Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde irina » 29 Iul 2013, 08:37

Mishu05 scrie: Din experienta mea pe dadant 10rame cu cat 1/2 cea mai buna treaba e sa le iernezi pe 6-7 rame bine populate si cu rezerve de miere pe 70-80% din suprafata ramei pentru ramele 1-2 si 5-6-7 si 50-60% pe ramele centrale ( 3 si


Eu am dadant 10 rame+cat de 3/4.Dar oricum , nu asta e important, deoarece le iernez fara cat.Anul trecut, mi-am notat -la "asa nu" -sa nu las mai mult de 6 rame in cuib.Intrebarea mea era daca iernarea pe 6-7 rame (in cuib) presupune sa iernezi cu catul de 1/2 plin cu miere.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde tiih » 29 Iul 2013, 21:11

Am inceput sa iernez familii de albine in stup Dadant 10 rame 1/1 si cat 10 rame 1/2 de aproape 15 ani.La inceput am facut/o cu frica,am fost nevoit din lipsa de timp,nereusind sa descapacesc la timp mierea din cat,pentru ca niciodata corpul de 10 rame nu asigura rezerva de miere necesara iernarii si DEZVOLTARII din primavara, fiind mai mult plin cu puiet si pastura la inceput de august....Am reusit de/a lungul timpului sa imi pun la punct o tehnologie
care sa imi asigure pierderi minime in iarna,o dezvoltare exploziva in primavara si interventii minime pe parcursul unui an apicol...
PRIMA CONDITIE obligatorie dar nu si suficienta esta ca ramele de cat sa fie pline cu miere capacita pana la ultima celula, de sus si pana jos
A DOUA CONDITIE este ca familia de albine sa fie puternica,sanotoasa ,cu matca de calitate astfel incat in jurul datei de 1 octombrie cand se apreciaza putera familiei pentru iernat aceasta sa aiba minim 7...9 rame pline cu albine,ideal cam 2,5kg albina sau 25000 albine...necesare asigurarii unui microclimat propice dezvoltarii acesteia in special la inceputul primaverii,martie...aprilie cand albinele au de incalzit un volum mare de stup si la fel ca si la stupii ME iernati pe 2 corpuri, daca nu lucrezi cu familii deosebit de puternice,atunci mai bine nu mai lucrezi asa *schimba lada.. sau schimba tehnologia folosind cuib 6 rame ,cat 6 rame,diafragma laterala....plus munca in plus cu rama..etc*
Ptr.mine stupul Dadant corp 10 rame plus cat 10 rame e un STUP DE PRODUCTIE,pentru miere, in care nu umblu in cuibul lui adica in corp plus primul cat decat O DATA PE AN pentru ai schimba matca cu una tanara sau o data la 2...3 ani daca vreau sa roiasca si nu/i schimb matca... in rest aplic catul 2 cu 9 rame avand celulele alungite ptr a nu panta matca la rapita, sau la salcam daca stupul e mai slabut si extrag...rapita,salcam,gladita, floarea soarelui,urmand sa iau catul 2 la inceput de septembrie...
PS.Ca pe linga acest gen de stup folosesc obligatoriu stupii orizontrali pa 20 rame pentru SELECTIE,INMULTIRE,REZERVE DE FAGURI CLADITI,inclusiv pentru corpul de Dadant,ca intervin in acestia din urma cel putin o data pe saptamana dupa 1 aprilie e un alt aspect care se coreleaza....
In concluzie cat plin *ochi* cu miere,corp plin *ochi cu albina* la 1 octombrie,reusita 100 la suta!GARANTAT!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde John29 » 30 Iul 2013, 09:49

Era pe net un filmulet intitulat "Beekeeping by Rotation System", pe care momentan nu-l mai gasesc. Acolo toamna uneau doua colonii si obtineau o familie foarte puternica. Atunci cred ca se merita sa iernezi cu magazia plina cu miere capacita.
John29
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Ian 2013, 21:27
Localitate: Arad

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde irina » 30 Iul 2013, 09:57

tiih scrie:Am inceput sa iernez familii de albine in stup Dadant 10 rame 1/1 si cat 10 rame 1/2 de aproape 15 ani........

Va multumesc ptr informatii.
Desi pana acum am "vorbit" la persoana a II-a sg ( desi nu mi-a fost mereu usor, sunt multe persoane pe forum carora in mod sigur ar trebui sa le vorbesc altfel),pentru ca ati semnat pe o alta pagina "un mosneag expert in familii de albine (peste 30 ani vechime)" ...e un pic si mai greu.
Sunt convinsa ca metoda dvs da rezultate.Insa eu n-am caturi de 1/2......iar cele de 3/4 pe care le am, oricum nu sunt pline cu miere la ora asta.De fapt unele din ele n-au fost pline nici la floarea soarelui.Am avut , la floarea soarelui, mai mult cuiburi blocate decat caturi pline.Lipsa experienta-sigur, albina putina-poate.Iar acum o mare teama ca n-au suficiente rezerve ptr iernare...
Revenind la iernare, nu am "cat plin *ochi* cu miere. Sper sa am cuib" plin *ochi cu albina* " si cu miere suficienta.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde joohny » 30 Iul 2013, 19:02

Va salut si va multumesc si eu pt. raspunsuri si inca mai astept pareri pro si contra.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde tiih » 30 Iul 2013, 22:34

As vrea si eu sa aud pareri contra.Nu exista decat un singur pericol la trecere ghemului de iernare de pe corp pe cat,adica acea distanta de 4..6 cm, *la temperaturi de minus 10 ..15 grade celsius ghemul de iernare nu se mai deplaseaza pe verticala IN ABSENTA CONTACTULUI CU MIEREA!*,mai ales la familiile slabe!De aceea trebuiesc respectate cu strictete cele 2 conditii....Altfel intradevar acea DISTANTA ar putea fi exact ca in denumirea unui celebru roman dupa care sa facut un celebru film in 1977 in care se prezinta aspecte de lupta din al doilea razboi mondial intre aliati si hitleristi pe frontul de vest...adica *UN POD PREA INDEPARTAT*
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde joohny » 31 Iul 2013, 21:39

Va salut.Vin cu informatii pro cat.Incercind sa ma documentez cit mai mult la acest subiect,azi am citit in ,,Stuparitul nou "de Hristea -1979 la pag.268.Deci rescriu ce scrie in carte:personal am obtinut cele mai bune rezultate in stupii dadantatunci cind coloniile au fost restrinse la 7-8 faguri,dintre care 1-2 cu pastura dupa care i-am marginit cu 2 saltelute laterale.Acesti faguri aveau miere pe jumatatea superioara iar deasupra am pus un magazin de recolta plin cu miere capacita In medie in jur de 26 kg miere,iar in primavara la primul control gaseam in cat 2-3 faguri cu puiet capacit.Deci,d-ul Tiih are dreptate,adica se poate.Ce nu imi este clar insa in carte e faptul ca nu a specificat ,cat de 1/1 sau 1/2.Oricum mai ramine sa mai studiez inclusiv sa-mi spuneti si parerile d-tra si poate in zilele urmatoare o sapot sa iau legatura telefonic cu d-ul Tiih pt. a-mi da mai multe explicatii,asta numai daca o sa fie si dumnealui de-acord.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde tiih » 01 Aug 2013, 00:08

V/am dat numarul meu de telefon si abia acum am observat ca geografic sintem foarte aproape, eu locuind in Barlad,iar stupina avind./o in judetul Galati...As putea sa va invit chiar la stupina sambata,pentru a asista la cea de/a treia extractie a mierii de floarea soarelui din catul 2,profitand de existenta unui lan mai intarziat de floarea soarelui aflat la 2..3 km de stupina...sa vedeti catul 1 plin cu miere capacita de care nu ma ating si mai ales albina inca numeroasa din catul 2, cand deschid podisorul!....Nu sant insa de acord cu unificarea in toamna a 3,4 familii *lesinate* cu o matca *de salvare* si luarea de la *n* stupi a 10 rame capacite,de dragul a ierna si a indeplini cele 2 conditii initiale...Numai cei mai puternici stupi,cu cele mai bune matci,care se dezvolta de la sine ,merita acest *PRIVILEGIU*..
PS.de la 1 august incepe toretic pregatirea ptr.iernare,din fiecare ou depus ar putea iesi o albina de iarna care traieste 4..5 luni datorita corpului gras acumulat...Ar fi o iluzie sa credem ca matca va ponta la capacitatea maxima ,indiferent de calitatea ei, IN ABSENTA REZERVELOR DE MIERE NECESARE IERNARII ,chiar daca stimulam cu sirop aceste familii de albine.....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde alin m » 01 Aug 2013, 17:41

tiih scrie:Am inceput sa iernez familii de albine in stup Dadant 10 rame 1/1 si cat 10 rame 1/2 de aproape 15 ani.!


1. Ce aveti d-voastra nu cumva e echivalent cu 2 corpuri ME ?
2. Nu scoateti rame necorespunzatoare din cele 10+10 ? adica tot ceva lucru cu diafragma
3. Extrageti doar din catul 2 sau avand atata albina din caturile 1+2 si 3
4. Ati incercat cumva sa folositi catul pus sub corpul de 10r 1/1 pentru perioada toamna-primavara ?
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde Va-Li » 04 Aug 2013, 02:32

joohny scrie:VA salut.Am deschis acest topic deoarece as vrea sa iernez citeva fam. de albine cu un cat de 1/2 plin cu miere.Am cautat pe acest forum despre asa ceva si nu am gasit.Daca totusi e deschis un alt topic atunci rog sa ma directionati spre el.Deci eu sint interesat in cazul stupului Dadant pe 10 rame cu cat de 1/2 deasupra plin cu miere avind fund antivaroua(poate sa fie si cu 12R, iernarea se face la fel banuiesc).Va multumesc pt. intelegere si va doresc toate cele buna.Astept cu nerabdare parerile d-tra. Mentionez ca am citit in cartea lui Hristea din 1979 insa nu prea am inteles.


vreau sa zic ca Dadant 10 si Dadant 12 desi par a fi asemanatori totusi sunt complet diferiti si de ce:
1.Dadant 10=stup simplu = iernare o familie
12= iernare in dublu =. doua familii
2. 10= lada dreptungghiulara
. 12=. patrata

1. iernarea a 2 familii intr un sg ghem = rezistenta dubla etc etc etc dublu
2.Forma patrata = posibilitatea de intoarcere a catului in org.cuibului de iernare care are suportii remelor adanciti cu 1cm astfelincat ramele catului ating ramele cuibului=inlesnirea trecerii albinelor in cat
concluzie:
Dadant 10 inconpatibil(ghem mic ,fera punte de trecere in cat
12 compatibil
(caz personal dar relevant)cred
Va-Li
 
Mesaje: 28
Membru din: 25 Iul 2013, 14:47

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde proapis13 » 04 Aug 2013, 08:15

Va-Li scrie: Dadant 10 inconpatibil(ghem mic ,fera punte de trecere in cat
12 compatibil
(caz personal dar relevant)cred

Nu e nimic relevant daca nu dezvolti ce voiai sa scrii :o
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde Bambucha » 04 Aug 2013, 17:47

joohny scrie:A) Am deschis acest topic deoarece as vrea sa iernez citeva fam. de albine cu un cat de 1/2 plin cu miere...
B) Deci eu sint interesat in cazul stupului Dadant pe 10 rame cu cat de 1/2 deasupra plin cu miere avind fund antivaroua(poate sa fie si cu 12R, iernarea se face la fel banuiesc).


a) Se pot ierna astfel de familii cu un cat deasupra! Intrebarea este de ce? Nu exista rezerve suficiente in ramele de dadant? Nu se poate descapaci/completa? Se doreste conversie?
b) Corpul de dadant plin cu miere este suficient pentru asigurarea iernarii chiar si in cazul in care iarna este aspra. Daca nu se doreste conversia la rama mica, de ce sa stocam un spatiu deasupra cuibului pe unde s-ar pierde caldura?

@Va-li! Puteti scrie ceva mai coerent? Nu am inteles nimic in afara faptului ca lada de 10 e dreptunghiulara si lada de 12 e patrata. Desigur va referiti la lumina exterioara, nu si la volum!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde Va-Li » 04 Aug 2013, 18:40

Nu e nimic relevant daca nu dezvolti ce voiai sa scrii :o[/quote]
intradevar, nu am fost destul de explicit, dar ma repet:
-un stup Dadant 10 + magazin 1/2 nu il recomand la iernare deoarece gemul de albine este format dintr o sg familie de albine, in concluzie rezulta o sfera mica diametru cca 30cm,plus intervalul acela dintre rame cca 1 cm deci: speteaza ramelor de cuib 1,5 cm +intervalul dintre rame 1 cm+ cadrul de jos a ramei din magazin 1/2 de 1 cm, deci distanta dintre fagurii de jos si fagurii de sus este de aproximativ 3,5 cm daca gerul este mare in momentul acesta familia nu ajunge la magazin.

-un stup Dadant 12 este un stup orizontal dublu deci doua familii alaturate aceasta formand un ghem de diametru cca 40cm rezulta un ghem mare(dudlu) la iernare magazinul 1/2 devenind aproape obligatoriu.Aceast magazin fiind patrat are posibilitatea de a fi intors pozitionat in pozitia de iernare,aceasta pozitie permite coborarea ramelor cu 1 cm mai jos deci ramele de jos si cele de sus stau lipite neexistand acel centimetru intre rame.In aceasta formula iernarea este garantata daca ramele din magazin sunt pline ochi cu miere,distanta dintre fagurii de jos si cei de sus fiind de cca 2,5 cm fara golul acela de un cm, plus putere dubla a sferei.Stiu ca nu toti aveti tesitura aceea mai adanca cu un cm pe care am mentionato mai sus care permite cele doua pozitionari ,vara si iarna ,iar cei care doresc sa ierneze stupii Dadant 12cu magazin ar fi ideal sa o aibe,cat despre Dadant 10 magazinul neputand fi intors nu se poate face nimic cu privire la asta.

concluzie:
Dadant 10 si Dadant 12 dupa calculele mele sunt complet diferite.
Va-Li
 
Mesaje: 28
Membru din: 25 Iul 2013, 14:47

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde joohny » 04 Aug 2013, 18:59

VA salut.D-le Va-Li,daca ati citit si mai sus Tiih ierneaza de 15 ani cu cat deasupra si avind stupi cu 10 rame,asta din practica,iar din teorie in Stuparitul nou din 1979 scrisa de Hristea scrie:ghemul tr. sa fie format din 7-8 rame pline cu albine iar o iernare de peste 9 rame pline cu albine este un pic dezavantajos.tot el scrie ca ,iernarea cu catul plin cu miere se poate face si la cel cu 10 rame chiar si cel orizontal,binenteles si cel cu 12 rame.Eu incerc sa adun cit mai multe informatii din practica,deoarece eu sint cam incepator in ale apiculturii.Multumesc anticipat pt. intelegere.Toate cele bune.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde joohny » 04 Aug 2013, 19:04

Iar acea distanta de 3-5 cm cred ca ar putea sa construiasca fagurasidin stimulare mai frecventa si din cules de intretinere.Cred acest lucru deoarece la F.S. cind am recoltat aveau construite punti si erau pline cu miere.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: IERNARE CU,CAT PLIN CU MIERE

Mesajde Va-Li » 04 Aug 2013, 19:25

joohny scrie:VA salut.D-le Va-Li,daca ati citit si mai sus Tiih ierneaza de 15 ani cu cat deasupra si avind stupi cu 10 rame,asta din practica,iar din teorie in Stuparitul nou din 1979 scrisa de Hristea scrie:ghemul tr. sa fie format din 7-8 rame pline cu albine iar o iernare de peste 9 rame pline cu albine este un pic dezavantajos.tot el scrie ca ,iernarea cu catul plin cu miere se poate face si la cel cu 10 rame chiar si cel orizontal,binenteles si cel cu 12 rame.Eu incerc sa adun cit mai multe informatii din practica,deoarece eu sint cam incepator in ale apiculturii.Multumesc anticipat pt. intelegere.Toate cele bune.


salutare joohny :)
Nu am vrut sa fac altceva decat sa imi dau punctul de vedere asupra celor scrise de tine.Sunt de principiu sa am o iernare sigura nu una loz in plic.Faci ce vrei si cum vrei ,dar, daca gerul este mare in momentul in care sa ajuns la speteaza albinele nu pot urca avand 3-4cm de urcat,si patesti ca cineva care intr un an a pierdut cele mai tari familii din stupina pt un motiv ca acesta si a ramas cu cei mai slabi pt ca acestia nu au cerut magazin.Tin sa mentionez ca nu este acelasi principiu ca la ME ,acolo ghemul se formeaza intre caturi si nu au de trecut in plina iarna in magazin.
Toate cele bune si succes :)
Va-Li
 
Mesaje: 28
Membru din: 25 Iul 2013, 14:47

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori