Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Mircea_63 » 11 Apr 2013, 15:53

jenica67 scrie:Eu nu vreau sa contrazic pe nimeni, eu vroiam sa spun, ca pentru fiecare interventie, conteaza si tehnologia folosita. Deci cand dau ziua sirop, folosesc deobicei pungile, am borcanele cu capac gaurit, si am si hranitoarele podisor. Mai nou am si un alt tip de hranitor, care este momentan in probe.


Jenica67, nici n-am luat-o ca pe o contrazicere ci ca pe o mica omisiune ca era vorba de...august. Eheee...despre hranitoare si podisoare, ar fi o discutie.
Ajungem la vorba d-lui Guist, una e 100 de stupi si alta e cateva sute. Ce e un lux si comfort pentru 100, pentru cateva sute duse in pastoral devine o pacoste. Chestie de logistica.

Acuma...pentru cel cu cateva sute, tot ce scriem noi aicea, sunt chestii fumate de mult. Pentru hranitor in podisor, discutia nu mai are rost.

Exista amanunte peste care sar din dorinta de a nu fi un topic amanuntit si plictisitor. Desi nu sunt sigur daca e bine de sarit. Corecta observatia ta: folosind hranitorul podisor sau in podisor si reducand urdinisurile, lucrurile se schimba in bine.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde jenica67 » 11 Apr 2013, 16:03

De aceia eu ziceam, ca am realiza mai multe, analizand situatii intamplate si sa vedem cauzele si concluziile.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde CORNEL V. » 11 Apr 2013, 16:09

Mircea_63 scrie:
jenica67 scrie:Parerea mea este ca nu putem trage concluzii asa, ca oricare dintre noi, cand face o lucrare in stupina, le face cu cele mai bune intentii, deci e prezumtiv ca nu vrea sa faca rau. Concluzii putem trage, numai analizand situatii intamplate, gasite adevaratele cauze si acelea trebuie pe viitor evitate.

Mircea_63 scrie: Haideti va rog: ce greseli sunt de evitat? Cum le putem face mai mult rau albinelor atunci cand de fapt vrem sa le facem bine?



jenica67 scrie: Si apropo de hranirea cu sirop ziua, ca informez ca eu dau siropul numai ziua, acum cand incepe sa creasca temperatura si nu am nici o data furtisag. :lol:


peterneamt scrie:Să începem cu august,prima lună din anul apicol
prostii :1.să le dăm sirop ziua şi eventual să mai turnam şi pe stupi.


Jenica, in August, riscul de furtisag e mai mare! Recomandarea este sa-l dai seara, ca pana dimineata sa goleasca hranitorul, in perioadele cu risc mai ridicat sa eviti siropul cu "mirosele". Sa incerci sa nu stai prea mult cu stupul deschis. Tu stii toate astea. :D
Si eu am mai mancat fructe nespalate sau cu mainile murdare si n-am patit nimic, dar nu pot spune ca e un lucru pe care il recomand.

Dar ajungem noi si la chestii de finete, cand stuparul crede ca face foarte bine si de fapt...e invers. :D

Eu nu cred ca in august e riscul cel mai mare de furtisag...in perioada aia se mai gaseste un mic cules de intretinere...nu peste tot,fireste
In perioada asta daca nu iei masurile ce se cuvin(multe au fost scrise aici),te pomenesti cu un furtisag de nu-l mai opresti decat cu inchiderea stupilor si plecarea pe alta vatra
In multe zone nu au inflorit pomii,polen este ,dar nectar pauza si de acolo pleaca probleme
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde jenica67 » 11 Apr 2013, 17:53

ovidiu_78, daca dai siropul la punga, nu este fenomenul ala ca la hranitor, pentru ca nici ele nu au acces la sirop. Accesul si-l fac mai tarziu, cand isi fac cateva gauri in punga, si incep sa suga. Dar prin gaurelele alea, prin care nici nu curge siropul, ci el este supt, nu se propaga nici mirosul de sirop. La fel este si la borcan.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Mircea_63 » 11 Apr 2013, 18:56

Colegii...ne pierdem in detalii ne-esentiale si discutii sterile. Sau daca vreti -interesante- insa off topic.
Am deschis acest topic si v-am invitat sa discutam doar despre cum sa facem cat mai mult rau albinei avand cele mai bune intentii, sau daca vreti, ce sa NU facem.



Ce sa NU facem? Sau ce sa evitam!

Concluzie:
Poti face rau albinelor, cu cele mai bune intentii, prin hraniri care declanseaza furtisagul :!:
Daca hranirile sunt prin podisor, eventual "la punga", sansele de reusita in a le face rau, scad.
Sansele de a declasa furtisagul, sunt mai mari atunci cand e lipsa de cules.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde jenica67 » 11 Apr 2013, 20:41

Deci sa zicem concluzia nr 1. Sa ne gandim inainte de a face hraniri, sa nu provocam prin actiunea noastra furtisagul !
Asi ridica alta problema in continuare, am auzit pe forum si s-a tras concluzia din actiunea unora : 2. Sa asiguram toamna necesarul de hrana pentru iarma, care sa ajunga pana la mijlocul lunii aprilie. Vezi primavara prelungita si capricioasa. Am auzit pe forum, ca nu pot sa ii asigur decat atata cantitate de miere, sa se descurce cu cata are. :lol:
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 11 Apr 2013, 20:46

A-ti vazut albine mai rele si infometate ca primavara??? Dar mai nervoase si incapatanate?
Sanatate!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Mircea_63 » 11 Apr 2013, 21:20

Cum pot sa le fac rau lor sau mie, cu ajutorul hranei?
1 Prea multa.
.
.
2 Prea putina.
3 Hrana nepotrivita.
4 Momente nepotrivite pentru a hrani.

1. Cand este prea multa?

Cred ca le-as putea "aranja" in momentul in care le ajut sa-si blocheze cuibul tocmai cand matca are nevoie de spatiu.

Mi-as putea face rau si mie daca le dau atat de multa incat sa nu o consume si sa se regaseasca in mierea extrasa.
Solicit ajutor la acest punct! :roll:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde victor s » 11 Apr 2013, 21:53

cantemir scrie:
victor s scrie: ...asta pentru ''balconisti'' !
Si cate ar mai fi de spus...!

Ce mi-ar mai fi placut sa fiu si eu balconist!

M-ai inteles gresit...balconisti in sensul de ''hobysti''. Nu se poate practica apicultura urbana...este imposibil datorita firmelor de dezinsectie ce mulg bugetul primariei la greu.
Vatra o am la 50 km de Ploiesti !
Numai bine !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Mircea_63 » 12 Apr 2013, 12:08

2 Hrana prea putina.

Este evident ca zgarcenia -deseori justificata prin ratiuni financiare de moment- poate avea efecte negative.

Cum pot face ca "zgarcenia" mea sa le loveasca cat mai rau? Simplu:
Am grija ca lipsa de mancare sa coincida cu momentele in care daca trebuie sa le suplimentez hrana, fie nu pot ele sa o preia, fie deranjul si stresul este cat mai mare.

Astfel ca asigurarea unor rezerve de iarna insuficiente, va duca la moartea lor prin infometare in timpul iernii, sau daca totusi sunt pe faza si le pun turte, nu le va fi prea bine deoarece sunt stranse in ghem, deranjul deschiderii le streseaza, hrana neinvertita din turte le uzeaza prematur. Daca se mai nimereste si o perioada mai lunga fara zbor de curatire -ca :evil: nu doarme- iar eu le-am incarcat intestinele cu turta, treaba-i oabla. Slabe sanse sa supravietuiasca. Nu vor muri peste iarna, dar ma ajuta luna Martie sa scap de ele.

La "Hrana prea multa", ar mai fi de adaugat darnicia de turte peste iarna. Eventual din Decembrie daca se poate.
E doar o chestie de noroc sa nu pateasca nimic pana in Aprilie, iar daca supravietuiesc, albina batrana si uzata si-a consumat ultimele resurse cu invertirea turtei. Pot avea matca de aur, dar fara albina acoperitoare...se va dezvolta foarte incet.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Mircea_63 » 15 Apr 2013, 09:31

Ce pot face rau acum:

Pot face rau prin largirea nejustificata a cuibului.
Pot face rau prin ne-largirea cuibului, daca aceasta e necesara.

Raul nu este foarte mare, dar le pot frana din dezvoltare.

Aici deja intervine finetea! Factorii care ma ajuta in luarea deciziei de a le face bine de data asta:
- puterea acoperitoare a albinelor;
- cantitatea de puiet si dispunerea acestora;
- spatiul ramas disponibil pentru ponta matcii;
- prognoza meteo in zona mea;

Dau fiecarui factor un minus, zero sau plus.
- acoperirea: acopera bine de tot toate ramele, au <+>. Nu le acopera, au <->. Potrivit, <O>
- puiet putin, imprastiat pe rame <->. Puiet mult, compact <+> Rama "batuta" <++> :D
- matca are spatiu pentru ponta <->, nu are <+>
- prognoza meteo favorabila, vreme calda si noaptea <+>. Nopti friguroase <->

Trag linia si adun. Daca imi da cu plus, le adaug un fagure. Daca am patru plus... :o le dau chiar doi faguri.
Toate astea daca vreau sa le ajut :!:

Totusi, daca matca nu are spatiu pentru ponta <+>, iar ceilalti factori sunt cu <->...nu o las asa. Descapacesc coronitele de miere din mijlocul cuibului, de deasupra puietului. Albinele vor muta mierea spre margine si matca va avea loc sa ponteze.

Rau le pot face largind cuibul peste puterea lor de acoperire. Un amanunt insa! Ele trebuie sa poata acoperi PUIETUL, nu neaparat toate ramele.

Daca am gresit sau uitat ceva, orice completare sau corectie este binevenita.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Geocrin » 15 Apr 2013, 09:47

Un incepator in ale apiculturii, care din dorinta de a invata de toate si totul cit mai repede isi baga nasul in stup cit ai zice peste si a doua zi isi da seama de ceea ce a facut si o ia de la capat ca sa repare ce crede ca a stricat si tot asa pina cind realizeaza ca nu a invatat nimic si o ia de la capat in anul urmator ,ar face bine sa-si noteze ce face si cind face ca sa scape de intrebarea : oare am facut bine? ...el face aproape tot ce s-a scris mai sus :twisted: :twisted:
Salutare ;)
Vincit omnia veritas-Adevarul invinge totul
Avatar utilizator
Geocrin
 
Mesaje: 109
Membru din: 08 Sep 2012, 17:21
Localitate: Medias

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde ignatov andrei » 15 Apr 2013, 10:03

Rau le fac daca nu reorganizez cuiburile.
Rau le fac (imi fac) daca ma cramponez de o rama cu foarte putin puiet si nu largesc cuibul.
Rau le fac daca lucrez cu fiecare familie in parte, fara sa tin cont de imaginea globala a stupinei.
Rau le fac (imi fac) daca nu renunt rapid la matcile cu probleme
Acoperirea: <++> acopera foarte bine si diafragma.
Va urma!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde 7Rame » 15 Apr 2013, 10:49

Asa le ajuti sa se dezvolte:
Descapacirea coronitelor mari de pe ramele cu miere (asta daca nu e zona cu celule de trantor, deci rame frumoase).
Extinzi spatiu ouat fara a largi cuibul.
Inlocuirea ramelor de prisos, de ex laterale full de miere, sau polen, cu rame de ouat cu coronite corespunzatoare. Usor descapacit dupa D.
Iar saptiu fara a largi cuibul.
Rama goala dupa D, in cazul in care stupul este semiblocat cu mancare, rama unde albina cara "afara" surplusul, si face loc de ouat, exact asa cum si vat are nevoie. Asta la familii care acum sunt pe cel putin 7 rame, populate.
Plimba mancare in stup, scoti din cuib, descapacesti dupa D, si tot asa, mierea este repozitionata pe coronite discrete, cu loc mare de ouat. In plus stimulezi. Si nu uzezi. Normal, iti trb 2 oameni la 100 de stupi cu furculita in mana...si timp, si vreme. Si albina cuminte, sa nu o necajesti prea tare.
Ochii pe regina! Daca nu convine, nu pierde timpul. Lucrezi degeaba, daca nu ai de schimb, pune-l pe lista! Cum oua, cat de ordonata e, ce volum, etc.
Atentie la acoperire: nu trebuie extrem de strans, mai larg, pt a se evita blocaj cu miere/sirop din stimulare si cu polen. Dupa ce ajungi la 6-7 rame de puiet...il lasi asa, nu mai ai ce cauta, iese puiet, regina oua..si tot asa. Care-s Feti-Frumosi se duc si pe ultimele si sus..deci se descurca.
Nu sparge inutil cuibul, acolo unde nu e putere. Bagi diafragma direct in cuib!! si iti stagnezi dezvoltarea.
Tratament, trebuie facut acum.
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde ignatov andrei » 15 Apr 2013, 11:14

7Rame...."Normal, iti trb 2 oameni la 100 de stupi cu furculita in mana...si timp, si vreme. Si albina cuminte, sa nu o necajesti prea tare."

Se poate si cu dalta, rapid si eficient, fara "forte" suplimentare!
Cum mai facem rau:
- obligam albinele sa lucreze doar cum vrem noi;
- trecem "pe linie moarta" familiile care "nu corespund imaginii noastre";
- impunem un pachet de metode si un calendar de lucrari pe care le indeplinim fara sa tinem cont de "doleantele" familiei;
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Mircea_63 » 15 Apr 2013, 11:58

Observ conceptul de imagine "globala" a stupinei, in defavoarea stupului.

La acest aspect se referea d-l Guist cand spunea ca intr-un fel lucrezi cu pana in 100-120 de stupi si altfel cu o stupina mult mai mare.
Ideea revine si cred ca merita macar putin discutata.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori