Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 25 Mai 2018, 18:04

PS.nu inteleg dece aproape nimeni nu asi da seama de cresterea EXPONENTIALA a efectivului de albine.candva am scris ca inmultirea la albine seamana izbitor cu inmultirea la ... iepuri.NICI UN STUPAR NU E IN STARE SA STAPANEASCA ACEASTA CRESTERE EXPONENTIALA A ALBINELOR FARA SA PRODUCA FRANARI IN DEZVOLTARE, CU SAU FARA VOIE/=NEPRICEPERE !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde yuonyuon » 25 Mai 2018, 18:29

vulpea scrie:PS.nu inteleg dece aproape nimeni nu asi da seama de cresterea EXPONENTIALA a efectivului de albine.candva am scris ca inmultirea la albine seamana izbitor cu inmultirea la ... iepuri.NICI UN STUPAR NU E IN STARE SA STAPANEASCA ACEASTA CRESTERE EXPONENTIALA A ALBINELOR FARA SA PRODUCA FRANARI IN DEZVOLTARE, CU SAU FARA VOIE/=NEPRICEPERE !
multi rateaza " prima dubla " , graba strica treaba
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vicpo » 26 Mai 2018, 06:51

Nu ma intresat niciodata larvarul din stup in perspectiva culesului oricum larvarul nu poate depasi 3 rame.important e multa culegatoare
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde MUSTA » 26 Mai 2018, 12:04

vicpo scrie:Nu ma intresat niciodata larvarul din stup in perspectiva culesului oricum larvarul nu poate depasi 3 rame.important e multa culegatoare

Se zice ca Culegatoarea paraseste stupul dupa extractie vazand ca ramane fara miere...poate de asta se obisnuieste in strainatate cat peste cat si extractia la urma...
MUSTA
 
Mesaje: 116
Membru din: 17 Ian 2013, 16:20

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 26 Mai 2018, 12:48

se urmareste ,cu precadere,capacirea aproape in totalitate a mierii depe ramele de extractie.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde yuonyuon » 26 Mai 2018, 12:53

vulpea scrie:se urmareste ,cu precadere,capacirea aproape in totalitate a mierii depe ramele de extractie.
daca astepti prea mult sa capaceasc in totalitate (la salcam) iti scoate din cuib si alte "mirodenii". mai bine pe jumate .

La restu e "ok" :))
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde Balian » 26 Mai 2018, 15:29

Am urmărit și eu cu refractometru dacă anul nu este ploios, ajunge o căpăcire parțială (cca. 50%) să aibă
mierea umiditate OK. Cum spune yuonyuon extracția cât mai repede posibil că se amestecă cu de toate.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 26 Mai 2018, 19:15

vulpea scrie:eu cred ca stupii cu cel mai mic procent de puiet LARVAR,inainte de cules, pot fi socotiti ca stupi DE PRODUCTIE !(metoda CAT IN CUIB, indiferent de tipul stupului = H/V , este cea mai indicata). PS.'magistre',catadixesti sa ma 'faci fericit' si pe mine cu 'dilema' mea ,vis a vis de 'stilul' bunicului tau?( 20 mm + 18R ocupare din 24 R disponibile).fi amabil,stima.


Ii placea sa aiba ramele de cat mai groase. Avea rame si de 6-7cm.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 27 Mai 2018, 09:07

m-ai 'terminat' ! si eu care consider ca 20 mm/cuib si 40 mm/cat ar fi ideal .merci de raspuns.ai ramas 'dator' la rugamintea mea de a-ti aminti daca avea albinele mai mici,din pricina lui 20 mm (daca-ti mai amintesti).aceiasi stima.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 27 Mai 2018, 13:59

vulpea scrie:m-ai 'terminat' ! si eu care consider ca 20 mm/cuib si 40 mm/cat ar fi ideal .merci de raspuns.ai ramas 'dator' la rugamintea mea de a-ti aminti daca avea albinele mai mici,din pricina lui 20 mm (daca-ti mai amintesti).aceiasi stima.


Albina "normala", din celule de 5,41mm!

Avea stinghia la rame de 20mm, dar ramele stateau departate (avea "distantier" la buricul degetului). :)
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde Adrian Galofteanu » 27 Mai 2018, 15:21

yuonyuon scrie:
Acuma intreb si eu o intrebare daca tot vb de structuri. care este"echilibrul" familia care se poate mentine pe perioada sezonului activ fara a o scapa de sub control. ma refer la volum albina si puiet? cate rame albina si cam cat puiet, la o" maidaneza" dea noastra/carpatina .



De la tatal meu citire: "A saptea rama de puiet se ia!"

Pare prea simplist dar regula asta da roade, bineinteles in combinatie cu restul care tin de ochiul de stupar:
- varsta matcii
- daca familia este "scapata" in roit
- spatiul alocat familiei
- si altele si altele....
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde yuonyuon » 27 Iun 2018, 22:50

Adrian Galofteanu scrie:
yuonyuon scrie:
Acuma intreb si eu o intrebare daca tot vb de structuri. care este"echilibrul" familia care se poate mentine pe perioada sezonului activ fara a o scapa de sub control. ma refer la volum albina si puiet? cate rame albina si cam cat puiet, la o" maidaneza" dea noastra/carpatina .



De la tatal meu citire: "A saptea rama de puiet se ia!"

Pare prea simplist dar regula asta da roade, bineinteles in combinatie cu restul care tin de ochiul de stupar:
- varsta matcii
- daca familia este "scapata" in roit
- spatiul alocat familiei
- si altele si altele....
Eu vad echilibrul mai degraba o dezvoltare controlata ascendenta. ex daca la salcam erau 2 r (albina) acum la fs sunt 30 r ....

la orizontal/pavilion cam asa e 7r max de puiet
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde 5rame » 03 Oct 2018, 11:36

ignatov andrei scrie:
pngflorin scrie:Ideea ar fi ca intr-o stupina sa ai familii slabe si f puternice, cele de mijloc nefiind de dorit .


Ideea ar fi ca intr-o stupina, sa ai familii structurate d.p.d.v. al componentei efectivelor!
Cei care folosesc gratiile hanneman, ar putea veni cu unele explicatii!


Domnule Ignatov, mai rumeg si eu unele subiecte deschise...

As dori sa va intreb, ce legatura este intre structura familiei de albine si folosirea gratiei hanneman?

Multumesc,
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 14 Iun 2020, 09:56

...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde 5rame » 14 Iun 2020, 14:19

ignatov andrei scrie:...


Domnuk Ignatov poate reluati topicul acesta. Eu il voi urmari cu maxim interes.
Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde Balian » 14 Iun 2020, 17:07

ignatov andrei scrie:...

Nu-i ușor pe acest topic. Acum ascult
a doua oară Apis Ines despre structura familiei de albine numai să pun o
întrebare aici. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 98 vizitatori


cron