Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde sorin_s2003 » 10 Apr 2015, 06:02

In aceasta iarna am pierdut toate familiile din stupina(30).Le-am gasit in luna februarie cazute toate pe fundurile stupilor.Va rog sa imi spuneti ce pot sa fac cu cele 200 rame pline cu miere si cu zahar.Un stupar vechi,a pierdut si el in aceleasi conditii 50 famili.Sunt foarte bulversat.
sorin_s2003
 
Mesaje: 21
Membru din: 21 Sep 2012, 08:32
Localitate: Ideciu de Sus, Mures

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde rihmond » 10 Apr 2015, 07:20

Faci analiza albinelor moarte,si in baza analozelor vezi ce faci cu ramele.
Avatar utilizator
rihmond
 
Mesaje: 290
Membru din: 14 Mar 2013, 09:13
Localitate: turnu magurele

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde FLORINELU » 10 Apr 2015, 07:56

daca au fost cazute pe fundul stupului,parerea mea e ca au fost deranjate tare cu intentie sau nu in timpul cat erau in ghem iar din cauza frigului nu s-au mai putut ridica si tot dupa pererea mea ramele si mierea capacita din ele nu are nimica adica e buna.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde alin75 » 10 Apr 2015, 08:04

sorin_s2003 scrie:In aceasta iarna am pierdut toate familiile din stupina(30).Le-am gasit in luna februarie cazute toate pe fundurile stupilor.Va rog sa imi spuneti ce pot sa fac cu cele 200 rame pline cu miere si cu zahar.Un stupar vechi,a pierdut si el in aceleasi conditii 50 famili.Sunt foarte bulversat.


Alea au murit de spray. Dacă unu supraviețuia (chiar și cu un pumn de albină), atunci vorbeam de analiză, așa --------.
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Dragos2006 » 10 Apr 2015, 08:13

sorin_s2003 scrie:In aceasta iarna am pierdut toate familiile din stupina(30).Le-am gasit in luna februarie cazute toate pe fundurile stupilor.Va rog sa imi spuneti ce pot sa fac cu cele 200 rame pline cu miere si cu zahar.Un stupar vechi,a pierdut si el in aceleasi conditii 50 famili.Sunt foarte bulversat.

Ramele le poti folosi anul acesta daca vrei sa-ti mai incerci odata norocul in apicultura . Albinele au murit deoarece au fost imbatranite si epuizate.
Mai ai o varianta sa faci hidromel din ele.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde danielmihai » 10 Apr 2015, 08:24

Chiar din 30 de familii toate sa fie imbatranite?Cum i.ai pregatit si cu cate rame ai intrat la iernat?Daca ai avut 3 rame sau 3 albine pe 5 rame era de asteptat.... :(
Avatar utilizator
danielmihai
 
Mesaje: 269
Membru din: 24 Oct 2012, 11:18
Localitate: Alexandria

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cucubau » 10 Apr 2015, 13:21

In aceasta iarna am pierdut toate familiile din stupina(30).Le-am gasit in luna februarie cazute toate pe fundurile stupilor.Va rog sa imi spuneti ce pot sa fac cu cele 200 rame pline cu miere si cu zahar.Un stupar vechi,a pierdut si el in aceleasi conditii 50 famili.Sunt foarte bulversat.

Cine confunda tratamentele cu despaducherile asa pateste , cu parere de rau trebuie sa-ti spun ca ori ce sut in fund este un pas in fata , tratamente cu ... ANTIBIOTICE atunci cand este cazul . Acum este prea tarziu , cu ramele poti face ce doresti dar sa nu le folosesti la alte familii de albine .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde sorin_s2003 » 10 Apr 2015, 19:52

Nu voi mai pune aceste rame la alte familii (nu voi renunta la apicultura), dar totusi, nu exista vreo metoda sa recuperez zaharul,mierea din ele inainte sa le topesc?Toate familiile le-am avut cu 6-9 rame.Pe 15 ian,au iesit toate la zbor,am facut un control in stupi, totul parea in ordine.La 5 febr.am deschis vreo 5 si atunci am vazut dezastrul.
sorin_s2003
 
Mesaje: 21
Membru din: 21 Sep 2012, 08:32
Localitate: Ideciu de Sus, Mures

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde alin75 » 10 Apr 2015, 20:05

Daca chiar vrei poti recolta probe din rame, respectiv albine, trimise la un laborator (cauta veterinatul de la tine din zona). In functie de rezultat (desi eu cred ca nu este nimic) poti da ramele la viitoarele roiuri/familii. Sa ne tii la curent cu evolutia!!
App. Am recitit postarea ta! De ce nu ai intrebat in februarie? Vecinul cand a vazut dezastrul?
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde alt stupar » 10 Apr 2015, 21:47

Nu e spray ! La sute de km distanta, stiu caz identic.
Intrebare... ai colectat polen anul trecut ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde sorin_s2003 » 10 Apr 2015, 22:07

Da, am recoltat polen,dar ff putin,cam 3 kg.Vecinul meu sta cam la 10 km de mine,este izolat intr-e munti,de la el de acasa pana la primele case sunt vreo 5 km si se ocupa de apicultura de 4 generatii(are 80 de ani).El a gasit dezastrul la sfarsitul lui martie.O sa trimit la analiza,o sa va mai informez.
sorin_s2003
 
Mesaje: 21
Membru din: 21 Sep 2012, 08:32
Localitate: Ideciu de Sus, Mures

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cucubau » 10 Apr 2015, 22:20

La culesul la FS 2 s-au semnalat primele depopulari masive , foarte multi apicultori au dat vina pe , OMG , pe varroua , pe tratamente cu pesticide in plina perioada de polenizare , sau pe matci . Cei cu experienta pe langa despaducheri au facut si tratamente . Despre tratamente nimeni nu recunoaste nimic , este "tabu" .
Oare de ce aproape peste tot in tara stupii au intrat in iarna la un nivel mic de dezvoltare fiind foarte depopulati fata de anii anteriori ?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde alt stupar » 10 Apr 2015, 22:25

sorin_s2003 scrie:Da, am recoltat polen,dar ff putin,cam 3 kg.z.

in ce perioada ?
De hranit cand ai hranit ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Florin Dobre » 10 Apr 2015, 22:28

cucubau scrie:Despre tratamente nimeni nu recunoaste nimic , este "tabu" .

La ce va referiti? :?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde TDI » 10 Apr 2015, 22:36

Infestare masiva cu varooa. Cea mai rece zi de 16 iulie din ultimii 80 de ani, perioada de eclozionare a albinelor s-a prelungit, numărul de femele varooa fertile a crescut exponential. Dupa ce s-a format albina de iarna in jur de 15 august - 1 septembrie, au urmat 40 de zile sau chiar mai mult de zile calde in care a fost cules de nectar si polen. Cel mai intens cules de genul din ultimii 6 ani la mine pe vatra. Nu a fost cules de productie dar a tinut familiile in sah, crescând puiet pana târziu. Cantitatea de vitellogin a fost insuficienta. Albina traditionala fără infuzii de ligustica si fără selectii pe populatie si mai ales fără stimulare a format albina de iarna si ulterior datorita evolutiilor termice uzura a fost mult accentuata nefiind înlocuită albina cu cantitati de puiet viabil si in suprafete suficiente. A fost iarna in care am intrat cu populatia cea mai mica din ultimii 6 ani.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Mishu05 » 10 Apr 2015, 22:45

Domnule Cucubau este tabu pentru ca in ultimii 10 ani sau mai mult pe toate gardurile si din toate gurile mesajul e acelasi: Nu bagati , nu faceti, ca iese in miere. Toata zootehnia baga de sparge dar la noi nu e voie. Asa ca cine stie, tace din gura ca e interzis, vorba aia. Am vazut familii carora li s-a dat, diferenta mare si de cum arata albina si cata era in lada. Daca nu vedeam, nu aflam si nu imi puneam intrebari. Albina e totusi un animal, cat sa reziste sub-nutrita?
In cazul de fata eu zic ca a fost varroa. Am si eu cativa care de abia se taraie si starea generala a stupinei este slaba, mai slaba decat in primi ani de apicultura. Abia acum au inceput sa isi revina cat de cat.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 87 vizitatori