Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 30 Iun 2015, 07:04

Bursuc e tot supărat :) și vrea sa se inveseleasca pe forum.
Eu pe forum nu scriu decât la pagina mea și la Roger Delon, nu sunt circar de felul meu, și orice probleme as avea nu o rezolv pe net .
Revenind la Delon, folosesc lăzile de 13 rame din mai multe motive, și pt ca se potrivește bine pe corp normal în pat invers, și pt ca iîn doua corpuri încap 26 de r și în 3 încap 39 r ceea ce este mult de tot si am observat ca poate ajunge la 39 de rame fara probleme fara sa roiasca, in volumul ăsta ar încăpea fix 24 de rame 1/1 , tinand cont ca albinele sunt mult mai mici...vorbim de un numar foarte mare de albine.
Acum câțiva ani incercam sa fac familii de 100000 de indivizi prin unificări, acum le pot obține natural din cauza celulei mici, distantei de 32 mm intre centrele ramelor . Deci lăzile de 13 r le văd bune în cules, la pastoral, poți lua cu tine niște monștri, mai sunt bune când vrei sa faci carne Multă pt iînmulțire...apropo, am făcut inversare de corpuri ca la ME si a avut un efect bun.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde varza » 30 Iun 2015, 09:31

Si cum ii tii in frau? Folosesti in coninuare rama sau dai direct corp de magazie ? :D
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 30 Iun 2015, 10:18

varza scrie:Si cum ii tii in frau? Folosesti in coninuare rama sau dai direct corp de magazie ? :D


Corp 13 rame la astia mari, corp de 9 r la astia mici, folosesc inversarea corpurilor de cuib ca la ME.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Livius » 14 Iul 2015, 18:10

Rama_1.jpg
Roi_1.jpg
Doua roiuri mici din iunie pe Roger Delon. Fagurele pe care-l vedeti este construit in patru zile, dintre care doua a plouat. Nu au avut la dispozitie decat un singur fagure construit pe cadru de inox, restul trebuind sa le construiasca singure. Fara foaie de ceara, doar o dunga de ceara sub leatul superior. Fundurile sunt modificate fata de cele clasice Delon. Acestea le folosesc la roiuri pentru ca dimensionez urdinisul mult mai usor. In culesurile puternice se foloseste tot fundul clasic de Delon, cu deschidere pe intreaga latime.
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 15 Iul 2015, 16:37

Ce frumos ! :)
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 16 Iul 2015, 21:18

N-am mai apucat sa vin la tine Liviu, poate reușesc de acum încolo, oricum..îmiplace ce vvăd!
Ca la rus :)
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 16 Iul 2015, 21:31

Albina cu limba scurta de Moldova :))) înțepătoare, slab culegătoare etc
Fişiere ataşate
rsz_20150716_191907.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 16 Iul 2015, 21:33

Albina mica culegătoare din punga și găleată :)
Fişiere ataşate
rsz_20150716_192343.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 16 Iul 2015, 21:36

Albina de Botoșani începe sa se rrăspândească în tara..atențiune, Atențiune!
Fişiere ataşate
rsz_20150716_193732.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 16 Iul 2015, 21:42

Aceste albine mici au următoarele calități, limba scurta, curu' gras, acu' plin..de venin, zboară puțin, aduna mult, roiesc de nu mai apuci sa vezi lăzile pline :) deci se multiplica exponențial la fel ca varoa:) și acaparează cu repeziciune zone întinse din întreaga Țară!
Fişiere ataşate
rsz_20150716_192401.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 16 Iul 2015, 21:48

Având priza preponderent la începători, pt profesioniști o s-o dau la caterinca așa...Pentru mai multe detalii serioase urmăriți filmele de pe net la Adi Murgoci :)
Fişiere ataşate
rsz_20150716_193756.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 16 Iul 2015, 22:01

Ar trebui sa îi spun stupul începătorului, pt ca toți meseriașii au și ei un început în meserie de cele mai multe ori presărat cu nereușite, aceste lăzisunt special concepute pt a limita riscurile sși pt o multiplicare rapida...deci pt începători :)
Voi scrie aici METODA DE POPULARE și METODOLOGIA DE LUCRU pt ca nu pot vorbi non stop la telefon, am și eu o viață în care nu pot sta numai cu mana lipita de cap.
Ce pot sa va spun e ca voi nu știți unii de alții câți sunteți.:) ...eu însă știu, și menirea mea aici e sa va adun, sa va fac sa va cunoașteți, sa vorbiți și sa schimbați păreri intre voi, iar eu o sa va îndrum pe cât pot.
Va rog totuși sa țineți cont de un lucru, voi sunteți mulți iar eu sunt doar un singur exemplar...mă adresez posesorilor de Delon Modificat .
Deci următorul post încep sa descriu în amănunt metoda de lucru, populare, dezvoltare, hrănire, multiplicare etc.
Salut!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde catalin.profiri » 16 Iul 2015, 22:17

Asteptam, asteptam :)
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Avram » 16 Iul 2015, 22:29

Buna treaba Bunka
Apreciez ceea ce faci si ma bucura fapul ca ai reinceput sa postezi.
Imi place ... si astept urmatoarele postari !

Numai bine .
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Stefan_D » 19 Iul 2015, 01:41

Mai Bunka,

Trateaza-ti stupii de varoa, nu-i mai lăsa sa moara așteptând sa vezi care e rezistent și care nu.
Daca nu apare o mutatie genetica nu o sa poata face fata parazitului niciodata.
Daca vrei selectie naturala iti trebuie mii de colonii si izolare reproductiva.
Toata simpatia pt ce faci dar e pacat de munca ta.
Stefan_D
 
Mesaje: 53
Membru din: 30 Mai 2011, 22:37

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 26 Iul 2015, 07:48

Știu Stefan, am rrenunțat deja la ideea aia, iîn anii cum a fost anul trecut nu au nici o șans sși Cum în România fărăpastoral nu se poate, e o bbătălie pierduta înainte de a începe, am și scris cred ca voi trata cu oxalic sublimat toamna târziu, timol dar sa văd perioada ca e cu schepsis timolul asta am dat la doi de proba Apiguard și au redus ponta pana aproape au stopat ouatul în plin sezon, dacă îldai toamna ccând încă e cald și opresc sau reduc ouatul nn-amffăcut nik, dacă dai primavara iar nu e ok...nu sștiu ce sa zic cu el.
Colegul Livas a rămas surprins de treaba ăsta și el are experiență cu timol dar nu a pățit asta, o sa îi trimit niște apiguard sa facă și el o proba.
Cred ca o sa mai încerc cu Beevital deșie scump, la ccâte familii am acum nu e o gaura în cer 1 l de zeama de aia, iar legat de eficienta lui nu pot sa zic nici ca rade tot nici ca nu e eficient deloc, treaba e cu temperatura soluției, șiare efect ca restul medicamentelor care ttratează parazitii care sunt pe albine.
Ar trebui sa încerc tratamentul acela folosit de rus propus de Livius de la Piatra Neamț, cu alcool și ulei de lavanda sau de cimbru...ideea e ca nu as da cu chestii care conțin amitraz pt ca le scurtează durata de viață sși păcat ca dacă albina mica trăiește mai mult e păcatsa nu folosim treaba aăsta, nu am verificat eu informația asta dar sunt studii făcute, și observ și eu ca rata cu care reușesc sa multiplic este foarte buna, mult peste ce puteam sa fac înainte pe convențional. Inca mă gândescla o schema de tratament ccâtmai bio, care sa afecteze cât mai puțin imunitatea și durata de viață a albinelor.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori