Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde cucubau » 06 Ian 2018, 21:02

daffid mihailov scrie:Cucubau, Dacă și după ce se schimba generația se mai vorbește de nosema, atunci ceva da cu minus.

Faptul ca nu se discuta despre prezenta nosema nu inseamna ca nu exista.
Unde madam nosema s-a instalat va da cu minus sigur, chiar daca stupicultorul stie sau nu de ce are in prisaca.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde gica.mosu » 06 Ian 2018, 21:19

vladonofrei scrie:
ignatov andrei scrie:
vladonofrei scrie: De parca familia de albine nu ar fi un organism viu complex ,ci un calculator pe care sa l comfiguram noi dupa bunul plac


Te opreste ... "cineva"...?!?


Pai eu as zice ca natural structura familie e foarte bine reglata si nu as putea sa o fac eu mai bine.Eventual as putea dezechilibra-o pentru a profita de un cules dar le vom pierde pe urmatoarele.Singurul lucru util pe care l am putea face este sa grabim dezvoltarea familiei incat sa aiba o populatie maxima la primul cules.


FFF corect..Vlad,dar cine nu te lasa s-o faci...(multi nu stiu cum sa...) siiii,oare,in copac=scorbura cini dirijeaza toate cele zise de tine......-SPATIU,VREMEA,GENA..."DALTA",HAI, sa fiiiti Iumbiti-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde maximotgv » 06 Ian 2018, 21:55

ignatov andrei scrie:
vladonofrei scrie: De parca familia de albine nu ar fi un organism viu complex ,ci un calculator pe care sa l comfiguram noi dupa bunul plac


Te opreste ... "cineva"...?!?


Pai aici este toata smecheria! Ca daca nu configurezi corect te trezesti ca-ti roieste cu 2 zile inainte sa infloreasca salcamul!
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 07 Ian 2018, 01:30

vladonofrei scrie:
ignatov andrei scrie:
vladonofrei scrie: De parca familia de albine nu ar fi un organism viu complex ,ci un calculator pe care sa l comfiguram noi dupa bunul plac


Te opreste ... "cineva"...?!?


Pai eu as zice ca natural structura familie e foarte bine reglata si nu as putea sa o fac eu mai bine.Eventual as putea dezechilibra-o pentru a profita de un cules dar le vom pierde pe urmatoarele.Singurul lucru util pe care l am putea face este sa grabim dezvoltarea familiei incat sa aiba o populatie maxima la primul cules.


Hai sa-ti spun o chestie, legat de "natural"...(da' ramane intre noi, corect...?!?)

Cica, natural, familia de albine se dezvolta - intai - de SUS in JOS, apoi... de JOS in SUS...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 07 Ian 2018, 02:02

Dupa teoria unui invatat,
Studiind chimia, iata ce-am aflat:
Toate, in natura, nu-s decat o forma,
Nimic nu se pierde, totul se transforma!

Vrei sa mergi cu trenul... gara te distreaza,
Dupa 5 minute, trenul deraiaza.
Morti... raniti... in fine, paguba enorma...
Nimic nu se pierde, totul se transforma!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 07 Ian 2018, 07:22

mai A.I.,nu stiam ca esti si ... poet.pai ... una premiza ... e ca e gresita : natura,totdeauna se dezvolta DE SUS IN JOS,numa omul,in nimicnicia lui,vrea sa dezvolte DE JOS IN SUS (sper ca nu ai crezut ca natura a creat trenul si gara).asa si in api., cand s-a descoperit rotatia 'cadrelor'(ramelor = corpurilor)de jos in sus = omul ! " MAI STUDIAZA ... FILOZOFIA ".
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 07 Ian 2018, 10:50

vulpea scrie:mai A.I.,nu stiam ca esti si ... poet.pai ... una premiza ... e ca e gresita : natura,totdeauna se dezvolta DE SUS IN JOS,numa omul,in nimicnicia lui,vrea sa dezvolte DE JOS IN SUS (sper ca nu ai crezut ca natura a creat trenul si gara).asa si in api., cand s-a descoperit rotatia 'cadrelor'(ramelor = corpurilor)de jos in sus = omul ! " MAI STUDIAZA ... FILOZOFIA ".


Are dreptate, Cristi Bratu, cand spune ca ISTETIMEA si SIRETENIA n-ar mai trebui asociate cu vulpea, ci cu VARROUA!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 07 Ian 2018, 13:55

e cumva ...atac la pers. ? ( admin.ule esti cumva in pauza ?).eu nu as spune,ca cineva deunazi, ca esti plecat la colindat ci ca esti plecat ... cu sorcova .
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde pvc » 07 Ian 2018, 16:18

vulpea scrie:e cumva ...atac la pers. ? ( admin.ule esti cumva in pauza ?).eu nu as spune,ca cineva deunazi, ca esti plecat la colindat ci ca esti plecat ... cu sorcova .

Te-a mancat pe undeva sa intri in disctii cu cine nu trebuia! Nu stiai ca toate discutiile cu respectivul se termina cu jigniri? Cu respectivul cand incepi o discutie trebuie sa fi pregatit de o lupta lunga, dura si murdara.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde tiih » 07 Ian 2018, 19:56

cucubau scrie:
daffid mihailov scrie:Cucubau, Dacă și după ce se schimba generația se mai vorbește de nosema, atunci ceva da cu minus.

Faptul ca nu se discuta despre prezenta nosema nu inseamna ca nu exista.
Unde madam nosema s-a instalat va da cu minus sigur, chiar daca stupicultorul stie sau nu de ce are in prisaca.


Corect dl cucubau...desi eu cred ca dupa cativa ani ar putea sa dea cu zero......
Ptr.a fi mai usor inteles ..ma ofer sa ai donez dl daffid mihailov niste matci si familii de albine atinse de nosema de la o stupina a unui incepator care a accesat niste fonduri,,dar era paralel cu apicultura...
Tot ce trebuie sa faca e sa amestece ramele cu miere,matcile,ramele cu puiet intre ce primeste si stupii dansului...fara tratamente,,cativa ani...
Daca dupa 3..4 ani,dupa ce se schimba generatia nu ajunge cu zero familii de albine....eu platesc...
Aveti curaj????? :!:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde daffid mihailov » 07 Ian 2018, 22:09

Stai liniștit ca spori de nosema are oricine. :D mulțumesc oricum. Numai ca nosema scade o data cu culesul și creste iarna. Asa ca teoria lui Cucubau tine doar pana la începutul lui mai. Dar aici vb de familii de producție. De familii care dau înainte nu care bat pasul pe loc.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde mellis » 08 Ian 2018, 01:01

Se pare că unii vorbesc despre .. dopaj...familii ținute artificial in rand...
Câți scutură pe rame noi..lada..tratament serios??
Polenul este aur ce vindecă...
Amestec de rame...buna urare de sărbători...
Sănătate...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde Balian » 08 Ian 2018, 06:57

Toţi aveţi dreptate. Depinde cine despre care nosemă vorbeşte, apis sau ceranae.
http://forum-discutii.apiardeal.ro/inde ... pic=2565.0
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde Mircea_63 » 08 Ian 2018, 11:47

Vorbind de "marile culesuri" discutia s-a cantonat la salcam. Eu am auzit ca mai exista si alte culesuri. :)
Vorbind de culesul la salcam, atentia se indreapta spre cele 40 de zile de dinaintea culesului, dar mai putin de faptul ca pregatirea incepe din... august.
August a trecut, asa ca ramane sa vedem ce facem mai departe. E vorba de cele 7 rame de puiet si 40 de zile. Corect, dar prea succint. Fara familii sanatoase, rezultatele sunt slabe. Fara polen din belsug, pacat de ele. Sanatoase, cu polen, fara prag de roire ridicat, iti va fi utila scara. Pragul de roire depinde de calitatea matcii, dar si de varsta ei.

Toate astea pentru a gestiona cat mai multi stupi cu cat mai putina munca. Altfel... poti apela si la artificii: cules fara matca, luat culegatoare din stupii ajutatori.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde yuonyuon » 08 Ian 2018, 13:09

discutia sa transformat" cum sa facem miere fara sa avem structura familiei pentru cules"

Nature finds a way :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde irina » 08 Ian 2018, 15:58

Mircea_63 scrie: E vorba de cele 7 rame de puiet si 40 de zile.

Nu-s cam multe rame? 7 cu puiet+ 2 cu miere/pastura.....ar cam trebui pus catul la inceputul lui aprilie.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 63 vizitatori