramate.Rama nu de lemn sau de fer ci de haur curat. :lol:


Mai colegi, va rog eu, o spun doar din respect pentru fiecare (mai putin doua persoane :lol: ) concluzia trebuie sa fie precedata si de altceva decat zvonuri !!
Adaug doar ca BK este in Ro de 25 de ani.Ca sunt trecute prin toate furcile caudine.Din sud est si V pana in Maramures.De la ierni blande si pana la ierni si locatii aprige.
Ca si idee sunt zone in tara unde gerul din ianuarie tine 2 saptamani nonstop sub -15 zi-noapte.Si sunt locuri si mai aprige.
Nu a fost albina mai chinuita (carnica si Bukfast) in Romania.A fost supusa la toate caznele posibile.Netratate, nemancate, neprotejate.Adica un fel de "la Canal" un fel de Aiud.
Dupa asta putem sa tragem o concluzie minima.
Restul e Cancan si umplem forumul.


O persoana din cele 2 te saluta, totusi nu ne-ai spus parerea personala, din experienta. Stiu ca ati folosit buckfast si carnica, deci? :)


Deci :lol: ....parerea mea nu conteaza.Oricum fiecare face cum vrea.Bine ar fi ca fiecare dintre noi sa ia decizia in cunostinta de cauza.Asta inseamna sa indrazneasca si sa "cerceteze toate lucrurile apoi sa ia ce e bun".
Mersul dupa ureche, Facebuk si forumuri, sunt o varianta cu sorti de izbanda limitati.
Succesuri !!

PS nu te salut.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde florinapi » 23 Ian 2016, 10:44

Da,.....unii vorbesc ce stiu,altii stiu ce vorbesc,altii stiu dar nu vorbesc.

Pai cum sa-ti dai cu parerea,public,despre ceva ce nu ai incercat,sau poate nici nu ai vazut?
Ca sa fim in topic,stuparii la care au murit stupii pana acum cred ca au nevoie urgenta de un curs de calificare,da pe bune nu asa ...doar pe hartie!

Si o parere personala:-din rasele cunoscute la noi nu am vazut vreuna sa aiba probleme mai mari la iernare ca albina locala,ma fersc sa-i zic carpatina.Bine-nteles ca daca trebuie,trebuie folosita o tehnologie adecvata!
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde lucky5strike » 23 Ian 2016, 10:51

Daca iti pica stupii in iarna => esti slab apicultor si mai ai de invatat. Sau esti lenes.

Daca albina autohtona nu iese bine din iarna, si tu te consideri apicultor bun... ai o problema mare.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Ioan Guist » 23 Ian 2016, 11:05

dogvet scrie:?Cele - 19,5 grd C (atit au fost la mine alaltaieri) vrei sa spui ca albina le suporta cu stoicism?Pt multe colonii aceasta temperatura e fatala.



ce sa fie fatal?
La -20 e doar turata nitel. Daca are mancare o tine cat vrea muschiul ei
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde peterneamt » 23 Ian 2016, 12:35

Iarna asta va fi un examen important atât pentru albine cât şi pentru noi. În principiu albinele ar trebui să reziste......sunt cu mult dinaintea noastră pe pământ şi au supravieţuit şi erei glaciare....În legătură cu cu lipsa sau prezenţa limitată a unor aminoaci esenţiali în hrana albinelor încă mai studiez.......şi anul acesta vreau să încerc produsul descoperit de tine pe câţiva roi, să văd dacă nu are şi efecte adverse.....după etichetă pare soluţia salvatoare dar până la certitudine mai e cale lungă..... :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde lucky5strike » 23 Ian 2016, 12:40

Uite o idee, ca tot se vorbeste de camera frigorifica pt pastrare caturi. Are cineva asa ceva in dotare?

S-ar putea tine 10 familii de albine la temperatura constanta minus 20 de grade noaptea si minus 5 grade ziua, timp de o luna.

Apoi am trage o concluzie simpla pe marginea... rezistenta familiei de albine la iernare.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde peterneamt » 23 Ian 2016, 12:53

lucky5strike scrie:Uite o idee, ca tot se vorbeste de camera frigorifica pt pastrare caturi. Are cineva asa ceva in dotare?

S-ar putea tine 10 familii de albine la temperatura constanta minus 20 de grade noaptea si minus 5 grade ziua, timp de o luna.

Apoi am trage o concluzie simpla pe marginea... rezistenta familiei de albine la iernare.

Mai leagă şi tu câinii ăia de păzesc stupina....
:D
Ultima oară modificat de peterneamt pe 23 Ian 2016, 12:58, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: marco68 şi 26 vizitatori