Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cristi_vidican » 10 Dec 2022, 18:33

thomas scrie:6 pana acum din 46 si mai urmeaza 4. Nu am avut niciodata asa pierdere. Tratamente facute in septembrie si octombrie. Albina disparuta. Miere ramasa.
A fost ceva varroua, dar mai e si altceva. Nu am facut pastoral.

Zi-ne cum ai făcut tratamentele?
Substanță, tipul de aplicare, perioada ...
Când aud de mortalități, prima dată întreb cum au fost făcute tratamentele antivarroa
Și mă interesează și cum le-ai făcut anul trecut. Pentru că în cazul multora, vorbim de o încărcătură multianuală, care la un moment dat pușcă.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde jonny_it » 12 Dec 2022, 10:15

thomas scrie:6 pana acum din 46 si mai urmeaza 4. Nu am avut niciodata asa pierdere. Tratamente facute in septembrie si octombrie. Albina disparuta. Miere ramasa.
A fost ceva varroua, dar mai e si altceva. Nu am facut pastoral.


Daca iti raman 50 si sunt cat de cat ok refaci repede la anul, important este sa iti dai seama unde ai gresit si sa nu mai repeti greseala. Noi ne putem da doar cu presupusul.

Tratamente in septembrie/octombrie fara tratamente in iulie/august inseamna albina de iernare parazitata de varroa.
Totusi eu as zice ca la nivel de tara este un cumul de factori, nu doar varroa este responsabil. A mai fost varroa mult si nu dispareau stupine intregi.
Totul pleaca de la schimbarile climatice/seceta, apoi varroa(+virusi), nosema ceranae/apis, etc.

La mine deocamdata 0 pierderi. Totusi unde am dat cu formic este diferenta mare fata de unde nu am dat. As crede ca unii producatori de tratamente au cam facut economie la substanta activa, dar fara dovezi ramane doar o presupunere.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde BMihai » 12 Dec 2022, 10:47

Tragem linie cu pierderile la 1 Martie. Pana atunci nu are relevanta prea mare.

Eu am pierdut unul pana acum rasturnat de vaci, au scapat in livada de la vecinul. Nu il pot incadra la boli, lipsa de mancare, proasta impachetare, etc.
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde jonny_it » 12 Dec 2022, 14:31

BMihai scrie:Tragem linie cu pierderile la 1 Martie. Pana atunci nu are relevanta prea mare.

Eu am pierdut unul pana acum rasturnat de vaci, au scapat in livada de la vecinul. Nu il pot incadra la boli, lipsa de mancare, proasta impachetare, etc.


Din ce aud de prin tara multi nu mai au ce sa numere in martie....
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cristi_vidican » 12 Dec 2022, 14:45

jonny_it scrie:Din ce aud de prin tara multi nu mai au ce sa numere in martie....

Am auzit și eu cum că n-ar mai fi albine în țară :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde BMihai » 12 Dec 2022, 15:32

Nici vremea nu ne ajuta, ieri au fost 12 grade si 83% umiditate. Alti ani pe vremea asta stateau albinele cuminti sub un strat generos de zapada.
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Balian » 13 Dec 2022, 11:07

Vremea este cum este. Cine poate sā se adapteze condițiilor actuale va duce mai departe, cine nu va întāri tendința autoreglārii pieței.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde unincepator » 01 Ian 2023, 18:23

vreau sa va spun la toti apicultorii mai mari mai mici,MULTI ANI cu bucurie,sanatate si tot ce-si doreste fiecare.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde thomas » 02 Ian 2023, 16:00

Ca sa raspund la intrebarea despre tratament, am folosit varachet si mitak. Fumigatii cu fitile. Schama clasica cu 15 min. stupul inchis. 2 in august, 2 in septembrie si 3 in octombrie. In noiembrie, intr.adevar nu am mai avut timp si nu am mai facut. Mavrirol sau inlocuitor nu am pus.
Schema asta o fac de peste 10 ani si nu am avut probleme. Singurul lucru care inclin sa cred ca s.a intamplat e hranirea cu sirop de porumb de la cub. Cred ca dand cantitate mare, peste 10kg pe stup, fiindca nu mai aveam deloc miere de la seceta, asta cred ca a contribuit mai mult decat varroa. Acest sirop fiind neinvertit, a uzat mult albina. Familiile fiind deja in august pe 7 rame in medie, le.a decimat pana s.au depopulat complet.
Deci ca rezumat ar fi pe primul loc ca si cauza, siropul de porumb, f40. Iar pe locul 2 o cumulare a bolilor cauzate de varroua cu lipsa eficientei varachetului.
Update: inca 5 decese. Deci total 15 pana acum. 1 treime din stupina..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Balian » 02 Ian 2023, 17:55

F40 are nume provenitā din cantitate de fructozā pe care conține siropul 40%. Restul pânā la 100% este 20% apā şi ce rāmâne 40% glucozā. Mierea în general are exact aceastā compoziție. F40 nu trebuie şi nici nu va fi invertit de albine absolut deloc. Zahārul este 100% zaharozā pe care albina este obligat 100% sā prelucreze cu enzime produse de ele. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde BMihai » 03 Ian 2023, 09:38

Nu am vazut niciodata un declin al populatiei din cauza F40. Din contra, este foarte usor de administrat ca nu mai este manopera si am facut stimulare cu el la greu. L-am dat albinelor in hranitoare de podisor si la -15 C. Comparativ cu zaharul, nu incarca intestinul, nu mai am cazuri de diaree, nu zahariseste in rama.
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 03 Ian 2023, 10:16

Cine a zis ca zaharul incarga mai mult intestinul decat F40?
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Balian » 03 Ian 2023, 10:33

Ṣi eu spun cā F40 este mult mai practic de folosit şi mai digerabil pentru albine decât zahārul. Numai cine nu a încercat spune contrarul. Şi puterea de stimulare este la fel. Folosesc mai bine de 10 ani numai F40 fārā absolut nici o problemā.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde BMihai » 03 Ian 2023, 13:20

Vasile_Bucovineanu scrie:Cine a zis ca zaharul incarga mai mult intestinul decat F40?


Am avut ani cand din lipsa/lipsuri am dat la jumate din stupina sirop de zahar si la jumate F40 pentru rezerva de iarna. Nu vrei sa stii cum aratau stupii care au primit zahar la fiecare zbor de curatire, rahateala de te apuca greata.
Avatar utilizator
BMihai
 
Mesaje: 56
Membru din: 27 Aug 2020, 19:10
Localitate: Alba Iulia

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 03 Ian 2023, 14:12

Depinde cum a fost preparat si cand a fost administrat siropul. Eu am folosit si folosesc numai sirop din zahar. Nu am vazut pete de diaree in stupi de foarte multi ani mai exact din iarna 1995-96 cand in zona noastra nu au zburat albinele mai mult de 5 luni si atunci in doar cativa stupi am vazut cateva pete mici de diare. Ori eu locuiesc intr-o zona unde in multi ani se muta polul frigului din Romania.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cristi_vidican » 03 Ian 2023, 14:18

thomas scrie:Ca sa raspund la intrebarea despre tratament, am folosit varachet si mitak. Fumigatii cu fitile. Schama clasica cu 15 min. stupul inchis. 2 in august, 2 in septembrie si 3 in octombrie. In noiembrie, intr.adevar nu am mai avut timp si nu am mai facut. Mavrirol sau inlocuitor nu am pus.
Schema asta o fac de peste 10 ani si nu am avut probleme. Singurul lucru care inclin sa cred ca s.a intamplat e hranirea cu sirop de porumb de la cub. Cred ca dand cantitate mare, peste 10kg pe stup, fiindca nu mai aveam deloc miere de la seceta, asta cred ca a contribuit mai mult decat varroa. Acest sirop fiind neinvertit, a uzat mult albina. Familiile fiind deja in august pe 7 rame in medie, le.a decimat pana s.au depopulat complet.
Deci ca rezumat ar fi pe primul loc ca si cauza, siropul de porumb, f40. Iar pe locul 2 o cumulare a bolilor cauzate de varroua cu lipsa eficientei varachetului.
Update: inca 5 decese. Deci total 15 pana acum. 1 treime din stupina..

Două probleme văd eu:
1. Varachetul prin fumigație dat în august nu e eficient. Rămâi cu mulți păduchi pentru toamnă. Eu recomand benzi bune în august, apoi fumigațiile în sept-oct.
2. Seceta a făcut să ai o albină foarte salbă, fără corp gras și puțină, care a avut o viață scurtă.
Asta din ce văd.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori