Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde ignatov andrei » 09 Iul 2014, 18:04

Adrian Galofteanu scrie:
Este mare dezordine in familii din punct de vedere a organizarii interne. Am puiet mult capacit in caturi, mult larvar in corp si odata ce a inceput un cules mai fortat s-a blocat cuibul complet si culmea este ca la o parte din familii nu duce mierea in caturi. Nu am vazut niciodata asa ceva......O fi o prevestire de vreme rea, sau ce??


Nu poate fi vorba de prevestire, in conditiile in care nu vorbim de ceva generalizat in stupina!

Eu am iprastiat ramele de cat cu puiet, am reorganizat caturile si familiile au revenit la o oarecare ordine!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde csabio » 09 Iul 2014, 22:06

La anul am sa incerc ceva in privinta roitului, aceasta primavara mi-a dat peste cap toata stiinta. Depinde de vreme si de puterea familiilor care vor iesi din iernat. Oricum nu vreau sa ma mai joc cu taiat de aripi si botcarit. Cand ajung la o dezvoltare aproape de maxim de suportabilitate! le iau matca cu o rama sau doi de puiet cu albina si fac roiuri fara sa astept pana la aparitia potiraselor. De preferat ar fii sa am la acel moment botci coapte din transvazare. Nu o sa mai dau startovit decat vara inainte de culesul de floarea s. cu 3 saptamani. Toata teoria deepinde de vreme. Probabil o sa ma intrebati de acel prag! teoretic nu stiu sa explic cu numere de indivizi etc, ochiometric si dupa comportament imi dau seama(cred) :lol:
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde TDI » 09 Iul 2014, 22:11

Acest an a fost total atipic pana acum, nu te astepta la aceleasi conditii si la anul. Cu toate ca e luna lui cuptor ploua de rupe pământul...
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde alt stupar » 09 Iul 2014, 22:12

csabio scrie:La anul am sa incerc ceva in privinta roitului, aceasta primavara mi-a dat peste cap toata stiinta. Depinde de vreme si de puterea familiilor care vor iesi din iernat. Oricum nu vreau sa ma mai joc cu taiat de aripi si botcarit. Cand ajung la o dezvoltare aproape de maxim de suportabilitate! le iau matca cu o rama sau doi de puiet cu albina si fac roiuri fara sa astept pana la aparitia potiraselor. De preferat ar fii sa am la acel moment botci coapte din transvazare. Nu o sa mai dau startovit decat vara inainte de culesul de floarea s. cu 3 saptamani. Toata teoria deepinde de vreme. Probabil o sa ma intrebati de acel prag! teoretic nu stiu sa explic cu numere de indivizi etc, ochiometric si dupa comportament imi dau seama(cred) :lol:


multe minusuri plus o droaie de capcane in ce vrei sa incerci tu
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde alt stupar » 09 Iul 2014, 22:14

si tineti minte, sunt ani in care cauti cu lumanarea dupa o botca de roire ;)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde TDI » 09 Iul 2014, 22:16

La mine in stupina pragul e stabilit de populatie 17-30 rame Dadant, aport de polen si nectar. Ca sfat... divizare cu mărci imperecheate, nu iei doar matca, iei matca cu tot puietul si după orfanizare dai coloniei de baza matca imperecheata - o grija deosebita trebuie avuta la hrana si la anticiparea intrării in frigurile roitului.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde csabio » 09 Iul 2014, 23:11

M-am gandit la o botca coapta dupa orfanizare tocmai pentru a stopa ponta si cresterea puietului in timpul culesului de salcam. Nu stiu cum ar reactiona albina tanara la aceasta mutare. In ultimii doi ani din cauza secetei din zona bihorului a trebuit sa stimulez dupa salcam. La noi a fost teroare aproape o luna dupa salcam. Abia de o saptamana buna a inceput sa si revina treaba. Rame uscate.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde Adrian Galofteanu » 09 Iul 2014, 23:25

TDI scrie:La mine in stupina pragul e stabilit de populatie 17-30 rame Dadant, aport de polen si nectar. Ca sfat... divizare cu mărci imperecheate, nu iei doar matca, iei matca cu tot puietul si după orfanizare dai coloniei de baza matca imperecheata - o grija deosebita trebuie avuta la hrana si la anticiparea intrării in frigurile roitului.



De acord cu tine privind divizarea dar tehnic vorbind este o problema.
Plecam de la un corp normal de 10 rame Dadant. Are 7-8 rame de puiet.
Muti aceste rame+matca intr-o lada noua + 2 FA si un hranitor.
In familia de baza ramai cu hranitor +3 rame. Ce pui ca sa umpli lada? FA - ca de unde rame crescute?

Imi tot sta in minte formatul roilor la Dan Margarit. 1 rama puiet, o rama de pastura si una de miere. Albina scuturata de pe doua rame. Dar el spune clar. Nu punem FA la roi!

Am facut si eu roi dupa reteta lui anul trecut dar pe rama dadant. Cei care au avut matcile fecundate la salcam sunt anul asta familii de baza. Bineninteles ca nu am avut cu astea probelme cu frigurile roitului dar am avut cu cele care au matci 2012. Cat priveste anticiparea intrarii in frigurile roitului.....complicata treaba.

Anul asta am reusit sa fac controale la 2 saptamani, tin familiile in echilibru prin preluare de rame cu puiet pentru roi si intrducere de FA sau rame crescute dupa caz si daca ai de unde.....cu toate astea am avut familii pe care le-am scapat in friguri inainte salcam, si mai mereu am avut cateva familii care mi-au dat de lucru. De roit nu s-a pus problema(cu toate ca 2 tot i-am luat din copac) dar asta a insemnat munca la catarama!

Visez mereu sa am o stupina omogena din punct de vedere a matcilor si doar exceptii sa fie cele cateva familii care sa faca probleme.

Este oare cineva printre noi care a ajuns la o asemenea performanta?
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde TDI » 09 Iul 2014, 23:49

Adrian Galofteanu scrie: Este oare cineva printre noi care a ajuns la o asemenea performanta?
Toti cei care vând mătci, nu? Domnilor, sunteți invitați la tribuna!
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde TDI » 09 Iul 2014, 23:58

Adrian Galofteanu scrie: Ce pui ca sa umpli lada? FA - ca de unde rame crescute?
Anul trecut am construit aproximativ 15 rame de familie, pe lângă 25%din rame topit si 6,7 rame la fiecare familie am mai avut o rezerva de 10 rame la fiecare stup. FA... trebuiau mai multi. Anul asta am construit cam 8 rame de familie pana acum fiind foarte lenes... dar mai sunt 3 săptămâni de cules.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde Adrian Galofteanu » 10 Iul 2014, 06:08

ignatov andrei scrie:
Adrian Galofteanu scrie:Eu am iprastiat ramele de cat cu puiet, am reorganizat caturile si familiile au revenit la o oarecare ordine!


Imi este greu sa fac asta pentru ca familiile care au mult puiet in cat au puiet putin si acela crud, in corp. Familiile astea au mare nevoie de albina care eclozioneaza de aici. Nu deranjeaza foarte tare puietul asta pentru ca cel mai mult este aproape de eclozionare si sigur in locul lui se va pune miere. Sau cine stie? Tot evolutia vremii ne da masura....
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde Adrian Galofteanu » 10 Iul 2014, 06:28

csabio scrie:M-am gandit la o botca coapta dupa orfanizare tocmai pentru a stopa ponta si cresterea puietului in timpul culesului de salcam. Nu stiu cum ar reactiona albina tanara la aceasta mutare. In ultimii doi ani din cauza secetei din zona bihorului a trebuit sa stimulez dupa salcam. La noi a fost teroare aproape o luna dupa salcam. Abia de o saptamana buna a inceput sa si revina treaba. Rame uscate.


Pai o mutare din asta inainte de salcam(exceptand situatiile in care nu ai ce face!) nu este benefica. O botca coapta iti va da o regina fecundata in mimim 2 saptamani. Daca stupul asta nu are puiet deloc si noi il mai tinem doar pe albina inca o luna si jumatate(2saptamani pana incepe matca sa ponteze+o luna ca sa iasa puii la cules) el incepe sa se refaca la tei sau floare. Deci anul asta productie zero dar "vita pentru la anul" este asigurata.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde Adrian Galofteanu » 10 Iul 2014, 06:43

TDI scrie:
Adrian Galofteanu scrie: Ce pui ca sa umpli lada? FA - ca de unde rame crescute?
Anul trecut am construit aproximativ 15 rame de familie, pe lângă 25%din rame topit si 6,7 rame la fiecare familie am mai avut o rezerva de 10 rame la fiecare stup. FA... trebuiau mai multi. Anul asta am construit cam 8 rame de familie pana acum fiind foarte lenes... dar mai sunt 3 săptămâni de cules.


Ma dai pe spate maestre cu 15 rame crescute intr-un sezon! Eu am crescut cel mai mult 4 FA Dadant in corpuri pana acum si credeam ca sunt tare :( .
Nu ne spui si noua cum procedezi? De ce te intreb?
Anul trecut am avut un salcam cu nabadai, a inflorit odata cu rapita pe 10 mai, pe 21 mai a fost gata. De pe 21 mai pana pe la sfrasitul lui iunie am avut cules de intretinere bunisor de la camp dar nu au crescut faguri decat roii. La tei am avut un cules bun si am mai crescut faguri. Floare nu fac de obicei asa ca i-am dus pe lunca Siretului si acolo am stat pana toamna. Am reusit sa cresc pe medie 3 FA de corp si poate undeva la 3-4 FA3/4 de cat.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde TDI » 10 Iul 2014, 06:55

Si eu credeam ca-s tare dar am fost depasit de 24rame pe unitate biologica. In timpul culesului sunt familii care construiesc pana la 5FA pe zi, 25%, dar e suficient. Altii cărora nu prea le place procedura. Apoi la roi... De la 6 rame de albina in sus si stimulare periodica, rezolva si ei cazul. Problema e sa ai populatia suficient de mare si sa ai pregătiri FA când trebuie, altfel pierzi.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde csabio » 10 Iul 2014, 14:36

Tocmai asta vreau sa fac,sa tin familia fara puiet pe timpul culesului de salcam.Oricum tre sa stimulez dupa salcam. Plus ca roiurile pierd. Asa macar ma aleg cu miere daca lasa vremea.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde gica.mosu » 10 Iul 2014, 16:25

.....Oare fam din scorbura cini o mai dirijeaza=controleaza de mii de ani :?: ...Daca la salcam izolezi matca=pa culegatoare in ce urmeaza tei si FS....Punei "NENE"-2-3 caturi sa duduie ca TRACTORUL LA ARAT...si sa vezi tb buna :idea: ....Bidoani plini s'aveti-mosu!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori