Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde FlorinBee » 24 Mar 2013, 11:52

Multumesc frumos! :D Sa aiba parte toata lumea!
Eu ma gandeam ca si in stationar ar merge acest furt ar puietului necapacit de la familiile puternice, pentru a forta albina doica sa iasa la cules, fara sa mai bag puiet capacit la loc, sa bag decat rame goale.
Iar puietul necapacit sa il dau unor familii mai slabe, obtinand astfel familii de putere egala si sa fac si ceva mai multa miere.
Poate ca in viitor o sa folosim si familii ajutatoare daca ne apucam de pastoral (salcamul 2 si 3) dar momentan ne multumim cu baza melifera din jur, care e bunicica si oricum, nu ne permite nici timpul (tata cu serviciul iar eu cu liceul) :lol:
Daca lupti poti sa pierzi, daca nu lupti ai pierdut deja.
FlorinBee
 
Mesaje: 86
Membru din: 16 Mai 2012, 16:12
Localitate: Bucuresti

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 24 Mar 2013, 12:01

Am inteles, mai greu, dar am inteles! E bine si asa, cu rame goale! Daca te-ai gandit la spatiu mai mult pentru inmagazinarea mierii, retine un lucru:
- pentru 1 kg de nectar adus, este necesara 1 rama Dadant pentru ventilare si maturare! Daca vrei miere, trebuie si spatiu mai mult! Succes!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde lucky5strike » 24 Mar 2013, 16:07

FlorinBee scrie: Eu ma gandeam ca si in stationar ar merge acest furt ar puietului necapacit de la familiile puternice, pentru a forta albina doica sa iasa la cules, fara sa mai bag puiet capacit la loc, sa bag decat rame goale.
Iar puietul necapacit sa il dau unor familii mai slabe, obtinand astfel familii de putere egala si sa fac si ceva mai multa miere.
Poate ca in viitor o sa folosim si familii ajutatoare daca ne apucam de pastoral (salcamul 2 si 3) dar momentan ne multumim cu baza melifera din jur, care e bunicica si oricum, nu ne permite nici timpul (tata cu serviciul iar eu cu liceul)


Florine, verifica... da cu radical... si nu te-as sfatui la treaba asta!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde nvirgil » 20 Apr 2013, 08:26

FlorinBee scrie:Multumesc frumos! :D Sa aiba parte toata lumea!
Eu ma gandeam ca si in stationar ar merge acest furt ar puietului necapacit de la familiile puternice, pentru a forta albina doica sa iasa la cules, fara sa mai bag puiet capacit la loc, sa bag decat rame goale.
Iar puietul necapacit sa il dau unor familii mai slabe, obtinand astfel familii de putere egala si sa fac si ceva mai multa miere.
Poate ca in viitor o sa folosim si familii ajutatoare daca ne apucam de pastoral (salcamul 2 si 3) dar momentan ne multumim cu baza melifera din jur, care e bunicica si oricum, nu ne permite nici timpul (tata cu serviciul iar eu cu liceul) :lol:



Ar trebui sa ai in vedere ca albina doica este cea care face botci si daca nu are larve la ingrijit s-ar putea sa te trezesti cu ei prin pomi la roit nu la cules.
E doar o parere.
nvirgil
 
Mesaje: 49
Membru din: 08 Ian 2013, 00:39
Localitate: Timisoara

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde Va-Li » 03 Aug 2013, 03:41

Pentru a sporii productia la culesul principal Salcam se ia masuri inainte cu 65 de zile de la data culesului,deoarece aici se creste generatia care ridica albinele pt cules,acum masuram puietul si inmultindu l cu 4 rezulta populatia care va culege la salcam.Bineinteles ca povestea incepe la sfarsitul verii,dar nu e cazu sa diluam esenta.Acum se fac si unificarile necesare.Da,egalizatea familiilor e primordiala in aavea reusita maxima dar NU prin a slabi fam puternice ci prin unificarea celorlalte medii si slabe(exludem cazurile de boala la unificare)deci egalizare prin unificare.Nu generalizam,am specificat Salcam.Pt alte culesuri alte metode . . .
Va-Li
 
Mesaje: 28
Membru din: 25 Iul 2013, 14:47

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 15 Apr 2014, 00:06

ignatov andrei scrie:Nu putini sunt cei care se confrunta cu un aspect destul de neplacut:
- la un cules mare, familiile au 9 rame Dadant de puiet, populatie numeroasa, dar aduna putin si mai intra si in friguri!
In majoritatea cazurilor, nr. culegatoarelor este mult mai mic decat nr. "albinelor de stup".
Am deschis acest topic pentru ca apicultorii sa gaseasca raspunsuri la modul "cand" si "cum" pregatim marile culesuri!


Cred ca este oportuna reluarea acestei teme!
Din experienta acumulata pe forum, mi-am dat seama ca, acest topic, deschis "atunci", a fost tratat... "ca si"!
N-am vazut - pana acum - ca exista un apicultor care sa fi inteles acest aspect (exceptie fac apicultorii care stiu si pe care, ACUM, ii cunosc)!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde paul » 15 Apr 2014, 08:30

ignatov andrei scrie:
Cred ca este oportuna reluarea acestei teme!


Esti invitatul nostru ! ;)
De regula, cel care propune, face si deschiderea ! 8-)
LE ... tot spuneai ca elevii de pe forum "e prosti"( n-ai vazut pe nimeni care sa fi inteles ...tema, inafara de cativa profesori), asa ca, poate ne explici tu cum sta treaba. 8-) Nu de alta dar eu as vrea sa pot afirma vreodata ca ... "chestia asta o stiu de la Ignatov", asa cum nu m-am ferit sa afirm ca anumite lucruri le stiu de la X sau Y !!! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde irina » 15 Apr 2014, 09:59

ignatov andrei scrie:
ignatov andrei scrie:Nu putini sunt cei care se confrunta cu un aspect destul de neplacut...


Si eu as vrea sa nu ma mai confrunt cu acest aspect.Asa ca....sunt pregatita sa iau notite.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 15 Apr 2014, 11:20

paul scrie:LE ... tot spuneai ca elevii de pe forum "e prosti"( n-ai vazut pe nimeni care sa fi inteles ...tema, inafara de cativa profesori), asa ca, poate ne explici tu cum sta treaba. 8-) Nu de alta dar eu as vrea sa pot afirma vreodata ca ... "chestia asta o stiu de la Ignatov", asa cum nu m-am ferit sa afirm ca anumite lucruri le stiu de la X sau Y !!! ;)


Eu am spus "apicultorii", nu "cativa"! Daca tu ai inteles asta, imi cer scuze ca nu am trecut cu nume si prenume!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde CristiTm » 15 Apr 2014, 16:38

eu acum ce fac ??? :lol:
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde igo1 » 15 Apr 2014, 21:27

Foarte interesane lucruri ati vorbit voi aici eu am inteles ideea. La inceput, nu puteam sa fac legatura cum poti lua ramele cu puiet copt de la anumiti stupi, care in opinia mea ar fi fost unii mai slabi care nu sunt pregatiti pt cules si a le inlocui cu alte rame cu puiet larvar. Astfel puietul copt recoltat, ar fi intarit familiile vizate pt cules. ok, dar familiile slabe care au fost potcovite cu puiet larvar, cum se vor descurca daca deja sunt slabe si duc lipsa de albina? de unde efectiv care sa ingrijeasca acest puiet? Si inca sa ii mai furi si albina culegatoare, asta e prea de tot.
Apoi, cineva a venit si a zis ca acest procedeu se poate face si este incununat de success, daca in loc sa slabim familiile deja slabe, le unificam intre ele pentru a se prezenta la acelasi nivel cu celelalte.
Asa se schimba datele problemei, dar acum cred ca acest procedeu este benefic si util numai celor care merg in pastoral. Asta pentru a nu se deplasa decat cu familii puternice si a obtine un cules eficient. Acasa raman stupii cu probleme care vor fi pusi pe picioare la intoarcere din nou cu rame din stupii puternici. Dar cei care fac stationar, nu e mai bine sa lase albinele in pace si sa ia miere de la fiecare familie atat cat ea poate produce mai mult sau mai putin? cred ca pertotal e acelasi lucru, adica decat sa intaresti un stup si sa iei de la el cat mai multa miere iar de la cel de langa nimiic pt ca i-ai luat puiet si furat culegatoare, mai bine iei de la cel puternic cu 5 kg mai putin si complectezi cantitatea cu putin de la cel mai slabut.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde jenica67 » 15 Apr 2014, 22:39

igo1. tu gandesti ca si cum cantitatea de miere si numarul de albine ar fi proportionala, adica exista un grafic liniar, unde citesti : ai atatea albine, culegi atata miere. Daca studiezi intr-o carte, tabelul cat culege o familie, in functie de cate albine are, vei observa ca kg de miere culese, fata de numarul de albine, se afla intr-o relatie exponentiala. Adica daca ai putine albine, da cu radical !
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde lucky5strike » 15 Apr 2014, 22:55

Atentie : unind 2-3 familii slabe, momentan doar te-ai pricopsit, cu o familie slaba mai mare !
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde igo1 » 15 Apr 2014, 23:03

chiar daca au si puiet?
Adicaa, eu am un roi pe 6 rame si o familie pe care as dori sa o unesc cu acesta pentru ca suspectez lipsa matcii. Ploaia nu ma lasa sa mai verific odata, dar daca intr-adevar lipseste, o voi uni cu roiul si cred ca va fi bine, acesta e im plina expansiune. Unit cu familia, va fi perfect.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde lucky5strike » 15 Apr 2014, 23:06

Perfect, dar cu o unitate in minus. Daca maine ar incepe culesul, cu cat vine in plus unitatea slaba? :roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde lucky5strike » 15 Apr 2014, 23:08

Ca sa ai o familie de sine statatoare, tare in momentul asta, pregatirea incepe cam cu un an inainte.

8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 82 vizitatori


cron