Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 27 Iul 2015, 11:47

A reînceput VSH sa facă ravagii, intrați pe you tube la Adi murgoci ultimul film arata clar ce se întâmplă, se cheama" VSH is real, good or bad Behavior? "
Nu am comentat nimic, uitați cum albinele ciupesc capace lele, pulpele sunt în stadiul de ochi roz, rama deși ouată compact albinele descapacesc și dau afară pulpele din celulele parazitate, de remarcat pe albina nu se vede varoa, iar comportamentul ăsta este cum am mai scris, cu dublu tăiș, pe de o parte denota un instinct natural de apărare, pe de alta parte se pierde mult puiet, albinele consuma resurse pt a creste acel puiet care în final este eliminat, pierdem albina tânără, pierdem miere, pierdem polen, pierdem timp, batem pasul pe loc...fenomenul se amplifica enorm în august și se intra pe panta descendenta cu dezvoltarea dacă nu tratez cu ceva acum, știu din experiența anului trecut.
Pe convențional nu vedeți așa ceva...la modul cum se observa pe celula naturala, am uitat sa zic...am atins 4,9 mm diametrul celulelor.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 27 Iul 2015, 12:17

Câteva poze. Matca oua compact, iar albinele din urma descapacesc sșiscot ppulpele înstadiul de pupa cu ochi roz sau mov. Am suflat ppuțin albina pt a se vedea unde ciupesc albinele capace lele.
Fişiere ataşate
rsz_120150727_101613.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde asd » 27 Iul 2015, 12:20

Tratez odata pe an si folosesc doar fagure natural.

Am un stup care la momentul in care am tratat intreaga stupina avea puiet iar rezultatele au inceput sa se vada acum in iulie. Regina a fost exceptionala si probabil ca inca mai e insa infestarea de 3-4% pe care o are acum se vede in aspectul impuscat al puietului din corpul 1. Am mai testat inca 2 stupi iar nivelul infectiei a fost 0.

Incercam sa caut unele indicii vizuale ale prezentei paduchelui dar poate singurele indicii sigure sunt: distributia puietului pe rama si regresarea coloniei per ansamblu. In momentul in care se vad paduchi e mult prea grav. Ce am mai observat: albine tinere mici, parca prea mici... posibil sa fie tot de la varroa(insa nu am de alea cu abdomenul scurt, aspectul e proportionat).

Inclin foarte tare sa cred ca singurul aspect care conteaza este selectia continua si asigurarea permanenta de matci tinere. Numai o matca tanara poate sa refaca rapid o colonie care a regresat in toamna anului precedent. In rest sunt povesti.
Parerea mea. Admit ca pot gresi si imi recunosc greselile.

Nu o sa tratez in August nici anul asta ci doar in Octombrie. Sunt aproape convins ca anul asta albinele vor suporta mai bine paduchii decat anul trecut avand in vedere aportul culesului de pana acum.

Inca sunt in stadiul de definitivare a unei strategii si trebuie sa aflu cum e mai optim:
Mentin o rezerva puternica de nuclee cu matci din anul curent sau mentin mai putine nuclee si acord mai mult timp tratamentelor. Din scurta mea experienta anticipez ca o sa merg pe prima varianta. E foarte posibil sa fie mai productiva decat a doua.

Apropos de poza: nu cumva e loca europeana? Am si eu exact la fel in cateva nuclee.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 27 Iul 2015, 12:23

Pozele sunt făcute cu câteva momente înainte sa dau drumul la filmare. Am zis sa filmez pt ca în foto nu se vede efectiv ce fac ele însă în film se observa cum efectiv sfâșie capace lele cu ferocitate.
Fişiere ataşate
rsz_20150727_101634.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 27 Iul 2015, 12:38

Știi cCum e loca? Pute, puietul e muci de culoare bruna, dacă bagi chibritul în el se întinde. ?.Aicie fix ce pprezintă aia pe resistantbees.com, puiet perfect normal înstadiul de pupa cu ochi roz sau mov, ddescapacit, la fund au parazit.
Fişiere ataşate
rsz_20150727_101646.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde asd » 27 Iul 2015, 12:39

Nu loca americana. EFB - european foul brood.

http://www.nationalbeeunit.com/gallery/ ... alleryid=2

Interesant. O sa tin cont de observatiile astea cand ma mai uit data viitoare prin stupi.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 27 Iul 2015, 12:44

În centrul imaginii se vede o albina care sta cocoșata ca atunci când rupe propolis, în cazul de fatza rupe capacele, lângăea se vede o celula descapacit deja.
Fişiere ataşate
rsz_20150727_102035.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 27 Iul 2015, 12:53

Fa clic pe linkul ăsta http://www.resistantbees.com hyg_e.html citește și uitate la foto, este exact același comportament, nu are treaba cu nici o loca, este VSH dar la mine face ravagii toamna, trebuie sa dau cu ceva...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 27 Iul 2015, 12:54

BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde asd » 27 Iul 2015, 12:55

No fi atent ce iti propun eu: ceva foarte simplu si care va infirma/confirma daca e intradevar VSH si nu EFB.

Fa teste la stupul in cauza acum, peste 2 saptamani si tot asa. Vezi daca varroa se dezvolta, stagneaza sau regreseaza. In mod normal un stup cum e cel pe care il am eu, are toate sansele sa nu prinda primavara sau mai degraba o va prinde insa nu va fi de folos.

Tratamentel din perioada asta sunt cele mai costisitoare. Mai las sa treaca un an pana sa trec la concluzii.


Inca o chestie: la stupii care nu a cazut varroa aspectul puietului e compact iar coloniile au continuat sa se dezvolte normal.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 27 Iul 2015, 12:59

Nu reușesc sa pun linkul corect, intra pe el, dai pe engleza, apoi mai jos scrie " How does it work" și imediat dedesubt scrie "Hygienic behavior"...click acolo și uite la poze, și citeste
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 27 Iul 2015, 13:01

Intra unde am zis eu și compara pozele lor cu pozele mele...e același lucru. E fucking varoa, rasa mamii lui !!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde asd » 27 Iul 2015, 13:05

Interesant e ca doar ieri am constat exact aspectul asta de puiet sanatos insa unele celule se vedeau exact ca in pozele de pe site-ul ala si ale tale. Eu am presupus ca e EFB si poate ca si e in cazul meu, nu imi dau seama, insa nucleele in cauza vor fi probabil unificate in toamna.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 27 Iul 2015, 13:07

Așa arunca o gramada de puiet ... exact ce ziceam și anul trecut, mi-au trebui ceva care sa ucidă păduchele încelula. ?.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde BUNKA » 27 Iul 2015, 13:07

Stai ca nu am pus poza...
Fişiere ataşate
rsz_20150727_101950.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul Roger Delon ca alternativa in stuparit

Mesajde asd » 27 Iul 2015, 13:09

Ce nashpa arata!

Schimba matca :)

O discutie similara:
http://vshbreeders.org/forum/archive/in ... 230-1.html

In principiu daca colonia este prea igienica se schimba matca. Daca dupa un timp aspectul puietului devine normal inseamna ca nu mai sunt paduchi.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori