Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde teinegru64 » 28 Dec 2014, 17:08

_razvan_ scrie:Salut!
Cred ca stupul Delon este o alternativa in stuparit.
Am inceput de curand sa-mi fac un stup Delon,imi place foarte mult si cred ca acesta echilibreaza putin balanta OM-ALBINA...
Am facut primul corp si acum m-am impotmolit la fund...daca aveti ceva schite...
Multumesc!

viewtopic.php?f=4&t=2875&start=144
Pe la pagina 10 Alin arata un fund ... de care sunt multumit.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde _razvan_ » 28 Dec 2014, 20:59

Funda am ,corp am ......mai trebuie capacu si sa treaca iarna :D
Fişiere ataşate
IMG_5921.JPG
Avatar utilizator
_razvan_
 
Mesaje: 150
Membru din: 31 Mar 2011, 00:01
Localitate: com. Peretu/Teleorman

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde amadeusmbi » 31 Dec 2014, 10:28

Corpuri...
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 10 Mai 2015, 06:39

Am apărut!
Câteva idei care trebuie sa le spun.Am ajuns la concluzia ca nu sunt zone izolate nnicăieri în tara unde sa putem fi 100% siguri ca putem împerechea matca x cu ttrântori din familia y...deci rămâne doar înseminare a artificiala.
2. Criteriile de selecție pt albina rezistenta trebuie stabilite clar, sunt anumite comportamente prezente în unele colonii care trădează afinitatea unor colonii pt igiena, șiiintoleranta la paraziți.
3. Fără tratamente nu se poate tine o stupina mai mult de 3 sezoane indiferent de cât de bine este stabilizat VSH în colonii.
4. VSH are doua tăișuri, toamna coloniile pot ajunge sa elimine peste 50% din puiet în disperarea lor de a lupta împotriva parazitului, ăsta înseamnă rezerve consumate și albina ttânără mai putina pt iertare...slăbirea coloniilor chiar la intrarea la iernat.
5.singurul caracter care da șanse coloniilor este cel care face ca albinele sa atace direct parazitul cu mandibulele..intoleranta la prezenta parazitului..Aceste caractere sunt prezente în toate suspinele iînsă sunt mult diluate.
6.tratamentele pe baza de insecticide taie orice șansă de a avea vreodată albina capabila sa facă fata re infestării. ?.trebuie mers pe uleiuri eterice gen thymol, oxalic sublimat în toamna în lipsa puiet ului.
7.daca pe o raza mai mica de 3 km exista colonii pe celula mare..ȘI EXISTA GARANTAT ORIUNDE...efectul de domino de reinfesteaza în toamna este foarte puternic..scăzând șanselede ssupraviețuire.

Concluzie
se poate dar în primul rand trebuie creată o baza genetica larga ăsta însemnând 200-300 colonii, astea trebuie tratate dar numai cu uleiuri sși oxalic sublimat, abia după aceea trebuie făcută selecție pt albina care musca parazitul...adică e foarte complicat șiddurează niște ani deci genul ăsta de munca nu este pt oricine...cine vrea sa obțină din activitatea aapicole doar miere și albina de vânzare sau celelalte produse apicole trebuieOBLIGATORIUsa meargă pe tratamentele clasice cu insecticide. Cine dorește mai mult de atât trebuie sa fie pregătit de o lupta de gherila.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 10 Mai 2015, 06:47

Partea buna e ca pe rama ăsta mica se poate înmulți foarte ușor, cu o rata de înmulțire foarte buna, iernat ul decurge perfect și încazul familiilor medii sși mici, consum redus..deci avantaje sunt asta poate fi confirmat de toți cei care au deja albine pe sistemul ăsta sau asemănător...Alin de la Craiova și domnul BBalaș, Cristi Serba , și mulțiaalții.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde Molluc » 10 Mai 2015, 07:00

BUNKA scrie:Am apărut!
Câteva idei care trebuie sa le spun.Am ajuns la concluzia ca nu sunt zone izolate nnicăieri în tara unde sa putem fi 100% siguri ca putem împerechea matca x cu ttrântori din familia y...deci rămâne doar înseminare a artificiala.
2. Criteriile de selecție pt albina rezistenta trebuie stabilite clar, sunt anumite comportamente prezente în unele colonii care trădează afinitatea unor colonii pt igiena, șiiintoleranta la paraziți.
3. Fără tratamente nu se poate tine o stupina mai mult de 3 sezoane indiferent de cât de bine este stabilizat VSH în colonii.
4. VSH are doua tăișuri, toamna coloniile pot ajunge sa elimine peste 50% din puiet în disperarea lor de a lupta împotriva parazitului, ăsta înseamnă rezerve consumate și albina ttânără mai putina pt iertare...slăbirea coloniilor chiar la intrarea la iernat.
5.singurul caracter care da șanse coloniilor este cel care face ca albinele sa atace direct parazitul cu mandibulele..intoleranta la prezenta parazitului..Aceste caractere sunt prezente în toate suspinele iînsă sunt mult diluate.
6.tratamentele pe baza de insecticide taie orice șansă de a avea vreodată albina capabila sa facă fata re infestării. ?.trebuie mers pe uleiuri eterice gen thymol, oxalic sublimat în toamna în lipsa puiet ului.
7.daca pe o raza mai mica de 3 km exista colonii pe celula mare..ȘI EXISTA GARANTAT ORIUNDE...efectul de domino de reinfesteaza în toamna este foarte puternic..scăzând șanselede ssupraviețuire.

Concluzie
se poate dar în primul rand trebuie creată o baza genetica larga ăsta însemnând 200-300 colonii, astea trebuie tratate dar numai cu uleiuri sși oxalic sublimat, abia după aceea trebuie făcută selecție pt albina care musca parazitul...adică e foarte complicat șiddurează niște ani deci genul ăsta de munca nu este pt oricine...cine vrea sa obțină din activitatea aapicole doar miere și albina de vânzare sau celelalte produse apicole trebuieOBLIGATORIUsa meargă pe tratamentele clasice cu insecticide. Cine dorește mai mult de atât trebuie sa fie pregătit de o lupta de gherila.


salutare foarte interesanta concluzie, dupa cati ani de evaluare a coloniilor tale. Am citit cam tot ce ai postat pana acum. Cum faci tratamentul cu acid oxalic sublimat , primavara, toamna de cate ori pe an ce scule folosesti sunt interesant de modul tau de tratare. Cu stima.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 10 Mai 2015, 07:51

Avem un coleg la Tg Frumos , aici i se zice Livas..e cel mai în măsura sa ne ajute pe partea de tratamente bio, azi aveam o vizita planificata la el pt a discuta fix despre sublimarea oxalicului însă s-a contramandat..mă interesează mai mult un aparat gen furetto pt sublimare decât varianta cu plitele individuale. "Dorinond" Canada are așa ceva, am pus niște poze pe forumul vechi acum mulți ani..Livas e electronist la baza deci..e o chestiune de electronica și instalații sanitare :)
3 ani fără tratament, însă au rezistat pt ca am făcut roi cu zburătoare etc, dacăffăceam roii clasic nu rezistau nici atât.
varoa ataca puternic cu ciclicitate, la câțiva ani produce daune foarte mari de regula greu de măsuratpt ca lumea iîngeneral ascunde pierderile din diferite motive...tura aăsta adică 2014 am fost și " ajutati" de IC DA care în 2013 toamna a pus pe piața varachet fără eficacitate, lumea a tratat dar nu au cazut..deci efectele din iarna si primavara asta au cauze tocmai din toamna 2013 a se retine.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde paul » 10 Mai 2015, 08:06

BUNKA scrie:tura aăsta adică 2014 am fost și " ajutati" de IC DA care în 2013 toamna a pus pe piața varachet fără eficacitate, lumea a tratat dar nu au cazut..

Ai vreo dovada ???
Eu am banuit(cadeau putini paduchi daca respectai prospectul) si de aceea am marit doza (nr. de picaturi/corp) si am efectuat vreo 4 tratamente in toamna. Nu am avut probleme cu depopulari sau mortalitati din cauza aceasta. De fapt, n-am avut nici o mortalitate ci doar o singura familie s-a cam depopulat din cauza feromonului puternic al matcii stupului vecin !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 10 Mai 2015, 08:07

Putem trage 2 concluzii, ori ICDA a zbarcit-o cu concentrațiile în 2013, ori exista sușe de varoa rezistent la amiraz și taufluvalinat ambele zic eu adevărate după amploarea pierderilor cred ca și ICDA a gafat, și cu ssiguranță exista varoa adaptat sa reziste la substanță...de regula pierderi nu au avut cei care înultimii doi ani au mai folosit sși alte medicamente gen, mitak, tactic etc
la thymol paraziții nu dezvolta rezistenta, dar pute și afecteazăaroma mierii iînsă pe mine nu mă interesează mierea acum ci supraviețuirea fără a baga otrăvuri care afectează microbii și bacteriile benefice din stup..când folosim otrava ucidem tot și imunitatea albinelor scade..le tinem in viata chimizate puternic, la fel Cum fac cultivatorii care folosesc substante sistemice periculoase gen neonicotinoide...paralela nu este exagerata deloc.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 10 Mai 2015, 08:12

paul scrie:
BUNKA scrie:tura aăsta adică 2014 am fost și " ajutati" de IC DA care în 2013 toamna a pus pe piața varachet fără eficacitate, lumea a tratat dar nu au cazut..

Ai vreo dovada ???
Eu am banuit(cadeau putini paduchi daca respectai prospectul) si de aceea am marit doza (nr. de picaturi/corp) si am efectuat vreo 4 tratamente in toamna. Nu am avut probleme cu depopulari sau mortalitati din cauza aceasta. De fapt, n-am avut nici o mortalitate ci doar o singura familie s-a cam depopulat din cauza feromonului puternic al matcii stupului vecin !


Am tratat ca la carte o stupina în 2013 toamna și cădeau 1-2 paraziti/familie/ tratament..ce alta dovada trebuie.
clar ca lumea a tratat dar au trecut iarna 20 13-14 fără pb, iar 2014 a dat lovitura de gratie..
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde 7Rame » 10 Mai 2015, 10:21

bine ai revenit Bunka!
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde teinegru64 » 11 Mai 2015, 21:57

BUNKA scrie:
4. VSH are doua tăișuri, toamna coloniile pot ajunge sa elimine peste 50% din puiet în disperarea lor de a lupta împotriva parazitului, ăsta înseamnă rezerve consumate și albina ttânără mai putina pt iertare...slăbirea coloniilor chiar la intrarea la iernat.


VSH nu are taisuri....sau poate are.....cand, ucidem regina ce nu mai ponteaza dupa 1 septembrie.Ori, punem o turta la Craciun...sa avem sarbatori linistite.Mai schimbam si regina care nu are puiet la 1 martie.Unde mai pui ca nu mai avem rabdare sa urmarim o regina ...fara unificari sau ajutor rame cu puiet, vreo 4-5 ani....etc.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 12 Mai 2015, 19:28

Are Teiule ca atunci când albina da afară după capacirea puietului perfect compact peste 50% , înseamnă ca ori le țiipe vetre unde nu mai sunt albine pe raza de 3 km, ori le tratezi, ori pierzi hrana sși puietul care trebuia normal sa intre la iernat. Anul trecut din 17 regine pe Delon doar 4 au fost de un an, restul tinere din 2014 care oua perfect.
Cunosc deja pot sa zic plusurile și minusurile celulei naturale...ce se spune despre ea în cele mai multe cazuri sunt povesti, și de bine și de rău. ?..multe povesti, ca așa e în apicultura și la peste :)
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 12 Mai 2015, 19:31

7Rame scrie:bine ai revenit Bunka!


Bine te-am (v-am) regăsit...nu pot scrie ca înainte pt ca nu am timp.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde mihaibursuc » 12 Mai 2015, 21:18

mincinosi si neseriosi
mihaibursuc
 
Mesaje: 160
Membru din: 09 Sep 2012, 10:21
Localitate: Bucuresti

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde alt stupar » 13 Mai 2015, 07:43

BUNKA scrie:Am apărut!
Câteva idei care trebuie sa le spun.
........
3. Fără tratamente nu se poate tine o stupina mai mult de 3 sezoane indiferent de cât de bine este stabilizat VSH în colonii.
........
4

Bine-ai venit
In lumea reala
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori