Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde aiudeanu » 28 Mar 2013, 10:40

Condurache Bogdan Constantin scrie:Eu la-am administrat turte proteice. Se vorbeste de inflorirea salciei, cais .... eu ma pot doar gandi ca o sa infloreasca si la mine salcia, caisul :oops: . In zona mea am si acum zapada, cam 10 cm :?:

Ce tip de turte? Cumparate sau facute personal? As vrea sa pun si eu, dar nu gasesc de cumparat si trebuie sa le fac si as vrea sa stiu care e compozitia cea mai buna calitativ, nu ca pret de cost?
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde macko2001 » 28 Mar 2013, 10:40

Le-am administrat turte de apifonda in februarie si turte din zahar si miere la inceputul lui martie.E necesar sa mai pun cate o turta, avand in vedere ca zatada este de 5 cm? Pierderi peste iarna nu am avut deloc, hrana au avut suficienta, posibil sa mai am pierderi de la inceputul lunii?
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde proapis13 » 28 Mar 2013, 10:43

Am mai scris-o si o mai scriu; la infloritul pomilor mor albinele,asa ca aveti mare grija :!:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Dragos2006 » 28 Mar 2013, 11:22

Albinele mor tot timpul , important este ca acum sa nu avem un spor natural negativ.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Condurache Bogdan Constantin » 28 Mar 2013, 12:03

aiudeanu scrie:Ce tip de turte? Cumparate sau facute personal? As vrea sa pun si eu, dar nu gasesc de cumparat si trebuie sa le fac si as vrea sa stiu care e compozitia cea mai buna calitativ, nu ca pret de cost?

Cumparate. Api-Vit se numeste produsul si este facut de o firma din Iasi. Are in compozitie: polen, vitamine si minerale. Sper ca sunt bune. Le-as fi facut eu, dar nu am avut din ce, ma refer la polen strans de anul trecut.
Toate in aceasta lume, sunt relative!
Avatar utilizator
Condurache Bogdan Constantin
 
Mesaje: 52
Membru din: 16 Oct 2011, 13:21
Localitate: Todiresti, Vaslui

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ovidiu_78 » 28 Mar 2013, 13:26

Am fost si eu anuntat de prietenul meu lucian azi,ca una din familii a murit,avea turta pusa,era a doua cred,ceva urma de diaree,mancare aveau multa
asta e,mergem mai departe
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cristi_vidican » 28 Mar 2013, 13:42

Îmi pare rău, Ovidiu! Și mie mi-e greu că-s la 1 oră cu mașina de ele, dar ție.
Mâine merg urgent la ele. Am 2-3 care sunt cu semnul ? și nu vreau să risc. Ceilalți ar trebui să fie ok.
Am vorbit azi cu un prieten și îi muriseră 3 stupi din 7. Acum nu mai știe ce mai are prin lăzi.
Treaba e serioasă, mai ales că perspectivele nu sunt pozitive.
Dacă sunt rezerve de miere, e ok, dar dacă nu, e jale, că de afară nu intră nimic, doar frig.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ovidiu_78 » 28 Mar 2013, 13:58

pai erau rezerve,dar asta a avut o schimbare de matca linistita,tarzie,pe la sf august,si era matca 2012,mergem mai departe
sper sa nu ai probleme si tu
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde BotaPaul » 28 Mar 2013, 16:54

Sambata daca o sa fie vreme buna , 7-8 grade , bagati cate o turta cu protofil . ideala pt vremea asta. O sa scape toate sigur. la mine nici una na murit in perioada asta urata
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cucubau » 28 Mar 2013, 17:34

Mesaj de Dragos2006 » Astăzi, , 08:59
Regretatul Gheorghe Dinica avea o vorba : lume multa , putini oameni. Asa se intampla acum in apicultura romaneasca : lazi multe , putine albine .
Apropo de lipsa culesului de polen : cine ne opreste sa administram hrana proteica in perioadele cu vreme nefavorabila ?

Adevarat , dar si mai bine pentru cine are miere de rapita, si este si mai buna !
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde octav88 » 28 Mar 2013, 19:16

Are cine pastreaza... dar daca traiesti probabil din albine doar... cred c gandesti un pic altfel. Parerea mea proprie si personala este ca trebuie sa existe un echilibru intre ce lasi albinei si cat lasi. Este o cantitate peste care nu poti trece de inlocuitori de miere si polen. Eu personal nu am auzit daca cineva stie altfel poate completa sau corecta: albine bolnave pe miere curata si polen de calitate nu am auzit. Sunt destule cazuri in europa in care ori s-a exploatat la maxim si exagerat capacitatea familiilor de a strange polen si nu a fost bine aparand loca.
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde stupul » 28 Mar 2013, 19:33

aiudeanu scrie:
Condurache Bogdan Constantin scrie:Eu la-am administrat turte proteice. Se vorbeste de inflorirea salciei, cais .... eu ma pot doar gandi ca o sa infloreasca si la mine salcia, caisul :oops: . In zona mea am si acum zapada, cam 10 cm :?:

Ce tip de turte? Cumparate sau facute personal? As vrea sa pun si eu, dar nu gasesc de cumparat si trebuie sa le fac si as vrea sa stiu care e compozitia cea mai buna calitativ, nu ca pret de cost?

Eu fac serbet astfel: 200 ml apa ( teoretic apa, practic ceai de plante- macrisul calului, pelin , muguri de pin , crizantema salbateca, menta, musetel etc.) la 1 kg zahar. Se fierbe sub capac ( important) , la foc domol., Se incearca punand cate o picatura in apa rece . Daca se aduna ca si o gelatina ( intre degete) atunci este buna . Se pune otet si se ia de pe foc ( se stinge focul). Cand este inca caldut, se amesteca continuu. Nu dispera ca va iesi un serbet super grozav. Cu rabdare. Incearca cu un kg zahar pentru inceput.
Eu am pus si polen la acest serbet ( cand este gata - se framanta cu polenul), dar daca nu este se poate pune praf de soia-10 % ( nu recomand altceva ).
Mai este varianta lui nea Gica, dar eu nu am incercat-o. Sunt multumita de serbetul meu.
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde gigibecalul » 29 Mar 2013, 15:06

ovidiu_78 scrie:pai erau rezerve,dar asta a avut o schimbare de matca linistita,tarzie,pe la sf august,si era matca 2012,mergem mai departe
sper sa nu ai probleme si tu


...exact asa am patit si eu, schimb linistit de matca in august, si acum roiul acela e mort!
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde BotaPaul » 29 Mar 2013, 15:35

schimb linistit de matca la roi artificial ? roire naturala banuiesc nu ?
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde gigibecalul » 29 Mar 2013, 16:11

Habar n-am! L-am primit si nu am cautat la dinti...nici nu am intrebat...
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ovidiu_78 » 29 Mar 2013, 16:17

eu il facusem,cu matca tanara 2012 imperecheata!!!ceva tot nu i-a placut,si o acceptase,si era pe 5-6 rame,frumos,mancare garla...totusi :roll:
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 65 vizitatori