Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde daffid mihailov » 06 Ian 2018, 00:44

Yuonyuon sunt de acord cu tine. Nici eu nu caut mult puiet primăvara dacă nu e îngrijit cum trebuie nu mi se pare fiabil. Adică de f multă albină.

Ignatius, tocmai asta e ideea ca dacă ai culegatoarea nu o sa te ia figurile și nici durerea de cap. ;)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde yuonyuon » 06 Ian 2018, 01:04

daffid mihailov scrie:Yuonyuon sunt de acord cu tine. Nici eu nu caut mult puiet primăvara dacă nu e îngrijit cum trebuie nu mi se pare fiabil. Adică de f multă albină.

Ignatius, tocmai asta e ideea ca dacă ai culegatoarea nu o sa te ia figurile și nici durerea de cap. ;)
Din moment ce sa inteles chestia cu configuratia familiei inainte de cules. restu e praf in oki , de la turte ,paste proteice, pat cald .api-masa etc, sau dus , pentru ca secretu e sa lucrezi in aceasi directie cu natura.

Cu toate ca suntem producatori , trebuie sa vedem apicultura prin okii unui oportunist . cum sa maximizam profitu. stupul potrivit la locu potrivit si pe vremea potrivita


Ignatius. Ai plecat vreodata cu masina in panta ?? nici sa nu opresti motoru dar nici sa miroasa a ambreaj. cam asa tre sa pleci si cu stupii in primavara .
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde cristian bh » 06 Ian 2018, 01:09

ignatius scrie:Dexi prea multa doica prea putine culegatoare, nu faci miere. Prea multebculegatoare sibprea putine doici intra unbfriguri, nu? Asta e ecuatia?


Daca o citesti taman pe invers,...s-ar putea s-o descoperi,...zic. ;)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde gica.mosu » 06 Ian 2018, 08:16

Ignatus,scrie:Dc trebuie sa scriem subtil?Suntem constipati....NUUUUU, bag sama ca altu-i motivul... :shock: "uni...I" au "CREERUL GRIPAT"... :oops: ...de nu pricep...dar,daca-mi trimiti o adresa i-ti ofer de "mos CRACIUN" pe rit vechi de pomana (am motiv) ...un dex in ce limba vrea muscchii lu' matali+un manual de apicultura... :P ...sapa'i mai discutam si la nivel'nalt.... :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 06 Ian 2018, 08:56

yuonyuon,poate ai vrut sa scri RAMPA nu PANTA !'mai' g.m,te simti cumva cu musca pe caciula de scri asa ? nu mi-a placut deloc CE si CUM ai scris,tin f.mult sa nu ma dezamagesti SI TU !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 06 Ian 2018, 09:07

PS.si ca sa scriu si eu ceva la subiect : tot secretul maximizarii culesurilor este ca sa ai 'mate lesinate' intre culesuri si 'carne de tun' cu putin inainte de culesuri.restul,fiecare face 'cum il taie capul' si ...dalta(g.m.)... ca sa respecte 'principiile' mele = 'mate lesinate' si 'carne de tun' !(poate mai stie cineva cum se izoleaza/inghesuie matca in timpul culesurilor = culegatoare ghiotura/la maxim si doici la minim).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatius » 06 Ian 2018, 09:23

Lumea a inteles cum trebuie fie o familie ca sa valorifice culesul de salcam, puternica avand culegatoare multa.
dar cum facem asta ????? aici e cheia discutiilor !

Cel mai adesea se intampla urmatorul fenomen, ai albina multa dar albinele culeg putina miere la salcam si dupa salcam observam ca matca isi reduce ponta si familia se slabeste .
Tocmai asta e dificil, sa dirijezi familia in asa fel incat sa ai culegatoare multa la culesuri.

Albina carpatina se dezvolta exponential, personal asta patesc constant, familiile se dezvolta bine pana la o data dupa care urmeaza un regres, ceea ce inseamna ca matca trebuie dirijata asa incat dezvoltarea coloniei sa fie constant crescatoare, nu expoenentiala.
Deci cate rame de puiet trebuie sa urmarim sa avem in stup in perioada 1-10 aprilie?
La cate rame de puiet urmarim sa se dezvolte colonia de albine ca sa avem un echilibru ( in favoarea culesului) doici-culegatoare?
Ce alte lucrari facem inainte de culesul de salcam?
Va multumesc
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatius » 06 Ian 2018, 11:00

revin
d-l Ignatov scria " Suprafata de puiet capacit, cu 35 de zile inainte de cules, ne va spune ce lot de culegatoare vom avea la inceputul culesului. Daca lotul este numeros, va reusi sa scoata si albina de stup la cules. Daca nu este numeros, n-o va scoate! Ba chiar va trebui ca din lotul de culegatoare sa ramana albina in stup pentru a incalzi puietul, avand in vedere faptul ca - asa cum am spus la inceputul topicului - am 9 rame cu puiet"

e clar ca dezechilibrul apare pentru ca avem 9 rame de puiet si atunci culegatoarea in loc sa iasa la cules va ramane o parte sa ingrijeasca puietul. ideal ar fi sa avem puiet pe vreo 7 rame de puiet la inceputul salcamului ar fi ideal pentru ca atunci culegatoarea iese toata la cules si mai antreneaza si o parte din albinele de stup pentru cules.
cu 35 de zile inainte de cules sa avem vreo 4 rame de puiet capacit.
cred ca trebuie urmarit - o doica la 3-4 celule si nu 3-4 doici la o celula. In ultima situatie apare roitul. in prima situatie cu culegatoare multa rezulta cules bun.
daca la 5-10 aprilie ai 4 rame cu puiet capacit inseamna ca la 10 mai( dupa 35 de zile) vom avea 20.000-24.000 albine culegatoare care vor valorifica culesul.

Ma insel?
48 ani, stupi verticali
ignatius
 
Mesaje: 222
Membru din: 22 Noi 2011, 00:08

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde yuonyuon » 06 Ian 2018, 11:02

vulpea scrie:yuonyuon,poate ai vrut sa scri RAMPA nu PANTA !'mai' g.m,te simti cumva cu musca pe caciula de scri asa ? nu mi-a placut deloc CE si CUM ai scris,tin f.mult sa nu ma dezamagesti SI TU !
in viata ar sa te dezamageasca multi , si nici nu ai sa i multumesti pe toti .
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde yuonyuon » 06 Ian 2018, 11:10

ignatius scrie:revin
d-l Ignatov scria " Suprafata de puiet capacit, cu 35 de zile inainte de cules, ne va spune ce lot de culegatoare vom avea la inceputul culesului. Daca lotul este numeros, va reusi sa scoata si albina de stup la cules. Daca nu este numeros, n-o va scoate! Ba chiar va trebui ca din lotul de culegatoare sa ramana albina in stup pentru a incalzi puietul, avand in vedere faptul ca - asa cum am spus la inceputul topicului - am 9 rame cu puiet"

e clar ca dezechilibrul apare pentru ca avem 9 rame de puiet si atunci culegatoarea in loc sa iasa la cules va ramane o parte sa ingrijeasca puietul. ideal ar fi sa avem puiet pe vreo 7 rame de puiet la inceputul salcamului ar fi ideal pentru ca atunci culegatoarea iese toata la cules si mai antreneaza si o parte din albinele de stup pentru cules.
cu 35 de zile inainte de cules sa avem vreo 4 rame de puiet capacit.
cred ca trebuie urmarit - o doica la 3-4 celule si nu 3-4 doici la o celula. In ultima situatie apare roitul. in prima situatie cu culegatoare multa rezulta cules bun.
daca la 5-10 aprilie ai 4 rame cu puiet capacit inseamna ca la 10 mai( dupa 35 de zile) vom avea 20.000-24.000 albine culegatoare care vor valorifica culesul.

Ma insel?
pai exact asa e.
30% doica, 30% culegatoare si 30% in rezerva
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vladonofrei » 06 Ian 2018, 12:00

Buna tare treaba asta cu structura familiei. De parca familia de albine nu ar fi un organism viu complex ,ci un calculator pe care sa l comfiguram noi dupa bunul plac :D Familia de albine evolueaza asa cum e inregistrat in ADN -ul ei .
vladonofrei
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Sep 2014, 00:36

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde cucubau » 06 Ian 2018, 12:10

Structura unei familii pregatita pentru cules este structura unei familii de putere normala pentru acel moment la care starea de sanatate este buna.
Responsabila cu deficitul de culegatoare este madam` Nosema.
Cu cat te inbogatesti cu mai multa nosema, cu atat vei avea mai putina culegatoare.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 06 Ian 2018, 18:46

vladonofrei scrie: De parca familia de albine nu ar fi un organism viu complex ,ci un calculator pe care sa l comfiguram noi dupa bunul plac


Te opreste ... "cineva"...?!?
Ultima oară modificat de ignatov andrei pe 06 Ian 2018, 18:48, modificat 1 dată în total.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 06 Ian 2018, 18:47

cucubau scrie:Responsabila cu deficitul de culegatoare este madam` Nosema.


Aha... deci, femeile fac apicultura...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde daffid mihailov » 06 Ian 2018, 19:12

Cucubau, Dacă și după ce se schimba generația se mai vorbește de nosema, atunci ceva da cu minus.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vladonofrei » 06 Ian 2018, 20:41

ignatov andrei scrie:
vladonofrei scrie: De parca familia de albine nu ar fi un organism viu complex ,ci un calculator pe care sa l comfiguram noi dupa bunul plac


Te opreste ... "cineva"...?!?


Pai eu as zice ca natural structura familie e foarte bine reglata si nu as putea sa o fac eu mai bine.Eventual as putea dezechilibra-o pentru a profita de un cules dar le vom pierde pe urmatoarele.Singurul lucru util pe care l am putea face este sa grabim dezvoltarea familiei incat sa aiba o populatie maxima la primul cules.
vladonofrei
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Sep 2014, 00:36

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 43 vizitatori