Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde delorin I » 06 Aug 2014, 11:25

Salut! Inca mai caut o solutie pentru inchiderea urdinisului! Eu poate ca m-as fi descurcat- i-am trimis de la Bucuresti la stupina 320 de km si au fost ok, insa cand altii trebuie sa faca asta te trezesti fara albina culegatoare...Ai gasit intre timp o solutie mai buna de urdinis? Apoi ce tip de agrafe recomanzi pentru corpuri si fund? Deocamdata mi-au gaurit cutiile cu un fel de balot...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Stefan_D » 09 Aug 2014, 02:02

Salut,
Cum merge cu capacele alea de lemn? Lucreaza? Inca esti multumit de ele?
Stefan_D
 
Mesaje: 53
Membru din: 30 Mai 2011, 22:37

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Livius » 10 Aug 2014, 17:36

delorin I scrie:Salut! Inca mai caut o solutie pentru inchiderea urdinisului! Eu poate ca m-as fi descurcat- i-am trimis de la Bucuresti la stupina 320 de km si au fost ok, insa cand altii trebuie sa faca asta te trezesti fara albina culegatoare...Ai gasit intre timp o solutie mai buna de urdinis? Apoi ce tip de agrafe recomanzi pentru corpuri si fund? Deocamdata mi-au gaurit cutiile cu un fel de balot...

N-am inteles la care tip de fund te referi, la fundul clasic de Delon sau la cel modificat al lui Bunka. La fundul clasic, pentru inchidere folosesc o scandurica din lemn cu grosimea de 10/12 mm si cu aceeasi lungime cu corpul. Agrafe de prindere intre fund si corpuri sau intre corpuri nu sunt necesare. Daca baza este pe un postament orizontal sta destul de bine fara prindere, mai ales ca albinele propolizeaza corpurile. Stupi cu 8-10 corpuri h108 au rezistat bine chiar la furtuni marisoare, repet, cu conditia sa aiba o baza solida si orizontala. Pentru mai multa siguranta, la transport se pot lega cu chinga cu clichet.
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde MyBees » 10 Aug 2014, 22:06

Bunka, de incurajare, ai mei merg excelent si probabil anul viitor se vor inmulti(iti dau o comanda prin mai, sa fac roi dupa salcam :)) ).
Am rezolvat si problema cu pigmentarea de care iti vorbeam la inceput.
In momentul, din cinci colonii, 4 sunt pe doua corpuri si una merge mai greu, are un corp construit cca 80-90%(am gasit si ceva varos in el) Au fost ajutati cu totii la fel.

Imagine


Un fagure construit natural:

Imagine
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde MyBees » 10 Aug 2014, 22:09

Delorin I, poti rezolva cu acest tip de agrafe iar partea de urdinis o rezolvi si mai simplu prin blocarea cu obturatorul(pe 2 laturi ai urdinis iar celelalte sunt pline)
Sau apelezi la "Maria Sa buretele"

Imagine
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde delorin I » 10 Aug 2014, 22:36

Folosesti inca al doilea corp peste capac pentru hraniri? Ai facut stimulare sau le au construit in timpul culesului Mybees?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde MyBees » 10 Aug 2014, 22:45

Cel de-al doilea corp are doar rolul de a umbri borcanul cu care fac stimularea. Fac stimulare cu borcan plasat peste gaura din capac si imi e teama ca in lipsa corpului/umbrei s-ar acri continutul borcanului de la caldura.
Nu stiu cum ar fi stat lucrurile fara stimulare, nu am vrut sa risc.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde delorin I » 10 Aug 2014, 23:01

Eu am stimulat tot cu borcan, dar am pus peste capac, un alt capac din doua bucati de polistiren cu gaura la mijloc peste care pun o tabla...borcanul de 400 gr intra perfect in interior! I-am trimis la adunat la floarea soarelui...dar nu a intrat nimic! Sunt curios cum au evoluat!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde crisandp2 » 11 Aug 2014, 15:36

Buna ziua,
stiti cumva ce tratamente a aplicat Bunka pe Deloni lui in toamna trecuta ?
Multumesc
crisandp2
 
Mesaje: 33
Membru din: 18 Iul 2014, 17:49

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde catalin.profiri » 16 Aug 2014, 20:51

Postez si eu niste clipuri cu 3 roi in curs de transformare in Delon, poate ma ajutati cu niste sfaturi.
http://youtu.be/Yo46wlwRN14
http://youtu.be/rcGKFoKBrOA
http://youtu.be/sjj0H7tVT_c
http://youtu.be/5PERcIJtvRY
Al 4-lea stup, nu l-am mai filmat pt ca am ramas fara spatiu pe telefon. Mai mult, am descoperit ca e si plin de botci.
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Adi Hodis » 17 Aug 2014, 20:01

teinegru64 scrie:
Adi Hodis scrie:
BUNKA scrie: ...
Deja se pare ca m-am imbogatit din vanzarea Delonilor modificati, asa se aude numai ca eu nu am simtit asta
...

Dar cu roirea, nu ai simtit ca s-a rezolvat ? ... ca nu roieste din Deloni.
Daca e rezolvata treaba, promit solemn ca schimb si eu.

Adi,eu cred ca ai facut alergie la roitul in MEA si Delon....dar asta e ...nici la mine nu au roit .Recunosc ...inaintea culesurilor am avut toti stupiii pe picior de plecare.Am riscat ....neintervenind,si ghici cine ma tradat.......? MER=iii.Asa ca eu te inteleg :lol:
PS
Tu ai ceva MEA ori Delon?

:lol:
Tîrziu am vazut ... îți dau doua raspunsuri. Primul va fi ca pentru un grup de adulatori ai unui lider de ... orice.
Al doilea raspuns va fi ca intre stupari.

1. Nu ti-a roit stupii ăia desi au fost pe picior de plecare ? ... felicitari ! ... bravo ! ... ce bine pentru tine !. :)
2. Te-au tradat MER-ii ? ... nerușinații !. :twisted:
3. Ma bucur pentru rezultatele obtinute neintervenind.


1. Eu glumeam cu Bunka, dar vad ca îți place sa zgîndaresti ...
MEA nu ti-au roit anul asta, dar la anu ? ... s-au vrei sa zici si tu ca din MEA nu roieste ?.
2. Nu te intreb, cît ai riscat sa-ti lasi toți stupii sa ajunga pe picior de plecare, nici cît ai pierdut prin asta si nici cît ai fi putut sa pierzi daca roiau si MEA & Delon. E ridicol sa fac asta ... te-as lipsi de sentimentul gadilarii neuronului fericirii.
3. Ca te-au tradat MER-ii ... ia zi, te-a durut cînd ai vazut ca roiesc ? ... s-au te-a fericit gandul ca-i arati tu lu Hodișu, ce stup rău e MER-ul ?.


Acum, tu alege-ti un raspuns din cele doua. Numai unul e valabil. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde mity » 24 Oct 2014, 22:09

Pentru cei ce au acest tip de stup ii rog sa mai posteze info cu organizare pt. iernat si diferentele pe care le-ati obs fata de celelalte modele. Va mulțumesc
mity
 
Mesaje: 11
Membru din: 22 Ian 2014, 14:49
Localitate: Suceava

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Trantorul@ » 23 Dec 2014, 00:45

mity scrie:Pentru cei ce au acest tip de stup ii rog sa mai posteze info cu organizare pt. iernat si diferentele pe care le-ati obs fata de celelalte modele. Va mulțumesc


Bunkanu are paproape cotele da de cand o facut avere din lazile astea Delon modificate nu mai scrie paici sta numa si numara la bani nush cand io gata de numarat, ce tii si cu banii astia ..... :lol: :lol: :lol:

P.S. Bunkane trimite si mie daca mai ai multi de numarat si nu mai poti , tii trimit inapoi dupa ce-i numar .... :lol: :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde valigorj » 25 Dec 2014, 08:08

CRACIUN FERICIT
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde serban.valerian » 25 Dec 2014, 16:21

SARBATORI FERICITE tuturor stuparilor romani si un an mai bun :D
serban.valerian
 
Mesaje: 9
Membru din: 01 Feb 2014, 20:06

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde _razvan_ » 28 Dec 2014, 14:02

Salut!
Cred ca stupul Delon este o alternativa in stuparit.
Am inceput de curand sa-mi fac un stup Delon,imi place foarte mult si cred ca acesta echilibreaza putin balanta OM-ALBINA...
Am facut primul corp si acum m-am impotmolit la fund...daca aveti ceva schite...
Multumesc!
Fişiere ataşate
IMG_5918.JPG
Avatar utilizator
_razvan_
 
Mesaje: 150
Membru din: 31 Mar 2011, 00:01
Localitate: com. Peretu/Teleorman

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 76 vizitatori