Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: cantecul matcii

Mesajde IonutMioveni » 22 Iun 2011, 00:30

Deci sa inteleg ca dvs nu ati pus corpu 4 de care avea nevoie si de aceea rama a ajuns in situatia prezentata.
Ce sa zic eu ca incepator nestiutor ce sunt ca de mai am de invatat am dat repede cu ochii pe foc si am tras concluzia gresita.
Am sa bag la "cutiuta" informatia.
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: cantecul matcii

Mesajde Adi Hodis » 22 Iun 2011, 07:13

Ionut, tin minte faza de care zice nea Gica si mai ales intrebarea pusa celui ce se lauda cu astfel de rame, zicea asa: " ai idee cat ai pierdut ? "
Acolo nu a explicat "cat " ... dar iata ca a facut-o aici, insa pe propria-i gresala.
Bine ca recunoaste, asa-i nea Gica ?. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: cantecul matcii

Mesajde gica » 22 Iun 2011, 08:34

Adi Hodis scrie:Bine ca recunoaste, asa-i nea Gica ?. :)

Adi,cand am vazut situatia am zis -Ma ce prost am fost.
Am facut poze cu asa ciuda si am zis ca merita sa fie vazute si de altii.Vedeti ca rama scoasa e a doua din dreapta,cea de margine e la fel,de fapt toate.
Contrar celor ce cred altii poza este pentru rubrica "asa nu"
In alta ordine de idei ma cunosc bine cu domnul Trantor,pozele cu urarile le-am pus pentru dumnealui ca sa vada de ce trebuie sa se fereasca daca are stupii buni.
Iar urarea a fost pe contra.
Exact,Adi vezi ca-l cunosti si tu.Ati dat mana la Faget anul trecut.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cantecul matcii

Mesajde trantor » 22 Iun 2011, 08:41

gica scrie:si ramele asa:


In concluzie imi doriti pierdere.... bine, o sa tin minte asta!

La pus caturi peste cuib si pus albina la munca, m-am priceput cat de cat, dar daca eram dibaci si in toamna si faceam tratamentele la timp nu dupa ce am pierdut un stup si ceilalti aveu deja albina cu cu aripile franjuri rupeam cocoasa la salcam ca nu mai aveam nici alte caturi nici alte rame si ar fi trebuit sa pun direct cutii de 1/1 pentru stransura.
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: cantecul matcii

Mesajde gica » 22 Iun 2011, 09:24

culesul sa mearga ca albina baga miere si in cizma.Sa nu uitam cum zic zootehnistii:
- rasa,casa,masa.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cantecul matcii

Mesajde janese » 22 Iun 2011, 13:35

gica scrie:Ionut,nu-i de lauda,e de luat la suturi.Daca mai puneam un corp mai baga 10-15 kg.
Am pus-o sa vedeti ca se greseste si dupa 30 de ani de stuparit.
A pus un coleg una la fel,se lauda cu ea,am tacut nu am avut taria sa-i spun ca judeca prost si o rama din asta e de fapt pierdere.
Fiti convinsi ca am dreptate.Unde a fost corpul 4 a iesit cu 10-15 kile mai mult.
Repet,nu-i de lauda.

maa.....de la un timp..pensionar si cu alb in cap....incepi sa te dai in leagan!!!
aici te referi la mine!!!!
1. este problema stuparului cum procedeaza!!!!
2. ca sa te duci la o expozitie,pai trebui sa ai rame capacite tztza!!! si altfel nu obtzii marfa de expus....sau te duci cu rama in bidoane...si atunci e miere la kil!
am mai scris asta...si am zis tot eu ca am pierdut miere lasand sa capaceasca asha....(e vorba de anul trecut,cu rama de 1/1...nu dasta lata cat palma lui fiumeu!!!)....dar cum am zis....shi tu shi hodis...de la un timp...voi avetzi asu-n maneca la orice....voi va datzi cu parerea la orice....in stanga si in dreapta!....sa traiti pretenii mei!!!!
Fişiere ataşate
rame pline 1.jpg
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: cantecul matcii

Mesajde gica » 22 Iun 2011, 15:05

janese scrie:maa.....de la un timp..pensionar si cu alb in cap....incepi sa te dai in leagan!!!
aici te referi la mine!!!!

maaa ... grasu' grasilor.
Tu n-ai vazut ca atunci cand zici ceva despre albine ti le trag drept si cu adresa in barba.
Nu,nu era referire la tine.Pe cuvant.
Pe forumul asta sunt doi useri care dau culoare si mai descretesc fruntile.Tu si LU'.
Daca as pune o poza cu un stup slab crezi ca LU' s-ar simti lezat si ar sari in sus zicand ca ma refer la el?
Nu ar zice nimic ca are toti piticii pe creier la locul lor nu ca tine.Dar tu?
Cand am pus odata o poza cu tine si am intrebat daca se stie cine este un coleg a nimerit-o la fix.Asa a scris:
""E pretinu lu matale
Cu soacra apicultoare""
Asa si este.Pai bine maaaa,pretinu meu,cum sa zic eu de astea de tine?
Pai as mai da eu ochi cu tine ? :lol:
Parca eram intelesi sa-ti fac un orizontal,uite asa:
Fişiere ataşate
ok_120390.jpg
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cantecul matcii

Mesajde gica » 22 Iun 2011, 15:08

ca si diploma pentru stup ai.Nota este pe stilul vechi sovietic dar merge:
Fişiere ataşate
ok_125775.jpg
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cantecul matcii

Mesajde gica » 22 Iun 2011, 15:11

uite si o poza pentru sufletul tau mare.Dar banditelul asta de Balanescu ce-o cauta pe-acolo?
Fişiere ataşate
ok_125760.jpg
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cantecul matcii

Mesajde Adi Hodis » 22 Iun 2011, 16:29

janese scrie:...dar cum am zis....shi tu shi hodis...de la un timp...voi avetzi asu-n maneca la orice....voi va datzi cu parerea la orice....in stanga si in dreapta!....sa traiti pretenii mei!!!!

Nea Janese, nush de ce te simti lezat deoarece era vorba de ramele de 3/4 ale lui Filip, nicidecum de ramele 1/1 ale dumneata.
Cu datul parerii, am fost absent de pe forum mai bine de o luna si iarasi o sa fiu.
Pe viitor, am sa tin cont ca deranjez daca imi dau parerea si voi incerca sa ma abtin ... sa traiesti.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: cantecul matcii

Mesajde jimm » 22 Iun 2011, 16:32

Nea Gica ai reparat cardu de la telefon !!!:)
Ia mai baga.
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: cantecul matcii

Mesajde janese » 22 Iun 2011, 16:54

janese scrie:
gica scrie: nu am avut taria sa-i spun ca judeca prost .

quote]

asta mi s-a urcat la pipote!!!!!miejilor!!!!!!
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: cantecul matcii

Mesajde gica » 22 Iun 2011, 21:40

Bine Janese,bine.
Vai de pipota ta o sa fie.Da colo la scarmanat.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cantecul matcii

Mesajde gabi bee » 23 Iun 2011, 22:52

referitor la cantecul matcii , am avut ocazia sa-l mai aud de curand si de la 2 roi cu matci tinere si de la inca o familie cu matca batrana . am observat , asa cum au scris si alti colegi ca matca , canta, atunci cand dupa ce iese ,mai sunt alte botci din care urmeaza sa iasa alte matci , iar albinele nu-i permit matcii care a iesit prima sa intepe sau sa roada botcile ramase. am surprins insa si doua matci batrane [una avea si aripile cam uzate] care cantau si in stup avea botci capacite , deci rivale. probabil urmeaza sa plece cu roiul primar daca nu faci un roi cu ele . deci acum stiu pe propria piele ce se intampla cand i-ti canta o matca pe faguri : trebuie sa operezi imediat in stup ca altfel ai de pierdut ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: cantecul matcii

Mesajde Adi Hodis » 23 Iun 2011, 23:54

gabi bee scrie:... deci acum stiu pe propria piele ce se intampla cand i-ti canta o matca pe faguri : trebuie sa operezi imediat in stup ca altfel ai de pierdut ! :P

Da Gabi dar nu e tot una ce faci ... mie mi s-a intamplat adesea ca dupa ce am divizat familia, matca batrina a roit si am recurs in cazurile ulterioare de format roi cu matca, la a o tzine in cusca 2 - 3 zile iar ramele erau cu foitze, doar 1 singura cladita si cu miere.
Asa am reusit sa nu mai plece in creanga.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: cantecul matcii

Mesajde gabi bee » 24 Iun 2011, 07:48

adi , eu pana acum am facut roi cu matcile batrane de la trei stupi si s-au apucat imediat de ouat si nu a avut niciuna gand de duca . dar sunt sigur ca o sa am si eu cazuri din astea pe viitor ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori