Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde TmZ » 16 Apr 2013, 13:29

Mircea_63 scrie:
TmZ scrie:se tin stupii la umbra nucilor,atentie,in apropiere sa fie si cateva musuroaie de furnici sa le ajute la dezvoltare,zilnic sirop cu ceai intr-o cutiuta la urdinis(50 de ml zilnic),nu se fac tratamente pana nu apar probleme,nu tineti ramele apropiate(distanta 3-4 centimetri intre rame),bagati zilnic cate 2 foite de ceara la crescut....samd


Tmz, precizeaza te rog, tu sau alcineva care stie, ce e rau in umbra nucului? Eu nu stiu, mi-a scapat.

Alte precizari:
- Musuroaiele de furnici sunt un potential pericol, sursa de furnici ce aproape sigur vor ataca stupii si se vor servi cu ce considera ele ca este bun de mancat. Pot face mult rau.

- Siropul cu ceai, pus la urdinis, poate declansa furtisagul, ceea ce duce chiar si la distrugerea familiei de albine. Totusi, nu cred sa faca cineva chiar asa. :shock:

- Tratamentele se fac preventiv, este mult mai eficent. Odata afectate de o boala sau parazit, mult mai greu se trateaza, iar un stup afectat, pe langa ca e o sursa malefica pentru ceilalti stupi, nici nu produce si nici nu se dezvolta, ba chiar poate roii, dar nu neaparat in scopul inmultirii ci isi poate parasi "locuinta".

-Ramele prea indepartate pot duce la o crestere prea mare a fagurelui, iar fundul matcii nu ajunge pana la fundul celulei, astfel se impiedica ponta. Metoda este folosita cu rezultate pozitive in magazinele de miere, pentru a obtine faguri numai cu miere, deci pentru a impiedica matca sa depuna acolo.

- Sa bagi zilnic 2 foi de ceara... :? No comment

mai putin cu tinutul la umbra nucilor facem rau albinelor,nu asta e subiectul(cum putem face mai mult rau albinelor)?
Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe...
Avatar utilizator
TmZ
 
Mesaje: 168
Membru din: 09 Apr 2013, 09:32
Localitate: Rusetu

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Mircea_63 » 16 Apr 2013, 14:07

ignatov andrei scrie:Iata cum mai poti face rau:
Daca roim o familie, ca e sau nu in friguri, roii se fac cat mai slabi si se lasa de izbeliste, mai ales cand sunt calduri mari si lipsa cules!
Stupii nu se acopera cu burieni sau iarba cand la nivelul capacului e cald de poti face ochiuri!
Nu se pun adapatori in stupina, mai ales cand seceta si caldura isi fac de cap!
Sub nicio forma nu se stropeste seara printre stupi!


Sa intelegem mecanismele:
- Un roi se dezvolta exponential. Cu cat e mai mare, cu atat mai repede se va dezvolta. Nu doar atat, dar un roisor este mult mai expus furtisagului, bolilor si tuturor factorilor negativi. Sunt bebelusi prematuri.

- Caldura excesiva e o pacoste pe capul albinelor, se vor mobiliza toate sa racoresca stupul, sa aduca apa,vor face barbi la urdinis, matca inceteaza ouatul. Pot ajunge chiar sa-si paraseasca stupul.

- In lipsa unei surse de apa, le va fi greu, daca nu imposibil sa raceasca stupul. Apa adusa de la distanta mare inseamna multe albine mobilizate pentru asta, consum mare de energie (miere), in dauna albinelor care se ocupa de cules.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Mircea_63 » 16 Apr 2013, 14:11

TmZ scrie:mai putin cu tinutul la umbra nucilor facem rau albinelor,nu asta e subiectul(cum putem face mai mult rau albinelor)?


Da! Asta e subiectul. Am adus precizari asupra cauzelor. Atata tot, iar in ce priveste umbra...n-am inteles si te-am rugat sa ne explici.
Nu-nteleg ce nu intelegi?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde TmZ » 16 Apr 2013, 14:19

eu am inteles ca nu e recomandat sa tinem stupii la umbra nucilor...spre rusinea mea nu stiu cat e de adevarat :?
Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe...
Avatar utilizator
TmZ
 
Mesaje: 168
Membru din: 09 Apr 2013, 09:32
Localitate: Rusetu

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Mircea_63 » 16 Apr 2013, 14:22

Poate asa o fi, nici eu nu stiu. Am o banca la umbra unui nuc. Mereu imi cad in cap furnici. Nu stiu daca la toti nucii e la fel, dar daca e asa, e clar.

Ne ajuta cineva care stie mai multe?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde TmZ » 16 Apr 2013, 14:25

asta o confirm,la toti nucii am observat furnici si se spune ca la umbra nucului nimic nu merge
Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe...
Avatar utilizator
TmZ
 
Mesaje: 168
Membru din: 09 Apr 2013, 09:32
Localitate: Rusetu

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde ignatov andrei » 16 Apr 2013, 14:32

Un arbore (nuc) ajuns la maturitate deplina (raza coroanei de 6 metri), pe o raza de pana la 2,5metri sau chiar 4metri in jurul tulpinei emana cantitati mari de iod si juglona. Expunerea de durata, este daunatoare tuturor! Expunerea de scurta durata poate vindeca anumite forme de raceala!
Ultima oară modificat de ignatov andrei pe 16 Apr 2013, 14:51, modificat 1 dată în total.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde TmZ » 16 Apr 2013, 14:39

ignatov andrei scrie:Un arbore (nuc) ajuns la maturitate deplina (raza coroanei de 6 metri), pe o raza de 2,5 - 4metri in jurul tulpinei emana cantitati mari de iod si juglona. Expunerea de durata, este daunatoare tuturor! Expunerea de scurta durata poate vindeca anumite forme de raceala!

multumim,se pare ca am avut dreptate insa nu stiam explicatia...
Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus daca vrei sa vezi foarte departe...
Avatar utilizator
TmZ
 
Mesaje: 168
Membru din: 09 Apr 2013, 09:32
Localitate: Rusetu

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde victor s » 16 Apr 2013, 18:05

Mircea_63 scrie:- Siropul cu ceai, pus la urdinis, poate declansa furtisagul, ceea ce duce chiar si la distrugerea familiei de albine. Totusi, nu cred sa faca cineva chiar asa. :shock:


-Ramele prea indepartate pot duce la o crestere prea mare a fagurelui, iar fundul matcii nu ajunge pana la fundul celulei, astfel se impiedica ponta. Metoda este folosita cu rezultate pozitive in magazinele de miere, pentru a obtine faguri numai cu miere, deci pentru a impiedica matca sa depuna acolo.


Ai ramane surprins sa afli cati stupari folosesc metoda asta cu ''cauciucul in gradina'' !Este un fel de joaca cu focul.


In magazia de 10 rame am bagat 7 (cu distante egale intre ele). Stii cate erau ouate din totalul de 7 ?
4 ! ;)
Salutari si toate cele bune !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde Mircea_63 » 16 Apr 2013, 18:16

Ramele de magazie impiedica matca sa depuna, cu conditia sa fie crescute mai mult decat ramele obisnuite. Daca matca ajunge la ele inainte de a fi crescute, se intampla...

Pot sa intreb de ce ai pus doar 7 rame? :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde cantemir » 16 Apr 2013, 18:17

victor s scrie:.
In magazia de 10 rame am bagat 7 (cu distante egale intre ele). Stii cate erau ouate din totalul de 7 ?
4 ! ;)

Un optimist ar spune asa: Uraaa, au ramas si trei rame neouate!!! Deci functioneaza, partial!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde victor s » 16 Apr 2013, 18:31

Exact din motivul expus de tine...sa o impiedic sa depuna in magazia de recolta. M-am ales cu rame deformate (crescute excesiv in partea superioara si oua de lucratoare in mijloc. A fost doar un experiment pe o singura familie de recolta iar concluzia pe care am tras-o este aceea ca atunci cand exista cules matca va urca si in magazie indiferent de ceea ce vei face. Este ''lupta'' dintre culegatoare si regina pentru spatiu (nu se punea problema temperaturii mai scazute din cuib dat fiind faptul ca am site pe fund)
Dar nu asta este problema, faptul ca regina depune si in magazia de recolta...dimpotriva, :D
Acum 2 ani, am avut cuib 1/1 cu puiet depus (razlet, e drept), magazie 3/4 cu 4 rame cu puiet si am pus inca o magazie de 1/2...Ce crezi? Si acolo urcase regina si-si facuse de cap pe vreo cateva rame... :shock:
A intrat in iarna cu 9 rame si in primavara devreme ramasese pe 7. Pacat ca anul nu a fost asa de bun pe cat ma asteptam...!
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde victor s » 16 Apr 2013, 18:33

cantemir scrie:
victor s scrie:.
In magazia de 10 rame am bagat 7 (cu distante egale intre ele). Stii cate erau ouate din totalul de 7 ?
4 ! ;)

Un optimist ar spune asa: Uraaa, au ramas si trei rame neouate!!! Deci functioneaza, partial!

:lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde cantemir » 16 Apr 2013, 19:20

Cum putem face mai mult rau albinelor?
Nu va mai stresati!
Dati-le pe mana lui cantemir. Asta trage tare la centura neagra in domeniu. Si are toate sansele s-o dobandeasca!
Ce profi, ce on-line, ce ursi...? La's ca va-nvata tata, cum sa le veniti de hac!

Mircea_63, mi-ai pus capac cu subiectul asta! Ca sa fii on-topic trebuie sa dai sfaturi ...pe dos! :D
Nu ca m-as pricepe eu sa dau vreun sfat, dar mi-e greu si sa scriu si sa-nteleg ce se scrie :?
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde victor s » 16 Apr 2013, 19:37

Cantemire, ti-ai propus sa ma ucizi in seara asta? i-auziti fratilor...trage la centura neagra 10 dani...si suntem ploiesteni amandoi... :lol:
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Cum putem face mai mult rau albinelor?

Mesajde cantemir » 16 Apr 2013, 20:28

victor s scrie:Cantemire, ti-ai propus sa ma ucizi in seara asta? i

Eu? Doamne apara!
Uite una ,off topic, de azi dimineata (apropos de ucis):
In graba mare, observ in ultimul moment un grup mare de gandacei boii-popii, iesiti sa se soreasca. Incerc sa evit masacrul si topai printre ei, pe varfurile picioarelor.
Ma vede seful:
-Iei lectii de balet, cantemire?
-Nu sefu, dau!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 54 vizitatori