Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde yuonyuon » 22 Mar 2018, 15:44

peterneamt scrie:Am vizionat cu toții filmulețele Domnului Dan Mărgărit și am văzut cum iernează familiile de producție și cum iernează roii . Credeți că familiile respective nu ar supraviețui frigului din Canada, dacă ar ierna cum le iernăm noi ? Dar ar mai fi ele productive ? De ce credeți că în zootehnie se tot vehiculează termenul de temperatură optimă și nu cel de temperatură de supraviețuire ! :roll:
am iteles termenul de temp optima si de suptravieture . dar dumneavoastra vreti sa induceti ca albina carpatina iarnata corespunzator pe 6 rame are dificultati in a trece iarna? nu cred asa ceva . frigu in cazul asta e ceva benefic albina intra intro anumita stare .

parerea MEA ca faza ca "frigul afecteaza", este valabila pentru cine nu stie sa pregateasca stupii in toamna. Sper ca nu va referiti la ierni de -30 grade ca atunci trebuie luate masuri.

imi aduc aminte ca in primi 5 ani de apicultura am fact praf in stupina in toate modurile posibile si iarna era un suspans. aveam emotii cand se anuntau -10 . acuma poate sa vina si mama gerului din noiemrie pana in martie n am ce cauta, i gasesc lafel cum iam lasat , cu mancare mai putina evidient. Nu ma intelegeti gresit se poate face un experiment care sa concluzioneze ce spuneti , eu asa vad lucrurile de peste 15 ani de "observat" pe langa stupi, cred ca simplu e cel mai profitabil.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde csaa » 22 Mar 2018, 16:00

horia_ch scrie:Suntem la ”Bilanț - mortalități”.
Pentru producții mărite, tehnici și speranțe... sunt alte topicuri.
Oricum, cred că iarna în interiorul învelitorilor stupilor din Canada temperatura este, în majoritatea timpului, mai scăzută decât este afară în sudul României.

Chiar interesant de aflat care ar fi temperatura intre invelitoarea aia si stup.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ignatov andrei » 22 Mar 2018, 22:27

peterneamt scrie:Am vizionat cu toții filmulețele Domnului Dan Mărgărit și am văzut cum iernează familiile de producție și cum iernează roii . Credeți că familiile respective nu ar supraviețui frigului din Canada, dacă ar ierna cum le iernăm noi ? Dar ar mai fi ele productive ? De ce credeți că în zootehnie se tot vehiculează termenul de temperatură optimă și nu cel de temperatură de supraviețuire ! :roll:


Da, in zootehnie (ca si albina, tot la zoo-tehnie e trecuta), se vorbeste de conditii "optime", numai si numai datorita porcariilor din hrana administrata!
Mai e porumbul, cu continutul de subsatante hranitoare, cel de pe vremuri...?!?
- ciuciu!
Mai e fanul de odinioara...?!?
- ciuciu!

Peste 50% din ceea ce nu trebuie sa facem albinelor... azi se face!

Daca Horia, cu conditiile lui de la Miercurea Ciuc, spune ca albinele rezista 130 de zile, fara sa creasca intensiv puiet (adica mai si cresc, dom'le), iar "special-man" se vaita pentru 13 zile...

Asa si in Canada... nu ierneaza pe miere si polen (pastura), ca nici mierea marfa nu e 100% naturala...

Fiecare ce alege, dar de vreo 3 ani, am cele mai grele conditii de iernare! Cu toate astea, n-am vazut si la altii "sobe de teracota" ca la mine si amicii mei!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde peterneamt » 22 Mar 2018, 23:25

ignatov andrei scrie:
peterneamt scrie:Am vizionat cu toții filmulețele Domnului Dan Mărgărit și am văzut cum iernează familiile de producție și cum iernează roii . Credeți că familiile respective nu ar supraviețui frigului din Canada, dacă ar ierna cum le iernăm noi ? Dar ar mai fi ele productive ? De ce credeți că în zootehnie se tot vehiculează termenul de temperatură optimă și nu cel de temperatură de supraviețuire ! :roll:


Da, in zootehnie (ca si albina, tot la zoo-tehnie e trecuta), se vorbeste de conditii "optime", numai si numai datorita porcariilor din hrana administrata!
Mai e porumbul, cu continutul de subsatante hranitoare, cel de pe vremuri...?!?
- ciuciu!
Mai e fanul de odinioara...?!?
- ciuciu!

Peste 50% din ceea ce nu trebuie sa facem albinelor... azi se face!

Daca Horia, cu conditiile lui de la Miercurea Ciuc, spune ca albinele rezista 130 de zile, fara sa creasca intensiv puiet (adica mai si cresc, dom'le), iar "special-man" se vaita pentru 13 zile...

Asa si in Canada... nu ierneaza pe miere si polen (pastura), ca nici mierea marfa nu e 100% naturala...

Fiecare ce alege, dar de vreo 3 ani, am cele mai grele conditii de iernare! Cu toate astea, n-am vazut si la altii "sobe de teracota" ca la mine si amicii mei!

Ai dreptate! Dar eu încerc să distrug axioma " albinele nu mor de frig, ci de foame " și asta pentru că majoritatea nu respectă tehnologia apicolă și nu înțeleg că în literatura de specialitate se vorbește de familii de albine puternice și nu de roișori , și că într-un roi iernat pe multe rame albinele mor treptat surprinse de schimbările bruște de temperatură de pe ramele mărginașe și......! Atât frigul cât și hrana sunt factori determinanți în viața albinelor și dacă cu vremea nu avem ce face, la pregătirea familiilor de iernare putem face multe.......:D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde csaa » 23 Mar 2018, 00:11

cornelioandanciu scrie:
csaa scrie:
horia_ch scrie:Suntem la ”Bilanț - mortalități”.
Pentru producții mărite, tehnici și speranțe... sunt alte topicuri.
Oricum, cred că iarna în interiorul învelitorilor stupilor din Canada temperatura este, în majoritatea timpului, mai scăzută decât este afară în sudul României.

Chiar interesant de aflat care ar fi temperatura intre invelitoarea aia si stup.

As putea pune pariu ca este peste zero grade chiar in cele mai geroase zile. Normal ca trebuie sa conserve foarte bine caldura celor patru stupi. Dar si familiile de albine sint familii, nu gluma.Asadar genereaza multa caldura. Eu zic ca este un sistem grozav. Eu nu am avut asa ceva, izolasem stupii pe dinafara cu polistiren, doar cate unul, nu grupati cate patru, am fost uimit de cat de bine au iernat, nu consumasera nici macar jumate din cantitatea de hrana. In iarna urmatoare i-am pierdut, vina principala a fost a mea. Dar le ajuta foarte mult izolatia.

E a doua iarna cand pun polistiren, dar doar pe spate si/sau laturile expuse crivatului. Ierneaza foarte bine, iar primavara,inainte de rapita, dau jos polistirenul.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde akmm » 23 Mar 2018, 09:43

horia_ch scrie:
akmm scrie:Cat credeti ca poate suporta o albina plina cu rahat, fara sa iasa afara?

Minim 130 de zile, fără să crescă intens puiet....

Suntem in eroare de explicatie/intelegere.Eu ma refeream strict la albinele care aduna in gusa ce scoate matca si nu la o iernare cu acumulare in intestine.Daca mai ai si o matca cu nosema, albinele alea trebuie sa iasa indiferent de vreme.
Treaba aia cu 130 de zile am citit-o acum 30 de ani;si chiar nu e cazul sa ne luam la intrecere in teorie.
Pentru cei care insa nu sunt la fel de cititi ca noi, imi permit sa le spun ca la orice neregula din stup se schimba matca.Si poate mai ales ca in caz de boala, ea e focar de infectie.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ignatov andrei » 23 Mar 2018, 10:01

akmm scrie:Suntem in eroare de explicatie/intelegere.Eu ma refeream strict la albinele care aduna in gusa ce scoate matca si nu la o iernare cu acumulare in intestine.Daca mai ai si o matca cu nosema, albinele alea trebuie sa iasa indiferent de vreme.


Prietene drag, aceste afirmatii (sunt convins ca le-ai preluat de pe undeva), sunt valabile... da' nu in mileniul III, poate in al-IV- lea! :lol:
Cu stima!

Matca papa numai ce e asimilabil peste 90%!
Cand e bola, normal ca nimic nu mai e ...normal!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ignatov andrei » 23 Mar 2018, 10:03

peterneamt scrie:
ignatov andrei scrie:
peterneamt scrie:Am vizionat cu toții filmulețele Domnului Dan Mărgărit și am văzut cum iernează familiile de producție și cum iernează roii . Credeți că familiile respective nu ar supraviețui frigului din Canada, dacă ar ierna cum le iernăm noi ? Dar ar mai fi ele productive ? De ce credeți că în zootehnie se tot vehiculează termenul de temperatură optimă și nu cel de temperatură de supraviețuire ! :roll:


Da, in zootehnie (ca si albina, tot la zoo-tehnie e trecuta), se vorbeste de conditii "optime", numai si numai datorita porcariilor din hrana administrata!
Mai e porumbul, cu continutul de subsatante hranitoare, cel de pe vremuri...?!?
- ciuciu!
Mai e fanul de odinioara...?!?
- ciuciu!

Peste 50% din ceea ce nu trebuie sa facem albinelor... azi se face!

Daca Horia, cu conditiile lui de la Miercurea Ciuc, spune ca albinele rezista 130 de zile, fara sa creasca intensiv puiet (adica mai si cresc, dom'le), iar "special-man" se vaita pentru 13 zile...

Asa si in Canada... nu ierneaza pe miere si polen (pastura), ca nici mierea marfa nu e 100% naturala...

Fiecare ce alege, dar de vreo 3 ani, am cele mai grele conditii de iernare! Cu toate astea, n-am vazut si la altii "sobe de teracota" ca la mine si amicii mei!

Ai dreptate! Dar eu încerc să distrug axioma " albinele nu mor de frig, ci de foame " și asta pentru că majoritatea nu respectă tehnologia apicolă și nu înțeleg că în literatura de specialitate se vorbește de familii de albine puternice și nu de roișori , și că într-un roi iernat pe multe rame albinele mor treptat surprinse de schimbările bruște de temperatură de pe ramele mărginașe și......! Atât frigul cât și hrana sunt factori determinanți în viața albinelor și dacă cu vremea nu avem ce face, la pregătirea familiilor de iernare putem face multe.......:D


CORECT!
Amu' intelesai...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde horia_ch » 23 Mar 2018, 10:21

akmm scrie:
horia_ch scrie:
akmm scrie:Cat credeti ca poate suporta o albina plina cu rahat, fara sa iasa afara?

Minim 130 de zile, fără să crescă intens puiet....

Treaba aia cu 130 de zile am citit-o acum 30 de ani;si chiar nu e cazul sa ne luam la intrecere in teorie.

Io n-am citit despre 130, că n-am albine decât de 25 de ani (apr.1993).
Teoria ca teoria... dar iarna asta am ajuns la 122 de zile (13.11.2017 - 15.03.2018). Am avut și spre 140, dacă țin bine minte. De aia zic...
Dacă-i boală în iarnă :o ... se schimbă lucrurile, evident. În acest caz rolul apicultorului este crucial, în sensul că supraviețuirea coloniei este strâns legată de rugăciunile stăpânului.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ignatov andrei » 23 Mar 2018, 10:32

horia_ch scrie:Dacă-i boală în iarnă :o ... se schimbă lucrurile, evident. În acest caz rolul apicultorului este crucial, în sensul că supraviețuirea coloniei este strâns legată de rugăciunile stăpânului.


:lol: :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ignatov andrei » 23 Mar 2018, 11:33

Mishto...
Ninge ca la Polul Nord!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde yuonyuon » 23 Mar 2018, 12:20

Mai mishto daca era cald, mai ales ca inforise si salcia.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde daffid mihailov » 23 Mar 2018, 12:23

Nu prea se arata soarele. Asa ca se impune un nou toopic. Bilant pierderi la mijlocul primaverii. :D
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde akmm » 23 Mar 2018, 16:11

ignatov andrei scrie:
akmm scrie:Suntem in eroare de explicatie/intelegere.Eu ma refeream strict la albinele care aduna in gusa ce scoate matca si nu la o iernare cu acumulare in intestine.Daca mai ai si o matca cu nosema, albinele alea trebuie sa iasa indiferent de vreme.


Prietene drag, aceste afirmatii (sunt convins ca le-ai preluat de pe undeva), sunt valabile... da' nu in mileniul III, poate in al-IV- lea! :lol:
Cu stima!

Matca papa numai ce e asimilabil peste 90%!
Cand e bola, normal ca nimic nu mai e ...normal!!!

Cand e vorba de 90% inseamna ca 10 % e acumulare.Si intr-adevar, pe vremea cand citeam eu, matcile nu faceau zboruri de curatire...
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde peterneamt » 26 Mar 2018, 02:42

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cucubau » 26 Mar 2018, 08:29

Mai degrabă pare a fi o făcătură. Stupii în cauză erau cam fără albine!
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori