Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde Ioan Guist » 28 Ian 2015, 13:49

Saptamana trecuta afost controlati 200 si ceva.Nu este puiet deocamdata.
Stau cuminti pe mancare si tureaza cand si cand.
Au mai fost scoase din rand 3-4 din lipsa de matca si au fost ajutati cu albina cine era in deficit total.

Iernare uscata fiecaruia !
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde cristi_vidican » 28 Ian 2015, 14:26

Ioan Guist scrie:Saptamana trecuta afost controlati 200 si ceva.Nu este puiet deocamdata.

Crezi că lipsa puietului la ora asta ține de genă?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde Florin Dobre » 28 Ian 2015, 14:45

Ioan Guist scrie:Saptamana trecuta afost controlati 200 si ceva.Nu este puiet deocamdata.
Stau cuminti pe mancare si tureaza cand si cand.

In ce consta controlul? Ii asculti cu stetoscopul sau...? :?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde Ioan Guist » 28 Ian 2015, 14:57

Controlat in cuib.Au fost doua zile cu ceva zbor.Fum, ridicat 1-2 rame centrale, luat decizie si inchis.Nu mare ...scofala nu mare...control.
Ideea e sa fie desfacut cat de cat din ghem.Indeajuns sa ai o parere apropiata pentru perioada asta.

Perioada inceperii ouatului, este data de factorii de mediu, uzura albinei, gena, cantitate si calitate hrana, adapostul etc etc.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde cristi_vidican » 28 Ian 2015, 15:02

Ioan Guist scrie:Perioada inceperii ouatului, este data de factorii de mediu, uzura albinei, gena, cantitate si calitate hrana, adapostul etc etc.

Am discutat pe facebook cu Auraș Chilom. El iernează în adăpost din 1 dec până la 1 martie.
Acolo are o temperatură constantă de 5 grade și umiditate (nu mai știu, dar e cea optimă)
Mi-a zis că la el ponta începe la 1 martie.
În cele 3 luni, albina nu iese afară deloc.
Avantaj - consum redus de mâncare.
Avantajul cel mai mare - uzură redusă pentru albină.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde 7Rame » 28 Ian 2015, 15:54

Adapost poti face din orice, vant sa nu fie.
Pontaj fix la 1 martie..este un vis pt multi. Implicit albina putin uzata, forta vitalitate etc.
control la puit se poate face cu deranj zero si cu o sonda termica. O sarma+traductor si un element de interpretare, si o gaura in stup de 2x2mm, sus la nivelul leatului superior. sau termomentru infrarosu, direct pe ghem, prin plasa.
Control pe mancare, vizual, prin plasa de sus (daca exista).
si stii exact unde sa intervii, si mai ales cand si cu cat.
albina nici nu simte.

niste chestii... :shock:
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde jenica67 » 28 Ian 2015, 16:52

Tot se foloseste aici termometru cu infrarosu, sau cum se mai spune cu spot. O precizare de clarificare cu acest termometru, se citeste temperatura, reflectat de obictul pe care este pus spotul. Deci la un ghem de albine, se poate citi numai deschizand stupul si punand spotul pe ghem. Dar, se va citi temperatura exterioara a ghemului. Temperatura interioara se poate citi numai cu o sonda ( care poate fi un termistor, un tranzistor, o dioda, etc) plasata pe o rama din mijloc, intr-o pozitie, in care se presupune ca este ghemul la un moment dat, sau o linie de sonde, care poate arata temperatura pe inaltime, la un moment dat. Apropo de termometru cu spot, am gasit in Grecia la pretul de 10 E, dar din pacate masura numai intr-o plaje de la 23-46 gr.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde thomas » 28 Ian 2015, 18:26

Si cine are toate familiile cu ponta in ele, deja capacita.. E de bine, e de rau? Eu in toti anii am avut ponta on ei din ianuarie. Anul asta chiar mai devreme, din decembrie. Deocamdata nust daca oua, dar puietul nu l.au abandonat..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde MIHAEE'E » 28 Ian 2015, 20:17

thomas scrie:Si cine are toate familiile cu ponta in ele, deja capacita.. E de bine, e de rau? Eu in toti anii am avut ponta on ei din ianuarie. Anul asta chiar mai devreme, din decembrie. Deocamdata nust daca oua, dar puietul nu l.au abandonat..

mai thomas !..... poate ai stupii pusi deasupra vreunei falii de transformare mai activa care degaja o caldura mai mare ( scurgeri de radiatie telurica), ca altfel nu se explica de ce numai la tine oua regina din decembrie!dar daca ai alt secret spune si altora ca bine faci ,bine gasesti! :D ..... pai altii se chinuie sa incalzeasca stupina electric si tu esti secretos!.... nu ne vinzi si noua o bomba! :lol:
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde almasel » 28 Ian 2015, 21:45

Incepand cu luna ianuarie, cand prind vreme favorabila unui control, eu verific in jur de 10% din familii, prin rotatie. Familiile pe care nu le deschid, le verific prin ascultare, respectiv vizual in fata urdinisului (albina moarta, rosatura, posibili daunatori etc). Proportia de aproximativ 10% din familii imi ofera suficienta informatie pentru a avea o imagine asupra stupinei.
Am verificat in weekend 10 familii (luat cateva rame la puricat); nu am gasit puiet deloc. Stam inca bine la capitolul mancare. Ma bucur mai tare ca nu am puiet. Nu de alta, dar daca am sta prost la capitolul reserve de hrana, putem interveni cu turta; daca ai puiet... nu prea ai ce face! Imi amintesc de iarna trecuta, cand in ianuarie am avut zboruri de orientare la albina proaspat eclozionata...
Printre celelalte 90% din familii verificate prin ascultare& urdinis am dibuit unul fara matca. L-am unificat cu un roi.
Pana acum lucrurile stau bine. Sa speram ca vom avea un an mai bun!
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde gabimihai » 28 Ian 2015, 21:49

Pentru mine e foarte bine, deci nu e o problema, iar albinele se descurca ele...
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde thomas » 28 Ian 2015, 23:00

@mihaee'e da, st pe o zona 'vulcanica'. nu stiu in ce zona ai stupii, dar la mine pe 25.12.2014 erau 18* C. D.asta am avut ouat mult mai devreme. practic am avut doar octombrie si noiembrie fara puiet. Acum am in toti puiet si chiar ma intereseaza cum vor evolua, tinand cont ca au inceput asa devreme..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde MIHAEE'E » 28 Ian 2015, 23:37

Sunt din Razvad .... Aceleasi temp. ...... In urma cu o sapt am vazut vreo 3 cu umiditatea crescuta ( posibil sa fi inceput ponta) ...... Astept ceva temp. Mai mari sa pot sa trag si eu un ochi sa vad care e situatia.
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde thomas » 29 Ian 2015, 14:54

Razvadul e o zona buna, mai ales pt culesurile de intretinere.
In zona mea am observat in ultimii ani temperaturi mai mari iarna. De pilda, acum 2 saptamani aveam zboruri si cules de polen, la vreo 12-13*C, iar catre Targoviste, Titu era ceata si 4-5*. Evident, conteaza si altitudinea. Stupina mea e la 6-700m. Deocamdata vad puietul care.l am acum ca pe un avantaj, fiindca nu am asa multa albina in stupi.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde Ioan Guist » 30 Ian 2015, 00:27

Azi am mai vazut o suta.Am vazut puiet larvar.Si capacit putin.Rar.
Am scos unul din rand.Frumos si bogat in albina.Ramas fara mancare. Habar nu am cum l-am sarit .O galeata de albina dusa pe copca.
asta e.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: ponta mai devreme in iarna asta decat iernile trecute??

Mesajde tudorascu » 30 Ian 2015, 11:44

Nu inteleg cum unii sustin ca iarna nu se umbla in stupi(nici sa ridici capacul si daca se poate sa umbli prin aer pe langa ei).
tudorascu
 
Mesaje: 156
Membru din: 09 Dec 2014, 12:32

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori