Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde ignatov andrei » 02 Apr 2014, 23:07

Treaba lor, "thomasica", cel ce a initiat topicul, l-a facut altfel decat cel "Asa nu.Povesti adevarate"!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde thomas » 02 Apr 2014, 23:10

ignatov andrei scrie:Treaba lor, "thomasica", cel ce a initiat topicul, l-a facut altfel decat cel "Asa nu.Povesti adevarate"!

ok, poate am inteles eu gresit.. o sa postez in alta parte.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde cosming » 03 Apr 2014, 12:12

Salutare pai sa-mi dau cu presupusul:

1. sa nu existe informare cu un minim al bolilor pe care le poate face albina si in ce conditii.
2. sa ierneze albina pe rame cu miere insuficienta eventual necapacita sau cristalizata si fara pastura
3. sa fie stupii neventilati astfel incat sa faca dus albinele iarna si vara sa se racoreasca dand din aripi si consumand energie inutil.
4. stupul cu fund plin sa fie aplecat pe spate astfel incat sa-l facem acvariu.
5. sa pui sirop cand faci un roi (ca e noapte sau e zi) si sa te rogi la mama natura sa nu apara furtisag(mai ales daca ai vreo stupina in vecinatate)
6. primavara obligatoriu sa cauti matca chiar daca observi rame cu puiet
7. sa lasi cuibul blocat cu miere la sfarsit de iulie.
8. sa lasi urdinisurile larg deschise la sfarsit de august.

Batranelul de la care am luat primul stup mi-a spus asa: sa dai sirop albinelor, sa le iei toata mierea la extractie chiar si din rame cu puiet si iarna sa-i prinda sub sase rame
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde IGNITE » 06 Apr 2014, 20:44

ves.lucian.zabrani scrie:daca la furtisag dai fum , le indepartezi si pe cele care apara stupul !!!
motorina ai folosit-o bine !!!
:P :P :P



iar altii sunt de parere ca motorina le uniformizeaza mirosul...
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde IGNITE » 06 Apr 2014, 21:09

din greselile mele...

sa nu cunosti varsta matcilor...asta m a ars si ma arde in prezent.
sa nu tii o oarecare evidenta a celor observate in/la fiecare familie, bazandu te ca ai capul mare.
sa nu te asiguri ca ai strans suficient cuibul toamna sau ca ai lasat destula miere in cuib desi ai miere de rezerva din plin
cu furtisagul...sa nu tii seama ca raportat la o anumita suprafata si raportat la resursele zonei nu poate fi depasit un anumit nr de familii, sa nu te asiguri ca in permanenta exista suficienta miere, polen in stup...(cred eu)...sa nu ai matca buna (am inteles ca furtisagul ar tine si de echilibrul asigurat de feromonii de matca si nu numai...pareri)...sa nu fii capabil sa citesti planul de dezvoltare al familiilor gestionate...
sa hranesti cu diverse siropuri neinvertite (mai grav) sau chiar invertite, in exces si mai ales in momente prost alese...spre ex. in luna ianuarie februarie sa dam sirop de zahar sau mai bine (de fapt, mai rau) zahar direct.
sa nu cunosti ce anume trebuie recoltat dintr un stup, cat si cand (eu unul nu prea stiu)
in general, sa nu incerci sa anticipezi si sa te uiti la familiile de albine cu ochii larg inchisi.
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Mircea_63 » 05 Iun 2016, 09:27

Inca o metoda prin care vrei sa faci bine si de fapt faci un rau:
Cauti de botci si le lichidezi, fara sa fi vazut matca. Nici n-aveai de unde, ca plecase deja cu roiul. La urmatoarea verificare te miri ca e orfan. Ba mai mult, nici nu avea din ce sa-si traga alte botci. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde ignatov andrei » 05 Iun 2016, 16:44

Mircea_63 scrie:Inca o metoda prin care vrei sa faci bine si de fapt faci un rau:
Cauti de botci si le lichidezi, fara sa fi vazut matca. Nici n-aveai de unde, ca plecase deja cu roiul. La urmatoarea verificare te miri ca e orfan. Ba mai mult, nici nu avea din ce sa-si traga alte botci. :D


Toti patitii-s priceputi...! :lol:

Salve M.63!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui


Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Mircea_63 » 15 Iun 2016, 22:33

...sa faci rau, crezand ca faci bine:
sa hranesti albinele cu o cantitate mai mare decat pot procesa, astfel incat sa se acreasca (fermenteze).
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde ILISANU » 24 Aug 2016, 01:54

Mircea_63 scrie:Deschid acest topic, cu intentia de a discuta impreuna despre cum sa evitam sa le facem rau albinelor:

Interventionism vs. non-interventionism:

Intalnim des pe forum afirmatii despre cate un mos - e mai credibil daca e mos ;) - care n-a citit despre albine, ci a invatat prin viu grai si practica, dar care intervine minimal in activitatea stupului si obtine miere (multa-putina, nu stim cata) si are parte de mortalitati scazute.

Pe de alta parte, intalnim stupari deschisi spre nou, care se plang de diverse necazuri cu albinele, primind apoi explicatii ce tin de aranjarea cuibului, hraniri nu tocmai potrivite, folie, impachetari excesive, condens etc, intr-un cuvant, cauze legate de interventiile sale in cuib.

Albina a supravietuit ceva vreme in natura, fara interventia omului. Pledez pentru non-interventionism si naturism? Nici vorba!

Daca ne uitam la performante, e lesne de observat ca performantele se obtin prin interventia stuparului!

M-a sunat deunazi un dealer de tranzactii financiare:
- Dom`le, ce ati spune de un profit de 80% in cateva zile?
- Periculos!
- Cum domnule Mircea? Cine nu s-ar bucura de un astfel de profit?
- Dar asta inseamna ca si riscul de pierdere este de...cel putin tot 80%.
- .........................................................................................


Evident ca performanta se obtine prin interventii, dar si mare parte din necazuri tot asa se obtin! Vorbim, scriem foarte mult despre ce sa facem, dar mai putin despre ce sa NU facem.

Hrana albinelor.

Aceeasi hrana, buna pentru albine, in diferite perioade ale anului, poate duce la rezultate diferite.

Impachetarea cuibului

Mamiferul om are nevoie de tricou vara si cojoc iarna. Albina nu e mamifer si are nevoie de cojoc...primavara.

Sunt doar doua exemple generale dintr-o multime. M-as pricepe si singur sa le fac rau...dar o mana de ajutor din partea voastra ar prinde bine. :idea:

Haideti va rog: ce greseli sunt de evitat? Cum le putem face mai mult rau albinelor atunci cand de fapt vrem sa le facem bine?



Este doar o legatura...pe NET... importanta, as indrazni: https://www.youtube.com/watch?v=cK6ZMFmp4FA
"Timpul le scoate pe toate la lumina"
Avatar utilizator
ILISANU
 
Mesaje: 61
Membru din: 21 Apr 2015, 17:30
Localitate: Bucuresti - Sat Fagetu, Prahova

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde ILISANU » 25 Apr 2017, 03:09

Si cu adevarat, aici ar trebui sa evidentiem " nu face asa" ...desi cu siguranta sfaturile sunt peste tot...
"Timpul le scoate pe toate la lumina"
Avatar utilizator
ILISANU
 
Mesaje: 61
Membru din: 21 Apr 2015, 17:30
Localitate: Bucuresti - Sat Fagetu, Prahova

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


cron