Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde ovidiu8403 » 31 Ian 2015, 08:58

Eu ca sa-mi dau seama ca a inceput ponta lipesc palma de folie deasupra albinelor (ghem afanat) caldura ce se ridica si se simte este net superioara decat in cazul in care nu a inceput ponta . Si daca turta glucida (montata din 15-20 ianuarie) ramane relativ in loc , cand incepe ponta e devorata de-a dreptul (mai ales de au si zburat). Nu as scoate rame sub 14-15 grade pt nimic in lume . Da-o-n colo de curiozitate.Cu ce ne ajuta ca vedem puii? Facem mai multa miere de-I vedem ? . Stim bine ca face rau la albine ...Ca si comparatie : stim ca de regula camera unui nou nascut pana intr-o luna,doua trei e prea incalzita de parinti lui grijulii iar puiu prea infofolit . Ia scoate-l din curiozitate gol golut la 3-5 grade afara, vezi cum face ? :( ...

Si ca raspuns la cucubau : nu ramane puiet intr-o margine daca ai strans cuibul in toamna cum traba . Nu ierna rame in lazi ci albine pe rame corespunzator dimenzionate acestora . Prin 20 martie cand imi bag nasu in lazi dau de capacit 3 rame din 5 uneori si marginasele pe interior . Nu sunt adeptul restragerii din primavera dar cum am invatat de la altii nici nu iernez mai mult de 5 rame cat de buna sa fie familia . Cat mai adunate ...
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde MIHAEE'E » 31 Ian 2015, 09:15

...Ca si comparatie : stim ca de regula camera unui nou nascut pana intr-o luna,doua trei e prea incalzita de parinti lui grijulii iar puiu prea infofolit . Ia scoate-l din curiozitate gol golut la 3-5 grade afara, vezi cum face ? :( ...[/quote]

ei vezi tu, puii aceia galbeni, ca in poza lui florinelu nu se scot afara, ca le face rau !... da puii aceia negri, ii scot afara, ca cica le face bine la imunitate ( se calesc ) .... :lol:
pana la ora asta nici eu nu am umblat in cuib ! mai verific, sa vad daca a terminat papica !
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde daffid mihailov » 31 Ian 2015, 16:10

:D asta cu imunitatea nu cred ca se aplica si la albine :D
eu nu sunt adeptul ca nu trebuie verificati cu orice pret.
la peste 12 grade, iau cativa prin sondaj.
unu pe 7 rame unu pe 6 si doi trei pe 4 si 5.

ponta anul asta e mai tarzie decat in iarna trecuta.
mai sunt si exceptii la care a inceput ponta,
insa daca nu acu, atunci cand?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde csaa » 31 Ian 2015, 17:09

La ale mele (famillile de albine) inca nu a inceput. Am profitat de vremea calda si am deschis cativa stupi, am verificat dar nu am vazut nici un ou.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde Florin Dobre » 31 Ian 2015, 19:00

Verificati rapid azi.
Am gasit puiet in cativa care prezentau condens si consum marit. Nu ceva de speriat...cca. o palma. Or avea si ceilalti dar nu am insistat. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde nae » 31 Ian 2015, 19:46

Albina sanatoasa nu ponteaza peste puterea ei de acoperire decat in doua cazuri (adapost/incalzire )si cand le abordezi cunosti apicultura ...

In toate celelalte cazuri = PROBLEME :
-albina batrana , ponteaza sa compenseze si cand pica ramane puiet pe langa ,
-nosema +paduchi ,ponteaza si cand pica (la zbor) ramane puiet pe langa ,
-deranj de curios/pasari/animale / urdinis cat unghia /... oua din timp + uzura+ nastere fara PROTEINA adecvata ,
-3 albine / 10 rame , cuib in fata + o iarna ca '15
:(
Sanatate si virtute .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde ignatov andrei » 01 Feb 2015, 01:05

csaa scrie:La ale mele (famillile de albine) inca nu a inceput. Am profitat de vremea calda si am deschis cativa stupi, am verificat dar nu am vazut nici un ou.


Tu esti cel care - fara sa vrei - ai ademonstrat ce inseamna... fobia...
Necunoscand biologia familiei de albine... multi, dar foarte multi, nu faceti decat sa participati...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde csaa » 01 Feb 2015, 18:37

ignatov andrei scrie:
csaa scrie:La ale mele (famillile de albine) inca nu a inceput. Am profitat de vremea calda si am deschis cativa stupi, am verificat dar nu am vazut nici un ou.


Tu esti cel care - fara sa vrei - ai ademonstrat ce inseamna... fobia...
Necunoscand biologia familiei de albine... multi, dar foarte multi, nu faceti decat sa participati...

Dezvolta te rog.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori