Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 16 Mar 2013, 09:17

Nu putini sunt cei care se confrunta cu un aspect destul de neplacut:
- la un cules mare, familiile au 9 rame Dadant de puiet, populatie numeroasa, dar aduna putin si mai intra si in friguri!
In majoritatea cazurilor, nr. culegatoarelor este mult mai mic decat nr. "albinelor de stup".
Am deschis acest topic pentru ca apicultorii sa gaseasca raspunsuri la modul "cand" si "cum" pregatim marile culesuri!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde CATALIN » 16 Mar 2013, 09:39

problema nu vine din interiorul stupului...
sti ce voiam eu sa fac anul trecut sa inchid matca pe perioada culesului la salcam insa cred ca daca ti sa intamplat asa asezarea stupului a fost pusa necorespunzator (in soare de ex)
si ai pierdut multa albina pt ventilatie in culesurile abundente ies si cele mai tinere albine la cules obligate
parerea\ mea
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 16 Mar 2013, 09:57

Catalin, cine (ce) "obliga" albinele tinere sa iasa la cules?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marele culesuri!

Mesajde Mircea_63 » 16 Mar 2013, 10:10

Daca necesarul de doici este mare, sau acea populatie mare este alcatuita preponderent din albina foarte tanara, numarul culegatoarelor va fi redus.

Pregatirea unei structuri bune de cules, incepe cu 40 de zile inaintea culesului prognozat, dar exista si metode hei-rupiste, prin manevrarea ramelor capacit-necapacit, captarea culegatoarei de la alti stupi, podisor Snellgrove.

Personal, socotesc ingradirea pontei matcii ca fiind contraproductiva in timp, dar nu pot confirma din experienta practica. Pe moment, se simte la cules!

Se practica chiar si orfanizarea!

Last Edit Albinele tinere ies la cules cand nu au de ingrijit puiet. Exista riscul ca o schimbare meteo sa le arunce in friguri.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde 7Rame » 16 Mar 2013, 11:33

Orfanizarea prin suprimarea reginei nu o vad benefica: in lipsa feromonilor de matca se strica total echilibrul familiei, albinele pot deveni dezorientate, nemotivate, singura lor problema fiind insasi lipsa matcii. Toata lumea stie ce inseamna o regina intr-o familie, iar noi orfanizam de ce? In ideea de a scoate la munca mai multa albina si de a nu tine ocupate si doici, in stup, prin lipsa puietului alb. Procedura asta am dezbatut-o larg cu al' batran, care o prefera (ca asa stie dinsul din cartile vechi). Apoi, ma efecte negative in familie pe viitor, doar nu trag salcamul si dau foc la stup! Eu am nevoie de echilibru si de continuitatea lui, de normalitate, astfel ca viata familiei sa decurga natural, normal. Bun, o suprim, si ce fac cu ea? O tin intr-un nuclkeu cu o cana de albine, ce rezulatte am, daca ma gandesc la ce puiet voii avea acolo?

Lucrul cu puietul: din cate stiu eu, pt ca o albina sa devina lucratoare, treb sa treaca 35-40 zile de la stadiul de ou. Mai stiu insa, ca intr-un cules puternic si o parte din doica iese la nectar. Pt a mari numarul de albine tinere la care sper sa iasa la cules, suprim puietul alb, necapacit, care are nevoie de ingrijire, si deci imi tine albina in stup. Astfel, pastrez regina, am echilibru biologic, am viitor. Si cu ceva timp inainte, in functie de varsta lui, iau puiet din alte familii. Practic schimb puietul intre familii, interesandu-ma atat volumul lui, dar mai ales varsta. Am incercat metoda asta doar pe 4 stupi (din lipsa de timp) si rezultatele au fost evidente. Ma refer aici la un cules de tei, nu salcam.

Pozitionarea stupilor in soare, evident ca imi tine multa albina la ventilatie, deci nu e un avantaj.

Mai e si distanta fata de masivul melifer, sau pozitionarea. Una e la marginea padurii de salcam, unde mai am inca vreo 15 pavilioane, (ca acestea au acees greoi printre pomi) deci densitate enorma de albina, alta e in mijlocul padurii, unde albina are pe 360 grade front de lucru.

Nu in ultimul rand, se poate vb de genetica familiei, cat de "vrednica" este, si bineinteles de starea de sanatate existenta in stup. Alte zone care s-ar dezbate pe pagini lungi..

Andrei scrie la deschiderea topicului: ""- la un cules mare, familiile au 9 rame Dadant de puiet, populatie numeroasa, dar aduna putin si mai intra si in friguri!"" Treaba asta poate fi chiar benefica, adica daca duci o familie intr-un cules, si ii faci putinel loc, chiar de ar fi asta doar prin eclozionare de puiet, si ii dai si 2 foi sus, eu zic ca uita de roit, isi vd de treaba.
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 16 Mar 2013, 11:59

Stim ca breakdance-ul de pe rame si abundeta de pe "banda rulanta" (cules intens) pot lamuri albinele tinere sa-si "schimbe meseria"! Oricum, pe timpul culesului, daca este intens, spatiul de ouat se reduce! Cum credeti, ar fi mai bine sa reducem spatiul de ouat o saptamana inainte de cules, pentru ca apoi sa-l lasam la discretie?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde Mircea_63 » 16 Mar 2013, 12:17

Nu l-as reduce cu o saptamana inainte. Daca intra in friguri, adio cules. Practica ce zice?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ovidiu_78 » 16 Mar 2013, 12:33

toate trebuie facute la timpul lor,si sa tina si vremea cu noi,ca degeaba stimulezi si faci ca pe inceputul salcamauli de ex,sa ai lada plina de albina culegatoare,si ai afara ploaie cu zilele....in acest caz cam se pregatesc de roit...dar asta e partea a doua,de pregatit trebuie pregatita familia
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde 7Rame » 16 Mar 2013, 12:52

oricum, cand te duci in salcam, trb sa ai semi-blocaj jos pe cuib, astfel incat sa ai mierea marfa doar pe etaj, nu pe coronite jos. Asta cu miere/sirop de la sac. Etapizat, reducand in trepte spatiul reginei. in cules ea nu mai are sanse in fata culegatoarei. Este o varianta mai comoda, insa cine are timp, trebuie sa faca si infuzie de goanga din alti stupi, deci tot la mutat de rame se ajunge.
Intr-o saptamana nu intra in friguri, inainte, decat daca ai blocaj de mult timp, si multa tinerete in stup.

Hi-hi, ce ne face vremea, vedeti, ne tine acasa, la calculator, la dezbateri..:D
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 16 Mar 2013, 13:16

Sa intelegem, 7Rame, ca nu este bine sa plecam la un cules cu tot calabalacu', ca neamu' lu' Stanescu, ci sa pregatim - in cadrul stupinei - un nr. de familii cu care sa atacam culesul! Dar in cazul apicultorilor care nu au "goanga pentru infuzie", ce metode ar mai fi?!? "Cand" si "cum" sa pregateasca "martoaga" - fara tava de jaratec - pentru "marea batalie"?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde 7Rame » 16 Mar 2013, 13:40

puiet, nu goanga.
asta ar fi cazul ideal, teoretic, insa nu stiu multa lume sa-l aplice. Numai vreo 3 persoane. v-am zis, nici eu nu am facut decat experimental, timpul disponibil este redus.
Normal, ca trebuie sa te bazezi la atac pe fruntasi. Si daca ai 2 stupi, de nivel mediu, acestia in cules nu fac treaba nici la jumatate. cat ar face unul de putere dubla (si asta tot legat de puietul alb, limitat de puterea de ponta a unei singure regine, nu doua). Deci daca faci pastoral la sute de km, cum e cazul HD, AB, CJ, am vz chiar si IS la noi, e normal sa pleci doar cu familii ff bune. Eu am salcamul 1, in 7-10 mai (de obicei) langa vatra, 2 la 40 km, si 3 la inca 25, deci iau cu mine toate gurile, sa "mananca si ele" si sa faca dezvoltare. Teiul identic, deplasari scurte.
depinde acum, de fiecare stupina, de timp, de bani, de pricepere, de vreme etc.
Stiu, vb de metode in sine in ac topic, dar se leaga cu restul.
Oricum, la salcam 1, ma bazez la centrifuga, doar pe fam care au cel putin 13-16 rame de goanga, compacte. restul ti-am zis, turism apicol :D sa vada si ele cum sta treaba. Ca sa ajungi aici, iti trb familie iernata bine, stransa 6-7 rame in martie, si stimulata corect.
personal nu fac transfer de puiet, decat f rar, exp sa zic, (am servici, si nu am cu cine lucra/substitui in stupina)dar de blocat cuibul o fac fara exceptie, altfel adun mierea dintre larve
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde mirceahvn » 16 Mar 2013, 18:45

la salcam nu este problema cu ventilatia chiar daca stupul e in plin soare deoarece temperaturile rar depasesc 27 de grade ,e drept sunt si exceptii cand este f. cald ,acum depinde si de zona .
mirceahvn
 
Mesaje: 14
Membru din: 25 Ian 2013, 11:36

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde alt stupar » 16 Mar 2013, 21:50

ignatov andrei scrie:Nu putini sunt cei care se confrunta cu un aspect destul de neplacut:
- la un cules mare, familiile au 9 rame Dadant de puiet, populatie numeroasa, dar aduna putin si mai intra si in friguri!
In majoritatea cazurilor, nr. culegatoarelor este mult mai mic decat nr. "albinelor de stup".
Am deschis acest topic pentru ca apicultorii sa gaseasca raspunsuri la modul "cand" si "cum" pregatim marile culesuri!
eu fac tot posibilul sa ma confrunt cu urmatorul aspect: asigur 9 rame de puiet cu aprox. 10-14 zile inaintea debutului marelui cules. Si... daca se intampla ca salcamul "sa dea" aspectul devine foaaaarte placut :D
In rest.... jegării cu 4-5 rame de puiet la sfarsit de aprilie :twisted: ? poti sa-i tot ingradesti matca cu sapte centuri de castitate ca tot aia-i... aferim !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde Albinel » 16 Mar 2013, 22:24

" Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!"

interesant subiect.. Felicitari !! ;)
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde lucky5strike » 16 Mar 2013, 23:31

Cel mai simplu, orice cules se ataca de cu primavara: sa scoti cat mai multe familii pe 6-8 rame albina sanatoasa si cu macar 10-12 kg rezerve.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde Albinel » 16 Mar 2013, 23:37

doua -trei rame dadant ,acoperite peste 70% cu puiet la vremea asta ..valoreaza mult mai mult decat sase-opt rame cu albina ..care nu au nici o valoare pentru culesurile importante ce ne asteapta .. ;)
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori