Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde yuonyuon » 21 Mar 2018, 21:32

dogvet scrie:
yuonyuon scrie:
Deci, nu va faceti probleme, ce v-ati dorit se va intampla , poate chiar la dumneavoastra. Stima.
eu vorbeam pe scara larga. o iarna serioasa vine odata la 5 ani. Si la ce fel merg vanzarile la turtangii si balarii . nu ma mira sa se piarda peste 50 % din efectiv.

eu numi doresc dar daca asa zice Darwin asta e.

La mine nu are cum sa moara stupi pentru ca am eliminat din start "vina apicultorului"

Da,YonYuon,teoria lui Darwin se aplica pe toti,inclusiv pe apicultori. :) Sa o explicam.D-ta si cu mine sintem 2 exemplare de apicultori diferiti,eu spun ca frigul e un element distructiv,d-ta spui ca nu e asa.Asta e etapa numita DIVERSIFICATOARE in care amindoi coexistam.Ulterior,vine o iarna zdravana,d-ta ramii fara stupi(doamne fereste),iar eu cu ei la adapost scap :D .Asta e etapa DIRECTIONALA,pentru ca factorul a actionat selectiv.Ultima etapa e cea STABILIZATOARE in care eu traiesc bine mersi ,iar d-ta o iei de la cap.E doar un exercitiu ,nu-mi doresc asa ceva ,dar daca iti place asa mult teoria asta m-am conformat sa-ti raspund.Tot nu mi-a disparut gustul amar.
Nam inteles , de ce raman fara stupi? ca nu i am la adapost??
yuonyuon

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde peterneamt » 22 Mar 2018, 00:14

dogvet scrie:
peterneamt scrie:1. Vrei producții, faci tot posibilul ca animalele tale (albinele ) să aibă condiții cât mai bune de viață ( rasă, masă, casă, sanogenitate,....).
2. Faci selecție : pui în dificultate animalele ( albinele ) și le alegi pentru reproducție pe cele cu cele mai bune rezultate în condițiile alese .
Menținerea în stupine a familiilor slabe ( doar ca să ai numărul ) este mai păguboasă decât dacă nu faci selecția (alegerea, bonitarea,... ) celor mai bune familii pentru reproducție (înmulțire ), (și înmulțești folosind botci de roire ) pentru că trântorii familiilor slabe pot prolifera calități nedorite într-un areal imens ! Deci eliminarea familiilor slabe trebuie să fie obiectivul fiecărui apicultor, indiferent de numărul de stupi pe care îi deține ! Fondurile UE.......au cerut înmulțirea familiilor de albine ne ținând cont de potențialul melifer mediu din arealele respective.....și astfel au apărut și degenerări (apicultorii au păstrat și mortăciunile pentru a avea numărul de familii, la un eventual control ) ....(albine ce nu se adaptează la mediu...) ,dar mai e și selecția naturală care nu iartă. ;)

Daniele,familiile slabe,rapciugile,clar trebuie eliminate fara mila,ai perfecta dreptate,problema e ca sint situatii ca aceste episoade de frig .Ele pot sa afecteze familii bune transformindu-le in rapciugi,uneori intr-un numar mare astfel incit nh mai stii pe unde sa o iei.Eu nu accesez fonduri UE,deci nu ma incadrez la tinutul familiilor slabe de dragul de a le tine.Te salut cu drag :D .

Și eu te salut, tot cu drag ! Încercam să fac lumină ...dar pe unii îi orbește lumina ,iar alții sunt orbiți de orgoliu,.... în final vor fi destui care vor ști că ai dreptate și că da, albinele suferă la frig și nu de puține ori mor, ne mai putând asigura o temperatură......necesară ghemului, sau ies în primăvară prea slăbite pentru a mai valorifica culesurile ! Cred că nu peste mult timp vor fi stupi care vor fi construiți pe principiul incubatorului, în care temperatura, umiditatea și curenții dirijați de aer, vor fi optimizațe digital, idealizând iernarea....și controlând chiar termic infestarea cu varroa sau acarapis woodi ! :D
peterneamt

Mesajde yuonyuon » 22 Mar 2018, 00:44

De ce mor stupii iarna :
cel mai important
1 compromiterea albinei de iernat prin manopere gresite ale apicultrului
-tratament neeficient (varooua)
-hrana de proasta calitate /adminstrata tarziu (nosemoza)
-lipsa hranei(foame)
-lipsa albinei de iarna(depopulare)

2 temperatura , conditiile meteo (frigu) afecteaza doar familile slabe.
frigu amplifica cele spuse la punctul unu ,e adevarat.
yuonyuon

Mesajde peterneamt » 22 Mar 2018, 08:37

yuonyuon scrie:De ce mor stupii iarna :
cel mai important
-lipsa hranei(foame)

:D Nu te contrazic, dar te întreb : Cum trebuie să iernăm stupii ca să avem pierderi de : albine, hrană, mătci, uzură.....minime ? Ce tehnologie crezi că e mai profitabilă în zona în care ai vatra de iernare : afară sau în adăpost ? Încălzirea stupilor pe perioadele de ger, cu dispozitive electrice , este un procedeu benefic albinelor, sau nu ? ;)
peterneamt

Mesajde cucubau » 22 Mar 2018, 09:02

yuonyuon scrie:De ce mor stupii iarna :
cel mai important
-lipsa hranei(foame)

Albinele pe timp de iarnă cel mai adesea mor de ciudă!
Iarna trecută a făcut ravagii. Toți marii perdanți au tratat antivarroua, albinele au fost perfect sănătoase , hrană au avut suficientă și de bună calitate și cu toate aceste familiile sau duuuuus.
........
cucubau

Mesajde cucubau » 22 Mar 2018, 09:34

Să fim totuși realiști, cu Darwin sau fără el albinele mor mai todeauna de boală si în cazuri destul de rare din lipsă de hrană. Niciodată de frig!!!
........
cucubau

Mesajde Balian » 22 Mar 2018, 11:11

cucubau scrie:Să fim totuși realiști, cu Darwin sau fără el albinele mor mai todeauna de boală si în cazuri destul de rare din lipsă de hrană. Niciodată de frig!!!

Corect! Așa-i pe forum. Discutăm pagini până să ajungem la o propoziție de mai sus. Cred că aici ar fi finalul acestei idei.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde akmm » 22 Mar 2018, 11:27

Vad ca sunt unii ingrijorati ca le iese albina in zapada si moare acolo.Trebuie sa amintim ca matca acum oua si mananca suplimentar.Asta inseamna ca si defecheaza.Numai ca nu defecheaza decat in gusa albinei.Cat credeti ca poate suporta o albina plina cu rahat, fara sa iasa afara?
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
akmm

Mesajde horia_ch » 22 Mar 2018, 12:19

akmm scrie:Cat credeti ca poate suporta o albina plina cu rahat, fara sa iasa afara?

Minim 130 de zile, fără să crescă intens puiet. De crește puiet intens în perioada ”plină de rahat” e o problemă cu genele ei proprii și personale (probabil cineva din ascendență a cunoscut plaiuri mult mai calde decât cele pe care se află în acel moment colonia) și atunci ne întoarcem la Darwin, care zice că ori te adaptezi situației în care te găsești (adică stai pe fundul tău și tremuri căldură cât e iarnă), ori dispari.
Apicultorul care se teme de iarnă fie nu știe limitele albinei sale, fie le ignoră și le încalcă în fel si chip, în speranța unei ierni blânde ori a unei primăveri perfecte ori a... cine mai știe ce-i poate trece lui prin cap. Și când speranțele nu ”pușcă” cu realitatea apare... morcovul.
Ideea e cam așa, după umila mea părere: O colonie sănătoasă și suficient de puternică, având hrană din belșug și aflată în arealul său de adaptare va rezista cu brio oricărei ierni, oricât de lungă și rece poate fi ea în acel areal. Condiția suplimentară ce s-ar putea pune este aceea că apicultorul să se țină departe de colonie. Iar pentru a-și asigura o oarecare producție (mare sau mică) el trebuie să lase liniștea atât cât trebuie. Nu mai mult, nu mai puțin.
Așa-i că-i greu? Greu e să te ții deoparte, greu e să știi când vine momentul să le lași în pace și când vine cel în care trebuie acționat, greu e și să știi ce înseamnă colonia suficient de puternică pentru a trece iarna. Dar astea-s doar detalii care se pot învăța și care depind strict de vatra de iernare.
קֹהֶלֶת 3:11,12
horia_ch

Mesajde yuonyuon » 22 Mar 2018, 12:30

horia_ch scrie:
akmm scrie:Cat credeti ca poate suporta o albina plina cu rahat, fara sa iasa afara?

Minim 130 de zile, fără să crescă intens puiet. De crește puiet intens în perioada ”plină de rahat” e o problemă cu genele ei proprii și personale (probabil cineva din ascendență a cunoscut plaiuri mult mai calde decât cele pe care se află în acel moment colonia) și atunci ne întoarcem la Darwin, care zice că ori te adaptezi situației în care te găsești (adică stai pe fundul tău și tremuri căldură cât e iarnă), ori dispari.
Apicultorul care se teme de iarnă fie nu știe limitele albinei sale, fie le ignoră și le încalcă în fel si chip, în speranța unei ierni blânde ori a unei primăveri perfecte ori a... cine mai știe ce-i poate trece lui prin cap. Și când speranțele nu ”pușcă” cu realitatea apare... morcovul.
Ideea e cam așa, după umila mea părere: O colonie sănătoasă și suficient de puternică, având hrană din belșug și aflată în arealul său de adaptare va rezista cu brio oricărei ierni, oricât de lungă și rece poate fi ea în acel areal. Condiția suplimentară ce s-ar putea pune este aceea că apicultorul să se țină departe de colonie. Iar pentru a-și asigura o oarecare producție (mare sau mică) el trebuie să lase liniștea atât cât trebuie. Nu mai mult, nu mai puțin.
Așa-i că-i greu? Greu e să te ții deoparte, greu e să știi când vine momentul să le lași în pace și când vine cel în care trebuie acționat, greu e și să știi ce înseamnă colonia suficient de puternică pentru a trece iarna. Dar astea-s doar detalii care se pot învăța și care depind strict de vatra de iernare.
mai bine dacat as fi vrut eu sa scriu
yuonyuon

Mesajde yuonyuon » 22 Mar 2018, 12:57

va dau un exemplu legat de selectie care este factor important dar nu l am mentiont.

Am 2 caini , unul lup si altul corcitura dupa dunare. iarna lupu doarme pe zapada ia celalalt tremura de sar maselele, vara in schimb situatia e total opusa.

posibil si la albine sa am rasa rezistenta la frig si deacea nu am nevoie de munci inutile(adapost, incalzire).
yuonyuon

Mesajde yuonyuon » 22 Mar 2018, 14:27

dogvet scrie:
yuonyuon scrie:va dau un exemplu legat de selectie care este factor important dar nu l am mentiont.

Am 2 caini , unul lup si altul corcitura dupa dunare. iarna lupu doarme pe zapada ia celalalt tremura de sar maselele, vara in schimb situatia e total opusa.

posibil si la albine sa am rasa rezistenta la frig si deacea nu am nevoie de munci inutile(adapost, incalzire).

Yonyon,d-le,ok,te-am inteles,nu suporti ceea ce nu intelegi,detesti ceea ce am spus eu si metoda de iernare,nu ai citit nici macar precizarile mele,mai,dar cu ciinii tai ce ai de te porti asa cu ei?Alt exemplu mai prost despre cum intelegi d-ta selectia nu ti-a trecut prin cap?Aia nu e selectie omule,aia e neglijenta si nepasare combinata cu altceva.Doarme pe zapada unul si celalalt dirdie,precis mai au si niste lanturi babane ferecate la git.De obiectul numit cusca si o mina de paie ai auzit ?Afla de la mine ca dirdiitul si dormitul ciinelui in zapada il duce la artrita iremediabila si afectiuni cardiovasculare,ii reduce viata cel putin cu 30%.Si eu te-am luat cu legile selectiei,mare greseala am facut!Sentimentul amar de ieri ,(cind ai spus ca iti doresti sa vezi citi mai multi stupi morti),s-a transformat intr-unul de greata.
Nu is atat de ipocrit sa tin canii legati. orcum ati inteles total aiurea.
Sentimnetele afecteaza gandirea. lasatile deoparte . mai ales in dezbateri.
yuonyuon

Mesajde peterneamt » 22 Mar 2018, 14:57

Am vizionat cu toții filmulețele Domnului Dan Mărgărit și am văzut cum iernează familiile de producție și cum iernează roii . Credeți că familiile respective nu ar supraviețui frigului din Canada, dacă ar ierna cum le iernăm noi ? Dar ar mai fi ele productive ? De ce credeți că în zootehnie se tot vehiculează termenul de temperatură optimă și nu cel de temperatură de supraviețuire ! :roll:
peterneamt

Mesajde horia_ch » 22 Mar 2018, 15:43

Suntem la ”Bilanț - mortalități”.
Pentru producții mărite, tehnici și speranțe... sunt alte topicuri.
Oricum, cred că iarna în interiorul învelitorilor stupilor din Canada temperatura este, în majoritatea timpului, mai scăzută decât este afară în sudul României.
קֹהֶלֶת 3:11,12
horia_ch

Mesajde yuonyuon » 22 Mar 2018, 15:44

peterneamt scrie:Am vizionat cu toții filmulețele Domnului Dan Mărgărit și am văzut cum iernează familiile de producție și cum iernează roii . Credeți că familiile respective nu ar supraviețui frigului din Canada, dacă ar ierna cum le iernăm noi ? Dar ar mai fi ele productive ? De ce credeți că în zootehnie se tot vehiculează termenul de temperatură optimă și nu cel de temperatură de supraviețuire ! :roll:
am iteles termenul de temp optima si de suptravieture . dar dumneavoastra vreti sa induceti ca albina carpatina iarnata corespunzator pe 6 rame are dificultati in a trece iarna? nu cred asa ceva . frigu in cazul asta e ceva benefic albina intra intro anumita stare .

parerea MEA ca faza ca "frigul afecteaza", este valabila pentru cine nu stie sa pregateasca stupii in toamna. Sper ca nu va referiti la ierni de -30 grade ca atunci trebuie luate masuri.

imi aduc aminte ca in primi 5 ani de apicultura am fact praf in stupina in toate modurile posibile si iarna era un suspans. aveam emotii cand se anuntau -10 . acuma poate sa vina si mama gerului din noiemrie pana in martie n am ce cauta, i gasesc lafel cum iam lasat , cu mancare mai putina evidient. Nu ma intelegeti gresit se poate face un experiment care sa concluzioneze ce spuneti , eu asa vad lucrurile de peste 15 ani de "observat" pe langa stupi, cred ca simplu e cel mai profitabil.
yuonyuon

Mesajde csaa » 22 Mar 2018, 16:00

horia_ch scrie:Suntem la ”Bilanț - mortalități”.
Pentru producții mărite, tehnici și speranțe... sunt alte topicuri.
Oricum, cred că iarna în interiorul învelitorilor stupilor din Canada temperatura este, în majoritatea timpului, mai scăzută decât este afară în sudul României.

Chiar interesant de aflat care ar fi temperatura intre invelitoarea aia si stup.
csaa

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR