Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde Adi Hodis » 15 Apr 2014, 23:11

lucky5strike scrie:Atentie : unind 2-3 familii slabe, momentan doar te-ai pricopsit, cu o familie slaba mai mare !

Si daca matcile sint tinere, in roi iernati ?. ( Ca parca e regula de cand cu banii europei )
Poate nu au avut ,,cu ce" sa-si arate vrednicia. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde lucky5strike » 15 Apr 2014, 23:24

Da Adi, si de aia ziceam, cu un an inainte.

Acuma, roii ramasi in urma, devin familii cam tarliu, decat la floare.

Stii de goanga mea mai veche, un producator de miere trebuie sa aiba numai doua feluri de unitati in prisaca.

Si asta, de la intrarea in iarna.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde igo1 » 15 Apr 2014, 23:26

Foarte bine, eu acum ma pregatesc pt la anu, :D daca o sa ma intrebi ce am facut anul trecut pe vremea aceasta, iti voi raspunde ca m-am pregatit pt anul acesta. Cum? am citit ce ati scris voi pe forum,am invatat cate putin, si asa mi-am facut curaj anul acesta sa cumpar albinee. De acum inainte imi ramane sa vad cat de bine se potriveste in cazul meu, socoteala de acasa, adicaaa cea din carti si de pe forum, cu cea din targ sau din lada. Si deja va marturisesc faptul ca am multe motive de ingrijorare. Dar mai cu stangul, mai cu dreptul, voi trece si eu clasa. Obiectivele pe anul acesta sunt dublarea numarului de familii si intrarea in iarna cat mai adecvat.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde paul » 15 Apr 2014, 23:42

lucky5strike scrie: Daca maine ar incepe culesul, cu cat vine in plus unitatea slaba? :roll:

Interesant modul de abordare.
Daca maine ar incepe culesul, aportul in plus al familiei slabe ar fi ZERO ! Daca peste doua saptamani ar incepe culesul, aportul ar fi de +50% !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde pngflorin » 16 Apr 2014, 08:50

lucky5strike scrie:Atentie : unind 2-3 familii slabe, momentan doar te-ai pricopsit, cu o familie slaba mai mare !


Bun...si atunci care este sfatul???
Daca unific cu o familie puternica, exista posibilitatea, chiar si de cateva procente sa pierd matca din familia puternica... :? , orice unificare presupune un risc in acest sens.Asta in ideea de a optimiza culesul.Sa i-au ramele cu puiet gata de ecloziune, ar fi o alta metoda.
Ultima oară modificat de pngflorin pe 16 Apr 2014, 08:52, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde pngflorin » 16 Apr 2014, 08:51

Ideea ar fi ca intr-o stupina sa ai familii slabe si f puternice, cele de mijloc nefiind de dorit .
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 16 Apr 2014, 10:40

pngflorin scrie:Ideea ar fi ca intr-o stupina sa ai familii slabe si f puternice, cele de mijloc nefiind de dorit .


Ideea ar fi ca intr-o stupina, sa ai familii structurate d.p.d.v. al componentei efectivelor!
Cei care folosesc gratiile hanneman, ar putea veni cu unele explicatii!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde pngflorin » 16 Apr 2014, 10:42

ignatov andrei scrie:[Ideea ar fi ca intr-o stupina, sa ai familii structurate d.p.d.v. al componentei efectivelor!
!


Te rog, explica !
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde mitica68 » 16 Apr 2014, 21:54

igo1 scrie:Foarte bine, eu acum ma pregatesc pt la anu, :.................. Obiectivele pe anul acesta sunt dublarea numarului de familii si intrarea in iarna cat mai adecvat.
Nu cred ca este un obiectiv bun, mai bine o familie puternica pentru iarna decat mai multe slabe, parerea mea de incepator.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde paul » 17 Apr 2014, 08:44

mitica68 scrie:
igo1 scrie:Foarte bine, eu acum ma pregatesc pt la anu, :.................. Obiectivele pe anul acesta sunt dublarea numarului de familii si intrarea in iarna cat mai adecvat.
Nu cred ca este un obiectiv bun, mai bine o familie puternica pentru iarna decat mai multe slabe, parerea mea de incepator.

Mitica ... dublarea unei familii face parte din geneza albinei !
SUPER REALIST OBIECTIVUL !!! Parerea mea ... de incepator ! 8-)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde mitica68 » 17 Apr 2014, 09:10

paul scrie:
mitica68 scrie:
igo1 scrie:Foarte bine, eu acum ma pregatesc pt la anu, :.................. Obiectivele pe anul acesta sunt dublarea numarului de familii si intrarea in iarna cat mai adecvat.
Nu cred ca este un obiectiv bun, mai bine o familie puternica pentru iarna decat mai multe slabe, parerea mea de incepator.

Mitica ... dublarea unei familii face parte din geneza albinei !
SUPER REALIST OBIECTIVUL !!! Parerea mea ... de incepator ! 8-)

Cred ca nu ai inteles bine, dublarea familii de albine, este OK, insa eu am facut referire la INMULTIREA numarului de familii, adica din 2 stupi sa faci 3 sau 4 (divizare) . Eu la acest aspect am vrut sa ma refer.
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde paul » 17 Apr 2014, 09:17

igo1 scrie: Obiectivele pe anul acesta sunt dublarea numarului de familii si intrarea in iarna cat mai adecvat.

Mitica, eu zic c-am inteles foarte bine ce intentioneaza colegul !!!
LE ... daca te ajuta, pot sa fac si analiza sintactica si morfologica a textului de mai sus ! Si a textului ... tau, cel referitor la "obiectivul tau nu este unul bun" 8-) 8-) 8-)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde Adi Hodis » 17 Apr 2014, 15:10

Ce-i aici oameni buni ? ... despre ce se discuta ?. :)
Aha, parca era vorba de lucrari anterioare celor la care ajunsara-ti.
Ca sa nu mai lungiti subiectul asta nou, don' Mitica ... dublarea nr. familii, inseamna ca din 1 familie se face 1 roi. Acest roi va fi ingrijit sa ajunga familie pana in toamna. Regula se respecta la orice nr. de familii ar fi in discutie.
Aceasta dublare, nu este ceva iesit din comun. Este ceva normal si se poate realiza.

Divizarile, sint cu totul altceva si nu le vom dezbate aici.

Sa revenim la tema topicului,
pngflorin scrie:
ignatov andrei scrie:[Ideea ar fi ca intr-o stupina, sa ai familii structurate d.p.d.v. al componentei efectivelor!
!


Te rog, explica !
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde Bambucha » 18 Apr 2014, 12:02

Inainte cu 2 saptamani de marele cules(1+2) din primavara, ca despre el este vorba in principal economic vorbind, cuibul unei familii bune de productie ar trebui sa umple bine un volum de 80 de litri.
Acest volum corespunde unui stup ME de 2 corpuri pe 10 rame, MER pe 3 corpuri a 10 rame, Dadant + magazin a 10 rame, orizontal pe 15 rame.
Partea cealalta a paharului - deobicei pragul acesta corespunde cu cel de roit, daca familia sta inactiva. Dar si daca o prindem activa pe cules!! ;)
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 19 Apr 2014, 00:38

Si daca ratam culesul la salcâm????
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde Bambucha » 19 Apr 2014, 08:03

In functie de data la care urmeaza urmatorul cules, se fac divizari/unificari/mentinuta familia in stare activa. Daca nu merge nici un salcam in pastoral situatia hranei in stup devine foarte alarmanta la atata popor!
In acest caz (nu vreau sa laud un anumit tip de stup) daca nu mai am nimic pana la tei/FS, divizarea o fac direct cu corpul plantand 1 botca in fiecare unitate, operatie ce dureaza max 3 min.
Apoi "atac" din plin sacul de zahar. Undeva in intervalul 10-20 iunie ar trebui sa formez din nou cuiburile la volumul de mai sus. Avantaj net din nou unde se lucreaza cu, corpul.
Dumneavoastra cum faceti?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori