Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde cornelioandanciu » 21 Mar 2013, 06:59

prisecarul scrie:depinde si cum a pus turta.
daca nu a pus-o deasupra ghemului, atunci albinele s-au dus la turta si le-a prins gerul acolo!
este o parere!

Sau viceversa! Adica a pus turta deasupra ghemului, dar ghemul era intr-o zona fara mancare.Eu am reusit sa "trag"ghemul cu ajutorul turtei inspre fagurii care aveau rezerve suficiente, albinele circula pe deasupra ramelor, astfel ca am pus placa de zahar candi cam cu o treime din suprafata deasupra ghemului, cealalta parte a placii fiind deasupra ramelor cu mancare,albinele s-au tras acolo! Sa fi fost doar un simplu noroc? La trei stupi am avut ghemul format necorespunzator!
cornelioandanciu

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde BotaPaul » 21 Mar 2013, 09:23

deaceea nu este bine sa lasati peste iarna alte rame in plus...strict cele cu mancare pe care e format cuibul.. am avut si eu o problema cu un roi ,i-am lasat 3 rame dupa diafragma ,rame care au fost cu miere in toamna pentru rezerve de iarna si sa mutat pe ele. un risc foarte mare ca roiul/fam respectiva sa moara de foame .daca nu se intervine corespunzator
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
BotaPaul

Mesajde cris202 » 26 Mar 2013, 00:52

Buna seara
Help !!!
In iarna asta din 18 stupi am ramas fara jumate din ei.Nu-mi dau seama care este motivul, hrana au avut, frig nu a fost asa tare, si ce ma inebuneste cel mai tare ca au fost si stupi f puternici.Ae trebui sa fac niste analize la albinele moarte???? Dati-mi va rog idei .
cris202

Mesajde 7Rame » 26 Mar 2013, 09:35

cris202 scrie:Buna seara
Help !!!
In iarna asta din 18 stupi am ramas fara jumate din ei.Nu-mi dau seama care este motivul, hrana au avut, frig nu a fost asa tare, si ce ma inebuneste cel mai tare ca au fost si stupi f puternici.Ae trebui sa fac niste analize la albinele moarte???? Dati-mi va rog idei .

Vjno si tu cu poze, descrieri etc. de unde sa stie omul asa, din 2 vorbe??
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
7Rame

Mesajde jenica67 » 26 Mar 2013, 10:52

Pune-ti si localitatea, sa vada colegii ce clima ai, ca altfel vor privi imprejurarile.
jenica67

Mesajde octav88 » 26 Mar 2013, 13:26

Ia cerneti albinele moarte si ce mai aveti pe fundul stupului si pe urma ne spuneti si noua ce gasiti
octav88

Mesajde 7Rame » 27 Mar 2013, 14:49

Dupa cum se vede treaba la meteo, cu inca o repriza de vreme rea, incepand cu 2 aprilie...anul asta se pare ca stupii "se numara" dupa 15 aprilie.
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
7Rame

Mesajde andrei_calinescu » 27 Mar 2013, 14:52

octav88 scrie:Ia cerneti albinele moarte si ce mai aveti pe fundul stupului si pe urma ne spuneti si noua ce gasiti

Nu e nevoie, nu e Varroua. E albina batrana care pe fondul vremii asteia care nu permite schimbul de generatii, si pe fondul de uzura maxima cauzata de incepera pontei, a picat la datorie.
andrei_calinescu

Mesajde BUNKA » 27 Mar 2013, 15:31

Am vb cu un vecin de bloc care are albine de multi ani si e om serios..a zis ca are si el cativa morti, albina picata toata pe fund, locul in care fusese ghemul se vedea unde consumase, in spre spate aveau miere suficienta...si cu toate astea au murit, problema ciudata e ca au cazut pe fund..normal cand crapa de foame ele raman in ghem intre rame incremenite, unele bagate in celule...l-am intrebat daca nu cumva tratamentul nu a avut efect, de regula la infestatie mare cu varoa pica toata pe fund...a zis ca nu e cazul, tratamentele facute toate la timp si medicamentul nou, numai unii au picat asa..am mai auzit cazul asta pe forum si de asta am zis sa spun treaba asta, daca-mi amintesc bine cine a zis de situatia asta pe forum nu a prea fost crezut.

Se raporteaza pierderi mari...cineva cu 150 de bucati a pierdut atat de multi incat nu a avut curajul sa zica numarul cu care a mai ramas..si ala om care face pastorale, pleaca din nord de la noi tocmai in sud..deci treaba e complicata rau anul asta.
Altii mai au cate o mana de gaza si nu prea mai cred in revigorarea familiilor tinand cont si de vremea asta..sunt cam tristi oamenii !
Trece si povestea asta, important e sa intelegem ceva din situatiile astea complicate din ultimile sezoane !
BUNKA

Mesajde irina » 27 Mar 2013, 15:54

Dupa ce ca stau cu inima cat un purece si astept cu nerabdare sa vina .....primavara........ cand tot aud de pierderi....ma apuca groaza.
irina

Mesajde andrei_calinescu » 27 Mar 2013, 15:59

"Trece si povestea asta, important e sa intelegem ceva din situatiile astea complicate din ultimile sezoane !"

Pai da Bunka, ar fi normal si necesar, dar am impresia ca nu o facem, caci trecerea timpului nu e garanta maturizarii.
Parerea personala e ca in acesti ani, de vreo 2-3 incoace, sub mirajul inbogatirii din apicultura, s-a facut trecerea de la stupini mici-medii catre stupini mari.
Adica de la o metodologie stricta adaptata Romaniei, intr-un ritm mai "catinel", la "hei-rupul" occidental, adica profit fara conditii.
O fi mergand la vanzari de tenisi si chilotzi. La albina nu e asa.
Principala cauza a situatiilor actuale o vad intr-o coroborare de factori, avand la baza :
1. Lipsa acuta proteica din vara
2. Furajararea in nestire cu siroape a albinei de iarna.

Sunt observatii facute in stupina proprie si la cunoscuti. Albina iernata pe cat mai multa miere , s-a depopulat normal.
Cea trecuta pe siroape s-a depopulat anormal sau a murit.
Cred personal ca aceste siroape cunosc doua etape de prelucrare, una in faza de capacire, dupa administrare, cand produsul respectiv pare ca-i miere , dar nu e.
Si a doua etapa, care e de fapt cea mai nociva, cand albina mai prelucreaza iarna acest sirop, inainte de consum - de unde uzura excesiva care se transforma in mortalitate la o albina vaduvita de corpul gras.

Sunt observatii profane, la nivelul meu, dar incep sa cred din ce in ce mai putin in furajarea albinei. Acest proces o duce la disparitie.
Indiferent ce spun producatorii acestor siroape.

In Franta e jale cu Nosemozele, tocmai din aceasta cauza.
Acolo, in partea mediteraneeana aveau zbor zilnic practic de la 15 ianuarie. Anul asta insa, valul de frig a lovit si acolo, impiedicand albinele sa efectueze zboruri repetate. Se inregistreaza pierderi substantiale.

Inca o data, nu resping ideea de furajare(completare) partiala cu siroape acolo unde e cazul.
Dar o furajare masiva, coroborata cu o lipsa prelungita de masa proteica naturala, inseamna dezastru.
Eu asta retin ca esential, din experienta acestei iernari.

Adica mai plastic spus, sa stai cu gagica pe genunchi cand ea iti face vant cu frunza de filodendron, si sa te mai duci sa arunci o galeata de otrava dulce la proastele alea de albine, nu merge ,Brother.
La albina mierea inseamna muuuulta sudoare. A dracu' de multa. Altfel ar fi ca in proverbu' cu curu' catelei, nu-i asa?
andrei_calinescu

Mesajde proapis13 » 27 Mar 2013, 16:29

andrei_calinescu scrie:"Inca o data, nu resping ideea de furajare(completare) partiala cu siroape acolo unde e cazul.
Dar o furajare masiva, coroborata cu o lipsa prelungita de masa proteica naturala, inseamna dezastru.
Eu asta retin ca esential, din experienta acestei iernari.

Toate cartile despre apicultura scrise mai de multisor la capitolul hrana de completare
fac vorbire despre faptul ca hrana glucidica in lipsa hranei proteice este egala cu zero :!:

In alta ordine de idei,acum,in perioada asta albina hranita numai cu siroape la punga,serbet de zahar sau numai cu turte
gen apifonda chiar daca scrie pe ele ca au zaharul invertit tot acelasi efect il au ca si siroapele de completare date in lipsa polenului :!:

Toate uzeaza albina batrina ce nu ajunge sa acopere puietul depus iar puietul proaspat eclozionat nu se poate dezvolta si ramane debil

salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

Mesajde andrei_calinescu » 27 Mar 2013, 16:35

"Toate cartile despre apicultura scrise mai de multisor la capitolul hrana de completare
fac vorbire despre faptul ca hrana glucidica in lipsa hranei proteice este egala cu zero "

Proapis, legat de ce spui aici, observatiile mele sunt ca efectele nocive ale furajarii sunt vizibile si pe stupii care au avut aport de polen natural toamna.
Cauza cred ca vine de la faptul ca siroapele sunt procesate de 2 ori, odata la depunerea in celule coroborata cu capacirea toamna, si a doua oara iarna, inainte de consum, ceea ce duce la o uzura excesiva a albinei hivernale, cand aceasta trebuie sa fie ferita de eforturi glandulare/digestive.
andrei_calinescu

Mesajde proapis13 » 27 Mar 2013, 17:17

Perfect de acord insa in majoritatea zonelor din tara unde anul trecut a fost o perioada prelungita de seceta poenul a devenit nociv
Posibil ca si la tine in zona sa fie acelasi lucru,degeaba a ajuns albina la coronita de miere, nu o poate consuma din instinct,simte ca
pastura de sub coroanele de deasupra puietului este nociva
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

Mesajde BUNKA » 27 Mar 2013, 17:28

Concluziile voastre sunt si ale mele..eu am sesizat inca o treaba despre care am mai scris...siroapele astea se pare ca nu prea sunt capacite in totalitate si posibil ca tocmai asta duce la problemele cu diaree/nosema...se altereaza in cursul iernii si albina consumand asta se duce naibii..sau daca evita sa consume portiunea descapacita sare peste ea si ajunge imediat la coronitza adica sub speteaza superioara, acolo consuma putin si apoi...crapa de foame.
Sunt probleme grave cu siroapele...eu nu mai dau, neam...am bagat Dulcofruct in toamna si..nu mai bag nici de asta !!
Mai bine dai zahar neinvertit cu ceaiuri si ceapa cum se faceau odata in septembrie...asa s-a iernat zeci de ani in Romania si nu au fost pb astea...iar cu proteina treaba oricum e maronie ca toamnele sunt din ce in ce mai sarace in polen...trebuie sa luam masuri si pe partea asta.
BUNKA

Mesajde BotaPaul » 27 Mar 2013, 18:08

baga si aici reteta ,daca tot ai zis ca ai ceva reteta buna :) scz de off topic
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
BotaPaul

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR