Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde Florin Dobre » 23 Iul 2013, 20:13

Asta va trebui sa descoperi singur. Si te asigur ca nu se intampla peste noapte. Abia dupa cativa ani de dat cu capul si de greseli(nenumarate), abia incep sa simt cum sta treaba cu albina.
Citez un greu al apiculturii romanesti...Pupemea(Ioan Guist):
"1 Albina nu gandeste - reactioneaza
2 Albina nu are sentiment - reactioneaza
3 Albina nu munceste - reactioneaza.

Noi putem, prin controlul anumitor "factori de stimulare" sa profitam de pe urma ei.
"
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde csabio » 19 Aug 2013, 16:05

Aveti perfecta dreptate, in primul rand tre sa alegem intre hobby,afacere sau pierdere curata. Apoi sa vedem ce avem la indemana, cat timp, cati bani si cata rabdare. Si cel mai important lucru ce albina si cate culesuri. Acum incep sa vad ce importanta majora are rasa locala la un apicultor hobbyst si nu numai.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde ignatov andrei » 19 Aug 2013, 21:14

Eu mi-as permite sa spun, csabio, ca cel mai important "lucru" este... apicultorul! "Secretul gestionarii" ti-l spune familia de albine! Sa nu cautati - cand vizitati o familie de albine - doar daca este sau nu este in friguri. Familiile trebuie mentinute active. Nu doar lipsa botcilor conteaza, ci cum "munceste" acea familie! Nu trebuie sa ne multumim ca a cladit un fagure, iar pe celalalt asteptam sa-l cladeasca mai tarziu. Vedem imediat de ce nu este cladit! Albinele cladesc 20 de faguri in trei zile, apoi nu mai cladesc o luna. Nu li se "da de munca" cu portia!
Nu se pun rame sau corpuri "in plus" de teama ca "racim" puietul, sau nu sunt acoperite de albine! Nu se dau la cladit "prea multi" faguri, de teama ca se pierde din recolta! O echipa de "halterofili (campioni olimpici)", nu se antreneaza plimband-o cu sacosica la cumparaturi...!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde Ioan Guist » 19 Aug 2013, 21:27

Florin Dobre scrie:Asta va trebui sa descoperi singur. Si te asigur ca nu se intampla peste noapte. Abia dupa cativa ani de dat cu capul si de greseli(nenumarate), abia incep sa simt cum sta treaba cu albina.
Citez un greu al apiculturii romanesti...Pupemea(Ioan Guist):
"1 Albina nu gandeste - reactioneaza
2 Albina nu are sentiment - reactioneaza
3 Albina nu munceste - reactioneaza.

Noi putem, prin controlul anumitor "factori de stimulare" sa profitam de pe urma ei.
"


Nu ca ar fi ....neadevarat dar...unde si cand mi-o debitat mecla asta? :lol:
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde Ioan Guist » 19 Aug 2013, 21:32

[quote="ignatov andrei"
]1 cel mai important "lucru" este... apicultorul! "Secretul gestionarii" ti-l spune familia de albine
2 Familiile trebuie mentinute active. Nu doar lipsa botcilor conteaza, ci cum "munceste" acea familie! Nu trebuie sa ne multumim ca a cladit un fagure, iar pe celalalt asteptam sa-l cladeasca mai tarziu. Vedem imediat de ce nu este cladit! Albinele cladesc 20 de faguri in trei zile, apoi nu mai cladesc o luna. Nu li se "da de munca" cu portia!
![/quote]

Domnule Ignatov,
Numai respecte!

1 NU sunt de acord.Trebuie musai sa plecam de la premiza ca ...cel mai important lucru este albina."boul" cu dalta e super multumit de rezultat daca tine pasul cu ce-i cere albina.Numai sa stea calare pe albina si sa citeasca corect ce-i cere.Revin.Albina e pe primul loc e locul de unde se da "ora excta! :D

2 Corect.D'acord
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde ignatov andrei » 19 Aug 2013, 21:36

Total de acord, stimate domnule Guist, albina conteaza! Numai ca intai trebuie sa existe "BOUL" care sa stie ce vor albinele!
Toate cele bune!
Ultima oară modificat de ignatov andrei pe 19 Aug 2013, 21:47, modificat 1 dată în total.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde Florin Dobre » 19 Aug 2013, 21:46

Ioan Guist scrie:
Florin Dobre scrie:Asta va trebui sa descoperi singur. Si te asigur ca nu se intampla peste noapte. Abia dupa cativa ani de dat cu capul si de greseli(nenumarate), abia incep sa simt cum sta treaba cu albina.
Citez un greu al apiculturii romanesti...Pupemea(Ioan Guist):
"1 Albina nu gandeste - reactioneaza
2 Albina nu are sentiment - reactioneaza
3 Albina nu munceste - reactioneaza.

Noi putem, prin controlul anumitor "factori de stimulare" sa profitam de pe urma ei.
"


Nu ca ar fi ....neadevarat dar...unde si cand mi-o debitat mecla asta? :lol:



Aici, nea Pupe:
http://stuparitul.3xforum.ro/post/2393/1/creare_roi_nou/

Io-s ala cu mintea deschisa :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde Ioan Guist » 19 Aug 2013, 22:05

ignatov andrei scrie:Total de acord, stimate domnule Guist, albina conteaza! Numai ca intai trebuie sa existe BOUL care sa stie ce vor albinele!
Toate cele bune!


Andrei,
Stii?... pai... boul ori e bou asezat , ori e bou cu fitze de ...armarsar.
Nu o data mi-am iesit din starea ...regulamentara de...bou apicol si mi-am decimat stupii.
Am zis ca sunt ...profesor.Nada! Moca! Ti-o iei in freza de nu stii cum te cheama!

Astazi, vin din spate , cica ...tare, o multime de ...colegi.Grabiti si... buni saritori de etape.Da cu fonduri.
Am mai scris pe vremuri.D'aia-mi place apicultura!! Ca nu pote venii oricine ce are cetite 40 de almanahe apicole si 1 bulion de coco in buzunar sa faca ...performanta.
Nu se poate!


Hai, te pup.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde Ioan Guist » 19 Aug 2013, 22:07

Florin Dobre scrie:
Ioan Guist scrie:
Florin Dobre scrie:Asta va trebui sa descoperi singur. Si te asigur ca nu se intampla peste noapte. Abia dupa cativa ani de dat cu capul si de greseli(nenumarate), abia incep sa simt cum sta treaba cu albina.
Citez un greu al apiculturii romanesti...Pupemea(Ioan Guist):
"1 Albina nu gandeste - reactioneaza
2 Albina nu are sentiment - reactioneaza
3 Albina nu munceste - reactioneaza.

Noi putem, prin controlul anumitor "factori de stimulare" sa profitam de pe urma ei.
"


Nu ca ar fi ....neadevarat dar...unde si cand mi-o debitat mecla asta? :lol:





Multumesc frumos Florine!
Ai dreptate.Am mai invatat ceva! :lol:
Ce vremuri ...simple.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde Florin Dobre » 19 Aug 2013, 22:14

Eu va multumesc!

Vremuri simple...adevarat.
No las ca trece si tsunami. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde Ioan Guist » 19 Aug 2013, 22:17

Trece mancati-as!!
Sa stiu ca ramanem numai noi doi si tot e ceva. :lol:
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde csabio » 20 Aug 2013, 13:36

Domnilor aveti dreptate si nu... la varsta mea de copil in apicultura o sa pun baza in primul rand pe albina,apoi pe restul tehnicilor de multumire al "boului" :D
Eu am invatat aproape toata teoria de pe forum,nu am avut ocazia sa citesc carti de specialitate,fiindca ce se poate invata aici este foarte valoros.Deci parerea mea este ca rasa si adaptarea ei la conditiile locale este factorul principal in a lucra cu ceva frumos si placut.Altfel e urata treaba. Acum vad de ce multi apicultori tin la conservarea rasei locale.Poate fi o afirmatie gresita din partea mea,dar in apicultura este totul relativ.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde lucky5strike » 20 Aug 2013, 14:08

Ca sa scapi de roire: scapa de matcile batrane. Valabil... worlwide!
Ca sa scapi de roire (encore): scapa de... polen. Valabil pe la voi...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde csabio » 20 Aug 2013, 14:34

Problema este ca imi intra in friguri si unele matci din tansvazare din a acest an.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde cristi_vidican » 20 Aug 2013, 14:45

csabio scrie:Problema este ca imi intra in friguri si unele matci din tansvazare din a acest an.

În ce privește roirea, dacă rasa nu ne ajută prea mult, e foarte important să știm să previzionăm ce se va întâmpla în familie pentru 2-3 săptămâni.
Dacă e slabă trebuie întărită. Dacă e prea tare, trebuie slăbită. Dar trebuie intervenit din timp. când a intrat în friguri, e tardiv.
Când, cât, unde și cum??? Asta ține de experiență, care o acumulezi în ani.
Vezi că multe greșeli nu le mai poți repara decât peste un an, în cel mai fericit caz.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde TDI » 20 Aug 2013, 17:02

Mătci, caturi şi pastoral - fără pauze de cules cu albină multă. 5-8 rame Dadant de albină la iernat şi 15-20 rame la salcâm. Nu există secrete, doar muncă şi... mătci ceva mai neroitoare(pe care nu-i musai să le cumperi).
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: crisandp2 şi 24 vizitatori