Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 08 Ian 2018, 16:44

Mircea_63,pot sa-mi spun si eu parerea la subiect ?ai 'enuntat' ,dupa mine,cateva mici mari inexactitati.daca s-a cantonat discutia pe salcam e pentru ca e primul 'mare cules' .sti cumva ca 'marile culesuri' nu sunt toate 'la fel' ? cum procedam la primul cules asa procedam la toate culesurile (aceeasi tehnica apicola de abordare).alta inexactitate e ... august.dupa mine,pregatirea incepe din ... fiecare zi ! o alta ar fi ... 7 rame cu puiet.dece nu 5R puiet sau 10R puiet ? unde scrie tocmai de 7 ? o alta ar fi ... fara prag de roire ridicat .pai sa inteleg ca,dupa tine,trebuie sa aiba prag de roire coborat ?! o alta ... pragul de roire depinde de calitatea matcii.eu as spune ca pragul de roire depinde de familie ca numar de membrii plus inexistenta 'marelui cules' scontat si ,mai ales,de conditiile asigurate de stup.o alta,sa inteleg ca matcile 'babete' nu roiesc ? o alta,m-ai bagat in ceata cu culesul fara matca,vrei sa dezvolti ideia ? PS.unde nu da D.zeu sa am NUMAI familii PUTERNIC ROITOARE = cea mai corecta constituire a unei familii, roirea producandu-se DOAR la familiile sanatoase !!!
vulpea

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Balian » 08 Ian 2018, 16:55

Mircea_63 scrie:Vorbind de "marile culesuri" discutia s-a cantonat la salcam. Eu am auzit ca mai exista si alte culesuri. :)
Vorbind de culesul la salcam, atentia se indreapta spre cele 40 de zile de dinaintea culesului, dar mai putin de faptul ca pregatirea incepe din... august.
August a trecut, asa ca ramane sa vedem ce facem mai departe. E vorba de cele 7 rame de puiet si 40 de zile. Corect, dar prea succint. Fara familii sanatoase, rezultatele sunt slabe. Fara polen din belsug, pacat de ele. Sanatoase, cu polen, fara prag de roire ridicat, iti va fi utila scara. Pragul de roire depinde de calitatea matcii, dar si de varsta ei.

Toate astea pentru a gestiona cat mai multi stupi cu cat mai putina munca. Altfel... poti apela si la artificii: cules fara matca, luat culegatoare din stupii ajutatori.

Nu știu, --- totul mi se pare scris simplu la subiect și corect. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde daffid mihailov » 08 Ian 2018, 18:24

irina scrie:
Mircea_63 scrie: E vorba de cele 7 rame de puiet si 40 de zile.

Nu-s cam multe rame? 7 cu puiet+ 2 cu miere/pastura.....ar cam trebui pus catul la inceputul lui aprilie.

Nu a răspuns nimeni si e chiar bună întrebarea. ;) Eu nu ma concentrez pe puiet. Îmi place sa vad multă albină nu mult puiet.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
daffid mihailov

Mesajde gica.mosu » 08 Ian 2018, 19:02

...Pai v-a scris I A...."despre dezv de sus in jos si apoi de jos in sus" si a fost luat la"STOU"...Da d-na irina,daca ai stupi/10r ii pui "caciula"..=CAT....,daca nu "culegi din pomi"...., :shock: de asta am scris ca in unele zone din Romania,st 12r cu cat 1/2 se preteaza cel bai bine(PRIMAVARA=TOAMNA)...dar si la celalate tipuri se pot folosii 1-3 caturi :shock: si, mai sunt si alte metode, important sa le stii,sa le faci daca se poate la TIMP :o
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
gica.mosu

Mesajde cucubau » 08 Ian 2018, 19:10

ignatov andrei scrie:Nu putini sunt cei care se confrunta cu un aspect destul de neplacut:
- la un cules mare, familiile au 9 rame Dadant de puiet, populatie numeroasa, dar aduna putin si mai intra si in friguri!
In majoritatea cazurilor, nr. culegatoarelor este mult mai mic decat nr. "albinelor de stup".
Am deschis acest topic pentru ca apicultorii sa gaseasca raspunsuri la modul "cand" si "cum" pregatim marile culesuri!

Topicul a fost initiat cu talc.
In mod normal o familie de albine se dezvolta normal fara ajutor pentru a valorifica principalele culesuri din zona in care evolueaza.
cucubau

Mesajde cornelioandanciu » 08 Ian 2018, 19:23

Scuzati ca intervin, dar cred ca de fapt asta va doare, ca roitul se suprapune peste culesul de salcam. Si uitati ce cred eu. Salcamul este un arbore care provine de pe alte continente, a fost aclimatizat la noi, pai atunci cum sa fie ""setate"" albinele autohtone sa culeaga la salcam ,cand ele de fapt atunci asa stiu ele ca in acel moment trebuie sa roiasca ? De asta cei care au sesizat acest aspect aduc matci de prin alte parti, pentru a valorifica mai bine acel cules. Dar si acelea roiesc pana la urma. https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q= ... 7AuDrnAyWu
cornelioandanciu

Mesajde yuonyuon » 08 Ian 2018, 19:46

cornelioandanciu scrie: De asta cei care au sesizat acest aspect aduc matci de prin alte parti, pentru a valorifica mai bine acel cules. Dar si acelea roiesc pana la urma.
Aduc matci deunde a fost adus salcamu?
yuonyuon

Mesajde Mircea_63 » 08 Ian 2018, 19:49

Mircea_63 scrie:Sanatoase, cu polen, fara prag de roire ridicat, iti va fi utila scara.

FARA prag de roire ridicat, iti va fi utila scara! Ce scriu si ce intelegi, domnu' Vulpe.

Legat de culesul la FS... vara nu-i ca iarna.

7 rame? Am zis si eu asa... daca faci calcule, vezi cam cata albina ar trebui sa ai la salcam. Daca pragul de roire nu face fata, nici cules performant nu vei avea.

Cules bun, daca tine vremea cu stuparul si floarea secreta nectar, se face cu cat mai multa culegatoare. Dupa 40 de zile vei avea cu ceva peste albina iesita din cele 7 rame. In medie 7000 pe o rama x 7 rame + inca ceva, vei avea spre 60.000 adica spre 6kg de albina. Cu 5-6 kg de albina faci ceva treaba. :)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde yuonyuon » 08 Ian 2018, 19:59

Mircea_63 scrie:
Mircea_63 scrie:Sanatoase, cu polen, fara prag de roire ridicat, iti va fi utila scara.

FARA prag de roire ridicat, iti va fi utila scara! Ce scriu si ce intelegi, domnu' Vulpe.

Legat de culesul la FS... vara nu-i ca iarna.

7 rame? Am zis si eu asa... daca faci calcule, vezi cam cata albina ar trebui sa ai la salcam. Daca pragul de roire nu face fata, nici cules performant nu vei avea.

Cules bun, daca tine vremea cu stuparul si floarea secreta nectar, se face cu cat mai multa culegatoare. Dupa 40 de zile vei avea cu ceva peste albina iesita din cele 7 rame. In medie 7000 pe o rama x 7 rame + inca ceva, vei avea spre 60.000 adica spre 6kg de albina. Cu 5-6 kg de albina faci ceva treaba. :)
daca ai mult puiet larvar nu faci nici o culegatoare , te uiti la stupul negru de albine si salcamul inflorit la 2 metrii si productie varza. pentru ca majoritatea albinei "sta pe puiet" pentru ca este. de ce este ? pentru ca nu sa facut lucrarile din timp ca sa nu fie.

si uite asa, stup pe 20 de rame de albine daca da 10 kg in loc de 30 kg
yuonyuon

Mesajde Mircea_63 » 08 Ian 2018, 20:00

Culesul fara matca? E o posibilitate avantajoasa pe moment si dezavantajoasa pe mai departe. Altii o ingradesc pur si simplu sau o pun in colivie. Nu prea am ce dezvolta, deoarece numele metodei spune destul.
Mecanismul? Puiet larvar putin, albina libera sa culeaga. Liniste in privinta roitului. Dar daca vrei si S2, S3... nu se merita.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde cornelioandanciu » 08 Ian 2018, 20:01

yuonyuon scrie:
cornelioandanciu scrie: De asta cei care au sesizat acest aspect aduc matci de prin alte parti, pentru a valorifica mai bine acel cules. Dar si acelea roiesc pana la urma.
Aduc matci deunde a fost adus salcamu?

Pai...e interzis ! :D Dar s-ar putea sa fie asta o solutie pentru cei care vor sa nu aibe dureri de cap la culesul de salcam. Nu stiu. Ar trebui studiata problema. S-ar putea ca sa corespunda, asta in cazul in care perioada de inflorire de la noi ar corespunde cu cea de acolo, clima, etc. Sint prea multe variabile.
cornelioandanciu

Mesajde Balian » 08 Ian 2018, 20:43

yuonyuon scrie:daca ai mult puiet larvar nu faci nici o culegatoare , te uiti la stupul negru de albine si salcamul inflorit la 2 metrii si productie varza. pentru ca majoritatea albinei "sta pe puiet" pentru ca este. de ce este ? pentru ca nu sa facut lucrarile din timp ca sa nu fie. si uite asa, stup pe 20 de rame de albine daca da 10 kg in loc de 30 kg

Dacă închizi matca cu gratia cu 10-14 zile înainte de înflorire pe 5 rame 1/1 sau 10R 1/2 (pe un corp 1/2) reduci puietul larvar obligând albinele să meargă la cules. Riscant dacă vremea este rea--- automat scara. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde vladonofrei » 08 Ian 2018, 21:13

Balian scrie:
yuonyuon scrie:daca ai mult puiet larvar nu faci nici o culegatoare , te uiti la stupul negru de albine si salcamul inflorit la 2 metrii si productie varza. pentru ca majoritatea albinei "sta pe puiet" pentru ca este. de ce este ? pentru ca nu sa facut lucrarile din timp ca sa nu fie. si uite asa, stup pe 20 de rame de albine daca da 10 kg in loc de 30 kg

Dacă închizi matca cu gratia cu 10-14 zile înainte de înflorire pe 5 rame 1/1 sau 10R 1/2 (pe un corp 1/2) reduci puietul larvar obligând albinele să meargă la cules. Riscant dacă vremea este rea--- automat scara. :D

Daca inchizi matca 6-7 zile garantat trebe scara :D
vladonofrei

Mesajde daffid mihailov » 08 Ian 2018, 21:34

Cel mai simplu. Fără trucuri. Ai 100 familii. Din alea s-au făcut pt marele cules 70. Nu le ajuți. Nu le mai zăpăcești. Sunt deja echilibrate. Și în nici un caz nu unești cu altul mai prost. Asa faci și o oarecare selecție. Vei vedea ca pe tot parcursul anului se vor menține. Ca au deja setat un ritm biologic.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
daffid mihailov

Mesajde Balian » 08 Ian 2018, 21:37

Închizi pe 5-6 rame goale într-un loc unde nu bagă miere și polen pe trei săptămâni, și le dai de lucru și spațiu în rest.
Balian

Mesajde yuonyuon » 08 Ian 2018, 21:37

Balian scrie:

deci 2 saptamani pauza puiet in stup . nu vad ca o solutie , mai degraba ca o dauna. dupa salcam faci unu din 3.

in cules pot sa apara 3 probleme legate de acest aspect"
1 stupul a intrat in roit sau roieste
2 ai intrat in cules cu mult puiet larvar si albina sta pe puiet.
3 ori a ecluzionat masiv albina chiar la inceputul culesului , si stupul intra intr o faza de stagnare(sau proces de echilibrare) dar poate va culege ceva pe final, un dezechilibru major intre albine tinere si cele batrane,
yuonyuon

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR