Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde joohny » 04 Aug 2013, 19:56

Multumesc Va-Li pt. raspunsAproape m-ai convins sa nu iernez cu cat deasupra.Si totusi mai am sperante ca altcineva o sa vina cu pro argumente din practica.Toate cele bune.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde MIHALACHE » 04 Aug 2013, 21:07

Familiile de albine care ierneaza cu magazin trebuie sa aiba ramele pline si capacite daca jos sunt 6,7 R si sus trebuie acelas numar de R indiferent daca sunt 1/2,3/4 daca spatiul dintre corpuri este peste 1cm trebuiesc lasati fagurasi pe care albinele ai construiesc si care contin miere, se mai pot pune R1/1 pline cu miere antre R de magazin asfel ghemul de iernare urca usor an cat,aceste familii se dezvolta mult mai bine primavara avand cuibul liber an tot cursul anului ,eu iernez cu cat de 1/2si3/4 acum cei cu regini bune au mult puiet an cuib si miere deasupra roi si cei orizontali au blocat spatiul de lucru al reginelor pierd timp cu ei pentru a face loc de ouat cei cu magazii nu blocheaza cuibul si toamna ar trebui sa descapacesc R din cat sa coboare mierea an cuib care de multe ori ramane necapacita de aici multa umezeala si mucigai munca de pomana de multe ori extrag si primavara din mierea de anul ce a trecut pentru ale face loc de cules.
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde joohny » 04 Aug 2013, 21:15

Va salut.D-le Mihalache,puteti sa-mi expliati mai pe intelesul unui incepator ca mine cum face-ti pt. a intelege mai bine cum as putea sa procedez?Va multumesc anticipat.Toate cele bune.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde MIHALACHE » 04 Aug 2013, 21:48

Daca esti hotarat sa iernezi cu cat trebuie sa ai miere capacita deasupra cuibului ,eu las toamna 6,7 R jos la unul din pereti deobicei an partea unde bate soarele R au putina miere sau deloc si deasupra acelas numar de R pline cu miere daca spatiul dintre caturi este mare pun an cat pe centru 1R plina cu miere care coboara an cuib find mai analta aceasta R formeaza o punte antre cuib si cat dar trebuie pozitionata an asa fel sa fie an contact cu gemul de albine jos mai scot 1R si ramane loc pentru R de1/1 din cat care coboara antre cele de jos procedeul este explicat si an literatura de apicultura dar nu mai stiu an care carte.
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde elflo » 12 Aug 2013, 16:07

Va salut!
Sunt interesat si eu de iernarea cu cat plin deasupra. Consider ca astfel s-ar asigura suficienta hrana si spatiu pentru dezvoltarea de DUPA iernat, mai precis inainte de salcam.
Intrebarea pentru cei care au iernat asa este cum au facut tratamentele de iarna pentru a evita patrunderea varachetului si/sau amitrazului in fagurii de cat.
elflo
 
Mesaje: 20
Membru din: 17 Feb 2012, 22:20

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde octav79 » 12 Aug 2013, 17:35

Se scutura toata albino in corp, se pune o folie de plastic intre corp si cat si se face tratamentul. Apoi se ia folia si se da drumul albinelor in cat.
Parerea mea.
http://jimm69.sunphoto.ro/

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos
octav79
 
Mesaje: 129
Membru din: 13 Iun 2011, 00:00
Localitate: Bucuresti; Locatii de interes: Bucuresti, Golesti (VN)

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde joohny » 12 Aug 2013, 22:22

Va salut.Tratamentul cu varache la stupii cu,cat se se face dupa instructiuni .Astazi am pus 2 caturi pline cu miere capacita la 2 stupi avind regine aproape gemene.O sa le stimulez dublu fata de celelante fara cat si sper ca sa construiasca acele punti(fagurasi) de trecere din corp in cat fara a mai intercala pe mijloc o rama de 1/1 cum face d-ul MIHALACHE.Alte pareri ?Toate cele bune.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: IERNARE CU CAT PLIN CU MIERE

Mesajde danut » 10 Feb 2014, 15:52

De 3 ani de zile iernez o parte din stupi avand 12 rame 1/1 in cuib si 12 rame 1/2 in cat acestea pline cu miere capacita.Distanta dintre cuib si cat este de 1cm.Nu strang in nici un fel cuibul.In fiecare an acesti stupi sunt recordisti in ce priveste productia de miere .Sunt foarte multumit.Nu intervin decat cand extrag mierea sau schimb matca .
LIBERTATEA ESTE BUNUL CEL MAI DE PRET AL OMULUI!
Avatar utilizator
danut
 
Mesaje: 92
Membru din: 23 Feb 2011, 21:45
Localitate: Teleorman

Re: IERNARE CU CAT PLIN CU MIERE

Mesajde Badea Alin » 10 Feb 2014, 20:56

danut scrie:De 3 ani de zile iernez o parte din stupi avand 12 rame 1/1 in cuib si 12 rame 1/2 in cat acestea pline cu miere capacita.Distanta dintre cuib si cat este de 1cm.Nu strang in nici un fel cuibul.In fiecare an acesti stupi sunt recordisti in ce priveste productia de miere .Sunt foarte multumit.Nu intervin decat cand extrag mierea sau schimb matca .

ai destulă miere în corp încât să nu treacă în cat?
dacă da, atunci nu mai sunt necesare caturile;
dacă nu, atunci ramele de cat vor fi pline de puiet, cum rezolvați acest lucru?

P.S. și eu folosesc același sistem și nu-mi place să văd rame cu puiet în cat.
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

Re: IERNARE CU CAT PLIN CU MIERE

Mesajde doruuu » 10 Feb 2014, 22:21

Iarna trecuta am iernat cu toate familiile pe corp Dadant 10 rame si cat 1/2. In cuib am lasat 5-6 rame , cam 50% cu miere si catul cu 10 rame 1/2 full cu miere . N-am avut decat o familie moarta ( mea culpa ) si au plecat foarte bine in primavara. Matca a ouat in cele mai multe cazuri in cat - am avut o gramada de treaba sa o cobor din nou in cuib ...
Distanta de 1 cm intre rama din cuib si rama din cat , favorizeaza trecerea albinelor de pe o rama pe alta fara mare efort si nu au fost probleme de a trece de pe ramele din cuib pe ramele din cat . In aceasta iarna mai am o singura familie cu catul in cap si este una dintre cele mai puternice . Abia astept sa o vad in primavara.
Dezavantaje : - matca oua in cat- greu o mai cobori + ca inegreste ramele din cat ;
- Nu prea poti sa stramtorezi cuibul in primavara - greu tare pt. ca ghemul este intre cuib si cat
Avantaje : - fie iarna cat de grea si lunga , tu ai rezerve importante de miere deasupra ghemului
- in primavara , ai destula miere in stup pentru a favoriza o buna dezvoltare.
Acum alege :D
doruuu
 
Mesaje: 131
Membru din: 27 Iun 2011, 21:56
Localitate: VASLUI

Re: IERNARE CU CAT PLIN CU MIERE

Mesajde Badea Alin » 10 Feb 2014, 22:29

aleg, ca după f.s., să bag catul sub cuib.
Unde ești nea`Gică, să ne lămurești ...
Badea Alin
 
Mesaje: 356
Membru din: 11 Aug 2011, 17:38
Localitate: TG-JIU;

Re: IERNARE CU CAT PLIN CU MIERE

Mesajde doruuu » 10 Feb 2014, 22:43

Eu avand fundul fix , exclud aceasta posibilitate.... :)
doruuu
 
Mesaje: 131
Membru din: 27 Iun 2011, 21:56
Localitate: VASLUI

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 46 vizitatori