Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Adapatori pt albine

Mesajde Florin Dobre » 27 Ian 2016, 00:35

Eu folosesc un banal vas de tabla cu robinet si un dulap din lemn scrijelit pe care picura apa. Cam la doua zile bag apa. Primavara pun un pic de miere in apa pana invata locul. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Adapatori pt albine

Mesajde jon baz » 21 Mar 2016, 00:32

La vreo 150-200m am rau. Am pus adapator - o bucata de cauciuc de tractor - nebunie curata, aglomeratie mare. Anul trecut, la aceeasi bucata de cauciuc nici ca se uitau, ce-i drept, l-am pus asta vara dupa ce ele erau obisnuite sa aduca apa de la rau. Acum ma gandesc: sa le las adapatorul, sau nu, pt ca mi-e frica sa nu vina si albinele altora si sa-mi aduca vreo boala ceva in aglomeratia de pe cauciuc...
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Adapatori pt albine

Mesajde tiih » 21 Mar 2016, 13:30

jon baz scrie:La vreo 150-200m am rau. Am pus adapator - o bucata de cauciuc de tractor - nebunie curata, aglomeratie mare. Anul trecut, la aceeasi bucata de cauciuc nici ca se uitau, ce-i drept, l-am pus asta vara dupa ce ele erau obisnuite sa aduca apa de la rau. Acum ma gandesc: sa le las adapatorul, sau nu, pt ca mi-e frica sa nu vina si albinele altora si sa-mi aduca vreo boala ceva in aglomeratia de pe cauciuc...


Eu zic sa le lasi cauciucul si sa afli starea familiilor ce te inconjoara...eventual sa speri ca acele familii sa fie conduse de oameni competenti.....
Adapatorul poate fi o sursa de contaminare cand ai familii bonlave in jur,dar acelasi lucru poate fi si furtisagul,ratacirea albinelor,migratia trantorilor,atacul viespilor de la o stupina la alta(viespile au aceliasi boli ale puietului ca si albinele :!:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Adapatori pt albine

Mesajde jon baz » 22 Mar 2016, 08:36

tiih scrie:Adapatorul poate fi o sursa de contaminare cand ai familii bonlave in jur,dar acelasi lucru poate fi si furtisagul,ratacirea albinelor,migratia trantorilor,atacul viespilor de la o stupina la alta(viespile au aceliasi boli ale puietului ca si albinele

Ai mare dreptate! Multumesc!
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Adapatori pt albine

Mesajde cucubau » 22 Mar 2016, 21:21

jon baz scrie:La vreo 150-200m am rau. Am pus adapator - o bucata de cauciuc de tractor - nebunie curata, aglomeratie mare. Anul trecut, la aceeasi bucata de cauciuc nici ca se uitau, ce-i drept, l-am pus asta vara dupa ce ele erau obisnuite sa aduca apa de la rau. Acum ma gandesc: sa le las adapatorul, sau nu, pt ca mi-e frica sa nu vina si albinele altora si sa-mi aduca vreo boala ceva in aglomeratia de pe cauciuc...

Starea de sanatate a albinelor din vecini ar trebuii sa fie ultimul amanunt ce ar putea sa te intereseze. Nu exista stupina mai mare de 10 familii care sa nu aiba macar un caz de LE sau nosemoza. Faptul ca proprietarul albinelor este lipsit de experienta nu inseamna ca la el in stupina nu exista. Imagineaza-ti ca mergi in pastoral la rapita sau salcam , oare cate stupine cu probleme grave de sanatate a albinelor se afla in acelasi loc ca si tine?
Pericolul cel mare de risc de contaminare prin apa de baut , dar cu ""antibiotice"" il reprezinta adapatorile pasarilor de curte din localitate.Ori ce problema serioasa de sanatate a pasarilor de ccurte se trateaza prin administrarea de antibiotice prin hrana sau apa de baut.
Fişiere ataşate
fdvfed 2.jpg
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Adapatori pt albine

Mesajde jon baz » 22 Mar 2016, 22:03

Dar albinele nu simt gustul de "antibiotice"?
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Adapatori pt albine

Mesajde Shrek » 22 Mar 2016, 22:07

Ba da! Dar le place!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Adapatori pt albine

Mesajde tiih » 23 Mar 2016, 12:18

cucubau scrie:Starea de sanatate a albinelor din vecini ar trebuii sa fie ultimul amanunt ce ar putea sa te intereseze. Nu exista stupina mai mare de 10 familii care sa nu aiba macar un caz de LE sau nosemoza.

Mai sa fie ,mai sa fie......omul mort si ...".aia" vie.!!!......Poate nu stiti ca loca europeana in 2 ani, netratata ,termina o stupina de 100 familii...
Daca merg in pastoral 10..20 zile am sansa sa scap neinfestat ,daca am stupi puternici(Hristea si alti cercetatori au expermentat ,punand faguri de puiet cu LE in diferite familii....familiile puternice.au ramas neatinse de boala)Daca vin cu vreo zece famllii in ultimul stadiu de LE si nosema langa vatra stupinei dvs. si mai "produc" si un furtisag..dupa vreo 6 luni, sigur nu mai aveti ce vinde anul urmator......( fara a folosi antibiotice)...pe pariu.. :shock:

PS1Am stpina,int-o zona izolata...nu fac pastoral.nu folosesc gram de antibiotic de 15 ani dar stiu ce inseamna sa ai stupine bonlave in jur,fie a C.A.P --lor acum 30 ani,fie a incompetentilor care ..le_au terminat in 2...3 ani, in satele din jur....
PS2.Cine nu stapaneste bolile albinelor,nu face din asta prioritatea nr. 1 in apicultura :!: ...poate sa se apuce fara regrete de...cresterea viermilor de matase....sau a ciupercilor.. :shock:
PS3.Parerea mea
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Adapatori pt albine

Mesajde cucubau » 23 Mar 2016, 16:33

tiih scrie:Daca merg in pastoral 10..20 zile am sansa sa scap neinfestat ,daca am stupi puternici(Hristea si alti cercetatori au expermentat ,punand faguri de puiet cu LE in diferite familii....familiile puternice.au ramas neatinse de boala)

Nu te contrazic insa....
Este stiut ca aproape ca nu exista stupina mai mare , in care sa nu existe macar un caz de LE sau nosemoza de asta spun ca nu trebuie sa te intereseze prea tare starea de sanatate a stupinelor din vecinatate .
In situatia in care proprietarul stupilor este lipsit de experienta poate trece mai multi ani pana sa isi dea seama de cazurile de inbolnavire din stupina sa. Doar cand isi da seama ca familile slabite ca putere din an in an nu mai au vitalitatea sa treaca peste iarna ,abia atunci realizeaza ca in stupina d-lui este ceva dubios.
LE poate deasemeni sa treaca neobservata ani , O familie puternica ajutata cu nectar proaspat poate face minuni.
Deasemeni furtisagul apare la familiile bolnave ,familii incapabile sa se apere , deci potentialul de risc exista nu trebuie cautat prea mult.
Atata timp cat ai vecini , ori cata incredere ai avea in ei trebuie sa ti usa incuiata cand nu esti acasa .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Adapatori pt albine

Mesajde jon baz » 24 Mar 2016, 19:52

tiih scrie:Atata timp cat ai vecini , ori cata incredere ai avea in ei trebuie sa ti usa incuiata cand nu esti acasa .

Corect!!!
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Adapatori pt albine

Mesajde FlorinPlopsoru » 24 Mar 2016, 20:42

Florin Dobre scrie:Eu folosesc un banal vas de tabla cu robinet si un dulap din lemn scrijelit pe care picura apa. Cam la doua zile bag apa. Primavara pun un pic de miere in apa pana invata locul. :idea:

Eu folosesc un butoi cu capac la care am racordat un robinet si o teava pt alimentare. La robinet am racordat o pamblica pt irigarea prin picurare,întoarsă cu găurile in sus. La cateva zile umplu butoiul. Astfel reduc semnificativ riscul infectării apei,pt ca apa nu balteste si se scurge in pământ ,ceea ce poate fi ,,cules,, e apa proaspăta care vine din pamblica. Pretul e de 30 bani pe metru si poate fi folosită cam trei ani
cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada!!!
FlorinPlopsoru
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Dec 2015, 23:00
Localitate: Plopsoru Giurgiu

Re: Adapatori pt albine

Mesajde proapis13 » 13 Apr 2016, 22:48

Idee de adapator pentru zilele reci... ;)
Fişiere ataşate
ad.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Adapatori pt albine

Mesajde ves.lucian.zabrani » 14 Apr 2016, 14:44

Eu asa am !!! Si sunt multumit !!!
:P :P :P
Fişiere ataşate
rsz_1dscn1654.jpg
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Adapatori pt albine

Mesajde DoarEu » 14 Apr 2016, 20:37

ves.lucian.zabrani scrie:Eu asa am !!! Si sunt multumit !!!
:P :P :P

Incearca cu o scandura de 4m...o sa fii si mai multumit :)
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Adapatori pt albine

Mesajde vulpea » 14 Apr 2016, 21:18

sau aceeasi scandura cu denivelarea mai mica (panta mai atenuata-nu se duce apa asa repede).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 103 vizitatori