Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Mobilare pavilion - ME sau Dadant + mag. 1/1

Mesajde kamy » 17 Feb 2013, 11:30

Rubene,io nu pot concepe pastoralu fara pavilion,las ca te vad io pe tne cand incep sa ti se inmoaie telescoapele,dar pot sa va spun ca la orizontal pe pavilion cea mai mare nenorocire ar putea sa fie un an bun!in 98 am inceput la extras odata cu ceilalti si am terminat la terminarea culesului pt ca nu ai sporul ca la stupii varsati,la orizontal mai e si culoarul ingust si uneori ca sa bagi mana in buzunar tre sa impingi lada la loc.(exagerat dar adevarat)
De aceea am spus ca verticalu e solutia,chiar tu mi-ai dat solutia ideala cu izgonitu albinelor si-n rest iau magazia cu lisa o bag la cort si scapand de ridicat si scuturat chiar o sa ma simt in concediu,de vii pe la mare hai ca dau o bere!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Mobilare pavilion - ME sau Dadant + mag. 1/1

Mesajde stupar » 17 Feb 2013, 13:01

La noi in Romania e imposibil sa faci o apicultura gen Canada sa pui jos cate 50 de familii la distanta de 10-20 km sa pui instalatii de paza electrica,fara sa asigur paza,ca la noi in tara hotilor se fura tot.Daca incarci-descarci manual
nu gasest oameni la incarcat,la descarcare nici atat.Cand ajungi de dimineata,la nou loc nu vez un om pe strada si daca nici nu cunost pe nimeni te apuca pranzul cu stupii inchisi,nedescarcate.Daca ai peste 100 de stup,trebuie si loc mare.Cel mai avantajos ramane pavilionul,nu trebuie incarcat-descarcat,legi si pleci cand vrei.Adevarat ca la extractie este un chini la 40 grade.Daca ai ce extraga vezi rama cu miere proaspata suport resturi necazurilor.
In pavilion esti ferit si de hoti un oarecare masura.Sa fura albinele din pavilion,inca una de asta n-am auzit.Miere extrasa nu lasa in pavilion.
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: Mobilare pavilion - ME sau Dadant + mag. 1/1

Mesajde Adi Hodis » 17 Feb 2013, 13:32

Ruben scrie:
Et tu Brute? :lol: ;) Cate paviloane ai vazut la americani?

Sa fii iubit!

Je ne suis pas :) ...
La americani, daca pui invelis imaginar semiremorcilor, atunci ar fi destule. Dar ce au ei, e alta poveste, alti bani, alte conditii ...
Pavilioane & verticala ( ca tot ai pomenit ) au si rusii, chiar daca sint fara invelis. Ce, numai americanii sint ... mai altfel ?. :)

Noi facem ce putem, in conditiile noastre, bani nostri ... alta poveste.
Iubit sa fii si tu !. :)
Fişiere ataşate
ok_105033.jpg
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Mobilare pavilion - ME sau Dadant + mag. 1/1

Mesajde vlad » 17 Feb 2013, 13:42

ba eu am auzit. unuia i-au spart vagonul , i-au furat o parte din stupi si , la plecare , hotii au pus lacatul lor pe usa . cand a venit omul sa vada ce-i fac albinele n-a putut intra . a plecat acasa cu gand sa vina a doua zi sa sparga lacatul . a doua zi nu mai avea niciun stup . alta data au furat un vagon cu totul si culmea unui politai , sef de post undeva in judet. asta s-a intamplat acum vreo doi ani si nici pana azi nu l-a gasit ( aviz amatorilor de a cumpara pavilioane inscrise sau nu , exista si riscul sa vina politia sa te anunte ca e furat )
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Mobilare pavilion - ME sau Dadant + mag. 1/1

Mesajde Adi Hodis » 17 Feb 2013, 14:14

mionut1982 scrie:Buna ziua

As dori sa stiu parererile dvs. in legatura cu cele doua tipuri de stupi:
- ME;
- Dadant + mag. 1/1 .


Precizez ca intentionez sa practic apicultura pastorala prin intermediul unui pavilion apicol.
Nu reusesc sa ma decid asupra tipului de stup cu care imi voi echipa pavilionul.

In acest moment am 40 de stupi, 20 ME, 15 Dadant + mag 1/1, si 5 orizontali, dar i-am exploatat doar pe stationar.
Va rog sa faceti abstractie de inventarul meu apicol in recomandarile pe care mi le veti face. Nu m-ar deranja de exemplu, sa-mi dezvolt pavilionul pe Dadant + mag. 1/1 daca acest sistem este mai performant, cu toate ca am mai multi stupi ME.

Va multumesc!


In situatia care o aveti, ca sa nu faceti schimbari de stupi ce includ cheltuieli, dar tot odata ca si experiment, puteti sa populati pavilionul cu stupi ME si Verticali. Jumate sa fie cu ME iar cealalta jumate cu Verticali.
Presupun ca stupii Dadant sint defapt stupi verticali cu 10 rame 1/1, da ?.
La o parte din acesti stupi, Verticali, in viitor e mai bine sa aveti cate 2 caturi de 1/2 pt. fiecare.

Dupa cativa ani de exploatare, functie de priceperea d-vs in apicultura, raspunsul solicitat va veni de la sine. Asta in conditiile in care natura va fi prielnica, adica fara seceta.
Succes si s'auzim de bine. :)

ps
scuze pt. ca nu am respectat rugamintea de a face abstractie de inventarul d-vs.
Ce am zis, asa as face eu. E cel mai economic iar albina aduce miere indiferent de lada.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Mobilare pavilion - ME sau Dadant + mag. 1/1

Mesajde Ruben » 17 Feb 2013, 21:50

Fratilor, spor la mobilat! ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Mobilare pavilion - ME sau Dadant + mag. 1/1

Mesajde ghimby » 22 Feb 2013, 19:12

Ruben scrie:Fratilor, spor la mobilat! ;)

Am inceput cu 5 feluri de stupi.Acum am 2,Dd si Me.Pavilion cu Dd si remorca cu Me si stationar me...destui.vara asta renunt la Dd. De 2 doi ani fac pastoral.Me nu ma lasat niciodata mai ales stationar.o sa pun si poze cand invat
ghimby
 
Mesaje: 19
Membru din: 22 Feb 2013, 16:38

Re: Mobilare pavilion - ME sau Dadant + mag. 1/1

Mesajde Badea Alin » 22 Feb 2013, 19:58

ghimby scrie:
Ruben scrie:Fratilor, spor la mobilat! ;)

Am inceput cu 5 feluri de stupi.Acum am 2,Dd si Me.Pavilion cu Dd si remorca cu Me si stationar me...destui.vara asta renunt la Dd. De 2 doi ani fac pastoral.Me nu ma lasat niciodata mai ales stationar.o sa pun si poze cand invat

ce înseamnă că nu te-a lăsat niciodată? Așteptăm poze (le poți micșora rezoluția cu irfanview).
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

Re: Mobilare pavilion - ME sau Dadant + mag. 1/1

Mesajde ghimby » 22 Feb 2013, 20:52

Badea Alin scrie:
ghimby scrie:
Ruben scrie:Fratilor, spor la mobilat! ;)

Am inceput cu 5 feluri de stupi.Acum am 2,Dd si Me.Pavilion cu Dd si remorca cu Me si stationar me...destui.vara asta renunt la Dd. De 2 doi ani fac pastoral.Me nu ma lasat niciodata mai ales stationar.o sa pun si poze cand invat

ce înseamnă că nu te-a lăsat niciodată? Așteptăm poze (le poți micșora rezoluția cu irfanview).

in 17 ani in 2 nu am facut la me la restul mai putina chiar la jumatate si mai multi ani,tinand cont ca sunt in mai multe locati ca am si servici si fac si pastoral si lucram doar familia.Dusmanul principal TIMPUL.E Prima oara cand scriu din ora din zi din viata.........intrebatima cit timo mia luat sa scriu mesajul asta..
ghimby
 
Mesaje: 19
Membru din: 22 Feb 2013, 16:38

Re: Mobilare pavilion - ME sau Dadant + mag. 1/1

Mesajde Badea Alin » 22 Feb 2013, 21:03

bine ai venit printre noi, forumiștii. Ar fi bine să pui la avatar și localitatea de unde ești.
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

Re: Mobilare pavilion - ME sau Dadant + mag. 1/1

Mesajde Badea Alin » 22 Feb 2013, 21:06

[/quote]intrebatima cit timo mia luat sa scriu mesajul asta..[/quote]
cu timpul te vei obișnui cu scrisul pe forum
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

Re: Mobilare pavilion - ME sau Dadant + mag. 1/1

Mesajde Adrian Galofteanu » 22 Feb 2013, 23:47

Am renuntat la vagon pentru un timp. Dar anul asta o sa revin la el. De ce?
- pentru ca oricum am nevoie de cabana si vagonul o are la purtator,
- pentru ca am cativa ani(53) si chiar daca mi-e cald vara in vagon si in unele zone e cam inuneric, este ok sa incarc numai 50 sa leg protapul si sa plec.
- am un vagon bun, lucrat de un profesionist(familia Malanca din Maramures) 12R 1/1+1/2, luminos, spatios, 48 familii.

Asta a fost pentru "vagon pro si contra".

La tip de stup lucurile stau cam asa: Esential pentru familia de albine este "volumul optim" al spatiului de lucru. Parerea celor mai multi stupari este ca stupul 12R Dadant este ideal din acest punct de vedere. Cu acelasi volum avem si stupul Maximus 8R ME. De aici putem face o gamada de variante.........
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Mobilare pavilion - ME sau Dadant + mag. 1/1

Mesajde ignatius » 01 Dec 2014, 21:47

Pentru mobilare pavilion, pe baza experientei de 1 an as vrea sa trasez cateva coordonate:
Cand alegem tipul de stup pentru pavilion -acesta trebuie sa permita un lucru usor pe pavilion:
- cat cu rama de 1/2; ( usor, capaceste repede etc)
- 2 caturi de 1/2; ( intodeauna mai bune 2 decat 1)
- sa lucram in pat cald;
- sa lucram fara sa fie nevoie sa tragem lada pe mijloc;
- daca facem lada cu multe rame 16 si cat de 10 rame de 1/2 va fi foarte greu de lucrat la primele rame de la urdinis, trebuie sa te intinzi si scoti mai greu primele rame- e drept ca o faci destul de rar intr-un sezon)
- daca il faci pe 3 randuri, la randul 3 nu mai poti lucra decat daca nu ai acoperis sau ai un acoperis mobil, culisabil sau batant( sau folosesti pe randul 3 un singur cat de 1/2)
Exemplu:
Inaltime pavilion la interior 245 cm:
soclu-6
cuib 31
cat 1/2 x2= 35 ( sau 31 cm MER)
podisor 2 cm
izgonitor -2 cm
spatiu liber deasupra- 5 cm
total 81 cm
3 randurix 81 = 243 cm
deci ne incadram
Musai la randurile 2 si 3 sa lucram pe o masa lata
Acu la pavilion, in cuib minim 12 rame dadant- maxim 16-17 rame.
Cel mai fezabil ar fi 12 rame 1/1 + caturi de 1/2- usurinta in exploatare, optim, suficient
Pt mine apare o singura intrebare: Unoeri, cand facem pastoral intens, nu cumva ne dam seama ca parca mai indicat ar fi 14 rame jos in cuib?
eu am ales 14 rme 1/1 si cat de 1/2 cu 10 rame de 1/2 stas ( nu late). De ce? imi mai ramen un podisor pentru 4 rame care imi permite sa vad familia din cuib fara sa mai ridic catul de 1/2 cum ar fi trebuit sa o fac la stupul pe 12 rame. E drept ca in cat voia avea doar 10 rame sau 9 mai late, dar asta e, miere sa fie.
Dezavantajul la 14 rame jos este ca e putin mai lung si trebuie sa te intinzi putin la ramele din fata si cand ridici catul de 1/2
Cu stima
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Mobilare pavilion - ME sau Dadant + mag. 1/1

Mesajde bio » 04 Dec 2014, 19:46

mionut1982 scrie:Buna ziua

As dori sa stiu parererile dvs. in legatura cu cele doua tipuri de stupi:
[b]- ME;
- Dadant + mag. 1/1 .
[/b]

Precizez ca intentionez sa practic apicultura pastorala prin intermediul unui pavilion apicol.
Nu reusesc sa ma decid asupra tipului de stup cu care imi voi echipa pavilionul.
......
Va multumesc!



... am folosit pe pavilion ambele tipuri de stupi care le amintesti mai sus... si pentru mine nu au fost ce doream eu.

Momentan am pe pavilioane cuibul de 11 rame dadant si loc deasupra pentru 3-4 magazii de 1/2 micsorate . Pentru mine este modelul de stup cu care lucrez cel mai bine de pina acum .

Mai am un pavilion cutii orizontale de 18 rame ... nu am apucat sa-l refac cum le-am refacut pe celelalte dar sper ca voi avea timp sa-l modific.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori