Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde ignatov andrei » 10 Iul 2014, 16:59

TDI scrie:
Adrian Galofteanu scrie: Este oare cineva printre noi care a ajuns la o asemenea performanta?
Toti cei care vând mătci, nu? Domnilor, sunteți invitați la tribuna!


De ce doar cei care vand?!?
Cei care cresc... nu?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde ignatov andrei » 10 Iul 2014, 17:04

Adrian Galofteanu scrie:De roit nu s-a pus problema(cu toate ca 2 tot i-am luat din copac) dar asta a insemnat munca la catarama!

Visez mereu sa am o stupina omogena din punct de vedere a matcilor si doar exceptii sa fie cele cateva familii care sa faca probleme.


Cat timp se va merge pe "mitologia apicola" referitoare la roiii naturali si atat timp cat se vor "culege" acesti roi si se vor pastra in stupina, vor persista si problemele cu frigurile!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde Adrian Galofteanu » 10 Iul 2014, 22:38

ignatov andrei scrie:
Cat timp se va merge pe "mitologia apicola" referitoare la roiii naturali si atat timp cat se vor "culege" acesti roi si se vor pastra in stupina, vor persista si problemele cu frigurile!


Pai te lasa inima sa lasi sa plece o galeata de albina cand tu te chinui sa o faci? Schimb matca cu una din crescatorie sau orfanizez si unesc cu un roi si gata treaba. Nu-i asa?
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde Adrian Galofteanu » 10 Iul 2014, 22:47

gica.mosu scrie:.....Oare fam din scorbura cini o mai dirijeaza=controleaza de mii de ani :?: ...Daca la salcam izolezi matca=pa culegatoare in ce urmeaza tei si FS....Punei "NENE"-2-3 caturi sa duduie ca TRACTORUL LA ARAT...si sa vezi tb buna :idea: ....Bidoani plini s'aveti-mosu!!!!


Este cea mai paguboasa varianta sa orfanizezi si sa dai botca. Daca chiar trebuie sa iei matca atunci revii cu o matca fecundata si asa mai vii de acasa, cu toate ca si aici este un risc. Am mai auzit ca se practica metoda asta dar mie nu-mi place.

Cu bidoanele, mosule o-m trai si o-m vedea. La noi azi mai curgea bine de la tei dar dupa ploile de maine, pa!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde TDI » 10 Iul 2014, 23:18

csabio scrie:Tocmai asta vreau sa fac,sa tin familia fara puiet pe timpul culesului de salcam.Oricum tre sa stimulez dupa salcam. Plus ca roiurile pierd. Asa macar ma aleg cu miere daca lasa vremea.

Procedura ar putea avea succes cu 2 conditii: 1. Sa fii in mijlocul masivului de salcâm 2. Sa secrete salcamul. Altfel nu încerca, exista rezultate dar nu pe masura investitiei - am încercat eu. Daca mergi pe inmultire 100% si dai puietul la roi, iarasi ai putea avea rezultate, altfel nu.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde ignatov andrei » 11 Iul 2014, 10:08

Adrian Galofteanu scrie:
Schimb matca cu una din crescatorie sau orfanizez si unesc cu un roi si gata treaba. Nu-i asa?


Unesti cu un roi, sau ajuti mai multi roi!
Asa da!

Culegatoarea+alte albine, hotarasc destinele!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde ignatov andrei » 11 Iul 2014, 11:45

Adrian Galofteanu scrie:Este oare cineva printre noi care a ajuns la o asemenea performanta?


Este permisa lauda?!!!?
Daca...DA, atunci eu am reusit!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde Adrian Galofteanu » 11 Iul 2014, 14:14

ignatov andrei scrie:
Adrian Galofteanu scrie:Este oare cineva printre noi care a ajuns la o asemenea performanta?


Este permisa lauda?!!!?
Daca...DA, atunci eu am reusit!


Ma bucur nespus pentru reusita. Poate cand treci pe la Bacau, faci un ocol pe la Secuieni(14km de la Bacau spre Vaslui) si stam la un pahar de vorba.

Nici macar nu este lauda de sine, laudele trebuie sa le primesti de la noi :!: Peformanta trebuie intotdeauna apreciata ca atare.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde TDI » 11 Iul 2014, 14:37

Păcat de vremea deosebit de insipida de anul asta altfel deja îl laudam eu pe domnul Ignatov. Dar pana una alta mai sunt cativa apicultori care ar putea sa dea niste detalii tehnice.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde ignatov andrei » 11 Iul 2014, 15:04

TDI scrie:Păcat de vremea deosebit de insipida de anul asta altfel deja îl laudam eu pe domnul Ignatov. Dar pana una alta mai sunt cativa apicultori care ar putea sa dea niste detalii tehnice.


Tu, sa-ti pui fundu' intr-un mijloc de transport, si sa vii pana la mine, ca SIGUR nu pleci fara matci, asta, in locul apelurilor! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde ignatov andrei » 11 Iul 2014, 15:07

Adrian Galofteanu scrie:faci un ocol pe la Secuieni(14km de la Bacau spre Vaslui) si stam la un pahar de vorba.


Sunt nascut in... Plopana!
In Bacau am locuit pana la varsta de 9 ani, pe Mioritei, acum... mare bulevard!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde csabio » 11 Iul 2014, 22:43

Trimiteti-mi si mie ceva matci bune care sunt in stare sa construiasca 20 de FA si nici de-a dracu nu vrea sa roiasca :shock: Dealtfel anul acesta am facut comanda pt. 10 matci imp. de la d-ul Gyovani am vorbit la telefon de 2x si la executie a disparut nu a mai ridicat tel,nu a raspuns la sms etc. faina treaba. asa ca am ramas cu maidanezele mele, tucale tata.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde Adrian Galofteanu » 12 Iul 2014, 06:55

csabio scrie:Trimiteti-mi si mie ceva matci bune care sunt in stare sa construiasca 20 de FA si nici de-a dracu nu vrea sa roiasca :shock: Dealtfel anul acesta am facut comanda pt. 10 matci imp. de la d-ul Gyovani am vorbit la telefon de 2x si la executie a disparut nu a mai ridicat tel,nu a raspuns la sms etc. faina treaba. asa ca am ramas cu maidanezele mele, tucale tata.


Treaba asta cu roitul excesiv la tine trebuie sa o cauti in alta zona nu neaparat la calitatea matcii. Nu pot sa cred ca matcile sunt de vina pentru situatia de la tine din stupina.

Tehnica ta de lucru cred ca include stimulari peste masura + spatii stramte si astea induc familiei acea stare euforica de "bogatie" si "dor de creanga".
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde Adrian Galofteanu » 12 Iul 2014, 06:59

ignatov andrei scrie:
Adrian Galofteanu scrie:faci un ocol pe la Secuieni(14km de la Bacau spre Vaslui) si stam la un pahar de vorba.


Sunt nascut in... Plopana!
In Bacau am locuit pana la varsta de 9 ani, pe Mioritei, acum... mare bulevard!


Eu la Traian(inainte de Secuieni), pe aceeasi axa cu Plopana.

Deci un motiv in plus sa treci pe aici.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde csabio » 12 Iul 2014, 22:20

Cu stimularile excesive sunt de acord,dar cu spatiul nu.Am cuib de 10 rame 1/1 si la nevoie caturi de 3/4 si 1/2 construite. nu am incercat cuibul cu 12 rame,poate la anul.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: COLONIA PERFECTA, ECHILIBRUL SUB PRAGUL DE ROIRE.

Mesajde Mircea_63 » 12 Iul 2014, 23:12

csabio scrie:Cu stimularile excesive sunt de acord,dar cu spatiul nu.Am cuib de 10 rame 1/1 si la nevoie caturi de 3/4 si 1/2 construite. nu am incercat cuibul cu 12 rame,poate la anul.


Csabi, spatiu trebuie sa aibe si albina, nu numai tu.

Daca este bine izolat ghemul de puiet, poti sa pui cat de 3/4 de 4/5....de cat vrei tu si tot nu-i pasa. Inseamna tot lipsa de spatiu. Izolat inseamna inconjurat bine cu miere.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 66 vizitatori