Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cules de tei la marginea Ploiestiului

Mesajde victor s » 22 Iun 2011, 17:00

Am avut ocazia astazi sa vorbesc cu cativa apicultori ce venisera la marginea ploiestiului la cules de tei.
erau foarte dezamagiti, deoarece in 4 zile nu se vedea absolut nimic in caturi .
una din explicatii ar fi aceea ca inca nu s-a deschis complet teiul, dar cea mai plauzibila si mai mult ca sigura explicatie este aceea ca in ploiesti se desfasoara un amplu program de dezinsectie si deratizare.
sa speram ca va fi bine pana la urma, in fond nu ar fi nevoie decat de o ploaie si totul va reveni la normal ( cred eu...)
Fişiere ataşate
22062011654 (Medium).jpg
22062011653 (Medium).jpg
22062011652 (Medium).jpg
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Cules de tei la marginea Ploiestiului

Mesajde pngflorin » 24 Iun 2011, 12:08

in zona Odobesti la 25 de km spre Tg Secuiesc, de ieri cantarul a inreg timid 700 de grame, iar de acum cred ca va fi pe plus daca temperatura nu va depasii 28-30 de grade, de maine e cod galben de ploi, rece....
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Cules de tei la marginea Ploiestiului

Mesajde Ioan Guist » 26 Iun 2011, 08:29

La Comana si la Km 36 este cules.Acum e oprit nitel de la ploaie si racoare.Sa speram ca revine o data cu incalzirea.
Important e ca teiul secreta nectar.Gica a avut dreptate.
Asta inseamna ca da si ciucurova si deci pe langa salcam facem si ceva tei.Daca mai ciupim si la FS ceva, va fi un an bun.

Succese la toata lumea.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Cules de tei la marginea Ploiestiului

Mesajde ionut vlv » 26 Iun 2011, 09:17

are cineva experienta unui cules la tei la 800 de metri altitudine?in sensul ca daca la "vale" merge, oare merge si la aceasta altitudine?anul acesta as vrea sa incerc altceva si la iarna am sa vin cu concluziile.apropo,pentru cei interesati,spre Vidra-VL,sburatoarea parca e semanata si in unele locuri imbobocita,dar si un friiggg...!
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: Cules de tei la marginea Ploiestiului

Mesajde gica » 26 Iun 2011, 09:39

ionut vlv scrie:..........pentru cei interesati,spre Vidra-VL,sburatoarea parca e semanata si in unele locuri imbobocita,dar si un friiggg...!

Ia viteza si du-te acolo.Sunt ani in care da mai bine decat salcamul.
Din vreo 10 incercari am prins odata.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Cules de tei la marginea Ploiestiului

Mesajde pngflorin » 27 Iun 2011, 08:43

vineri au fost 1,8 kg spor la cantar, insa sambata, zero noroc ca au fost vreo doua ferestre , ca altfel era pe minus, ieri 1.1 kg, e ok pana acum mai ales ca abia de saptamana asta incepe la mine teiul in adevarata lui putere.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Cules de tei la marginea Ploiestiului

Mesajde victor s » 27 Iun 2011, 19:22

vremea nu prea tine cu acesti colegi apicultori din ploiesti...ploaie, vant, temperaturi noaptea de 10 grade...asta e...mergem inainte spre floarea soarelui !
sper ca la voi sa mearga bine teiul, atat cat a mai ramas din el...
deja in lanul de floare au scos capul cateva mici palarii spre soare...
spor , noroc si butoaie pline va urez!
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


cron